Unde ne duce mintea

Filme, umor, muzica, jocuri, "barfe" si hobby-uri.

Moderators: nouneim, zephyr

Unde ne duce mintea

[ #10577 ] Postby Onisim on Mon Sep 27, 2004 9:49 pm

De multe ori am auzit un cuvint, o expresie, o parere si ne-am si dus cu gindul in alta parte. Idea mi-a dat-o Aquaticus si, desi i-am propus sa dezvolte aceasta pista, a tacut. Pentru cei care inca nu s-au lamurit, exemplul il puteti gasi la topicul despre adevar, la ultimul mesaj al lui Aquaticus. Deci, unde vi se plimba mintea? Atentie: Topicul nu este pentru oameni seriosi si scortosi!
Onisim

Images: 30

[ #10591 ] Postby Anke on Tue Sep 28, 2004 9:45 am

Onisim, mintea ne duce unde/cum o lasam noi sa ne conduca, depinde cine esti si ce doresti.
Cineva spunea ceva asa: "cetate este mintea libera de pasiuni, ptr ca omul nu are vreo fortereatza mai puternica, unde odata refugiat sa nu mai poata fi prins".
c-ya :wink:
Anke

[ #10592 ] Postby w3bitzu on Tue Sep 28, 2004 9:57 am

Mintea.. ne duce la multe.. chiar la multe.. fie lucruri bune fie lucruri rele..
Mintea se lasa purtata .. si dusa de val.. dupa ce vedem.. dupa ce auzim.. si ce pipaim.

Mintea ne poate duce oriunde.. atata vreme cat noia cceptam asta.. si se duce.. . departeeeeee :) si incepi sa visezi la unele chestii... :) sau sa iti aduci aminte.. despre anumite lururi care ti-a placut.. sau ceva ce nu ti0a placut.

Cand mintea este preocupata.. mai mult.. cu multe idei.. cu multe altele.. atunci imi zboara.. gandul la ceva.... la ceva fain.. ce mi sa intamplat cu o zi inainte..

Nu stiu cum e la alti.. dar mie imi zboara gandul .. la banalitati.. la cehstii marunte.. :) si la ce am vb cu Anke.. cu o seara inainte... bine ca asta nu e ceva banal :) ( just joking ) ..

Cam atat despre unde imi zboara mintea.. ca acuma mio zburat deja.. la un topic.. :) bye bye
...::: web :::...
w3bitzu

Images: 16

[ #10605 ] Postby Arknghell on Tue Sep 28, 2004 12:55 pm

depinde cum o cresti de la inceput... depinde de educatie... depinde de cunoasterea pe care o ai de bine si de rau...
Atunci cand Dumnezeu inchide toate portile, lasa de fiecare data cate o ferestra deschisa.
Arknghell

Images: 13

[ #10613 ] Postby w3bitzu on Tue Sep 28, 2004 4:55 pm

Arkhangel.. mintea iti fuge oricand.. nu e vb de cum o cresti.. si de cum o educi si bla bla.. ca ia iti fuge cand vrea.. asa ca nu depinde de cum o cresti.. ea pe loc trebuie " stapanita" ca sa nu alerge. :)
w3bitzu

[ #10618 ] Postby Arknghell on Tue Sep 28, 2004 5:10 pm

Nu poti s-o zici in dreptul la toate persoanele... poate ca mintea ta fuge... fuge si fuge:)) ... a mea poate ca nu fuge asa ca a ta si asta pt poate nu ma gandesc toata ziua la prostii:) :D --- joking---- :D
Treuie sa stii sa ai limita la toate mai ales la cuestiunea asta.
Atunci cand Dumnezeu inchide toate portile, lasa de fiecare data cate o ferestra deschisa.
Arknghell

Images: 13

[ #10621 ] Postby w3bitzu on Tue Sep 28, 2004 5:26 pm

Ark .. sunteti foarte diferiti.. oamenii intre ei.. dar sa nu uitam ca toti avem nevoi:) si aici ii bag pe toti in aceasi oala.. :) si sa nu uitam ca suntem barbati/baietzi.
Ark.. tatah.. la toti ne fuge.. mintea.. fie la prostii fie la altceva.. deci sa nu imi zici ca nu iti fuge mintea.. :))

Uai uai..
w3bitzu

[ #10624 ] Postby Onisim on Tue Sep 28, 2004 8:28 pm

De exemplu, dupa ce am citit mesajele voatre, am dat peste chestia aia cu ciinii si pridvorul, la w3bitzu. La inceput nu am inteles ce vrea sa spuna, si imediat am si vazut o casa de tara, cu pridvor, ba cred ca era si Moromete pe acolo...

Asa ca fiti concreti. Nu generalizati. Daca se poate... :wink:
Onisim

[ #10625 ] Postby Onisim on Tue Sep 28, 2004 8:34 pm

Si cred ca acest zbor al mintii nu trebuie neaparat controlat, Arknghell... Sint unele ginduri care nu ar trebui cultivate, desi ele apar la un moment dat, dar nu la asta m-am referit. Jucati-va putin! :P :lol: :wink: 8)
Onisim

[ #10647 ] Postby eliade22 on Wed Sep 29, 2004 3:53 pm

Mintea se educa.Creerul este precum un muschi cu, cat il fortezi sa aive mai multe sinapsisuri tot asa va creste rapiditatea de gandire si capacitatea la efort a mintii.

Daca cultivi perversiune se va dezvolta gradual si progresiv in tot mai multa perversiune.Neutral nu va ramane.Ori anchilozeaza ori creste.
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #10672 ] Postby w3bitzu on Thu Sep 30, 2004 7:26 am

Eliadde.. citind un ziar.. uitand-uite la un meci de fotbal.. facand mancare.. facand ceva.. mintea tot iti zoboara undeva.. iti aduci ceva de aminte in timpul ala.. asta nu inseamna ca iti zboara gandul de la ce faci in moneul respectiv..?

Eliadde wrote: Mintea se educa.Creerul este precum un muschi cu, cat il fortezi sa aive mai multe sinapsisuri tot asa va creste rapiditatea de gandire si capacitatea la efort a mintii.

Mintea o educi ca sa nu te mai gandesti la perversiuni,lucruri daunatoare etc etc.. dar.. mintea iti fuge tot timpul.. la ceva anume la orce.. nu conteaza ca e perversiune sau e altceva.. mintea e tot timpul preocupata cu ceva.. tot timpul e in " curs de miscare" face ceva.. gandeste ceva..

Altcumva nu stiu cum sa iti mai zic..

Onisim.. deja iti zboara gandul :)
w3bitzu

[ #10697 ] Postby _annda_ on Thu Sep 30, 2004 5:17 pm

s-au cam dat raspunsuri de toate genurile si pe toate gusturile.e normal sa-tzi fuga mintea si la alte lucruri din cand in cand,isi mai ia si ea o pauza dac nu-i dam noi :D .asta nu inseamna ca doar pt acest fapt trebuie sa fii categorisit de un anumit fel.eu cred ca suntem ceea ce gandim pe un spatziu mai larg, nu in momente de ratacire.(ma refer la secunde sau fractziune de secunda) :roll:
_annda_

Mintea

[ #10749 ] Postby kilergirl on Sun Oct 03, 2004 5:33 am

:!:
Last edited by kilergirl on Fri Dec 10, 2004 12:27 pm, edited 1 time in total.
Image
kilergirl
Moderator

Images: 52

[ #10760 ] Postby zero_0 on Sun Oct 03, 2004 8:39 am

mintea(gandurile) , zboara acolo unde noi am vrea sa ajungem , indeplineste ceea ce noi ne dorim sa facem ,si fie ca recunoastem sau nu noi suntem cei care ne 'cultivam' gandurile si in functie de cum ne place noua ele se dezvolta , ma refer acum nu doar la ideile care ne trec prin cap odata la nu stiu cat timp ci ma refer la locul unde gandurile noastre ne tin 'captivi' o mare parte a timpului , locuri(lucruri,etc) care noua ne plac si pe care ni le dorim

sunt lucruri la care ne zboara mintea si nu ne face placere , acolo nu vor mai alerga data viitoare :x :x , insa acolo unde ne place o sa ne facem popas si o sa revenim cat mai des :lol: :lol: :lol:
zero_0

Images: 3

[ #11118 ] Postby cherrypie on Wed Oct 20, 2004 5:50 pm

cuvantul pentru toate astea n-ar fi IMAGINATSIE ? Depinde fiecare cata are si cum o foloseste. Daca se lasa dus de ea, sau isi conduce imaginatsia.
De exemplu unii cand vad the clovn fish, se gandesc la Nemo, din filmul Finding Nemo. L-au poreclit chiar Nemo Fish. Ceea ce vedem, ceea ce mirosim, ceea ce simtsim se leaga cu dorintsele cu visele s.a.m.d.
cherrypie

[ #11143 ] Postby Onisim on Thu Oct 21, 2004 7:27 am

Cit de mult ne place noua sa teoretizam, oameni buni... sa dam definitii si sa explicam cite-n luna si in stele. Dar un simplu joc de imaginatie nu sintem in stare sa il ducem la capat. Pina acum au fost doar citeva tentative timide inspre practic, concret... Chiar acum ma gindeam ca poate e de vina tocmai acesta conceptie ca trebuie sa ne infrinam imaginatia... poate gresesc.
Onisim

[ #11150 ] Postby alisee on Thu Oct 21, 2004 8:55 am

..sau poate doar de cenzuram imaginatia Onisim.. ;)
alisee

[ #11152 ] Postby MaXima on Thu Oct 21, 2004 10:22 am

unde ne duce mintea? hm... :lol: mai bine zis unde nu ne duce ? :P
"Enjoy the little things, for one day you may look back and realize they were the big things."
MaXima

Images: 46

[ #11171 ] Postby juanyto on Thu Oct 21, 2004 8:06 pm

Mintea ne duce la culcare cand ne e somn (acolo ma duce pe mine acum :P) Mintea te duce in toata lumea.......daca fizicul nu o face. Mintea te duce in locuri neimaginate pana in momentul respectiv...minte iti joaca feste si te asculta din cand in cand.....dar tot minte ramane......asa ca minte sa ai ca sa poti face mai mult decat fizicul poate. Ora 3:06 dimineatza...am plecat la somnik pt ca deja am luat-o razna :P :wink:
juanyto

Unde ne duce mintea?

[ #11234 ] Postby kilergirl on Sun Oct 24, 2004 10:10 am

:!:
Last edited by kilergirl on Fri Dec 10, 2004 12:27 pm, edited 1 time in total.
Image
kilergirl
Moderator

Images: 52

[ #11260 ] Postby Onisim on Mon Oct 25, 2004 12:13 pm

Parca vad aleea de linga zidurile Sibiului, cu frunzele in nuante vii, ce fosnesc sub pasii repezi ai copiilor... Joaca lor e rupta din poeziile lui Eminescu... sau poate ma insel: e doar o farima de viata ce nu poate fi povestita decit la gura sobei... mai nou, a semineului. De ce oare toamna ma duce cu gindul la bunici, la camera inundata de caldura si lumina portocalie, la povesti de adormit... nu doar copiii? Nu era iarna cea care ne facea sa ne cuibarim in bratele tatii, ascultind istorisiri si cintece triste, despre mierle sau alte pasari neajutorate? Poate doar frigul e de vina... sau cerul mohorit. Nu mai conteaza... frunzele cazatoare ne imping in melancolie. E buna melancolia asta? Oare de ce nu cadeau frunzele in Eden?...
Onisim

[ #12550 ] Postby Serendipity on Fri Nov 26, 2004 7:26 am

Ce poetici sunteti...
Avand in vedere ca eu scriu de la serviciu, mintea nu prea are timp de plimbare. (ce sa-i faci, daca n-am si eu mai multa creativitate...). Asa ca, printre n lucruri pe care le am de facut, mai intru cate-un pic pe forum si mai postez cate ceva. Imi zboara degetele pe tastatura, nu alta. Si in timpul ala ma gandesc la cum sa rezolv urmatoarea sarcina si tot asa. Foaaarte amuzant, nu? :roll:
Serendipity

[ #13164 ] Postby alisee on Thu Dec 09, 2004 5:10 pm

" Cu gandurile aninate de crengi, adulmecand mirosul ploii ce se anunta , imi plimb pasii incercand sa inteleg in ce secunda m-am desteptat si m-am trezit la viata.Oare ce energii s-au rasculat , simtindu-mi chemarile? "

http://www.cafeneaua.com/node/view/1893

"Respira gandul meu prin mintea ta?" ,
" s-o lipesti in sufletul tau si cand realizezi ce ai facut dezlipitul doare tare..." ,
" Mintea-mi sufla vantul si ploaia ma saruta pe furis." ,
" Vreau sã sãrut ploaia
Vreau sã cânt al florilor dans,
E tot ce mi-a ramas...

Vreau sã dansez cu norii
S-aud al vântului glas,
Urmarindu-mã la orice pas..."

http://adrian-valentin.tripod.com/angel ... oezia.html

...unde ne duce mintea...

:roll:
alisee

[ #15201 ] Postby Creve on Sat Mar 05, 2005 7:04 am

La varsta asta mintea ne cam duce peste tot. Pe mine personal uneori ma trimite cu capul in nori.
Timpul poate să devină din rege un biet pion care se pierde foarte uşor dacă eşti neatent sau prost organizat.
Creve

Images: 65

[ #44256 ] Postby addy on Sat May 05, 2007 4:59 pm

la prostii :lol:
be happY Image
addy

Images: 46

[ #44270 ] Postby ela grotaa on Sat May 05, 2007 6:05 pm

mintea ma duce la cei pe care-i iubesc cel mai mult, la persoane pe care le-am avut si au fugit, oamenni care inseamna totul pentru mine...
mintea ma duce la acel cineva pe care nimeni nu-l poate inlocui.
si ma intreb:pe el la ce il duce mintea?

voi nu patiti la fel? :roll:
"daca-i judeci pe oameni nu mai ai timp sa-i iubesti."maica tereza
ela grotaa

Images: 83

[ #44300 ] Postby juanyto on Sun May 06, 2007 1:56 pm

Mie mi se intampla ca sa nu ma duca mintea, ci sa o duc eu pe ea cu vointza mea de a-mi imagina ceva ce mintea refuza sa imi dea. Pot sa spun ca mintea ma duce unde o trimite incapatzanata mea vointza :wink:
Aparentzele inseala!!!
juanyto

Return to Divertisment