se poate calatori fara pasaport?

Intrebari si raspunsuri despre emigrare: vize,acte, formulare, interviuri, sfaturi, etc.

[ #24288 ] Postby RealDream on Fri Jan 20, 2006 9:35 pm

aquaticus..am o intrebare pt tine. inca nici un american nu mi-a putut da un raspuns exact si coerent:)
daca o persoana care se afla pe teritoritoriul statelor unite, vrea sa viziteze insulele Hawaii,dupa care sa se intoarca inapoi pe continentul american...are nevoie de pasaport,pt aceasta calatorie sau e de ajuns doar de un ID/DL(american) ? e considerat zbor intern sau extern?
RealDream

Images: 53

[ #24580 ] Postby aquaticus on Thu Jan 26, 2006 6:19 pm

RealDream, tu spui "o persoana care se afla pe teritoriul Statelor Unite" dar trebuie stiut statutul persoane in parte. Pentru ca raspunsul variaza in fuctie de asta.
- Daca esti cetatean US, nu it iti trebuie neaparat pasaportul si orice alta dovada a cetateniei, certificatul de nastere, certificatul de naturalizare, adoptie, nu se ia in consideratie permisul de conducere , cardul de vot. Sub aceasta forma se poate calatori pe teritoriile non land ale US precum
US Virgin Island, Guam, Porto Rico care este in raport de commonwealth cu US. La fel si pentru Canada sau Mexic sau in Caraibe. Din cate am citit incepand candva anul acesta se doreste introducerea pasaportului cand se calatoreste in aceste teritorii si state.

- Daca esti rezident permanet (adica ai Green Cardul cum se numeste popular) poti calatori doar cu acest card fara sa fie nevoie de pasaportul tarii de nationalitate (de ex. Romania). nu va fi nici o problema nici la intoarcere :)

- Daca esti cu pasaport romanesc si cu viza valabila (ne expirata) si doresti sa calatoresti in Mexic, Canada, Bahamas trebuie sa mergi la Consulatele tarilor respective pt a obtine o viza. Bahamas este in regim de commonwealth cu Anglia dar in unele tari au propria reprezentanta, alteori cum este si in Romania, Ambasada Angliei elibereaza viza.

- Daca esti ilegal ( cu o viza expirata, fara viza de loc, sau alte cazuri) se poate pleca dar nu se mai poate intoarce :) simplu.

daca intri din teritoriile americane in homeland se face immigration ca si cum ai veni din alta tara.
era demult, odata ajuns in aeroport se auzea prin megafoane: daca esti US citizen la dreapta adica nu mai faceai contral vamal daca nu esti la stanga si faceai contral vamal, dar deja chestiile astea sunt basme :)
Last edited by aquaticus on Sat Jan 28, 2006 10:16 am, edited 1 time in total.
"Unii inteleg ce pot, cei mai multi ce vor."
n. iorga
aquaticus
GURU

Images: 87

.

[ #24583 ] Postby RealDream on Thu Jan 26, 2006 8:57 pm

ok, mersi..m-ai clarificat:)
RealDream

da

[ #24623 ] Postby aquaticus on Fri Jan 27, 2006 7:11 pm

RealDream, intrebarea ta era mai specifica insa eu am raspuns si pe langa.
nu stiu care este statului tau aici, dar daca tu vrei sa mergi in Hawaii nu ai nevoie de pasaport si nimeni nu are, avand in vedere ca este stat al US.(mai sus am zis de teritorii care sunt altceva, alt regim). Este nevoie probabil de 2 ID's. Cel mai bine e sa suni la o companie aeriana si te vor lamuri ei exact.

daca vrei sa mai filosofam pe tema asta te astept :P

sa imi trimiti poze de de acolo

:)
n. iorga
aquaticus
GURU

.

[ #24624 ] Postby RealDream on Fri Jan 27, 2006 10:04 pm

am DL si ID de texas..insa probabil e prea putin:)
sunt destule locuri de vazut si aici in homeland...Hawaii cine stie,poate va fi odata si aia. ma tenta:)
oricum primul e Grand Cannyon
RealDream

da

[ #24852 ] Postby aquaticus on Wed Feb 01, 2006 4:45 pm

cred ca este de ajuns pentru Hawaii :)
n. iorga
aquaticus
GURU

Return to Imigrare USA, Canada