emigrari

Spania, Franta, Italia, Anglia/ vize,acte, sfaturi, intrebari,raspunsuri

Moderator: eliade22

emigrari

[ #29221 ] Postby me_karenina on Tue Jun 13, 2006 8:07 am

eu inteleg ca pe la noi nu se castiga asa de bine, dar cred ca plecatul asta din tara a devenit un fel de moda. pt noi ca adventisti e cam dificila treaba cu lucratul la negru. si apoi acolo la biserica e vai si amar.
eu am fort in Belgia si am avut un soc cand am intrat in biserica si am vazut ce fel erau imbracate, machiate, ce multe principii au dat deoparte si multe altele. asa ca tre sa fii bine pregatit ca sa poti ramane cu adevarat langa Dumnezeu si la principiile tale
me_karenina

[ #29222 ] Postby eliade22 on Tue Jun 13, 2006 8:12 am

Karenina a zis:

dar cred ca plecatul asta din tara a devenit un fel de moda. pt noi ca adventisti e cam dificila treaba cu lucratul la negru. si apoi acolo la biserica e vai si amar.
eu am fort in Belgia si am avut un soc cand am intrat in biserica

Cred ca generalizezi cam mult.Nu poti judeca toate bisericile prin cea ce ai vazut tu in Belgia.

Si euam vazut lucruri pùtin placute in Rom si altele in schimb foaarte bune.Oricum mi-a placut o remarca a fratelui David Gates cand a fost in Madrid la o evanghelizare:

Si anume sa nu fugim de universitatile pacatoase ci acolo sa ne ducem noi si sa fim exemplu.

In schimb noi avem tendinta sa creem un Battle Creek cam peste tot.
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #29238 ] Postby kilergirl on Tue Jun 13, 2006 3:18 pm

Isus cand a vazut-o pe Maria Magdalena nu a fost oripilat!
La fel nu este atunci cand ne vede pe noi pe mine si pe tine. Sau te crezi mai buna decat ceilalti doar ca nu te machiezi sau ca te imbraci altfel?
Image
kilergirl
Moderator

Images: 52

[ #29244 ] Postby maltese on Tue Jun 13, 2006 4:04 pm

Dar familiile despartite (sens strict geografic), copii privati de o educatie parinteasca si crescuti de bunici? Astea unde se pun? Nu e vorba de Maria Magdalena, nu e vorba de machiaj sau de frecventa cu care mergi la biserica, ci e vorba de FAMILIA CRESTINA.
Ne taiem singuri vlastarele si dam vina pe bani. Este o foame dupa castiguri in orice chip. Nu acum se vad dezavantajele, ci peste 5-10 ani cand nu isi vor mai recunoaste copii si se vor intreba: oare de ce nu mai tine credinta?
Degeaba esti cel mai credincios adventist dintr-o biserica din afara daca nu respecti legamantul facut in fata lui Dumnezeu in ziua casatoriei: sa fie sot si sotie si sa educe copii spre Slava lui Dumnezeu.

Va spune o famlie din Romania: traim bine aici, se castiga daca esti dispus sa muncesti, multumim lui Dumnezeu ne este bine.
 Fiecare vrea sa traiasca pe varful muntelui, insa toata fericirea si cresterea vin in timp ce il urci!
maltese

[ #29247 ] Postby T.O.P. on Tue Jun 13, 2006 4:12 pm

maltese, acelasi lucru sa-r fi intamplat si daca parinti ar fi fost cu copiii. Ei au plecat ca sa le asigure o stare materiala buna si acelasi lucru ar fi incercat sa faca si daca erau impreuna, tot dupa o stare materiala mai buna ar fi umblat si copiii tot neglijati raman.
if you love something, set it free!!!
T.O.P.

[ #29264 ] Postby maltese on Wed Jun 14, 2006 4:43 am

Nu cred ca se pot face comparatii intre a fi impreuna cu parintii sambata si putin in timpul saptamanii, si a-i vedea o data la 3 luni sau chiar mai rar.

Nu am nimic cu plecatul din tara, dar consider ca in cadrul prioritatilor nu se pot bune banii deasupra copiilor. Nu e o viata de om, sunt macar 16 ani cand inca se pot dirija anumite aspecte din caracterul viitorului adult.
 Fiecare vrea sa traiasca pe varful muntelui, insa toata fericirea si cresterea vin in timp ce il urci!
maltese

[ #29270 ] Postby kilergirl on Wed Jun 14, 2006 6:39 am

In ce masura vad copii sacrificiul parintinlor?
Parintii pleaca de acasa ca sa poata face niste bani sa trimita copii la facultate si asta pt ca majoritatea intra la cu taxa.
Atunci cand se gandesc ca mama si tata sunt plecati din tara, ii privesc pe parinti cu respect sau abia asteapta banii ca sa ii cheltuie la mall in sezonul de reduceri??

Totul depinde de educatie atat a parintilor cat si a copiilor.
Este adevarat ca sunt multe oi negre in biserica, daca ne-am imprieteni cu ei si le-am arata adevarata viatza crestina poate ca s-ar schimba, dar daca aruncam cu pietre ii facem mai rai.
Image
kilergirl
Moderator

emigrari

[ #29310 ] Postby me_karenina on Thu Jun 15, 2006 11:13 am

nu ma credc mai sfanta si nu era vb numai de machiaj si de imbracaminte. si faza cu familia e dureroasa, ca nici un ban nu merita timpul pierdut departe de cei dragi. nu mi-am mai vazut fratii de 3 ani si mama de 1 an si ceva, si am avut numai de suferit, chiar daca financiar e un pic mai bine
sunt multi care pleaca si renunta la principiile pe care aici le aveau din cauza banilor.
me_karenina

goana dupa bani

[ #29348 ] Postby azs member on Fri Jun 16, 2006 6:36 pm

:!: Mai fratzilor,pai daca am fi constientzi de vremurile in care traim ,de ce alergam atata dupa bani? am un prieten care sapt viitoare pleaca in canada,pe motiv ca la noi nu-i civilizatie,si ca el nu pleaca ptr. bani.toti suntem inafara ptr. bani,pacatul asta va atarna greu de gatul nostru si urmarile vor fi tragice.asa ca sa ne rugam la D-zeu sa ne ierte ,si sa lasam pe El sa ne conduca vietzile.Personal va spun ca am o experienta deosebita cu El.
azs member

[ #30993 ] Postby _Byby_ on Wed Aug 16, 2006 7:29 pm

Ok..Sa spunem ca a emigra e ´´pacat´´...si a vedea cum un parinte sufera si chiar se zbate din greu pentru a aduce hrana copilului ce plange de foame..nu e pacat..?!Eu cred ca fiecare caz e unic..iar Dumnezeu stie de ce unii au plecat in Spania..Italia..etc! Fiecare are de dus o veste..acolo unde se afla..indiferent de ce a plecat.Dumnezeu nu spune sa stai in tara in care te-ai nascut si sa mori de foame..doar pt ca..
Ci ne spune sa ramanem fideli Lui si principilor de viatza..Iar referitor la imbracaminte si machiaj..etc..e adevarat..dar nu se poate generaliza.Cine a fost credincios in Romania..va fi loial credintei..si in Africa de s-ar duce. Parerea mea este ca trebuie sa ne rugam pt cei care s-au abatut de la calea cea dreapta..si nicidecum sa criticam.Domnul sa fie cu noi!
_Byby_

Images: 1

[ #32092 ] Postby MisterYo on Sat Sep 23, 2006 7:34 pm

me_karenina a pleca din tara nu inseaman sa renunti la principii sau mai mult, pierderea cerului.....iar dupa comentarile tale se pare ca esti cam departe de cer, in fine....nu ar trebui sa te judec, nu as fii mai buna ca tine

Daca te-a apucat depresia emigrantului "incepator" nu-i nimeni de vina in afara de tine, iar daca ai fii avut o credinta mai mare in Dumnezeu nu ai fii vazut doar lucrurile negative din jurul tau

Apropo, daca evreii nu ar fii emigrat, nici tu nici eu nu am fii cunoscut Biblia :roll:

Si inca ceva: EMIGRAREA NU E PACAT, NOI INSINE SUNTEM CALATORI PE ACEST PAMANT
MisterYo

Images: 2

Asta-i culmea !!!!!

[ #32093 ] Postby MisterYo on Sat Sep 23, 2006 8:01 pm

"azs" member unde gasesti tu argumentele pentru bazaconile pe care le spui ? E normal sa traiesti in tara (Ro) adica sa suprvietuiesti cu compoturi din te miri ce iarna iar vara cu ce poti cumpara de la piata ?? Pentru ca nu toti au o casa la sat......si nici nu au facut "comert" cu alte chestii. Au trait cinstit si pentru asta au plecat din tara, pentru ca ar fii murit la fel de cinstit......de foame

Dumnezeu uraste saracia, spune psalmistul, cat si pe cel necinstit si pe cel lenes......iar in Ro nu poti fii cinstit, trebuie sa mituiesti si pana pentru obtinerea unui act care ti se cuvine gratis, iar romanului munca nu prea ii place in general. In Ro a nu muncii, a te "descurca "sau a te "invartii" e o virtute si a a fii onest, harnic e pacat, estsi luat de fraier.

Daca tu te simti pacatos e problema ta, ai cazut in pacatul lacomiei, si te asigur ca eu nu am gustat inca din el. Sunt in Occident si ma bucur foarte mult de asta. Am o viata linistita, in siguranta, civilizata, plina de respect si ma pot bucura de strictul necesar ceea ce in tara nu se poate obtine decat cu mult compromis in cele mai multe cazuri. Compromisul, asta e pacatul care atarna de gatul celui care-l incearca, poate si de al tau.....

In fine, daca tu ai fii in Occident pentru BANI, si doar pentru bani, cu ei vei ramane, insa teoria ta e aberanta....si tipul care pleaca in Canada, iti zic ca e baiat destept. Bravo lui , nu oricine poate ajunge acolo, insa in Spania din nefericire oricine poate ajunge.

Iar experienta mea cu Dumnezeu e extraordinara, si pot spune ca Dumnezeu nu tine cont de locul unde te aflii...ci de trairea ta cu El.

Domnul cu tine.
MisterYo

Images: 2

[ #32101 ] Postby arriana on Sun Sep 24, 2006 1:36 pm

Of of of.Avem o pb cu emigrarea.Am ceva timp in spania si nu pot sa spun ca ador viatza de aici si nici ca sunt incantata.Nu am venit aici pt ca aveam prea multi bani in romania si nici de fitze.Marea greseala pe care o fac cei din tara este de a judeca pe cei plecati.Poate ca atunci cand venim in tara mai "instariti" decat eram spuneti:uite si pe ala s-a ajuns si a uitat de unde a plecat.Cum e aici o stie doar cel care traieste aici si sa stiti ca nu este usor sa traiesti intr-o tara straina unde romanii sunt priviti cu dispret in cele mai multe cazuri.
arriana

[ #32110 ] Postby palomitta on Mon Sep 25, 2006 3:06 am

Mie imi pare f rau ca am plecat din romania, ma duceam la scoala in limba romana, acum numai inteleg nimic la scoala, cand cumparam ceva la magazin puteam intreba orice , acum platesc doar, daca ceva e in neregula tre sa ai noroc sa stie engleza daca nu pleci si-ti vezi de treaba. E super greu sa traiesti intr-o tara unde limba e aproape imposibil de invatat si sa fi la mila alora care vor sa-ti raspunda in engleza... In nord oamenii sunt f reci , dar din fericire traiesc intr-o familie adventista care face exceptie de la regula. in plus sunt ff multe prejudecati despre emigranti. de exemplu o data scoala de sabat in engleza o fata din lituania a spus ca poti auzi la profesor lucruri de genul " aici lumea isi spala parul si se piaptana " la scoala de limba...
Nu cred ca e mai bine in afara pentru cei care au o meserie buna si au stiut in ce sa se specializeze. Parintii mei nu mor de foame si au slujbe modeste dardaca nu arunci cu banii si traiesti modest nu-ti lipseste nimic.
Aici de exemplu lumea s-a dus prea mult la facultate si acum guvernul doreste ca 75% din populatie sa aiba facultate. Ce se intampla cu salariu... daca esti instalator ai 50euro pe ora daca lucrezi ca profesor 20. Dupa ce faci scoala profesionala de constructii numai 3 ani, cand termini ai salariu egal cu cel al unui avocat cu vechime de 40 de ani . Peste tot e la fel si nu mi se pare ca in occident e mai bine decat in romania.
Ar fi mai bine ca familia sa fie unita si ca parintii sa aiba atent grija de educatia copiilor , sa-i creasca buni adventisti ,sa-i supravegheze .
In occident deasemenea lumea gandeste altfel si esti in pericol sa crezi multe erezii, atunci cand esti intr_un grup de multe ori se intampla ca 1 conservator sa devina liberal decat sa faca 10 liberali conservatori.
Mi s-a intamplat la fel ca lui me_karenina biserica din occident nu e nici pe departe ca in romania si imi pare f rau ca nu ma mai pot bucura de ea...
palomitta

Images: 8

[ #32117 ] Postby omeg@ on Mon Sep 25, 2006 8:20 am

emigrarea asta ce face din oameni.
de ce am plecat din ro? de bine,nu, de rau,nu muream nici acolo,insa nici aici nu sunt caiini cu colaci in coada.

cei care condamna emigrarea ca pacat fiind,nu stiu ce parere sa am despre voi.
de ce ne uitam la biserica,?si nu ne uitam la noi?
dak biserica e dusa,sa fim noi cei tari si sa ramanem asa,indiferent unde am fi,india,spania,america si altele.

ca in belgia se machiaza surorile, si in bucuresti nu?si in spania se machiaza,fratii spanioli au si cercei,atata timp cat nu reprezinta piatra de poticnire pt mine,pt ca sa ma preocup pt ei?
mantuirea parca era individuala? nu?

in leg cu famiile despartite da,asai,pe undeva e adevarat,e rau pt o familie sa fie departe de un tata ,mama sau ambii parinti.
insa mai rau e sa te certi ca nu ai ce pune pe masa,cu credinta la bine si rau se trece,asa e juramantul nu? :roll:
Nu sufar de nebunie,ma bucur zilnic de ea!

Image
omeg@

Images: 88

[ #32148 ] Postby eliade22 on Tue Sep 26, 2006 4:03 pm

Casa ta este acolo unde se afla familia si persoanele dragi tie.

Nu tine de un spatiu sau locatie geografica in opinia mea.

13 ani de zile Castellón a fost casa mea unde era si este familia mea, prietenii mei cei mai buni nu as fi schimbat pt nimic Castellónul cu Romania nu din cauza banilor ci pt persoanele dragi mie erau in Castellón nu in Romania.

In Madrid m-am simtit foarte bine pentruca mi-am facut prieteni adevarati.

Si acum casa mea este in Bilbao pentruca imi place mult clima si verdeata de aici (mai putin ploaia)dar in primul rand pentruca in Bilbao se afla multe persoane dragi mie in acest moment cu, care imi place sa locuiesc si sa ma intalnesc saptamanal.

,,Casa ta se afla acolo unde sunt persoanele dragi tie´´

Oricum este bine sa mai schimbi locatia altfel in viata te plafonezi.

A locui si a incerca sa vezi si alte modele de societate iti ofera o panorama mai ampla si mai completa despre viata.Cei care vorbesc despre Romania numai in termeni superlativi risca sa judece lumea mereu din sfera lor de conceptie si prejudecati de multe ori riscand sa vada viata cu niste ochelari de o singura culoare si anume romanesti.

Personal mi-ar fi placut si doream sa stau in sanul familiei in Castellón protejat si cu viata aranjata la superlativ.Dar din punct de vedere profesional si intelectual m-asfi plafonat.

Experienta intr-un oras atat de mare ca Madrid si cu o societate atat de bulicioasa ,creativa, pestrita si multiculturala a presupus o provocare pt mine si o sursa importanta de a castiga experienta si ami imbogati viziunea personala asupra vietii.

Experienta din Bilbao cu o lume care stie sa se bucure dar care este si sobra cu un mare respect pt munca si responsabilitate la fel a presupus o sursa de imbogatire a experientei personale si a viziunii per ansamblu a vietii.

Nu inteleg de ce vedeti voi existenta numai in Romania ca un Ideal?

Eliadde,
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #32152 ] Postby shoricel on Tue Sep 26, 2006 5:02 pm

mi s-a parut interesant topicul dar nu am timp sa citesc toate posturile ca e tarziu si cred ca m-as si plictisi asa ca imi permit sa ma bag in seama si sa spun si eu cate ceva :D
pana acum nu am fost in viata mea afara, in alta tara si nici nu am avut vreo dorinta deosebita... acum imi doresc mai mult asa de curiozitate sa vad alte tari... specially Paris si anglia. poate si new york... :D cine stie ce plan o avea Domnul cu mine :D
shoricel

Images: 4

[ #32189 ] Postby kilergirl on Wed Sep 27, 2006 10:00 am

Mie nu imi apre deloc rau ca am plecat din Romania. De fapt chiar nici in concediu nu prea ma trage inima sa ma duc. Doar sa imi vad familia. Dar asa cum noi ne-am schimbat si cei de acolo -sau schimbat si nu neaparat in bine.

Palomitta tanjesti asa mult dupa Romania de ce nu te intorci? Nu are rost sa stai intr-un loc unde nu te simti bine. Eu sincer nu as mai vrea sa fiu acum la scoala in Ro. LA modul cum se comporta elevii fatza de profesori numai carte nu se face. Stiu ca nu e peste tot asa.
Dar tinerii din ziua de azi nu mai sunt cum au fost
Si pe mine ma ia nostalgia anilor de liceu dar acum nu mai e asa. Acum care mai de care cu fitze.

Stiu ca e greu intr-o tara straina.Eu am venit in Austria iar la 2 sapt am facut criza de apendicita si la spital nu vb nici o asistenta vreo alata limba straina in afara de germana si poate slovaca. Si cum sa spui tu ca tie cald ca tie frig sau ca te doare?
Acum e altfel am invatat de nevoie.

Eu nu ma mai simt acasa in Romania. Poate pt ca nu m-am simtit niciodata. Parca am fost in plus:). Ma iau cu nostalgie locurile natale si ma simt bine cand ma intalnesc cu cei cunoscutzi, dar atat. Nu cred ca as putea sa raman acolo. Mi-as face nervi:).
M-am saturat de barfa de acolo, nu ca aici nu ar fi.

Voi continua.
Image
kilergirl
Moderator

[ #32191 ] Postby zephyr on Wed Sep 27, 2006 10:23 am

EU NU PLEC DIN RO DECAT IN VACANTE :) pup
"Sunt ca o piesa de argint maiestrit lucrata intr'o lume plina de piese de aur... intzepatoare." Daniel BOROS

2008: Cel mai frumos an.
zephyr

Images: 35

[ #33686 ] Postby maria on Fri Nov 03, 2006 6:17 am

Pt. me_karenina :
Draga mea vreau sa-ti spun ca ti-ai facut o parere foarte proasta despre biserica noastra din belgia.... nu stiu cu ce ocazie ai ajuns acolo si mai exact unde ai nimerit.... ca sunt mai multe biserici adventiste in Belgia si mai ales de mult mai multe nationalitati decat in toate celelalte tari din europa! Aceasta implica diversitate de culturi si stiluri de viata! Pt. ca nu poti cere celor din africa sa nu-si exprime lauda pt. Dumnezeu prin batai de palme odata ce au facut-o intotdeauna tinand de cultura lor!
In ceea ce priveste biserica la care eu merg in Bruxelles, cea a comunitatii romane, ai dreptate in ceea ce priveste faptul ca "nu exista padure fara uscaturi!" Insa e valabila pt. toate bisericile nu numai Belgia si cred ca esti de acord cu mine!
In ceea ce priveste cea de a doua problema a ta machiajul,hainele, trebuie sa tii cont ca in bisericile de afara vin si mai multi oameni care nu au sau nu au avut nimic de-a face cu biserica adventista pana atunci si vin asa cum simt ei!!
Crezi ca sunt de condamnat????
Eu nu cred!
Ba mai degraba ma rog pt. ei si pt. mine in acelasi timp ca Domnul sa ne arate bunatate si iertare si mai ales calea cea dreapta! Si cred cu convingere ca intr-o buna zi toti acestia se vor schimba, depinde doar de ei daca aceasta va fii prea tarziu!!!
Asa ca imi pare rau ca nu ai petrecut mai mult timp sa cunosti adevarate motive ale diferitor oameni pe care i-ai intalnit si care aparent te-au marcat asa de puternic si inversunat!!
maria

[ #37299 ] Postby amic_dany on Thu Dec 21, 2006 4:01 am

In primul rand, eu sunt convins k emigrarea nu este deloc un pacat, atat timp cat nu incalca nici un principiu al oricarui crestin!In plus, in Biblie nici nu se precizeaza asa ceva!Ganditi-va la Pavel.Cat a calatorit el in toata viatza lui?!Dak nu stiti,uitati-va la sfarsitul Bibliei, k e desenat pe harta :D Dar nu uitati motivul lui!

In al doilea rand, in legatura q scuzele d genu' "am plecat din tara k nu-mi puteam asigura un nivel de trai cat de cat" sau cum spunea _Byby:_"si a vedea cum un parinte sufera si chiar se zbate din greu pentru a aduce hrana copilului ce plange de foame..nu e pacat..?!"...eu cred in fagaduintza lui Isus care a spus k "painea si apa nu-ti va lipsi" fie k stai in Spania, Italia, America, Romania, Afghanistan, sau oriunde in lume!
Aaaa....mai spunea cineva k nu-i e dor de Romania, ci ii merge chiar bine in Spania si n-are d gand sa vina "acasa", vreau sa-i pun si eu intrebarea: Dak tu crezi k tie iti este mai bine acolo unde esti, atunci d c nu te-a pus Dumnezeu d la bun inceput?!N-ar fi stiut El k ti-e mai bine acolo?!(Bineinteles ca sunt si cateva exceptii, cum ar fi misionarii,insa parerea mea este k MOTIVUL EMIGRARII conteaza!)
(Si inca ceva:Sa nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa jignesc p nimeni!)
Danke schon!
amic_dany

Images: 29

[ #37331 ] Postby ela grotaa on Thu Dec 21, 2006 1:37 pm

dragi mei...cred ca intrebarea se pune:de ce plecam din tara?nimeni nu a plecat din romania ca ii era prea bine acolo...asta e clar!
hai sa nu mai generalizam...am sa sparg gheta si am sa dau exemplul familiei mele:
mama mea a plecat acum 7 ani din tara si a venit in spania pentru ca ma operasem de luxatie congenitala bilaterala de sold si operatia mea o costat in jur de 2.000 de euro si era absolut imposibil sa acoperim suma aceasta tinand cont ca tatal meu ca pastor castiga nu mai mult de 100 de dolari.suntem 4 frati,iar mama mea era casnica.apoi a ramas mai mult pentru ca eu si sora mea am plecat sa studiem in bucuresti, iar cheltuielile noastre erau de aproximativ 300 euro pe luna.dupa 3 ani de singuratate si dor tatal meu a crezut ca singura solutie e sa plece la mama; el care era impotriva emigrari.a lasat serviciul, prejudecatile...toate impedimentele si a venit cu frati mei.cu un an mai tarziu am venit eu pentru ca imi era prea dor de ai mei si simteam ca familia nu e familie daca nu e impreuna.si indiferent de acuzatie aduse celor ca mine care din "guana dupa bani", cum spun uni...pleaca din "tara lor draga"...eu declar in fata instantei...ca as fi ingrozita sa ma intorc din nou in tara.
as fi ingrozita sa mai merg cu autobuzele din bucuresti in care nu erai sigur ca mai scai tefer si nevadamat si prefer spania in care oameni au minimul de respect si se aseaza la cuada la autobuz si unde se intra pe usa din fata(si doar cu bilet) si se iese pe cele din spate,nu ca in tara unde toti buluc ies si intra por donde les da la gana...
as fi ingrozita sa mai merg la magazinele din tara in care incruntarea si proasta dispozitie a vanzatoarelor te face sa-ti piara orice chef de a cumpara ceva indiferent cat de mult ai nevoie de el si prefer spania in care lumea are bunul simt de a zambi si de a te ajuta indiferent daca le vei face vanzare sau nu.
as fi ingrozita sa merg la primarie si la politie unde toata lumea urla si zbeara fara sa ai minimul de speranta ca cineva o sa te ajute...decat daca le dai bani(pentru cei carora le e dor de scene de genul acesta e deajuns sa mearga la consulatul romaniei din madrid care este o copie fidela a ceea ce se intampla in tara...) si prefer spania unde oriunde mergi totul este ordonat organizat si oameni sunt dispusi sa-ti dea o mana de ajutor indiferent daca blugii tai sunt de firma sau nu sau daca tatal tau e prieten cu primarul...
si lista ar putea continua...cu multe alte exemple de felul acesta,care sunt amanunte dar de o mare importanta...ca sa nu mai vorbim de lucrurile de mare importanta cum ar fi respectul pe care il ofera munci tale platindu-te rezonabil...posibilitatea de a munci, studia, manca sanatos, dormi intr-un pat decent...dragi mei nu mai fiti invidiosi si mai bine recunoasteti ca ati veni si voi in vreo tara moderna si decenta!!!!
"daca-i judeci pe oameni nu mai ai timp sa-i iubesti."maica tereza
ela grotaa

Images: 83

[ #37332 ] Postby Coroner on Thu Dec 21, 2006 2:04 pm

Cat adevar. Dureros de adevarat.
Inquest.
Coroner

[ #37367 ] Postby Reality Check on Fri Dec 22, 2006 1:16 am

ela grotaa wrote:dragi mei nu mai fiti invidiosi si mai bine recunoasteti ca ati veni si voi in vreo tara moderna si decenta!!!!

Eu recunosc ca ma simt f bine in Romania si ca Dumnezeu a avut grija sa nu-mi lipseasca niciodata nimic. Cat despre invidie fata de cei plecati, chiar n-am motive. Aici am un statut social, ma bucur de un anumit respect, aici nu m-a intrebat nimeni vreodata daca am vazut un frigider sau cine stie ce alte prostii.
It is in the quiet crucible of your personal, private suffering that your noblest dreams are born and God's greatest gift are given in compensation for what you've been through.
Reality Check

Images: 12

[ #37379 ] Postby Coroner on Fri Dec 22, 2006 4:07 am

Ma crezi ca si pe mine m-au intrebat daca avem aeroport ?
Dar am zis ca daca trec prin Bucuresti cand ma intorc, filmez bunaciunile auto care topaie vesele pe Magheru. Am sa le dau in pelicula si BMW si Merc-uri si Ferrari si Bentley si Cayene si Calillac-uri, inclusiv Baymachu' lu' Jiji daca-l prind. :D
Inquest.
Coroner

[ #37386 ] Postby ela grotaa on Fri Dec 22, 2006 4:18 am

Reality Check wrote: Cat despre invidie fata de cei plecati, chiar n-am motive. Aici am un statut social, ma bucur de un anumit respect

reality eu nu am avizat pe nimeni in particular.ci am vorbit in general;asa ca nu aveai de ce sa te simti atins.
cat despre respect...ma tem ca nu pot sa te cred.in romania respectul e tare rar.

si ma mai tem ca pe multi dintre voi, care sunteti asa impotriva... va voi vedea candva pe aici.niciodata nu se stie unde ne duce viata...asa ca niciodata sa nu spunem niciodata.
ela grotaa

[ #37388 ] Postby Reality Check on Fri Dec 22, 2006 4:22 am

Coroner wrote:Ma crezi ca si pe mine m-au intrebat daca avem aeroport ?
Dar am zis ca daca trec prin Bucuresti cand ma intorc, filmez bunaciunile auto care topaie vesele pe Magheru. Am sa le dau in pelicula si BMW si Merc-uri si Ferrari si Bentley si Cayene si Calillac-uri, inclusiv Baymachu' lu' Jiji daca-l prind. :D

Nu e nevoie sa mergi neaparat in Bucuresti. E de ajuns sa filmezi prin Botosani.
It is in the quiet crucible of your personal, private suffering that your noblest dreams are born and God's greatest gift are given in compensation for what you've been through.
Reality Check

[ #37390 ] Postby Coroner on Fri Dec 22, 2006 4:25 am

Sa stii ca asa e.
Adevarul e ca daca am avea infrastructura lor si ar disparea cateva junghiuri de Dacii impreuna cu ceva cocioabe, la prima vedere, n-ar fi o diferenta prea mare.
Inquest.
Coroner

[ #37393 ] Postby Reality Check on Fri Dec 22, 2006 4:32 am

ela grotaa wrote:reality eu nu am avizat pe nimeni in particular.ci am vorbit in general;asa ca nu aveai de ce sa te simti atins.
cat despre respect...ma tem ca nu pot sa te cred.in romania respectul e tare rar.

Prin felul in care te-ai exprimat, ai facut o separatie neta intre voi, cei plecati si care o duceti f bine, si noi, cei ramasi, care stam si va invidiem. Avand statutul de "ramas acasa", era normal sa ma simt atins, nu?
Cat despre respect, depinde la ce forma a lui te referi atunci cand spui ca in Romania este foarte rar.

ela grotaa wrote:si ma mai tem ca pe multi dintre voi, care sunteti asa impotriva... va voi vedea candva pe aici.niciodata nu se stie unde ne duce viata...asa ca niciodata sa nu spunem niciodata.

De parca Spania ar fi singura noastra speranta in cazul in care nu ne-ar mai merge bine in Romania. Mai sunt destule tari in Europa, in multe dintre ele se castiga mult mai bine decat acolo. Si, decat sa muncesc in afara tarii pe 1500-2000 de euro pe luna (asta ar fi un caz fericit prin Spania, nu?), mai bine stau aici si ma multumesc cam cu 1.000.
Reality Check

[ #37396 ] Postby ela grotaa on Fri Dec 22, 2006 4:37 am

Reality Check wrote:mai bine stau aici si ma multumesc cam cu 1.000.

:D :D :D :D :D crezi ca eu nu vin tot din romania ca sa cred ca castigati 1000 pe luna?dar ce v-ati apucat de afaceri necurate?in cazul asta va cred.
ela grotaa

Next

Return to Imigrare Europa