ultima noutate in materie de senzationalism

Filme, umor, muzica, jocuri, "barfe" si hobby-uri.

Moderators: nouneim, zephyr

ultima noutate in materie de senzationalism

[ #54112 ] Postby zeitza on Sat Oct 13, 2007 5:28 pm

Ce tare e sa afli dupa dupa atata timp "ultimele descoperiri ale stiintei":

"Carnea rosie provoaca cancer de san" A doua:
"nu mancati lapte ca au bagat hormoni in vaci".
"Pestele are uraniu"

Concluzie: limitatziva la mancat toata viatza cartofi cu paine neagra si rosii si ardei etc..

Dar eu va mai spun ceva ca Vitamina A provoaca hipertensiune intracreaneala cu cefalee si vomitos.
Stiati ca vitamina E este toxica? Dar in cantitati industriale! 8)

P.S Subiectul asta l-am deschis pt ca astazi la biserica un doctor care cred ca abuza de stiintza si ignorantza lui si de credulitatea poporului, baga frica in oameni, ii debiliteaza fizic si apoi orice "informatie" e mai usor de inghitit.

Daca cineva are neclaritati le putem discuta impreuna. :wink:
Bebe con moderación. Es tu responsabilidad.
zeitza

Images: 9

Re: ultima noutate in materie de senzationalism

[ #54116 ] Postby common-descent on Sat Oct 13, 2007 5:50 pm

Ti-am dus dorul. :)
Heaven's net casts wide. Though its meshes are coarse, nothing slips through. - Tao Te King <-link
common-descent

[ #54120 ] Postby cogito on Sat Oct 13, 2007 6:43 pm

common,doar am vazut cine a inceput topicul si ca ai raspuns, si as fi putut sa bag mina in foc ca asta o sa zici :))
Pour quoi il y a plutot quelque chose que rien? De aia!www.catalinionete.blogspot.com
cogito

Images: 21

[ #54123 ] Postby ela grotaa on Sat Oct 13, 2007 7:31 pm

n-am cuvinte zeitza...n-am cuvinte. :(
"daca-i judeci pe oameni nu mai ai timp sa-i iubesti."maica tereza
ela grotaa

Images: 83

[ #54124 ] Postby pluh on Sat Oct 13, 2007 7:41 pm

era cumva "profesorul " de la brasov?
Saracul... "n-am cuvinte"...( ca sa citez o cunoscuta studenta la drept)
pluh

[ #54127 ] Postby Zhais on Sun Oct 14, 2007 2:09 am

zeitza, de ce numesti senzualitate un lucru dovedit de oameni de stiinta?

asa doctori care "abuza de stiinta" mi-ar placea sa intalnesc si eu.

Intr-adevar carnea rosie (consumata zilnic) AR PUTEA dubla riscul de cancer de san din cauza chimicalelor adaugate la procesare carnii si a hormonilor de crestere date vitelor.
Sper ca acel doctor nu a folosit cuvantul "provoaca", abia atunci ar fi un abuz.

Acest studiu a fost publicat in Archives of Internal Medicine (vol 166, p 2253-2259, 2006)
Daca-ti ramane mintea cand toti ceilalti si-o pierd :)
Zhais
ed-girl

Images: 31

[ #54159 ] Postby zeitza on Sun Oct 14, 2007 10:30 am

Ah, mersi common-descent. Si eu tie :)

Zhais: e senzatie nu senzualitate :)). Studiu pe care il arati tu s-a facut. Insa sunt comentarii mai recente tot de oameni de stiintza care spun ca relatia dintre cele 2 nu e convingatoare pt ca in patologia cancerului de san intervin o multime de alti factori. E adevarat ca occidentul exagereaza in consumul carnii si in sedentarism care determina obezitate etc..si toate asa dau cele mai diverse patologii.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Anemia microcitica, anemia megaloblastica, deficientze de crestere, rahitismul, statura mica, indice de masa corporal sub 18 la barbati(patologic), etc., lipsa de aminoacizi esentiali in mancare de care organismul are nevoie dar nu-i poate sintetiza, si tre sa-i luam de undeva... sunt cauze ale lipsei carnii rosii si mai putin rosii dintr-o alimentatie echilibrate.

Ceea ce e important sa se stie este ca riscul neconsumarii carnii rosii este mult mai mare in comparatie cu probabilitatea de a face un cancer de san pt ca ai mancat carne de vaca.
Asta nu inseamna ca e necesar sa mananci in fiecare zi carne rosie cum nici sa o elimin complet din mancare.

Cand faci o afirmatie, tu ca medic, trebuie sa stii: carui sector al populatiei te adresezi? In ce lucreaza oamenii carora le vorbesc?.
Deci ce fac femeile din spania? Marea majoritate, se scoala la 6-7h, dejuneaza in fuga si pleaca. Lucreaza ca menajere, adica munca fisica cam 10 ore pe zi in mai multe case: spalat vase, frecat solul, facut mancare..etc, dupa ce termina, ajung acasa si incep de la capat spalat vase, frecat solul etc . Se culca pe la 11-11.30. Asta pt 1000-1500euros pe luna. Nu au nici bani si nici timp la dispozitie sa aleaga alimentele si vegetale si cele mai echilibrate nutritional si alimentar pt fiecare zi.

Iar cancer de san fac si barbatii 1%.

Unde se gaseste carnea rosie? De ce au ele carnea rosie?

Se gaseste in vaca, vitica mai putin, bou, bivol, miel de cateva luni, in fazan, in potarnichi...
(Carnea de ternera sau añojo (VITEL) nu este atat de rosie si este mai buna decat carnea de vaca matura f rosie, daca vreti:)

De ce rosie? datorita mioglobienei, un pigment de culoare rosie.

Mioglobina contine fier si se gaseste in fibra muscular, in muschiul animalului. Are o importanta deosebita nu numai prin cantitatea de fier ci si in forma sub care se prezinta acesta: fier hem, calitate superioara, ceea ce inseamna ca pt organism ii este f usor sa-l absoarba.

Care e patologia cea mai prevalenta la femei ? Anemia ferropenica. Adica pierd fier cu fiecare ciclu menstrual, pierzand sange. Nu se formeaza globule rosii, si apoi scade capacitatea de munca fisica cat si intelectuala pt inceput dupa aceea dau in sindrome mai complexe ca de Plummer-Vinson.

Asta e unica diferentza intre carnea rosie si cea alba.

E adevarat ca fierul poti sa-l cumperi si din farmacie, si din farmacie mai poti sa cumperi si vitamine si alte microelemente si tot ce vrei. Si poti sa le pui si pe masa la pranz. Sau poti sa-ti injectezi dupa necesitati vitamina B12 evitand asa sa o mananci.
Dar sigur o sa mori inainte de vreme si de o multime de complicatii si boli si cu o calitate de viatza joasa, inainte de a muri de cancer de san.

Important din toata problema asta este o viatza echilibrata, o alimentatie echilibrata si sa incercam sa sporim fericirea noastra si a celor din jur.

Ce sa mancam? ZILNIC:
1)55-65% Glucide: zaharuri simple, 70%(amidon si 25-30g fibra solubila si insolubila.
2)12-15%Proteine: 60%vegetala si 40%animala (aminoacizi esentiali)= 0,8g/kg/zi cu supliment de 10g in pers. gravide, lactante, copii, si anumite boli.
3)cam 30%Lipide: vegetale si animale: mononesaturate, polinesaturate, saturate si colesterol.(acizi grasi esentiali:omega 3 in peste.) De evitat acizii grasi TRANS=margarina.
4)Vitamine: liposolubile A,D,E,K (adica pt absorbtie au nevoie de grasa)
Vitamine hidrosolubile Grupul B, vit.C, H, ac. folic.
5)Minerale: Fier, iod, zinc, calciu, magneziu, seleniu, sodiu......

Cum sa mancam?

Alimente plastice: proteine si lipide.
Alimente energetice: glucide si lipide.

va prezint o schema care poate fi nuantzata in functie de preferinte:
- de 2 ori pe saptamana peste: exista o multime comestibili, contin acizi grasi esentiali omega 3
-de 3 ori pe saptamana carne rosie si carne alba.
-de 2 ori pe saptamana branzeturi si oua.

Se pot combina dupa placere, gust si aspect cu un bogat cocteil de legume si fructe.

Sublinieri:
LAPTELE: contine 88% apa
4,5%glucide=lactoza
3,3%proteine=caseina si lactoalbumina
3,0% grasa
vitamine si minerale Ca, Mg, K. ESTE UN ALIMENT COMPLET: se recomanda in special pt dejun.

IAURTUL: lapte+fermenti
protejeaza flora microbiana din colon
intareste sistemul imun.
reguleaza tranzitul intestinal daca esti constipat sau cu diaree.

OUALE: sursa cea mai echilibrata de proteina: proteina de referintza=albumina si ovovitelina (in albus)
albusul(60%): 90%contine apa si 10% proteina albumina.
galbenusul(40%): contine lipide12%, colesterol vitamine Ca Fe Zn, si vitamine: A,D, acid folico, B1,B2,B12.

P.S. pt ca v-am mai spus : ceea ce ne mentine viatza , la sfarsit ne omoara: Fara oxigen nu putem trai dar murim din cauza lui. Produce radicali liberi, ne oxidam si gata.
zeitza

[ #54162 ] Postby JoAnne van Heff on Sun Oct 14, 2007 11:06 am

Zeitza, ma uimesc cele spuse de tine mai sus. Nu sunt studenta la medicina, insa asta nu are asa multa importanta. Va sa zica nu esti de acord ca din alimentatia noastra poate lipsi carnea? Nu mai pui niciun pret pe cele spuse in Geneza, cu privire la hrana lasata omului? Si-apoi cum ramane cu Daniel si prietenii lui?
"Anemia microcitica, anemia megaloblastica, deficientze de crestere, rahitismul, statura mica?" Uite ca eu nu mananc carne si nu am niciuna din problemele amintite de tine.

P.S. Sau vrei sa te numeri printre medicii din Romania, care mai recomanda inca o dieta din care sa nu cumva sa lipseasca acest aliment nepretuit?
Last edited by JoAnne van Heff on Sun Oct 14, 2007 11:56 am, edited 1 time in total.
-Unde este Dumnezeu? -Acolo unde este lasat sa intre.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

Images: 73

[ #54169 ] Postby pluh on Sun Oct 14, 2007 11:38 am

:lol: :lol: :lol: Kokom!!! Ce ti-ai dori si tu sa fii studenta la medi...dar mi se pare mie ca-s acrii strugurii la care n-o s-ajungi in viata ta..
Zeita.... dupa cum vezi si tu, ignoranta si invidia sunt la loc de cinste pe-aici.
pluh

[ #54170 ] Postby JoAnne van Heff on Sun Oct 14, 2007 11:40 am

Pluh, niciodata nu mi-am dorit sa studiez medicina.
Nu ti se pare ca intreci masura?
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

[ #54184 ] Postby VelSatis on Mon Oct 15, 2007 2:02 am

Si daca e s-o luam asa, cam orice s-ar manca ar putea dauna cu ceva, la ceva, s-ar pute sa in anumite cazuri... Cata pierdere de timp!
Mancati ce vreti si cu asta basta, asta daca nu vreti sa pierdeti vremea cu chestii d-astea :roll:
Nu prea-mi place sa astept, si nici sa fiu pe locul 2!
VelSatis

Images: 15

[ #54189 ] Postby Zhais on Mon Oct 15, 2007 3:22 am

nu a zis nimeni ca nu e buna carnea rosie. studiul de care am amintit se refera la un consum zilnic (mai exact, 1500 g pe zi) care ar putea creste riscul de cancer, in comparatie cu un consum moderat (cel mult de 3 ori pe saptamana). Nu carnea rosie induce cancer ci hormonii din ea.
"The hormones or hormone-like compounds in red meat may promote the growth of hormone-sensitive breast cancer by attaching to specific hormone receptors on the tumours, Cho suggests".
http://www.newscientist.com/channel/hea ... -risk.html

Pe mine ma alarmeaza lucurile astea ptr ca nu stiu ce mananc. Cati oameni mai cresc animale? E mai simplu sa cumperi. De ce cresc vacile asa de repede si de ce dau asa de mult lapte? Da, pai cum altfel s-ar acoperi nevoile consumatorului?

Zeitza, ai spus ca si barbatii pot dezvolta cancer de san. (1% este un procent fffff mare). Crezi ca le pot creste sani daca consuma alimente bogate in hormoni (estrogeni, progesteron)?
Zhais
ed-girl

[ #54190 ] Postby Zhais on Mon Oct 15, 2007 3:44 am

Nu am acces la jurnalele de specialitate de acest gen, ci numai la abstractul lor, dar si de acolo putem citi ca consumul de carne (in special cea rosie) este asociat cu cancerul de san.

"High consumption of total meat compared with none was associated with premenopausal breast cancer. Larger effect sizes were found in postmenopausal women for all meat types, with significant associations with total, processed and red meat consumption. Processed meat showed the strongest HR (hazard ratio) =1.64 (95% CI: 1.14-2.37) for high consumption compared with none. Women, both pre- and postmenopausal, who consumed the most meat had the highest risk of breast cancer".
Br J Cancer. 2007 Apr 10;96(7):1139-46
Zhais
ed-girl

[ #54191 ] Postby Zhais on Mon Oct 15, 2007 4:29 am

pluh, vezi-ti de probleme tale majore si nu te mai ascunde la noi pe forum. ne-am saturat de obrazniciile tale. Ai 24 de ore sa ne dovedesti cumva (gasesti tu cum) ca esti alta persoana decat Misteryo. dar nu cred eu ca tii asa tare sa ramai pe aici. nu-i asa?
Zhais
ed-girl

[ #54203 ] Postby zeitza on Mon Oct 15, 2007 4:50 pm

Zhais, intre consumul mare de carne si neconsumul carnii exista o cale de mijloc. Adventistii in general nu obisnuiesc sa exagereze in consumul ei zilnic, nici pe departe nu ajung la 1,5kg/persoana/zi.

A fost un timp in care descoperirea hormonei de crestere a impresionat pe stiintifici si plecand de la asta au creat in mod sintetic asa numitul hormon de crestere bovin, le-au injectat in vaci iar rezultatele au fost dezastruase.

Au produs cantitati uriase de lapte si au murit devreme. Tot in perioada asta a aparut si boala vacii nebune din cauza unei proteine prion. Si omenirea a invatzat.

Actualmente asta e istorie, nu exclud lipsa completa a utilizarii hormonului de crestere bovin pe vaci sau pe pasari, dar exista un rang/interval in care riscurile sunt minime.
Deasemenea se stie ca nici apa nu e pura nici aerul dar diversele cantitati de poluanti sunt intr-un interval care nu pune in pericol viatza.

Maine am "Endocrinologia"si "Fisiopatologia de la nutrición y dietetica" ,
si am sa vb personal cu profesorii despre starea actuala a vacilor din Europa si am sa revin.

1% este procentajul de barbati din totalul afectatilor de cancer de san.
zeitza

[ #54221 ] Postby eliade22 on Tue Oct 16, 2007 7:31 am

Sunt de acord ca vegetarianismul este superior ca stil de viata si alimentatie si se observa si la brahmanii indieni dar cred ca in Biserica se abuzeaza uneori pe aceasta tema de catre unele persoane.

Anul trecut un medic de origine coreana a predicat ca se poate vindeca aproape totul cu lamaie.

Dupa acea la nivel teologic aproape ca se predica in unele cercuri ca nu intri in cer daca mananci carne.

Ar trebui sa avem mai multa moderatie,sensibilitate si obiectivism la acest capitol.

Eliadde,
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #54222 ] Postby common-descent on Tue Oct 16, 2007 7:48 am

Am cautat si gasit material despre dieta bazat pe lungimea comparativa a tractului digestiv, la oameni si alte animale, in principal antropoide. Materialul este vast si inca n-am avut ocazia sa-l parcurg, dar merita atentie, intrucat discuta pe larg vegetarianismul la oameni. [in engleza]

http://www.beyondveg.com/index.shtml
Heaven's net casts wide. Though its meshes are coarse, nothing slips through. - Tao Te King <-link
common-descent

[ #54241 ] Postby zeitza on Tue Oct 16, 2007 2:45 pm

Ceea numim noi europenii carne rosie este altfel decat ceea ce inteleg americanii prin ea.
In Spania nu se consuma "vacas grandotas" adica vaci mari, madure unde grasimea deja a infiltrat in muschiul ei, ceea ce este caracteristic in America de nord. Este ceea ce se utilizeaza si tipic de restaurantele de fast food.
In Europa si in special in Spania ceea ce se comercializeaza in mare cantitate in supermercados este carne de "ternera", adica vitel/vitica pana in 12 luni.
Exista si carne care depaseste varsta asta si se cheama "añojo" apoi "vaca".

Nu se utilizeaza hormonii de crestere pt ca productia de lapte este suficienta, chiar in exces si pt ca costul hormonilor este prea mare.

Riscul de cancer de san prin consumul de carne rosie este dat de cantitatea de grasime(saturata=solida) din carne.

Important cand se consuma carne, ca animalul sa fie tanar.
E de preferat gatitul in casa si alegerea personala a materiei prime care se utilizeaza.

Intr-o zi o sa va prezin cea mai buna dieta, adica mod de hranire. Se numeste "DIETA MEDITERRANEA". (daca doriti) :wink:
zeitza

[ #54242 ] Postby ela grotaa on Tue Oct 16, 2007 3:12 pm

zeitza wrote:Nu se utilizeaza hormonii de crestere pt ca productia de lapte este suficienta, chiar in exces si pt ca costul hormonilor este prea mare.

atunci de ce s-a scumpit laptele cu 10% sau 15% in spania?pentru ca productia de lapte este in exces?

zeitza wrote:Intr-o zi o sa va prezin cea mai buna dieta, adica mod de hranire. Se numeste "DIETA MEDITERRANEA". (daca doriti) :wink:

sigur ca dorim.eu chiar sunt curioasa si nerabdatoare. 8)
ela grotaa

[ #54245 ] Postby Quintus Sertorius on Tue Oct 16, 2007 4:06 pm

Draga Zeitza, nu te gandesti ca s-ar putea ca chestia asta cu "cea mai buna dieta" sa fie un reductionism iberic? Stii cum se spune, ca fiecare cioara crede ca puiul ei e cel mai frumos?
Quintus Sertorius

Images: 18

[ #54278 ] Postby kilergirl on Wed Oct 17, 2007 10:48 am

ela grotaa wrote:atunci de ce s-a scumpit laptele cu 10% sau 15% in spania?pentru ca productia de lapte este in exces?

laptele nu s-a scumpit numai in spania ci si la noi in austria. Dar nu numai laptele si painea cartofii, ceapa, untul, carnea si multe altele.
Image
kilergirl
Moderator

Images: 52

[ #54280 ] Postby edwards on Wed Oct 17, 2007 11:26 am

la noi doar benzina :)

si totusi, ce articole ne oferi Zeita in sustinerea posturilor/afirmatiilor tale?
we rock!
edwards
just a user

Images: 85

[ #54284 ] Postby JoAnne van Heff on Wed Oct 17, 2007 12:39 pm

Total de acord cu tine, Eliade. Imi place versetul biblic care spune ca imparatia cerurilor nu consta in mancare si bautura (desi nici acestea nu sunt de dat la o parte).
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

[ #54285 ] Postby zeitza on Wed Oct 17, 2007 12:46 pm

Da, Quintus, si eu credeam ca e un reductionism iberic pana mai ieri cand ne-au predat asta. Dieta mediterana este modul de mancare traditional de mai multe tari printre care si Grecia si Israel, este ceea ce se mâncá si in timpul lui Isus.

Ela grota, pai cum nu se gaseste in magazin lapte si cum lumea are atata nevoie de el ce-au zis crescatorii de animale, hai sa profitam de ocazie si sa-l scumpim.( ¿?) Acuma sa nu te superi!
Intreaba si tu guvernul :).

Da kilergirl, asa s-a scumpit mai peste tot si nu numai laptele.

edwards, nici un articol. Ceea ce scriu e ce studiez la facultate este actualizat, Spitalul unde invatz este implicat in investigatie doctorii profesori sunt personalitati cunoscute la nivel mundial. Sunt articole pe care ni le prezinta in clasa, cu explicatii, unele ni le dau pt acasa in pen-drive altele nu pt ca inainte de toate exista drepturile de autor.

Daca te intereseaza sa aprofundezi poti procura carti de la orice facultate de medicina, acolo gasesti deasemeni si reviste de ultima ora.
zeitza

[ #54292 ] Postby edwards on Wed Oct 17, 2007 2:07 pm

Zeita, daca sunt personalitati la nivel mondial, oare ei sa nu aiba nici un articol scris sau cel putin un abstract? Iar daca au, asa cum zici, de ce nu le faci publice? Aprofundez incet, dar sigur. Asa ca, ajuta-ma. Nu cred tot ce "zboara".
we rock!
edwards
just a user

[ #54304 ] Postby zeitza on Wed Oct 17, 2007 4:58 pm

Ceea ce am scris eu aici deasemeni gasesti in internet cat vrei in o multime de limbi. Sunt lucruri elementare, bazice de la medicina pe care orice om de cultura medie trebuie sa le stie. Daca ceea ce am prezentat pana acum , tie ti se pare ca "zboara", pai imagineaza-ti cu concepte si date complexe ce se intampla.

Spune-mi exact pt ce punct vrei sa aprofundezi si am sa cer adresa de unul sau mai multe articole in internet.
zeitza

[ #54314 ] Postby edwards on Wed Oct 17, 2007 10:56 pm

zeitza wrote:
Nu se utilizeaza hormonii de crestere pt ca productia de lapte este suficienta, chiar in exces si pt ca costul hormonilor este prea mare.

Unde? In lume? In EU?
Nu peste tot sunt acelasi reguli --> Hormones in meat

Si sa vezi unde se ajunge : CLICK

Iar hormonii din lapte(rBGH) au legaturi cu cancerul: CLICK

Pot sa iti spun ca este o diferenta foarte mare intre laptele regular(rBGH) si laptele organic, cel putin una legata de gust. :D
we rock!
edwards
just a user

[ #54322 ] Postby eliade22 on Thu Oct 18, 2007 4:13 am

Topicul asta a devenit interesant cel putin mai serios si merita citit.
Si asta in primul rand pentruca Zeitza la abordat cu profesionalism.

Pe mine ma intereseaza sa stiu de ce se zice ca daca bei lapte este periculos ca iti ia calciul din oase?

Eliadde
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #54323 ] Postby Zhais on Thu Oct 18, 2007 5:06 am

Eu nu am intalnit ideea ca laptele iti ia calciul din oase, ci dimpotriva, are un efect de anti-resorbtie.

Insa din ce am citit din link-urile date de edwards, excesul de lapte poate duce la cancer de prostata (prin scaderea vitaminei D) si cancer la rinichi. link: http://aje.oxfordjournals.org/cgi/content/full/166/1/62

Acest cancer la rinichi mai este asociat si cu o dieta bogata in carne rosie, iarasi ajungem la carnea rosie (studiu facut privind dieta din europa centrala si de est). Consumul de vegetale (neconservate, si in special varza) are un efect invers (avis vegetarenilor).
Toate aceste noutati trebuie interpretate cu precautie pentru ca laptele este o importanta sursa de calciu, vitamina A, D ce pot aduce beneficii anticancer. Deasemenea, si metodele de preparare a carnii (prajitul si friptul) pot prezenta un factor de risc.
Zhais
ed-girl

[ #54332 ] Postby ela grotaa on Thu Oct 18, 2007 10:39 am

ela grotaa

Next

Return to Divertisment