Bilete de avion USA

Intrebari si raspunsuri despre emigrare: vize,acte, formulare, interviuri, sfaturi, etc.

Bilete de avion USA

[ #64379 ] Postby alisee on Thu May 15, 2008 12:10 pm

Puteti sa-mi recomandati o companie de zbor ieftina si sigura ?!Pentru Sua, vara asta in iulie am gasit Delta, cam 850 euro pana in Atlanta. Destul... ( de mult sau de putin , depinde din ce parte privesti, pentru mine e destul de mult) dar nu stiu de ce nu ma incred in zborurile astea directe Bucuresti - New York, cu delta.
Daca voi stiti ceva mai bun faceti-va va rog un pic de timp si scrieti pe aici .
Multumesc!

alisee
alisee

Images: 3

Re: Bilete de avion USA

[ #64382 ] Postby kla on Thu May 15, 2008 1:21 pm

Eu am fost in aprilie la Grand Rapids (Michigan) cu KLM pe ruta Bucuresti-Amsterdam-Detroit-Grand Rapids si retur. A costat biletul cam 930 de Euro. Mai merg odata in iunie in aceeasi locatie. De data asta cu British Airways pe ruta Bucuresti-Londra-Chicago-Grand Rapids si retur. Acum, biletul a costat 1420 de USD. Am mai incercat la un moment dat sa caut variante si gasisem chestii acceptabile cu Lufthansa si cu NWA (North-Western Airlines). Acum, Atlanta fiind mai la sud decat Grand Rapids, poate alta companie americana sa opereze mai bine din si spre Atlanta. Precizez ca e vorba despre bilete cu date fixe de zbor si ca sejurul include o zi de Sambata noaptea.
kla

[ #64383 ] Postby edwards on Thu May 15, 2008 1:29 pm

Personal iti sugerez sa folosesti site-ul de la Delta( http://delta.com ) sau http://www.russiahouse.net . Eu pe astea doua le cam folosesc si a fost mereu mai mult decat bine :) Succes!
Eu folosesc numai delta de ani de zile, pentru ca are zboruri directe spre orasele unde merg. Nu am avut niciodata probleme cu bagajele sau altceva. Absolut nici o neplacere. Ce motive de spui ca nu ai incredere?
we rock!
edwards
just a user

Images: 85

[ #64929 ] Postby alisee on Wed May 28, 2008 12:05 pm

Pana la urma am gasit pentru doua saptamani ,730 euro cu Delta , dar biletele le-am luat prin site-ul de la Alitalia.Sper sa nu dea faliment Alitalia pana atunci.
De pret sunt destul de multumita pentru ruta Bucuresti-Roma-Atlanta, iar la intoarcere cu escala in Miami.

edwards, ziceam de zborurile directe Bucuresti- Atlanta, sau New-York, venind direct din Romania sa nu fim priviti cu o suspiciune mai mare decat trebuie.

kla, si biletele care le-am luat eu au data fixa, de fapt altfel nici nu am gasit. E posibil sa fie data variabila? si care ar fi avantajul?

Vioiam sa mai intreb de bagaj. Eu am nevoie de doua valize la cala si as vrea sa stiu daca e vreo problema. Din cate m-am uitat pe site dau tot felul de masuri si kg. Voi ce stiti?

Multumesc!
alisee

[ #64930 ] Postby edwards on Wed May 28, 2008 12:19 pm

Da, ai voie cu 2 bagaje la cala a cate 23kg si un carry-on + poseta(laptop, etc). Asta in cazul in care vii sau mergi spre USA. Daca e zbor international-EU, ai voie doar cu 20kg la cala/bagaj.
we rock!
edwards
just a user

[ #64934 ] Postby kla on Wed May 28, 2008 2:19 pm

[quote="alisee"[...]

edwards, ziceam de zborurile directe Bucuresti- Atlanta, sau New-York, venind direct din Romania sa nu fim priviti cu o suspiciune mai mare decat trebuie.

kla, si biletele care le-am luat eu au data fixa, de fapt altfel nici nu am gasit. E posibil sa fie data variabila? si care ar fi avantajul?

[...]
[/quote]
Nu cred ca are vreo treaba punctul de plecare spre SUA. Toate cazurile la intrare in SUA se trateaza individual (sau ma rog cu familia).
Data variabila este avantajoasa pentru situatia in care sejurul s-ar putea prelungi. Atunci pentru o anumita taxa (de ex. 100 Euro) data de intoarcere poate fi modificata fata de cum era initial. Evident ca exista(u) si bilete deschise pentru intoarcere (cu data de plecare fixa si retur oricand - cu programare prealabila - in termen de 6 luni de exemplu). Cred ca pe site-ul de unde s-au cumparat biletele putea fi selectat un buton "click here for flexible conditions" care ar fi dus la obtinerea unui bilet mai scump ;) dar mai flexibil.
kla

[ #65001 ] Postby alisee on Fri May 30, 2008 8:48 am

Multumesc mult pentru informatii.
Avand in vedere ca plecarea e din Bucuresti spre Roma initial, apoi de la Roma la Atlanta, inteleg ca bagajul se limiteaza la 2x20 la cala plus bagajul de mana si laptop.
Vad ca voi sunteti degajati ...si asta ma face mai increzatoare, avand in vedere toate povestile auzite sau citite despre zborurile astea in SUA, eu-s mai anxioasa. Sper sa fie bine.
Multumesc!
alisee

[ #65007 ] Postby addy on Fri May 30, 2008 10:33 am

eu nu ma urc in avion vreau sa mor acasa Image
be happY Image
addy

Images: 46

[ #65009 ] Postby edwards on Fri May 30, 2008 12:05 pm

Biletul este Bucuresti - USA cu escala in Roma? Daca da, atunci este vorba de 23kg.

Zborul cu delta ma terorizeaza din cauza scaunelor. Nu sunt comode pt. spatele meu. In schimb Lufthansa, care foloseste Airbus, are conditii mai bune, spatiul dintre randuri este mai mare si scaunul mai confortabil.
we rock!
edwards
just a user

Return to Imigrare USA, Canada