Devotional - 7 mai

Devotionalul Zilnic

Moderator: zephyr

Devotional - 7 mai

[ #27900 ] Postby Creve on Sat May 06, 2006 8:41 pm

„VENTI LA MINE”
Veniti la Mine, toti cei truditi si împovarati, si Eu va voi da odihna. (Matei 11,28 ) Multi aud aceasta invitatie în timp ce suspina dupa odihna si totusi continua sa mearga pe calea aspra, strângându-si la piept poverile ca pe ceva drag. Domnul Isus îi iubease si doreste nespus sa poarte în bratele Sale puternice poverile lor si pe ei însisi. El doreste să îndepărteze temerile si incertitudinile care le rapesc pacea si linistea, dar, mai întai, ei trebuie sa vinăala El si să-I spuna durerile tainice ale inimii lor. …
Uneori, ne varsam necazul în auzul unor urechi omenesti si le spunem durerile noastre unor oameni care nu ne pot ajuta, neglijand sa-I marturisim totul lui Isus, care este în stare sa schimbe calea îndurerata într-o cale a bucuriei si a pacii. …
El ne propune sa fie Prietenul nostru, sa mearga împreuna cu noi pe caile aspre ale vietii. El ne spune: Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, mergi cu Mine si Eu voi umple calea ta de lumina. Domnul Isus, Maiestatea Cerului, le propune celor care vin la El cu poverile, slabiciunile si grijile lor sa-i înalte la statutul de tovarasi ai Sai. …
Invitatia Sa este o chemare la o viata curata, sfânta si fericita – o viata de pace si de odihna, de libertate si de iubire – si la o mostenire bogata în viata vesnica, viitoare…
Este privilegiul nostru sa avem zi de zi o legatura linistita, apropiata si fericita cu Isus. Când orice îndreptatire de sine si orice rationament egoist sunt înlaturate, odihna este gasita. Secretul odihnei desavarsite în iubirea Sa este consacrarea deplina si acceptarea cailor Sale…
Faceti exact ce v-a spus El, si fiti siguri ca Dumnezeu va face tot ce a fagaduit… Ati venit voi la El, renuntând la orice improvizatie proprie, la orice necredinta, la orice neprihanire personala? Veniti chiar asa cum sunteti, slabi, neajutorati si pe punctul de a muri. Ce este „odihna” fagaduita? – Ea este constienta faptului ca Dumnezeu este corect, ca nu-i dezamageste niciodata pe cei care vin la El. Iertarea Sa este deplina si fara retineri, iar acceptarea Sa înseamna odihna pentru suflet, odihna în iubirea Sa. – Our Father Cares, p. 97, 98
Timpul poate să devină din rege un biet pion care se pierde foarte uşor dacă eşti neatent sau prost organizat.
Creve

Images: 65

Return to Devotional