INTREBARILE NEBUNE

Filme, umor, muzica, jocuri, "barfe" si hobby-uri.

Moderators: nouneim, zephyr

INTREBARILE NEBUNE

[ #5496 ] Postby Fabianoo on Mon May 03, 2004 9:17 am

Zicea Ap. Pavel: feriti-va de intrebarile nebune.

Cu sigurantza Pavel ne vrea binele, spunandu-ne asta.
Dar daca ma intreb ce varsta are Pamantul este oare o intrebare nebuna?
Este totusi greu de crezut, as zice imposibil... sa credem ca batrana noastra planeta are doar ... sase mii (6000) de ani.
Ce varsta are planeta Pamant?
A gresit Ellen White?

Ce alte intrebari "nebune" aveti?
Ma gandeam la Tine in timp ce ma plimbam de mana cu ea... Nu-i nimic, mi-am zis, sufletul meu iti ramane fidel.
Fabianoo
Moderator

Images: 42

[ #5513 ] Postby eliade22 on Mon May 03, 2004 3:51 pm

Pai daca Pavel iti spune sa te feresti si tu vrei sa stimulezi la intrebari nebune intreb si eu ca unul care inca nu a innebunit.

De ce mai pui frate versetul lui Pavel.

Ca sa ne arati ca pe tine nu te intereseaza ce zice Pavel sau cum?
:shock: :shock: :shock:
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #5521 ] Postby Hasdeu on Mon May 03, 2004 6:25 pm

Problema vechimii Pamantului o dezbatem la un topic de la sectiunea Teologie. De la crearea omului pana la caderea in pacat nu se poate spune cu exactitate cat timp a trecut, insa cred cu fermitate in interpretarea literala a Creatiunii, care a durat exact 6x24 de ore.
Hasdeu

[ #5526 ] Postby BoSsul3TZ on Tue May 04, 2004 1:20 am

Cred ca trebuie sa avem incredere in ceea ce a spus Ellen G. White.. cred ca a fost inspirata de DUmnezue .. pamantul a fost creat de 6000 de ani, adik cred ca mai degraba se refera la "nasterea lui".. la creatzie.. pamantul poate a fost facut inainte de creatzie sau poate ca a fost creat inainte cu mii de ani..

cred ca aceste intrebari le vom afla numai daca vom ajunge sa fim mantuitzi .. si cred ca ar fi mai bine daca ne-ar preocupa mai mult acest obiectiv..
:mrgreen:
BoSsul3TZ

Images: 70

[ #5543 ] Postby Fabianoo on Tue May 04, 2004 3:29 am

ok
nimeni nu a spus nimic de durata Creatiunii. si eu cred asta, indiferent de cate dovezi s-ar aduce contra, puterea lui Dumnezeu este dincolo de limita inteleerii noastre. ce am intrebat este daca varsta Pamantului este de numai 6 mii de ani, lucru destul de greu de crezut, mai ales ca sunt atatea si atatea dovezi stiintifice si in Biblie nu se aminteste nimic de varsta Pamantului.

Si Eliade22 :), am inrtebat daca si asta era o intrebare nebuna...
Si nu cred ca este nebuna, pentru ca altfel nu o puneam. o inrtebare nebuna ar fi daca ar veni in contradictie cu ceea ce spune Biblia referitor la un fapt.

intelegi?
Ma gandeam la Tine in timp ce ma plimbam de mana cu ea... Nu-i nimic, mi-am zis, sufletul meu iti ramane fidel.
Fabianoo
Moderator

Images: 42

[ #5698 ] Postby lumiester on Thu May 06, 2004 7:59 am

am mai auzit eu o intrebare nebuna zilele trecute:Dumnezeu e atotputernic?da,este...atunci ar putea creea o piatra asa de mare si de grea,incat sa nu o poate ridice nici el??.....se bat cap in cap amandoua,deci....
lumiester

Images: 39

da

[ #13945 ] Postby aquaticus on Sun Jan 16, 2005 9:09 pm

de ce sare broasca de trei ori si se opreste ? :D :lol:
"Unii inteleg ce pot, cei mai multi ce vor."
n. iorga
aquaticus
GURU

Images: 87

[ #13983 ] Postby alisee on Tue Jan 18, 2005 4:51 am

lumiester wrote:am mai auzit eu o intrebare nebuna zilele trecute:Dumnezeu e atotputernic?da,este...atunci ar putea creea o piatra asa de mare si de grea,incat sa nu o poate ridice nici el??.....se bat cap in cap amandoua,deci....

Intrebarea asta nu e o intrebare noua..ci e formulata inca de pe vremea comunistilor la cursurile de ateism .

Intrebarea in sine este un viciu de judecata, de ratiune , de logica.

Dumnezeu este infinit. Bolovanul, oricat de mare ar fi el, chiar o stea gigantica daca ar fi, este finit. Si intre infinit si finit nu exista nici o similitudine, nici o legatura. Sunt notiuni din sfere total diferite, ce nu au nimic in comun. Daca adaugi sau scazi ceva infinitului, tot infinit ramane.
Totusi intre Dumnezeu - infinit si omul - finit exista o legatura dar nu de natura materiala, car esa poata fi numarata, masurata, cantarita, ci o legatura de natura spirituala si morala, bazata pe trasatura fundamentala a caracterului Sau - Iubirea.

Pentru noi, oamenii - fiinte materiale si foarte limitate - si in special pentru atei, care isi zic "convinsi", atotputernicia lui Dumnezeu se reduce la putinta de a ridica sau nu un pietroi...Cat de gresita este o astfel de judecata!
alisee

Images: 3

[ #14010 ] Postby NightAngel on Wed Jan 19, 2005 2:51 am

Intrebarea pe care ai pus-o despre varsta pamantului este una foarte buna. Dumezeu nu spune ca a creat pamantul ca planeta ci doar ca i-a dat viata. Pamantul exista doar ca o minge de roca amestecata cu magma. Iar glaciatiunile au fost, pentru ca spune ca Dumnezeu a despartit marea de pamant. Deci apa era inghetata si Dumnezeu, creind lumina, apele s-au dezghetat si el le-a despartit.
NightAngel

[ #14018 ] Postby Onisim on Wed Jan 19, 2005 7:43 am

Raspuns nebun la intrebarea nebuna a lui Aqua: Ca sa nu sara de patru ori si sa nu se mai opreasca. :wink:
Onisim

Images: 30

[ #14024 ] Postby NightAngel on Wed Jan 19, 2005 9:15 am

Sau sa nu sara de doua ori sa sa ii para rau ca nu a sarit si a treia oara.
NightAngel

[ #15197 ] Postby Creve on Sat Mar 05, 2005 6:48 am

Daca o luam cu broasca asta ca de ce sare de 3 ori si se opreste, atunci spuneti voi de ce a trecut gaina strada? La intrebarea asta cva asigur ca au raspuns personalitati marcante din istoria pamantului.

Ex: KARL MARX :…era inevitabil din punct de vedere istoric…

HIPPOCRAT :…datorita unei secretii in exces a pancreasului…

MARTIN LUTHER KING :…am visat o lume in care toate gainile ar fi libere sa traverseze strada fara sa trebuiasca sa-si justifice gestul…

RICHARD NIXON :…gaina nu a traversat starda; repet, gaina nu a traversat NICIODATA strada…

SIGMUN FREUD :…faptul ca va preocupa motivul pentru care gaina a traversat strada releva un adanc sentiment latent de insecuritate sexuala… 

BUDDA :…punand aceasta intrebare renegati natura gainii din voi insiva…

GALILEO :…si totusi a traversat…

GEORGE W. BUSH:…...faptul ca gainusa a putut traversa libera strada in ciuda rezolutiilor ONU reprezinta o sfidare la adresa democratiei, a libertatii, a dreptatii. Aceasta arata negresit ca noi trebuia sa bombardam acea strada cu mult timp in urma. Pentru a asigura pacea in aceasta regiune si pentru ca valorile pe care le aparam sa nu mai fie terfelite prin aceste acte de terorism, guvernul Statelor Unite a hotarat sa trimita 17 portavioane, 46 de distrugatoare, 154 de nave de lupta, sprijinite pe uscat de 243.000 de puscasi marini si in aer de 846 de bombardiere, avand ca obiectiv, in numele libertatii si democratiei, sa elimine orice urma de viata in casele gainilor pe o raza de 5.000 de kilometri; dupa aceea, utilizand rachete balistice cu raza scurta sau medie de actiune, ne vom asigura ca din casa gainii a ramas doar un morman de cenusa si ca nu ne va mai putea ameninta cu aroganta sa. Am hotarat, de asemenea, cu generozitate, sa preluam sarcina asigurarii pacii in aceasta tara, sa reconstruim casele gainilor conform tuturor normelor de securitate in vigoare, sa asiguram alegerea democratica a unui cocos in persoana ambasadorului Statelor Unite. Pentru finantarea acestor reconstructii vom prelua controlul asupra productiei de cereale a regiunii timp de 30 de ani, asigurandu-ne ca localnicii vor beneficia de tarife preferentiale pentru o parte din productie, in schimbul coloaborarii lor totale. In aceasta noua tara a dreptatii, pacii si libertatii va putem asigura ca nici un puisor nu va mai incerca sa traverseze vreo strada, pentru simplul motiv ca nu vor mai fi strazi iar gainile nu vor mai avea picioare. Dumnezeu sa binecuvanteze America!

Daca vreti puteti sa mai comentati si voi intrebarea asta cu gaina! Sper ca nu am aberat prea tare! :D
Timpul poate să devină din rege un biet pion care se pierde foarte uşor dacă eşti neatent sau prost organizat.
Creve

Images: 65

IMPORTANT

[ #22480 ] Postby sinfull_pleasure13 on Fri Dec 09, 2005 8:59 am

am si yo niste intrebari si as vrea sami raspundeti si mie qm sunteti voi mai avansati in credinta nu se poate sa nu stiti voi raspunsu:

1. .....

2.In geneza scrie ca primii oameni au fost Adam si Eva, ei au avut doi copii: Cain si Abel. Cain la omorat pe Abel si apoi a fugit intro tara departata unde sia luat o nevasta.De unde a aparut nevata?!

multumiri anticipate
I realy belive in angels
The kind that heaven sends
I'm surrounded by angels
But I call them friends
sinfull_pleasure13

Images: 1

[ #47495 ] Postby addy on Wed Jun 13, 2007 6:39 pm

pai o fi o fata a unui alt copil a lui Adam ;))
be happY Image
addy

Images: 46

[ #47542 ] Postby MisterYo on Thu Jun 14, 2007 10:18 am

Adam si Eva au avut multi fii si multe fice dupa ce s-au Cain, Abel si Set-->>
Geneza 5, 3 si 4: "La vârsta de o sută treizeci de ani, Adam a născut un fiu după chipul şi asemănarea lui, şi i-a pus numele Set. După naşterea lui Set, Adam a trăit opt sute de ani; şi a născut fii şi fiice."

E bine sa cautam raspunsurile propriilor intrebari in Biblie.
MisterYo

Images: 2

Return to Divertisment