Devotional - 25 mai

Devotionalul Zilnic

Moderator: zephyr

Devotional - 25 mai

[ #28600 ] Postby Creve on Wed May 24, 2006 7:27 pm

UN GIUVAER SAU UN CRISTAL IEFTIN?

În ziua aceea, zice Domnul ostirilor, pe tine, Zorobabele, fiul lui Sealtiel, robul Meu, – zice Domnul, – te voi lua si te voi pastra ca pe o pecete, caci Eu te-am ales, zice Domnul ostirilor. (Hagai 2,23)
Crestinii sunt giuvaerurile lui Hristos. Ei trebuie să strălucească pentru El, răspândind lumina frumuseţii Sale. Strălucirea lor depinde de felul în care sunt slefuiţi. Ei pot alege să fie slefuiţi sau să rămână neslefuiţi. Totusi, toţi aceia care sunt declaraţi vrednici să ocupe un loc în templul lui Dumnezeu trebuie să accepte procesul de slefuire. Fără slefuirea pe care o realizează Domnul, ei nu sunt în stare să reflecte mai multă lumină decât un cristal obisnuit. Hristos îi spune omului: „Esti al meu. Te-am cumpărat. Tu esti acum doar o piatră aspră, dar, dacă te vei pune în mâinile Mele, te voi slefui, iar strălucirea ta va aduce onoare Numelui Meu. Nimeni nu te va smulge din mâna Mea. Eu te voi face comoara mea deosebită. În ziua încoronării Mele, vei fi un giuvaer în coroana bucuriei Mele”. Mesterul divin nu petrece mult timp cu materialul lipsit de valoare. El slefuieste numai giuvaerurile preţioase, potrivite pentru un palat, tăind toate marginile aspre. Acest proces este aspru si dificil si răneste mândria omenească. Domnul Hristos taie adânc în experienţa de viaţă pe care omul mulţumit de sine a considerat-o ca fiind completă si îndepărtează din caracter înălţarea de sine. El taie ce este în plus la suprafaţă si, punând piatra la roata de slefuire, o apasă cu putere, asa încât orice asprime să fie înlăturată. Apoi, ţinând giuvaerul în lumină, Mesterul vede în el reflectarea Sa si îl declară vrednic de a ocupa un loc în coroana Sa. „În ziua aceea, zice Domnul ostirilor,… te voi lua si te voi păstra ca pe o pecete, căci Eu te-am ales, zice Domnul ostirilor (Hagai 2,23). Binecuvântată să fie experienţa oricât de aspră, care îi dă pietrei o nouă valoare si o face să strălucească puternic. Dumnezeu nu va îngădui ca vreunul dintre lucrătorii Săi sinceri să fie lăsat să lupte singur împotriva situaţiilor neprielnice si să fie biruit. El păstrează pe fiecare ca pe un giuvaer preţios, a cărui viaţă este ascunsă cu Hristos în Dumnezeu.

Our Father Cares, p. 111, 112
Timpul poate să devină din rege un biet pion care se pierde foarte uşor dacă eşti neatent sau prost organizat.
Creve

Images: 65

Return to Devotional