Membri vechi si noi.....

Filme, umor, muzica, jocuri, "barfe" si hobby-uri.

Moderators: nouneim, zephyr

Membri vechi si noi.....

[ #80629 ] Postby JoAnne van Heff on Sat Apr 17, 2010 5:02 am

danny wrote:
Paraschiva wrote:Auzi, da' știi ce am constat? Doar pe topicu' ăsta găsești cel mai mare procent de forumiști născuți cu mulți ani înainte de Revoluție, restul îs bobocei, d-aia nu înțeleg ei despre ce vorbim noi și zic că înjurăm. Ce căutăm noi aici?

Da' stii ce am constatat eu? Ca doar astia "nesimtitii" mai tin in viata forumul asta, cum tac nesimtitii, e liniste si pustietate aproape pe intreg forumul, asa ca, eu as propune acordarea de stimulente ( macar virtuale ), celor care nu parasesc forumul , "cum au unii obicei " ........

E liniste mare si veche.
Sunteti cativa forumisti foarte activi acum, care umpleti pagini intregi pe care nu avem vreme sa le citim si ne dam batuti, caci daca nu citim mare parte din ce s-a scris, cum putem sa continuam sirul conversatiei? E greu sa tii pasul...
Sunt nostalgica dupa vremurile de glorie ale forumului, cu Zhais, edwards, Reality Check, Quintus Sertorius, common-descent (care nu ne-a uitat de tot, ca si Nouneim), chiar si de Intent (va mai amintiti de el?), Fabianoo, Jerusalem, meli_melo (te salut), smiley, eliade, zephyr, dazz, Onisim.... (cine a fost omis sa ridice mana.) Uff... uitasem de kilegirl, cogito, ganditorul nostru si de un crestin (vesnic la baricade). De ela grotaa nu mai intreb, caci am stiri de la ea. Iar tu, Romaios??? Pe unde mai umblati, fratilor? Intr-o vreme se zvonea ca vom avea o intalnire prin Austria...
Pe tine, Gabry'el, nu stiu unde sa te incadrez. Ai ramas pe aici.
Sunt si nenumarate topicuri care au murit, cum ar fi "Art game" (cu Knoxx, NeFertiti si deity), "Ghiceste filmul" (unde sunteti danieLs si addy?), Islamizare si Globarizare (ah, cum am uitat de tine, VelSatis!).
Iar cei noi sa nu plece...
-Unde este Dumnezeu? -Acolo unde este lasat sa intre.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

Images: 73

Re: Membri vechi si noi.....

[ #80630 ] Postby ela grotaa on Sat Apr 17, 2010 5:51 am

mi-e frica sa mai intru pe acest forum.cu noile specii...
"daca-i judeci pe oameni nu mai ai timp sa-i iubesti."maica tereza
ela grotaa

Images: 83

[ #80631 ] Postby nouneim on Sat Apr 17, 2010 6:42 am

Ela, nu fi rautacioasa!
Nu stiu la cine te referi. De ex. mie mi se par "nesimtitii" niste baieti tare de treaba.

Forumul este supus unei evolutii continue. Cunostintele si uneori prietenii, vin si pleaca. Viata glumeste cu noi si ne trezim in alte anturaje. Cel mai bine ne adaptam la prezent decat sa traim nostalgici in trecut. Altfel, vom ajunge niste batranei care stiu doar sa povesteasca cum a fost pe timpul razboiului.
Din ce am observat, generatiile pe forum se schimba cam o data la doi ani.
Nimeni nu gandeste pentru tine!
nouneim
Moderator

[ #80632 ] Postby anubis974 on Sat Apr 17, 2010 8:12 am

ela grotaa wrote:mi-e frica sa mai intru pe acest forum.cu noile specii...

Are dreptate e la grota, speciile e oribile deorece nu e de acord cu ea si nu ii impartaseste punctele de vedere. Si desi noua ne place de o creatura draguta ca ea daca s-a ascuns in grota noi nu vrem sa o deranjam. Ela hai vii sa te joci cu noi, te rog?
"Parerea ta are nevoie de un preludiu ca sa ma poata satisface!" A
"Vidul advent este o gaura neagra din care extrem de putini s-au intors!" A
anubis974

[ #80633 ] Postby anubis974 on Sat Apr 17, 2010 8:16 am

JoAnne van Heff wrote: Pe tine, Gabry'el, nu stiu unde sa te incadrez. Ai ramas pe aici. Iar cei noi sa nu plece...

Gaby e de-al nostru; nesimtit cu reminescente! :) Pffff iar apare RC cu intrebarile de rigoare, sa-l scutesc.... :))

Definitie "de-al nostru" din care tu nu faci parte dar ai putea!
anubis974

[ #80636 ] Postby Paraschiva on Sat Apr 17, 2010 9:30 am

ela grotaa wrote:mi-e frica sa mai intru pe acest forum.cu noile specii...

Hai la noi, Ela, că la nesimțiți ai voie să râzi, să mănânci înghețată cu lingura cea mare și să fluieri în biserică dacă sesizezi nereguli.
Paraschiva

[ #80641 ] Postby Jerusaleem on Sat Apr 17, 2010 10:42 am

JoAnne van Heff wrote:
danny wrote:
Paraschiva wrote:Auzi, da' știi ce am constat? Doar pe topicu' ăsta găsești cel mai mare procent de forumiști născuți cu mulți ani înainte de Revoluție, restul îs bobocei, d-aia nu înțeleg ei despre ce vorbim noi și zic că înjurăm. Ce căutăm noi aici?

Da' stii ce am constatat eu? Ca doar astia "nesimtitii" mai tin in viata forumul asta, cum tac nesimtitii, e liniste si pustietate aproape pe intreg forumul, asa ca, eu as propune acordarea de stimulente ( macar virtuale ), celor care nu parasesc forumul , "cum au unii obicei " ........

E liniste mare si veche.
Sunteti cativa forumisti foarte activi acum, care umpleti pagini intregi pe care nu avem vreme sa le citim si ne dam batuti, caci daca nu citim mare parte din ce s-a scris, cum putem sa continuam sirul conversatiei? E greu sa tii pasul...
Sunt nostalgica dupa vremurile de glorie ale forumului, cu Zhais, edwards, Reality Check, Quintus Sertorius, common-descent (care nu ne-a uitat de tot, ca si Nouneim), chiar si de Intent (va mai amintiti de el?), Fabianoo, Jerusalem, meli_melo (te salut), smiley, eliade, zephyr, dazz, Onisim.... (cine a fost omis sa ridice mana.) Uff... uitasem de kilegirl, cogito, ganditorul nostru si de un crestin (vesnic la baricade). De ela grotaa nu mai intreb, caci am stiri de la ea. Iar tu, Romaios??? Pe unde mai umblati, fratilor? Intr-o vreme se zvonea ca vom avea o intalnire prin Austria...
Pe tine, Gabry'el, nu stiu unde sa te incadrez. Ai ramas pe aici.
Sunt si nenumarate topicuri care au murit, cum ar fi "Art game" (cu Knoxx, NeFertiti si deity), "Ghiceste filmul" (unde sunteti danieLs si addy?), Islamizare si Globarizare (ah, cum am uitat de tine, VelSatis!).
Iar cei noi sa nu plece...

Hei.....mai rasuflu si eu din cand in cand.....Fara suparare, am mai spus-o si o mai spun, foarte slaba implicare a moderatorilor in viata forumistica este cred principala cauza a acestei stari...

Jo Anne....si tu ce pazesti? Arati cu deshtu' dar nu faci nika... Implicate in discutii, lupta-te, doboara...join the fight!:D
"Iubeste-L pe Dumnezeu si fa ce vrei!" Augustin
Jerusaleem

Images: 0

[ #80642 ] Postby nouneim on Sat Apr 17, 2010 11:30 am

Jerusaleem wrote:Fara suparare, am mai spus-o si o mai spun, foarte slaba implicare a moderatorilor in viata forumistica este cred principala cauza a acestei stari...
S-ar putea sa ai dreptate si ma simt destul de vinovat aici. Nu mai gasesc aceeasi energie si acelasi timp de a propune discutii si de a ma implica activ mai mult decat o fac. Pe de o parte, dupa atatia ani de forum, mi se pare ca am cam discutat tot. Putine sunt subiectele cu adevarat noi. Cele mai multe sunt doar redescoperiri de catre membri noi a unor subiecte deja dezbatute si cam stoarse. Atunci, intervin mai rar si de multe ori in scopuri administrative.

Eu vad ca principal scop oferirea unui cadru necenzurat si decent. Mai departe ... hai sa contribuim cu totii.
Nimeni nu gandeste pentru tine!
nouneim
Moderator

[ #80643 ] Postby Jerusaleem on Sat Apr 17, 2010 11:37 am

nouneim wrote: Pe de o parte, dupa atatia ani de forum, mi se pare ca am cam discutat tot..

Nu-i bine frate...simti cam ce simt eu despre scoala de sabat...:D
Jerusaleem

[ #80644 ] Postby Gabriy'el on Sat Apr 17, 2010 11:42 am

Jo Anne wrote:Pe tine, Gabry'el, nu stiu unde sa te incadrez. Ai ramas pe aici.

In cazul asta mai bine nu ma aminteai deloc.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #80646 ] Postby anubis974 on Sat Apr 17, 2010 12:50 pm

Gabriy'el wrote:

Incadrare Gabi:

1. Nesimtit
2. In devenire
3. Ne-nesimtit
4. Credincios AZS
5. dus la biserica
6. dus cu pluta
7. simpatic
8. antipatic

Alege Jo si spune-ne unde se incadreaza! :)
anubis974

[ #80647 ] Postby anubis974 on Sat Apr 17, 2010 12:51 pm

Jerusaleem wrote:
nouneim wrote: Pe de o parte, dupa atatia ani de forum, mi se pare ca am cam discutat tot..

Pffff altu cazut de la credinta sfintilor adevarata si atotputernica dar usor booring :)

PS Jeru imi devine tot mai simpatic pe zi ce trece!
anubis974

[ #80648 ] Postby anubis974 on Sat Apr 17, 2010 12:53 pm

Nouname esti tare frate, ai votul meu la orice ora ca moderator. Nu lasa pe unii sa te necajeasca cum ca nu-ti faci treaba. ;)
anubis974

[ #80655 ] Postby JoAnne van Heff on Sat Apr 17, 2010 1:22 pm

Gabriy'el wrote:

Din pacate am facut-o deja.
Tu ai prins perioada de glorie a formului, cu mai sus amintitii, nu?
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

[ #80659 ] Postby Jerusaleem on Sat Apr 17, 2010 2:24 pm

anubis974 wrote:
Jerusaleem wrote:

Pffff altu cazut de la credinta sfintilor adevarata si atotputernica dar usor booring :)

PS Jeru imi devine tot mai simpatic pe zi ce trece!

Anubis, din pacate azs devine din ce in ce mai mult o religie a formelor fara fond in trairea membrilor sai. Discutam la scoala de sabat aprinsi de spiritul dezbaterii despre ce inseamna iubire si dupa, imediat, constati ca totul este la fel, ca si cum cele discutate au fost doar o piesa de teatru ce trebuia jucata cat mai bine. In sensul asta ma satur cateodata de scoala de sabat. Cat despre credinta sfintilor...as vrea sa ajung acolo la acea credinta si dragoste de oameni care i-a animat pe apostoli, acea abandonare totala a propriilor interese egoiste pentru folosul oamenilor... Asta ar fi trairea deplina a credintei si religia adevarata. Pierderea acestei esente tari a crestinismului intemeieat de Isus Hristos dublata de formalizarea excesiva liturgica a pervertit definitia termenului de crestin naufragiind in ce se vede astazi...oameni care marea majoritate vin la biserica in virtutea inertiei, pierzandu-si sensul si identitatea, cateodata nici ei stiind ce anume si de ce o mai fac. Pe acest fond apare fireasca neputinta unui crestinism handicapat de a mai fi relevant in lume.
Jerusaleem

[ #80664 ] Postby anubis974 on Sat Apr 17, 2010 2:37 pm

Ceea ce si tu si Gaby refuzati sa intelegeti, (stiu de ce fie vorba intre noi) este ca daca mangaietorul ar fi in lume dupa cum s-a promis s-ar vedea rezultate. Aici voua va place sa va amagiti si sa va faceti purtatori de vina inexistenta. Pacat, fiindca eu cred ca sunteti sinceri!
anubis974

[ #80669 ] Postby JoAnne van Heff on Sat Apr 17, 2010 3:03 pm

anubis974 wrote:Ceea ce si tu si Gaby refuzati sa intelegeti, (stiu de ce fie vorba intre noi) este ca daca mangaietorul ar fi in lume dupa cum s-a promis s-ar vedea rezultate. Aici voua va place sa va amagiti si sa va faceti purtatori de vina inexistenta. Pacat, fiindca eu cred ca sunteti sinceri!

Mangaietorul ii poate obliga pe oameni sa se iubeasca?

Baieti, dar ati deviat de la subiectul meu...
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

[ #80671 ] Postby anubis974 on Sat Apr 17, 2010 3:32 pm

JoAnne van Heff wrote:
anubis974 wrote:Ceea ce si tu si Gaby refuzati sa intelegeti, (stiu de ce fie vorba intre noi) este ca daca mangaietorul ar fi in lume dupa cum s-a promis s-ar vedea rezultate. Aici voua va place sa va amagiti si sa va faceti purtatori de vina inexistenta. Pacat, fiindca eu cred ca sunteti sinceri!

Mangaietorul ii poate obliga pe oameni sa se iubeasca?

Baieti, dar ati deviat de la subiectul meu...

Poi ce vrei sa facem necrolog aici sau sa depanam amintiri cu lolek si bolek?
anubis974

[ #80673 ] Postby Paraschiva on Sat Apr 17, 2010 3:37 pm

anubis974 wrote:Nouname esti tare frate, ai votul meu la orice ora ca moderator.

Și pe al meu! Nici nu speram io să am parte de așa moderator aerisit și tolerant pe un site religios.
Paraschiva

[ #80676 ] Postby danny on Sat Apr 17, 2010 3:58 pm

nouneim wrote: Atunci, intervin mai rar si de multe ori in scopuri administrative.

Eu vad ca principal scop oferirea unui cadru necenzurat si decent. Mai departe ... hai sa contribuim cu totii.

Eu unul, chiar daca am aparut mai tarziu pe forum, iti citeam cu placere postarile. Sincer,iti duc lipsa , m-as bucura sa te auzim mai des .
Last edited by danny on Sat Apr 17, 2010 4:28 pm, edited 1 time in total.
danny

[ #80678 ] Postby anubis974 on Sat Apr 17, 2010 4:26 pm

JoAnne van Heff wrote:Mangaietorul ii poate obliga pe oameni sa se iubeasca?

Mangaietorul ala in care crezi tu nu face nimic. Cati oameni imperfecti nu au patruns in biserica si au ramas asa? Unde e puterea transformatoare amintita in biblie? Am o sumedenie de prieteni sinceri care si-au pus viata in "mana lui D-zeu" si nimic. Puterea promisa e dincolo de gardul vecinului daca ma intelegi ! Sau poate in sanctuarul ceresc :))
anubis974

[ #80685 ] Postby Gabriy'el on Sun Apr 18, 2010 8:46 am

Lailah nu a fost amintita.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

[ #80686 ] Postby Jerusaleem on Sun Apr 18, 2010 10:20 am

anubis974 wrote:
JoAnne van Heff wrote:Mangaietorul ii poate obliga pe oameni sa se iubeasca?

Mangaietorul ala in care crezi tu nu face nimic. Cati oameni imperfecti nu au patruns in biserica si au ramas asa? Unde e puterea transformatoare amintita in biblie? Am o sumedenie de prieteni sinceri care si-au pus viata in "mana lui D-zeu" si nimic. Puterea promisa e dincolo de gardul vecinului daca ma intelegi ! Sau poate in sanctuarul ceresc :))

Fata de postul precedent acestuia quotat...

1) Daca influenta divina nu s-ar fi manifestat in lume poate ca lucrurile ar fi fost mult mai rele sau poate ca deja nu am mai fi fost deloc...La asta te-ai gandit?
Fata de ce am quotat:
2) Nu cunosc sumedenia ta de prieteni si nu stiu cum anume s-au pus ei in mana Lui Dumnezeu si ce anume au asteptat sa se intample. In viata mea ori de cate ori ii cer Lui Dumnezeu ajutor sa pot deveni o persoana mai buna, INTOTDEAUNA simt o putere cu totul straina mie care efectiv ma schimba; asa ca, in ce ma priveste influenta Duhului Sfant este cat se poate de reala si la dispozitia oricui o cere. Conditia biblica pentru ca Duhul Sfant sa poate opera este clara: "Cine vrea sa Ma urmeze sa-si ia crucea si sa vina dupa Mine!". Asta ce inseamna? Sa vrei si sa fii dispus sa renunti la eu, la mandrie egoista, la orgoliu...etc, etc...si sa lupti activ impotriva lor oridecate ori ai ocazia. Eu cand incerc sa fac asta si-I cer Lui Dumnezeu sa ma ajute, repet, ajutorul este incontestabil. In afara bisericii sau in biserica totuna este daca nu renunti la balastul firii pamantesti (egoism, orgoliu, vanitate, etc, etc). Biserica in sine nu are o putere mistica de a transforma. Totul depinde de dispozitia omului de a se lasa transformat. Stiu ca suna cliseu, limbaj de lemn sau cum vrei sa numesti, dar este cate se poate de adevarat, scripturistic si real. Iuda a stat pana la urma alaturi de Domnul Hristos 3 ani si ceva. De ce nu s-a schimbat?
3) Mai crezi in orice forma de supranatural?
Jerusaleem

[ #80687 ] Postby anubis974 on Sun Apr 18, 2010 10:30 am

Jerusaleem wrote: 1) Daca influenta divina nu s-ar fi manifestat in lume poate ca lucrurile ar fi fost mult mai rele sau poate ca deja nu am mai fi fost deloc...La asta te-ai gandit?
Fata de ce am quotat:
2) Nu cunosc sumedenia ta de prieteni si nu stiu cum anume s-au pus ei in mana Lui Dumnezeu si ce anume au asteptat sa se intample. In viata mea ori de cate ori ii cer Lui Dumnezeu ajutor sa pot deveni o persoana mai buna, INTOTDEAUNA simt o putere cu totul straina mie care efectiv ma schimba; asa ca, in ce ma priveste influenta Duhului Sfant este cat se poate de reala si la dispozitia oricui o cere. Conditia biblica pentru ca Duhul Sfant sa poate opera este clara: "Cine vrea sa Ma urmeze sa-si ia crucea si sa vina dupa Mine!". Asta ce inseamna? Sa vrei si sa fii dispus sa renunti la eu, la mandrie egoista, la orgoliu...etc, etc...si sa lupti activ impotriva lor oridecate ori ai ocazia. Eu cand incerc sa fac asta si-I cer Lui Dumnezeu sa ma ajute, repet, ajutorul este incontestabil. In afara bisericii sau in biserica totuna este daca nu renunti la balastul firii pamantesti (egoism, orgoliu, vanitate, etc, etc). Biserica in sine nu are o putere mistica de a transforma. Totul depinde de dispozitia omului de a se lasa transformat. Stiu ca suna cliseu, limbaj de lemn sau cum vrei sa numesti, dar este cate se poate de adevarat, scripturistic si real. Iuda a stat pana la urma alaturi de Domnul Hristos 3 ani si ceva. De ce nu s-a schimbat?

Am simtit. Asta este tot ce poti spune? Cu asta nu ma pot lupta. Te pomenesti ca ai simtit o putere care a intrat in tine si ti-a dat putere sa faci bine. Grozav. Nota 10/10 la modul in care actioneaza DS. Beton. Puterea vine si te schimba si gata esti mantuit caci din om rau te face bun. Tu nu trebuie decat sa fi cuminte. Sa nu pui intrebari incomode dar mai ales sa nu gandesti ! Lasa-te in seama puterii si totul va fi OK. Unde am mai auzit asta? In Captain Planet. :)
anubis974

[ #80688 ] Postby Jerusaleem on Sun Apr 18, 2010 10:44 am

anubis974 wrote:
Jerusaleem wrote: 1) Daca influenta divina nu s-ar fi manifestat in lume poate ca lucrurile ar fi fost mult mai rele sau poate ca deja nu am mai fi fost deloc...La asta te-ai gandit?
Fata de ce am quotat:

Am simtit. Asta este tot ce poti spune? Cu asta nu ma pot lupta. Te pomenesti ca ai simtit o putere care a intrat in tine si ti-a dat putere sa faci bine. Grozav. Nota 10/10 la modul in care actioneaza DS. Beton. Puterea vine si te schimba si gata esti mantuit caci din om rau te face bun. Tu nu trebuie decat sa fi cuminte. Sa nu pui intrebari incomode dar mai ales sa nu gandesti ! Lasa-te in seama puterii si totul va fi OK. Unde am mai auzit asta? In Captain Planet. :)

Bagatelizezi niste lucruri pe care evident nu le-ai trait si arunci subiectul in derizoriu. Ok, tu cum ai vrea sa cunosti ca te ajuta Duhul Sfant? Ce ai vrea sa ti se intample? Sa te bata pe umar si sa-ti vorbeasca de la persoana la persoana sau cum? Ce altceva as fi putut sa-ti spune decat propria mea expperienta, experienta impartasita de multi altii? Ce sa gandesc, sa apelez sa formule matematice si experiemnte de laborator ca sa identific Duhul Sfant sau ce sa fac?
Nu mi-ai raspuns... Mai crezi intr-o forma de supranatural , oridecare ar fi ea?
Jerusaleem

[ #80689 ] Postby anubis974 on Sun Apr 18, 2010 10:51 am

Fiinte superioare da. Fiinte superioare care asteapta sa le rogi sa te faca sa faci bine....., NU! :))
anubis974

[ #80690 ] Postby Jerusaleem on Sun Apr 18, 2010 10:59 am

anubis974 wrote:Fiinte superioare da. Fiinte superioare care asteapta sa le rogi sa te faca sa faci bine nu! :))

Putere sa iert si sa iubesc cu adevarat pe cei care ma urasc si cauta sa ma jigneasca oricand pot doar cand L-am rugat pe Dumnezeu am avut. Omul in sine nu are capacitatea asta. Si asta e cea mai puternica dovada ca originea puterii este din afara noastra.

E important... Crezi ca exista fiinte superioare nepamantene invizibile pt noi?
Jerusaleem

[ #80691 ] Postby anubis974 on Sun Apr 18, 2010 11:06 am

Robotel rugator staruitor implinitor cu putere de sus mantuit pentru meritele celui care si-a dat viata pentru el ? ;) No TY un pic prea complicat pentru mine.
anubis974

[ #80692 ] Postby Jerusaleem on Sun Apr 18, 2010 11:26 am

anubis974 wrote:Robotel rugator staruitor implinitor cu putere de sus mantuit pentru meritele celui care si-a dat viata pentru el ? ;) No TY un pic prea complicat pentru mine.

Ai spus foarte bine...cu exceptia robotelului. Cum crezi...
Jerusaleem

[ #80693 ] Postby Paraschiva on Sun Apr 18, 2010 11:37 am

Anubis, pot să șterg răspunsul de pe privat?
Paraschiva

Next

Return to Divertisment