Revolta imigrantilor - USA

Intrebari si raspunsuri despre emigrare: vize,acte, formulare, interviuri, sfaturi, etc.

Revolta imigrantilor - USA

[ #26819 ] Postby edwards on Sun Mar 26, 2006 9:32 pm

Cel putin 500.000 de persoane, majoritatea imigranti hispanici, au participat sambata la o manifestatie in Los Angeles, protestand fata de reforma imigratiei in Statele Unite, pe care o considera “rasista”.

Potrivit reglementarilor sustinute de republicani, muncitorii ilegali vor putea fi acuzati de comiterea unei “crime federale”, nu de “ofensa civila”, ca pana acum. Totodata, cei care ii ajuta sau angajeaza pe imigrantii clandestini vor fi trasi la raspundere. Senatul va dezbate propunerea legislativa in aceasta saptamana.

P.S.

Daca doriti detalii, gasiti stirea la linkul acesta:

http://www.msnbc.msn.com/id/11442705/

Immigration issue draws thousands into streets
LAPD estimates 500,000 at protest; Bush faces wedge issue for party
Last edited by edwards on Tue Apr 25, 2006 8:18 am, edited 1 time in total.
we rock!
edwards
just a user

Images: 85

[ #26853 ] Postby omeg@ on Mon Mar 27, 2006 12:54 pm

Si pana la urma ce va fi?
Ii va expulsa pe cei imigranti?Eu nu cred.trebuie sa se gasesca vreo modalitate de a regulariza situatia lor.statul american are profit de urma muncii lor doar :roll:
Nu sufar de nebunie,ma bucur zilnic de ea!

Image
omeg@

Images: 88

[ #26857 ] Postby edwards on Mon Mar 27, 2006 3:02 pm

LOS ANGELES, California (AP) -- Tens of thousands of students walked out of school in California and other states Monday, waving flags and chanting slogans in a second week of protests against legislation to crack down on illegal immigrants.
we rock!
edwards
just a user

Images: 85

[ #26894 ] Postby VelSatis on Tue Mar 28, 2006 2:43 pm

edwards, de vreme ce tu stai in SUA, trebuie sa stii mai bine decat mine despre ce e vorba!
Eu personla sustin din toata inima aceasta propunere legislativa care sper sa fie aprobata!
Prea multi hispanici in SUA nu au muncit cum zice omega, ci au tot lenevit traind din ajutoare sociale, au crescut enorm rata criminalitatii, si acum vor sa impuna limba spaniola ca a doua limba oficiala a SUA, desi au cetatenie americana, ei se declara mexicani(sau ce natie sunt) si nu vor absolut deloc sa adopte nimic din cultura si civilizatia americana!!! Ca de, sunt cetateni americani model :evil:
Nu bat deloc campii, afirmatiile mele se bazeaza pe cartea lui Alvin Toffler(daca nici el nu stie ce e cu America, atunci cine?) intitulata "Cine suntem?" Nici el, si nici eu nu dorim o America hispanizata asa cum tinde ea sa fie azi, pentru ca nimic bun nu va decurge din acest lucru!!!
VelSatis

Images: 15

[ #26901 ] Postby eliade22 on Wed Mar 29, 2006 12:52 am

Zemy fiule nu gandesti bine draga.Ti-ai facut un idol din U.S.A si nu este deloc intelept.Statele Unite au coarne de miel dar vorbeste deja ca un dragon,studiaza tu Apocalipsa 13 din nou cum ti-am mai recomandat si o sa vezi ca aparentele por insela mult.
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #26923 ] Postby omeg@ on Wed Mar 29, 2006 2:50 pm

Nu cred ca statul american a tinut pe "gratis " atatia hispanici ca apoi sa ii alunge din tara.
Mi se pare ilogic. :roll:
Nu sufar de nebunie,ma bucur zilnic de ea!

Image
omeg@

Images: 88

[ #26930 ] Postby kilergirl on Wed Mar 29, 2006 11:44 pm

POate ca i-a tinut ca sa aiba pe cine treimite la razboi :evil: .
Image
kilergirl
Moderator

Images: 52

da

[ #26980 ] Postby aquaticus on Thu Mar 30, 2006 4:47 pm

cine o fi construit World Trade Center ? :P

populatia din America de Sud a iesit in evidenta datorita numarului mare prezent in Statele Unite. Conform Newsweek din aceasta saptamana in US sunt peste 11 mil de imigranti ilegali dintre care 7.2 milioane lucreaza.
In procente conform aceleasi surse situatia arata astfel :

56% din imigrantii ilegali sunt din Mexic

22% din America Latina (celalalte tari)

13% din Asia

6% din Europa

3% din Africa

Zemy, nu sunt de accord cu tine.

mexicanii sunt asa cum sunt romanii in Spania si pleve si oameni seriosi . inteles?
"Unii inteleg ce pot, cei mai multi ce vor."
n. iorga
aquaticus
GURU

Images: 87

[ #26993 ] Postby VelSatis on Fri Mar 31, 2006 4:33 am

Asa o fi, dar de ce vor sa hispanizeze o tara care nu e alor?
De ce daca joca la L.A. fotbal SUA cu Mexic, imnul american e huiduit, cine ridica steaguri americane este abuzat si multe multe altele!!!
Mie nu mi se pare deloc normal asa ceva! Si inca ceva, cei mai multi asistati social in SUA nu sunt albii, ci hispanicii si afro-americanii!
Citeste te rog frumos cartea de care pomenesc, si tu si eliadde, si mai vorbim!
Va mai recomand "O America infricosatoare de Edward Behr"! Asta ca sa vorbim documentat si nu la intamplare!
Si eliadde, nu iti inteleg remarca avand in vedere subiectul...
Din cate stiu WTC a fost priectat de un inginer japonez, da nu vad ce legatura are cu subiectul.
Imi doresc din tot sufletul ca aceasta lege sa fie votata de Congresul American!
America trebuie sa ramana America, nu un hibrid anglo-hispanic, si citit va rog cartile daca aveti posibilitatea si daca doriti, desigur :)
VelSatis

da

[ #27002 ] Postby aquaticus on Fri Mar 31, 2006 1:15 pm

Zemy , scri cu atata patima dar habar nu ai ce e si cu ce se manaca America. Ai citit una sau doua carti si imi arunci aici cu remarci rasiste . Sti care e problema ta? Este aceea ca nu ai capacitatea sa te exprimi obiectiv.

America trebuie sa ramana America, nu un hibrid anglo-hispanic

vezi ca ai optiunea edit, te rog sterge ce ai scris acolo ca e penibil.

tu ai auzit de expresia "melting pot?" aia e America. daca vrei sa vorbim istorie, cultura si civilizatia de aici o putem face separat .
n. iorga
aquaticus
GURU

[ #27035 ] Postby Fineas on Sat Apr 01, 2006 12:33 pm

Zemy wrote:Asa o fi, dar de ce vor sa hispanizeze o tara care nu e alor? America trebuie sa ramana America, nu un hibrid anglo-hispanic
California, Arizona, New Mexico, Colodado, Texas, Florida, Nevada sunt la origine hispanice.
De ce America trebuie sa fie doar alba si anglo-saxona? America e in continua formare si hispanicii au avut aportul lor la ce e America azi. Au adus valori si talente care au imbogatit societatea americana: J Lo, Gloria Estefan, Andy Garcia, etc.
Si eu cand eram adolescent idolatrizam America anglo-saxona alba, imagine care mi-o facusem din filme. Dar nu poti sa nu apreciezi si talentele celor de culoare, care au imbogatit muzica religioasa, au adus genuri noi: blues, jazz, r& b, actori geniali: W Smith, D washington, etc. In sport nimeni nu-l va intrece vreodata pe negrul Jordan.
Cand era copil, mama lui il certa odata pt ca se juca pe iarba aruncand la cos. Tatal lui i-a replicat mamei ca ei cresc copii, nu iarba. Lui Jordan i-a spus: " sa nu mai arunci vreodata la cos in gluma" si de atunci a devenit cosgeterul lumii. Orine il avea in echipa castiga ai tot ce se putea castiga.
Forta Americii a stat in acceptarea pluritatii rasiale si a aporturilor culturale pe care imigrantii le-au adus. America pura e america indienilor.
New Yorkul n-ar mai fi ce este fara evrei, nici Bostonul fara irlandezi, nici Miami fara cubanezi, nici California fara mexicani, etc.
Fineas

Images: 101

[ #27107 ] Postby VelSatis on Mon Apr 03, 2006 11:48 am

aquaticus, cred ca tu stai degeaba pe acolo prin america si mai ai si aere de superioritate si aroganta...
cred ca maericanii stiu mai bine ce e cu tara lor decat stii tu
voi reveni cu amanunte, dar e degeaba...
du-te tu in miami si incearca nevorbind spaniola sa obtii o slujba mai bine platita decat unul care vorbeste spaniola!
nu vei putea, caci acolo engleza a fost deja uitata, de parca nu ar mai fi teritoriu american, ci cubanez!
e pacat, mai ales ca tu desi stai in state, nu vezi acest pericol!
Numai sa nu fie prea tarziu!
VelSatis

[ #27116 ] Postby Fineas on Mon Apr 03, 2006 1:05 pm

Aquaticus( nu vreau sa-l periez) e american si cred ca ii e mai la indemana engleza decat spaniola.
Zemy frizezi ridicolul. In Florida se vorbesc ambele limbi, si engleza chiar mai mult decat spaniola desi in Miami predomina cubanezii.
Intamplator vorbesc acceptabil spaniola si mi-a folosit prin New York, Los Angeles sa intreb pe cate cinva de vreo adresa, etc. Cum noi romanii vorbim limba noastra intre noi, de ce n-ar vorbi si hispanicii limba lor?
Fineas

[ #27123 ] Postby VelSatis on Mon Apr 03, 2006 11:20 pm

Nu frizez niciun ridicol, da hai s-o lasam balta!
VelSatis

[ #27124 ] Postby VelSatis on Mon Apr 03, 2006 11:21 pm

Si se zice "nu vreau sa-l perii"! "Sa-l periez" e incorect- daca tot e vorba de ridicol...
VelSatis

[ #27146 ] Postby Fineas on Tue Apr 04, 2006 8:36 am

Avea dreaptate generalul ca nu se merita sa dialoghez cu tine... Cele bune!
Fineas

da

[ #27158 ] Postby aquaticus on Tue Apr 04, 2006 1:58 pm

Zemy, dupa fiecare mesaj care il scri devi si mai ridicol. In primul rand pentru ca te adresezi mie fara sa ai habar nimic despre mine. In al doilea rand nu ai capacitatea de a te exprima obiectiv si a dialoga.
Desi ca oricine altul, mi-ar fi destul de usor sa incep o polemica cu tine, ma voi rezuma la a-ti demonstra cat de gresit judeci.
In primul rand cand decizi sa ataci pe cineva e recomandat sa ai cel putin niste informatii minime despre aceea persoana. Si oricum atacul la persoana nu este recomandat. Ceea ce ai facut tu mai sus se numeste lipsa de respect si judecata din impuls. Niciodata nu il subestima pe cel cu care dialoghezi. Atitudinea ta te face sa pari o persoana puternica dar care face cele mai elementare greseli de abordare, lucru care te arunca in ridicol.
Desi nu prea imi afisez persoana in public tin sa te anunt ca nu sunt atat de infantil sa vorbesc in necunostiinta de cauza. Pentru cultura ta generala sunt cetatean american de o perioda de timp, niciodata nu am fost ilegal , am facut un college aici, m-am invartit printre ei si asta fac si in prezent, nu mie rusine sa spun ca da, este tara mea.
Daca "stau degeaba aici" nu cred ca este problema ta, avand in vedere ca totusi aici imi este casa asta nu ma impiedica sa privesc obiectiv lucruri care se intampla aici.
Last edited by aquaticus on Tue Apr 04, 2006 4:53 pm, edited 1 time in total.
n. iorga
aquaticus
GURU

da

[ #27159 ] Postby aquaticus on Tue Apr 04, 2006 2:20 pm

....dupa mentalitatea care a ai Zemy, pentru orice persoana care intelege cat de cat femonenul US in lume si sunt destui aceia pe forum, Eliade22, Fineas, Quintos, se vede cat pe langa esti.

Cartile ajuta la formarea unor opinii, si vrand nevarand parerile noastre sunt influentatea de ceea ce citim. Numai ca intelepti sunt cei care au capacitatea sa cearna informatia.

Nici o tara nu a asimilat mai bine atatea nationalitati cum a facut-o US. Ceea ce tu nu poti sa intelegi este ca America este ceea ce este asa cum este. Si nu vreau sa te dejamagesc dar in majoritatea oraselor mari daca cunosti limba spaniola ai un avantaj in plus. Este un lucru obisnuit ca anunturi sau informatii sa fie scrise bilingual.

la subiect acuma:

Problema ilegalitatii in US nu este un lucru simplu. Daca in 1996 erau 6 mil de ilegali in 2006 sunt 12 milioane.
Daca e sa comparam imigratia ilegala cu traficul de arme si de droguri nu putem sa spunem ca se poate ajunge acolo decat cu permisiune sau "inchidera ochilor".
Ma apuca rasul cand suntem satisfacuti cum pestisorii mici sunt prinsi iar rechinii care introduc tone si tone de droguri nu sunt depistati. Ca sa introduci droguri si arme cu avioanele, containerele, vagoanele fara sa fie depistate, e deja basm.
Ce vreau sa spun este ca USA nu putea sa aiba munca de jos facuta cu imigranti legali. Ca legal angajatorul este obligat sa iti asigure un minim pe economie, si multe alte drepturi. Cum de este macarea atat de ieftina aici? Este pentru ca nu se plateste mult munca, mexicanii fiind foarte fericiti sa lucreze pentru un salariu care o persoana cu acte nu ar face. America a avut nevoie de forta de munca multa si ieftina, nu a avut nevoie de acesti oameni ca potentiali rezidenti sau cetateni.
Sigur cand a fost vorba de joburi IT, business, medical etc atunci a fost posibil sa fie adusi imigranti legali din India, China, etc. chiar cu posibilitea obtinerii rezidentei si apoi a cetateniei.

voi reveni
n. iorga
aquaticus
GURU

[ #27172 ] Postby VelSatis on Wed Apr 05, 2006 5:36 am

Si eu voi reveni!!! Pacat ca nu prea mai am timp :(
USA ROOLS!!!
VelSatis

da

[ #27186 ] Postby aquaticus on Wed Apr 05, 2006 2:43 pm

de fapt eu asi impartii ilegalii in 2 categorii latinii care sunt majoritatea si restul. si asta la randul in doua. Unii care intra cu o viza temporara de non imi grant si decid sa ramana in US si altii care pur si simplu intra fraudulos prin documente false sau trec granita. Cei din urma se numesc undocumented.

Valul de imigranti a fost o urmare a cresterii economiei Americii care a avut nevoie de fortza de munca in special in domeniul agriculturii si contructiilor.
Oamenii au venit ilegal pentru oportunitati. Sa ne gandim ca in Mexic viata este mult mai grea decat in Romania, si oamenii au fost impinsi de saracie si nevoie sa treaca granita si sa "faca" bani. Multi mexicani isi sutin familiile acasa in Mexic, au copii carora le ofera o viata relativ mai buna. Ei au venit aici sa munceasca ceea ce si fac.
Sunt acuzati ca din cauza ca accepta sa lucreze pe putin au luat joburile la americani. Personal cred ca nu este adevarat. Am mentionat mai sus ce fel de servicii presteaza ei aici. Muncesc greu si mult. Bineinteles padure fara uscaturi nu exista.
Problema care de fapt a starnit nemultumirea a fost aceea ca multi dintre ei nu platesc taxe pe venit dar beneficieaza de asigurari medicale subventionate de guvern, merg la scoli publice, etc. Intr-un fel problema se poate pune asa: Tu vi la mine in tara, neinvitat, pe propria raspundere, odata ajuns aici beneficiezi de drepturi ale guvernului pt oameni saraci dar banii care iti sunt alocati tie sunt de la americani care muncesc si platesc taxe. Intrebarea este: De ce acesti bani proveniti din taxe sa nu beneficieze cei care le platesc intr-un fel sau altul. Si aici nu este vorba de cativa dolari si este vorba de bilioane de dolari.
Totusi nu este normal ca ei sa aiba pretentii. Nu i-a chemat nimeni aici nu au nici un document care sa le ateste macar sederea legala dar aminte rezidenta permanenta sau cetatenia.

In prezent situatia nu mai este la fel de roza cum era in anii 90, si uite asa oficialii s-au trezit cu peste 12 mil de imigranti ilegali pe cap.
Acuma ce sa faca? Situatia nu este usoara si nu se va termina asa repede.
Situatia in care s-a ajuns este din lipsa de responsabilitate a guvernelor americare care niciodata nu au reusit sa aiba planuri, solutii si o lege a emigratiei corespunzatoare.
Este un dezastru total, desi pe o parte se bat cu pumnul in piept cat de pro familie sunt ei pe partea cealalta calca in picioare familia. Ei spun, ca rezident permanent poti sa pui petitie sa iti aduci sotia sa locuiasca cu tine daca te casatoresti afara de granite. Si la prima vedere te bucuri, dar cand afli ca dureaza 7 ani procesarea petitiei cazi in soc cronic. Nica ca cetatean situatia nu sta mai roza. Este cu totul alceva asa ca ma opresc aici.

Tutusi sa ne gandim ca sunt famili mixte, unul legal unul ilegal, au copii impreuna o viata aici sunt de ani si ani ce faci acuma pe unul il deportezi in tara lui poate cu, care nu mai are nimic in comun?!
Sunt si romani fara acte de ani si ani, cu copii si situatie aici, ce faci ii expulzezi?
Pe de alta parte, daca au trecut "sarit granita" stiau ce riscuri o sa aiba, daca au venit cu viza non imigrant, au mintit la ambasada scopul calatoriei, turism, vizita prieteni etc, cand de fapt ei doreau sa ramana aici ilegal.

Varianta de a le acorda la toti acte este o posibilitate, dar ce fel de acte?
Ei au prous guest worker program, care este o tampenie, dar oamenii dornici de orice fel de forma de legalitate sunt incantati. Acest program nu face alceva decat sa te faca ca dupa o perioda de 6 ani sa pleci de buna voie.
Sa le acorzi la toti amnestiere iar nu este o solutie. De ce? Pentru ca unii oficiali spun ca ei au incalcat legea Statelor Unite, a le da amnestiere inseamna a abroga legea. In anul 1986 a fost ultima amnestiere cu peste 3 mil de ilegali care li s-a dat posibilitatea sa devina rezidenti permanenti apoi daca se calificau si indeplineau conditiile sa devina cetateani. Timpul spune ca a fost o greaseala, in urmatorii ani tot mai multi oameni au fost motivati sa vina ilegal in speranta obtinerii aceluiasi favor.

Totusi fata de tarile europene care au dorit fotza de munca si atat, USA a creat posibiliatea asimilarii si a dobandirii rezidentei permanete si apoi a ceteteniei celor care au venit pentru lucru aici.
Daca esti rezident sau cetatean indiferent din ce tara esti ai posibitatea sa lucrezi unde vrei si in ce domeniu. O lume perfecta nu este, pe departe perfecta. Dar atata timp cand vi aici si ti se deschid oportunitati, esti lasat sa iti vorbesti limba ta, sa te inchini cum vrei, etc etc, putin respect trebuie pentru tara care te-a adoptat.
n. iorga
aquaticus
GURU

[ #28197 ] Postby VelSatis on Mon May 15, 2006 11:38 pm

Pana se va vota noua lege americana a imigratiei, presedintele SUA, George W. Bush, trimite 6000 de soldati din Garda Nationala a SUA pentru a supraveghea, si a contribui la stoparea imigratiei ilegale de la granita Americii cu Mexicul!
Lucrurile sunt deci, cat se poate de serioase!!!!!!!!!!!! Sunt de acord insa cu aceasta decizie :idea: Trupele trebuiau trimise mai demult la granita :idea:
VelSatis

[ #28223 ] Postby Reality Check on Tue May 16, 2006 11:47 am

Eu cred ca ar fi de ajuns 6001 soldati acolo. Cu o singura conditie: acel 1 in plus sa fii tu, Zemy! Of, ce bine ti-ar sta in fruntea lor! :wink:
It is in the quiet crucible of your personal, private suffering that your noblest dreams are born and God's greatest gift are given in compensation for what you've been through.
Reality Check

Images: 12

[ #28296 ] Postby VelSatis on Wed May 17, 2006 1:36 pm

Da da cunosc placa, JOS AMERICA si eu odata cu ea! No problem, m-am obisnuit, pic cu cine vreua eu!
VelSatis

[ #29881 ] Postby RealDream on Sun Jul 02, 2006 9:03 pm

tocmai de o zi m-am intors din Miami, si vreau sa va spun ca m-am descurcat foarte bine cu engleza...nu a trebuit sa stiu spaniola:)
RealDream

Images: 53

[ #30037 ] Postby Fineas on Sun Jul 09, 2006 5:08 am

Nu e rau daca guvernul american intareste controlul la frontiera cu Mexicul Hispanicii imi sunt simpatici, dar s-a ajuns la o overdoza de imigranti ilegali. E in interesul imigrantilor deja existenti in USA, fie ei si ilegali, ca accesul noilor ilegali sa fie limitat.
Poti asimila cateva milioane de ilegali care proportional ar fi 3,4 hai 6-7% din populatie, dar nu zeci de milioane.
In America nu se obtin acte daca intri ilegal. Sunt oameni care astepata de multi ani, platesc avocati, etc in zadar...
Situatia e mai dramatica decat a fost vreodata. Multi se gandesc cu jind la perioada anilor 60,70, chiar 80 cand imigrantii erau usor integrati, cand est-europenii luau azil politic, cand in fiecare zona se vorbea engleza...
America actuala e convulsionata de razboiul anti-tero pe de o parte, iar pe de alta parte secularizarea intra in conflict frontal cu dreapta religioasa. Tara nu mai este guvernata, nu mai are modele. In anii 50,60, 70 starurile hollywoodiene mentineau vii in mintile americanilor valori destul de sanatoase: patriotism, curaj, demnitate, altruism, etc. Acum americanii de rand sunt confuzi. Serialele tv abunda de gays, predicatori harismatici la tot pasul, guvernul ii tot sperie cu terorismul, tara e in stare de asediu.
Planurile lui Albert Pike sunt in grafic. Societatea e condusa in mod sistematic catre dezamagire vis-a-vis de valorile crestine, cat si fata de ateism si e pregatita sa imbratiseze noua lumina a ezoterismului, cu un hristos universal, coborat sa fie si pe placul necrestinilor.
Fineas

Return to Imigrare USA, Canada