STIATI CA...

Filme, umor, muzica, jocuri, "barfe" si hobby-uri.

Moderators: nouneim, zephyr

[ #33284 ] Postby kilergirl on Mon Oct 23, 2006 8:38 am

Stiati ca:

* In Anglia medievala era interzis pentru cupluri sa faca sex fara aprobarea regelui. Cand un cuplu vroia copii trebuia sa ceara o aprobare scrisa de la rege si primea o placa pe care o puneau in casa si scria "Fornication Under Consent of the King" (F.U.C.K.) De acolo vine acel cuvant.....

* In razboiul civil din SUA dupa o batalie se afisau ranitii si mortii. Cand armata nu avea pierderi se afisa "0 killed" (0 morti) de acolo provine expresia O.K.

* Cand englezii au ajuns in Australia au vazut un animal ciudat care sarea prin paduri. Au chemat un bastinas si l-au intrebat prin semne ce animal era acela. Cum bastinasul repeta "kan ghu ru" ei au adoptat acel nume pentru animal. Dupa mult timp cercetatorii au constatat ca bastinasul de fapt spunea ""nu inteleg".
Image
kilergirl
Moderator

Images: 52

[ #33294 ] Postby Reality Check on Mon Oct 23, 2006 10:23 am

Killergirl, prima si a treia sunt corecte, a doua insa, nu. Folosirea lui OK se leaga de presedintele Martin van Buren (1837 - 1841). El facea parte dintr-un grup de colonisti olandezi stabiliti pe Hudson. Porecla acestora era Old Knickenbockers, prescurtat OK. Presedintele in cauza aproba documentele folosind prescurtarea OK.
It is in the quiet crucible of your personal, private suffering that your noblest dreams are born and God's greatest gift are given in compensation for what you've been through.
Reality Check

Images: 12

[ #33297 ] Postby Quintus Sertorius on Mon Oct 23, 2006 11:34 am

Ba, eu am serioase indoieli in ceea ce priveste prima curiozitate din lista lui Killy. Atata disciplina ptr Evul Mediu e mai mult decat stranie. Si cand te gandesti ca autoritatea regelui in Anglia medievala stralucea prin absenta...
Quintus Sertorius

Images: 18

[ #33302 ] Postby Reality Check on Mon Oct 23, 2006 3:13 pm

Serto, ai dreptate. Revin insa maine cu mai multe detalii despre etimologia celebrului verb.
It is in the quiet crucible of your personal, private suffering that your noblest dreams are born and God's greatest gift are given in compensation for what you've been through.
Reality Check

[ #33326 ] Postby Reality Check on Tue Oct 24, 2006 6:39 am

Asa cum promiteam ieri, revin cu mai multe explicatii ale celebrei vocabule.
Forma scrisa apare pentru prima data in 1503, cel putin asa gasim in Dictionarul Limbii Engleze Vechi, a doua editie, in forma fukkit. Forma curenta apare scrisa pentru prima data in 1535 - "Bischops... may fuck thair fill and be vnmaryit", e insa posibil sa fi aparut mult mai devreme. Se pare ca acest cuvant apare intr-o poezie din secolul al XV-lea, numita "Flen flyys", scrisa in Latina si Engleza Medievala. Fragmentul relevant este:
Non sunt in celi quia fuccant uuiuys of heli (They - the monks - are not in heaven because they fuck the wives of Ely). Fuccant este in pseudo-Latina, iar in original apare cifrat. Cele mai timpurii exemple sunt din Scotiana, si se sugereaza o origina Scandinava, probabil dintr-un cuvant din aceeasi familie lexicala cu fukka din Norvegiana, sau fock din Suedeza.
O alta teorie ne trimite la fkye, fike din Engleza Medievala, cuvinte de origine Germanica.
Dar, de ajuns pentru un simplu cuvant! :wink:
Reality Check

[ #33588 ] Postby edwards on Tue Oct 31, 2006 1:17 pm

* Oamenii nu isi pot linge coatele.

* Un crocodil nu poate scoate limba.

* Inima unei crevete este " gazduita " in cap.

* Un studiu asupra 200 000 struti, timp de mai bine de 80 ani, nu arata nici un

caz unde s-ar fi vazut vreun strut ascuns cu capul in nisip.

* Porcii nu sunt capabili fizic sa priveasca cerul.

* Mai mult de 50% persoane, din lumea intreaga, n-au dat niciodata si nici nu au primit vreodata apeluri telefonice.

* Daca stranutati prea tare, va puteti rupe o coasta.

* Daca incercati sa va retineti un stranut, puteti cauza spargerea unei vene in creier sau in ceafa si sa muriti.

* Daca, din forta, tineti ochii deschisi in timp ce stranutati, ar putea sa iasa din orbite.

* Sobolanii se inmultesc atat de repede incat in 18 luni, un cuplu de sobolani poate avea mai mult de

un milion de descendenti.

* In fiecare episod din serialul TV SEINFELD, este un SUPER-OM (Superman) pe undeva.

* Bricheta a fost inventata inaintea chibriturilor.

* 35% din cei care se folosesc de anunturile matrimoniale sunt deja casatoriti.

* In lumea intreaga, 23% din problemele aparatelor xerox sunt cauzate de catre cei care se aseaza pe

aparat pentru a-si fotografia posteriorul.

* Pe durata medie de viata, o persoana care doarme poate inghiti 70 insecte si 10 paianjeni.

* Ca si amprentele digitale, amprenta limbii este diferita la fiecare persoana.

*

*

*

*

*

*

*

... si ca 75% dintre cei care citesc acest mesaj au incercat sa isi linga coatele.

...şi eu (NU) am încercat... nu eşti singurul... :)
we rock!
edwards
just a user

Images: 85

[ #33606 ] Postby LittleStar on Tue Oct 31, 2006 10:28 pm

- intr-o zi prin anii 1700, Earl de Sandwich era asa de absorbit in jocul de noroc ca nu a vrut sa mearga sa manance. Asa ca a cerut sa i se aduca mancarea pusa intre doua felii de paine, pe care a mancat-o in timp ce juca. De atunci si pana azi sandwich-ul a fost mereu foarte popular. :idea:
I'm back...
LittleStar

Images: 2

[ #33607 ] Postby LittleStar on Tue Oct 31, 2006 11:02 pm

Regina Elisabeta I a Angliei a ramas celebra si prin urmatoarea declaratie, facuta cu mandrie: "Fie ca e nevoie sau nu, eu o data la trei luni ma spal !" Asta pentru ca prin anii 1500 britanicii se spalau o data pe an.
I'm back...
LittleStar

Images: 2

[ #33696 ] Postby kilergirl on Fri Nov 03, 2006 8:55 am

Stiati ca…. albinele pot calatori peste 80,000 de kilometri si vizita peste doua milioane de flori pentru a strange indeajuns de mult de nectar pentru jumatate de kilogram de miere? Culoarea si aroma mierii depind de sursa nectarului (florile). Nectarul -un suc dulce, secretat de plantele melifere - constituie sursa energetica de baza pentru albine, in timp ce mana este o substanta asemenatoare sevei, care apare uneori pe frunzele si partile verzi ale plantelor. De fapt, in lume exista peste 300 de tipuri de miere, avand surse extrem de diverse: de la trifoi, lucerna si eucalipt la flori de tei, salcam si portocal. Mierea de culoare deschisa are o aroma discreta, iar cea inchisa la culoare este de obicei mai puternica, fiecare tip de miere avand alte recomandari: mierea poliflora are actiune antiseptica si sedativa, mierea de salcam calmeaza tusea, mierea de menta are proprietati analgezice, tonice si antispastice; mierea de trifoi are actiune diuretica si este un bun expectorant, mierea de conifere are proprietati antiinflamatoare.

Stiti de ce laptele este alb? Contine caseina, o proteina bogata in calciu, de culoare alba. Grasimea din lapte este de asemenea alba. Moleculele care formeaza caseina si grasimea reflecta lumina, de aceea percepem laptele ca fiind alb. Toti stim ca laptele si produsele lactate sunt bune pentru ca ne asigura o mare parte din calciul necesar organismului nostru. Laptele este bogat si in proteine si vitamine, ceea ce ajuta la dezvoltarea masei musculare. Dupa numeroase studii, s-a ajuns la concluzia ca laptele (la fel ca si mierea) este un aliment-minune. O cana mare de lapte contine 16% proteine, 30% calciu, 11% potasiu, 20% riboflavina, 25% vitamina D si 13% vitamina B-12. Aproape toate tipurile de lapte sunt pasteurizate, omogenizate si imbogatite cu vitamine. Laptele pasteurizat este incalzit la temperaturi superioare pentru a se distruge bateriile; cel omogenizat este amestecat in asa fel incat grasimea si apa sa nu se separe, iar cel imbogatit cu vitamine (vitaminele D si A pentru laptele degresat si cel cu continut scazut de grasime) este mai sanatos.
Image
kilergirl
Moderator

[ #33781 ] Postby zephyr on Sat Nov 04, 2006 4:10 pm

Stiati ca...

1. Psalmul 118 este capitolul care se afla exact la mijlocul Bibliei?
2. Psalmul 118 face parte dintre Psalmii mesianici, anuntand venirea si
lucrarea "Domnului". Iata unul dintre cele mai marete versete:
"Piatra, pe care au lepadat-o zidarii,
a ajuns sa fie pusa in capul unghiului cladirii"(v.22).
3. Psalmul 117, care se afla inainte de Psalmul 118, este cel mai scurt
capitol din Biblie.
4. Psalmul 119, care sa afla dupa Psalmul 118, este cel mai lung capitol
din Biblie.
5. Biblia are 594 de capitole inainte de Psalmul 118 si 594 de capitole
dupa Psalmul 118.
6. Daca adunam toate capitolele cu exceptia Psalmului 118, vom obtine
un total de 1188 de capitole.
7. Totalul de 1188 corespunde cu Psalmul 118 versetul 8, care astfel se
afla la mijlocul Bibliei.

Nu ar trebui ca versetul central al Bibliei sa aiba un mesaj special
pentru noi?
"Mai bine este sa cauti un adapost in Domnul,
decat sa te increzi in om" (Ps. 118:8).

Enjoy, Daniel B.
"Sunt ca o piesa de argint maiestrit lucrata intr'o lume plina de piese de aur... intzepatoare." Daniel BOROS

2008: Cel mai frumos an.
zephyr

Images: 35

[ #33783 ] Postby Adivas on Sat Nov 04, 2006 4:55 pm

zephyr wrote:Daniel B.

Daniel Barenboim? :?
Odată ş-odată tot o să spun eu ceva interesant!
Adivas

[ #33785 ] Postby zephyr on Sat Nov 04, 2006 5:21 pm

NU! Daniel BOROS.. adica eu :)

Nu eu am facut'o... doar am cules'o...
"Sunt ca o piesa de argint maiestrit lucrata intr'o lume plina de piese de aur... intzepatoare." Daniel BOROS

zephyr

[ #33790 ] Postby Reality Check on Sun Nov 05, 2006 3:07 am

Mai, Adivas, tocmai Barenboim te gandeai ca ne viziteaza?
Reality Check

[ #35065 ] Postby kilergirl on Sun Nov 19, 2006 5:08 pm

Stiati ca...

- Laptele de camila nu se coaguleaza?
- Steagul elvetian are forma patrata?
- Madridul este singura capitala europeana care nu este situata pe un rau?
- Imparatul roman Caligula a numit calul sau in funstie de senazor?
- Numele de familie al Dorothei din povestea Vrajitorul din Oz este Gail?
- Un urs are 42 dinti.
- Singurul animal domestic nementionat in Biblie este pisica?
- A fost o data un oras in Virginia de vest numit 6?
- Numele Wendy a fost inventat pentru cartea Peter Pan?
- Este imposibil sa stranuti cu ochii deschisi?
Image
kilergirl
Moderator

[ #35074 ] Postby Quintus Sertorius on Sun Nov 19, 2006 6:02 pm

In pofida numelui tau belicos, Kilergirl, nu te socoteam totusi in stare sa numeri dintii unui urs! :D
Quintus Sertorius

Images: 18

[ #38798 ] Postby kilergirl on Tue Jan 23, 2007 5:51 am

Stiati ca:

-CEL MAI ORIGINAL RESTAURANT DIN LUME... se afla in orasul german Düsseldorf. Aici, iti poti rasfata stomacul cu tot felul de delicatese. Poti alege friptura de elefant, tocana de tigru, sau chiar salata de cactus. Iar daca vrei o ciorba, ce zici de una preparata special din capete de serpi? Yummy, nu? Ce bunatate! :roll:

-PRIMUL CEAS DE MANA a aparut inca din 1571 si a fost purtat de catre regina Elisabeta a Marii Britanii. In 500 de ani, ceasurile au ajuns sa coste o avere! Cel mai scump, un model din aur, marca Patek Philippe, din 1933, s-a vandut la licitatie in 1999, pentru suma de 11 milioane de dolari. :shock:
Image
kilergirl
Moderator

[ #38903 ] Postby zephyr on Thu Jan 25, 2007 4:13 am

1. Galaxiile calatoresc in spatiu si cateodata se ciocnesc, galaxiile mai mici disparand si fiind "mancate" de cele mai mari. Galaxia din Andromeda se indreapta spre galaxia noastra, Calea Lactee.

2. Daca ai calatori cu viteza luminii de la un capat la altul al galaxiei Calea Lactee, ti-ar trebui 100.000 ani ca sa termini calatoria.

3. Lumina este cel mai rapid lucru din univers si calatoreste cu 300.000 de km pe secunda.

4. Daca stii culoarea unei stele, iti poti da seama de temperatura ei: cele rosii sunt mai reci, cele cu temperaturi medii sunt galbene si cele cu temperaturile cele mai mari sunt albastre. Nu exista stele verzi...!!!

5. Gaurile negre sunt invizibile. In ele nu exista timp sau spatiu si se crede ca ar fi poarta spre alte universuri; daca intri intr-o gaura neagra, vei simti ca esti turtit din parti si tras de cap si de picioare. Dar nimic nu supravietuieste acolo, ci este sfaramat in mici particule atomice.

6. Luminii de la Soare ii ia 8 minute pana atinge Pamantul; daca Soarele s-ar stinge acum, in 8 minute am ramane in intuneric.

7. Cea mai apropiata stea de Pamant este Proxima Centauri aflata la 4,23 de ani-lumina, adica 25 de milioane de milioane de km distanta de Soare. Asta inseamna, ca daca am avea o nava spatiala care ar calatori cu 50.000 de km pe ora, ne-ar trebui 88.000 de ani ca sa ajungem la ea.

8. Unele stele sunt de 600.000 de ori mai stralucitoare decat Soarele nostru. Soarele nostru se indreapta cu 20 km pe secunda spre un punct in directia constelatiei Hercules. Gazele dintr-o pata solara sunt cu 1.650 C° mai reci decat zonele inconjuratoare de pe Soare.

9. Cometa Haley se intoarce la fiecare 76 de ani.

10. Planetele se invartesc in jurul Soarelui si in jurul axei proprii in sensul acelor ceasornicului. Venus este planeta care se invarteste in jurul axei proprii contrar acelor ceasornicului. Pe Venus Soarele rasare la vest si apune la est. Venus este considerata sora geamana a Pamantului pentru ca amandoua au cam aceeasi marime, densitate si volum, este cel mai apropiat vecin al Pamantului. Dar Venus este cel mai fierbinte loc din sistemul solar dupa Soare si cel mai stralucitor obiect de pe cer dupa Soare si Luna.

11.Mercur orbiteaza Soarele mai repede decat orice alta planeta, in 88 de zile. Mercur, cea mai apropiata planeta de Soare, probabil are gheata la poli.

12. Luna noastra se departeaza de Pamant cu 3 cm pe an. Gravitatia Lunii este de 6 ori mai mica decat a Pamantului. De exemplu daca pe Pamant ai 42 de kg, pe Luna ai 7 kg.

zephyr

[ #38904 ] Postby zephyr on Thu Jan 25, 2007 4:15 am

1. Cangurul nu poate merge inapoi; are o saritura mai lunga de 12 metri si sare cu o viteza mai mare de 60 km/ora.

2. Tepii ariciului nu sunt taiosi sau otravitori ci el aplica pe ei o saliva spumoasa care serveste doar la iritarea pradatorilor.

3. Girafa nu poate scoate nici un sunet dar aude anumite sunete: guitatul, sforaitul si behaitul.

4. Niciodata 2 zebre nu au aceeasi dispunere a dungilor. Daca mai multe zebre alearga in acelasi timp, pradatorul nu o mai poate urmari pe nici una! Este dependenta de apa si bea 14 litri de apa pe zi.

5. Elefantul este foarte inalt, intre 3 si 4,5 m, cantareste 5.000-7.000 kg, mananca in jur de 225 kg de mancare pe zi si bea 90 litri de apa.

6. Elefantul nu vede foarte bine dar urechile si nasul il ajuta, poate mirosi apa de la 4 km distanta si este singurul animal care nu poate sari.

7. Liliacul este faimos pentru ca doarme ziua si zboara noaptea, vede in intuneric utilizand unde de sunet, sistem denumit “ecolocatie” ca sa stie ce este aproape si ce este departe. Undele sunt atat de fine, ca unele sunete nu le aude nici omul. Ele il fac sa stie si daca o insecta se apropie.

8. Liliacul este singurul mamifer care zboara. In unele parti ale lumii liliacul ia locul albinelor in polenizarea florilor. Mananca insecte intr-o noapte cat jumatate din greutatea corpului.

9. Blana ursului polar este alba pentru ca mijlocul firului de par din blana este gol si prin el se reflecta lumina mai mult decat in zapada si gheata; iarna, blana lui se coloreaza in galben. Pielea unui urs polar este neagra.

10. Ursul polar este stangaci. Ursul polar poate inota continuu 100 de km.

11. O singura oaie poate furniza suficienta lana pentru fabricarea a 14 pulovere.

12. O girafa are acelasi numar de oase in alcatuirea scheletului gatului ca si omul.

zephyr

[ #38940 ] Postby ela grotaa on Thu Jan 25, 2007 1:58 pm

* Oamenii nu isi pot linge coatele.

* Un crocodil nu poate scoate limba.

* Inima unei crevete este " gazduita " in cap.

* Un studiu asupra 200 000 struti, timp de mai bine de 80 ani, nu arata
nici un caz unde s-ar fi vazut vreun strut ascuns cu capul in nisip.

* Porcii nu sunt capabili fizic sa priveasca cerul.

* Mai mult de 50% persoane, din lumea intreaga, n-au dat niciodata si nici
nu au primit vreodata apeluri telefonice.

* Daca stranutati prea tare, va puteti rupe o coasta.

* Daca incercati sa va retineti un stranut, puteti cauza spargerea unei vene
in creier sau in ceafa si sa muriti.

* Daca, din forta, tineti ochii deschisi in timp ce stranutati, ar putea sa
iasa din orbite.

* Sobolanii se inmultesc atat de repede incat in 18 luni, un cuplu de
sobolani poate avea mai mult de un milion de descendenti.

* Bricheta a fost inventata inaintea chibriturilor.

* 35% din cei care se folosesc de anunturile matrimoniale sunt deja
casatoriti.

* In lumea intreaga, 23% din problemele aparatelor xerox sunt cauzate de
catre cei care se aseaza pe aparat pentru a-si fotografia posteriorul.

* Pe durata medie de viata, o persoana care doarme poate inghiti 70 insecte si 10
paianjeni.

* Ca si amprentele digitale, amprenta limbii este diferita la fiecare persoana.

... si ca 75% dintre cei care citesc acest mesaj au incercat sa isi linga coatele.
"daca-i judeci pe oameni nu mai ai timp sa-i iubesti."maica tereza
ela grotaa

Images: 83

[ #38946 ] Postby ela grotaa on Thu Jan 25, 2007 2:45 pm

:( :( acuma am vazut edward ca am cules aceleasi curiozitati ca tine!nu toate, dar o majoritate.mi s-au parut atat de interesante...imi cer scuze.promit sa fiu mai atenta :!: :wink:
ela grotaa

[ #38986 ] Postby chocolatte on Fri Jan 26, 2007 5:02 pm

...in antichitate fenicienii erau caracterizati prin vestimentatia lor de panza vopsita de culoarea purpurei, iar acea vopsea o obtineau de la niste moluste numite múrex?

... legiunile romane erau platite cu sare (in italiana "sal") -in loc de bani- si de acolo vine cuvantul "salariu"?

... cel mai antic briceag de ras cunoscut pana acum dateaza din secolul III si este din Danemarca?
Cel mai bun sfãtuitor este INIMA; Cel mai bun învãtãtor este TIMPUL; Cea mai bunã carte este VIATA; Cel mai bun prieten ÎTI ESTI TU ÎNSUTI... ai încredere în tine! Nu poti da gres!
chocolatte

Images: 45

[ #38987 ] Postby chocolatte on Fri Jan 26, 2007 5:12 pm

...Primele foarfece au fost utilizate in europa si asia, prin anul 1000 inainte de Hristos si erau de bronz.
...Furculitele au inceput sa se foloseasca la casele mari italiene, utilizandu-se pt fructe, pt ca mesenii sa nu se murdareasca pe maini.. Majoritatea furculitelor primiteve erau de doua "varfuri" pana la inceputul sec. XIX cand a inceput "moda" celor de trei "varfuri", urmate apoi de cele cu patru prin 1880
Cel mai bun sfãtuitor este INIMA; Cel mai bun învãtãtor este TIMPUL; Cea mai bunã carte este VIATA; Cel mai bun prieten ÎTI ESTI TU ÎNSUTI... ai încredere în tine! Nu poti da gres!
chocolatte

[ #38988 ] Postby chocolatte on Fri Jan 26, 2007 5:29 pm

... Stiti de unde vine frecventul "O.K."? In timpul razboiului de Secesion de SUA, militarii obisnuiau sa scrie pe o tabla "rezultatele" razboiului. Cand nu murea nimeni, pe tabla puteai citi "O.K.", adica "0 killed" (zero morti)
... in 1902 o eruptie a vulcanului Pelé din Martinica a cauzat moartea a tuturor locuitorilo din St. Pierre cu exceptia a unui baietas ce si-a salvat viata inchizandu-se intr-o incapere fara geamuri?
...unele musculite se pot misca atat de repede ca pot face 540 de pasi in acelasi timp ce o persoana respira o singura data?
...aproape jumatate din lume (exact 2800 milioane de persoane) supravietuiesc cu mai putin de doi dolari pe zi si ca, din acestia, 1200 de milioane dispun doar de un dolar pe zi (cam cat costa o cocacola intr-un bar)?
...eruptia vulcanului Krakatoa in 1883 a intrecut forta unei explozii nucleare si s-a putut auzi de la mai mult de 4800 de km distanta?
chocolatte

[ #38989 ] Postby chocolatte on Fri Jan 26, 2007 6:24 pm

...40% din persoanele ce mor in Olanda se intampla datorita tratamentelor medicale pt a accelera moartea si ca cel putin 1000 de eutanasii pe an se realizeaza in aceasta tara fara ca pacientul sa fi cerut aceasta?
...Primul tren subteran a fost metroul din Londra, ce dateaza din 1890?
...traficul de droguri omoara mai multi copii decat conflictele armate si ca, de ex, intre 1987 si 2001 Rio de Janeiro a registrat 3937 copii minori morti impuscati in neintelegeri relatinate cu drogurile?
...una din patru femei ce avorteaza o face pt cel putin a doua oara?
...Rosiile sunt in lume cele mai folosite alimente naturale. Urmeaza bananele, merele portocalele si pepenii. Germanii le mai spun la rosii "fructul paradisului" iar francezii "fructul iubirii"?
...Un kilogram de uraniu are energie cat sase milioane kilograme de carbune?
...Vacile nu au dinti superiori?
...Fluturii gusta cu ajutorul picioarelor?
...Ochiul strutului este mai mare dect creierul sau?
chocolatte

[ #39562 ] Postby kilergirl on Fri Feb 16, 2007 2:29 am

Stiati ca exista o pasare care latra in loc sa cante?

Antpitta avis canis Ridgley este o pasare care arata ca o rata indopata pe catalige si latra ca un caine. Pasarea a fost descoperita de ornitologul Robert S. Ridgley in Anzi, Ecuator in Iunie 1998. Au fost semnalate treizeci dintre aceste pasari alb-negre, cu picioare lungi, care latra. Se pare ca au trecut nedetectate pentru ca traiesc in zone izolate si bineinteles nu canta. De marimea unei rate, este una dintre cele mai mari pasari descoperite in ultimii 50 de ani.

Stiati ca primul film proiectat pentru public a fost "La Sortie des Ouvriere des l'Usine Lumière" care a fost prezentat de Auguste si Louis Lumiere in Paris in 1895. Primul film cu sunet a fost "cantaretul de Jazz," lansat in 1927: primul cuvant, rostit de Al Jolson, fiind: "Wait a minute, you ain't heard nothing yet." -"Asteapta putin, inca nu ai auzit nimic."

Stiati ca "french fries" sunt defapt originari din Belgia, cunoscuta de altfel ca fiind "tara cartofilor prajiti"?
Image
kilergirl
Moderator

[ #40075 ] Postby chocolatte on Mon Mar 05, 2007 9:35 am

:roll: :roll:
chocolatte

[ #40076 ] Postby chocolatte on Mon Mar 05, 2007 10:06 am

Curiozitati:

-Daca ati vazut filmul "Calatorie in viitor II", probabil va aducet aminte ca in almanahul amintirilor scria ca in 1997 equipa Floridei va castiga Mondiala aceluiasi an. Ceea ce este curios, si anume faptul ca in epoca cand acest film a fost facut (anii 80), Florida nici macar avea vreo equipa. Fara indoiala, insa, ziua 26 de Ocombrie din 1997, Florida a iesit campioana Cupei Mondiale, asa cum spunea almanahul filmului!!!

-Soarecii nu vomita

-Napoleon Bonaparte a calculat ca pietrele ce au fost folosite la construirea piramidelor din Egipt, ar fi suficiente pt a construi un zid enorm imprejurul Frantei.

-Litera "J" este unica litera ce nu apare in tabelul lui Mendeleev

-Cea mai simpla metoda sa diferentiezi un animal carnivor de unul ierbivor este dupa ochi. Carnivorii (cainii, leii..) au ochii asezati in fata capului, pt a le facilita localizarea prazii. Animalele ierbivore au ochii asezati in partile laterale ale capului (pasarile, iepurii...)pt ai ajuta sa detecteze orice apropiere a unui posibil pradator.

- O persoana clipeste de aproximativ 25 de mii de ori pe saptamana.

- CD-urile au fost create pt a primi 72 de minute de muzica pt ca atat dureaza a 9-a Sinfonie a lui Bethoven.

- Materialul cel mai rezistent creat de natura este panza de paianjen.

- Femeile sunt cele mai mari cumparatoare de chiloti si aparate pt depilat.

-Oceanul Atlantic este mai sarat decat cel Pacific.

- O picatura de petrol are capacitatea de a converti 25 de litri de apa potabila in apa NEpotabila.

- Las ovejas no beben agua en movimiento.

- Ochii unui hamster pot iesi din orbite daca il agati cu capul in jos. (Eu zic sa nu probati)
chocolatte

[ #40090 ] Postby VelSatis on Mon Mar 05, 2007 8:32 pm

"(Eu zic sa nu probati)", asta mi-a placut :P
VelSatis

Images: 15

[ #40131 ] Postby chocolatte on Tue Mar 06, 2007 10:20 am

pai da... :P eu am gasit scrise aceste curiozitati, dar daca este adevarat, va puteti imagina cum arata un hamster cu ochii afara din orbite???? wu nu vreau sa-mi imaginez!
chocolatte

[ #40136 ] Postby ela grotaa on Tue Mar 06, 2007 11:48 am

uyyyyyyyy!eu ador hamsterii!
ela grotaa

PreviousNext

Return to Divertisment