Devotional - 19 iunie

Devotionalul Zilnic

Moderator: zephyr

Devotional - 19 iunie

[ #29464 ] Postby Creve on Sun Jun 18, 2006 11:52 pm

PRIVELISTI SI SUNETE NELEGIUITE

Nu voi pune nimic rau înaintea ochilor mei; urasc purtarea pacatosilor, ea nu se va lipi de mine. Inima stricata se va departa de mine; nu vreau sa cunosc pe cel rau. (Psalmi 101,3.4)

Trebuie să aveţi o foarte mare grijă de copiii vostri, pentru că ei sunt nevoiţi să întâmpine ispite la fiecare pas. Copiilor le este imposibil să evite contactul cu tovărăsiile rele… Ei vor vedea si vor auzi multe lucruri si vor fi supusi unor influenţe imorale, care, dacă nu sunt ocolite cu atenţie, le vor degrada inima imperceptibil, dar sigur, si le vor deforma caracterul. …

Unii taţi si unele mame sunt asa de indiferenţi, asa de nepăsători, încât cred că nu contează dacă băieţii si fetele lor frecventează o scoală publică sau o scoală particulară. „Noi suntem în lume”, spun ei, „Si nu putem să iesim din ea”. Totusi, dragi părinţi, dacă vrem, putem să ne îndepărtăm destul de mult de lume. Putem să evităm să vedem multe dintre relele care se înmulţesc asa de repede în aceste zile din urmă. …

Pentru mintea activă a copiilor si a tinerilor, evenimentele descrise în descoperirile imaginare ale viitorului sunt realităţi. Prin spiritul acestor reprezentări si prezentându-li-se revoluţii si tot felul de fapte care doboară barierele legii si ale stăpânirii de sine, mulţi sunt condusi la săvârsirea de nelegiuiri, dacă este cu putinţă, chiar mai rele decât cele descrise de scriitorii de senzaţie. Prin astfel de influenţe, societatea este degradată moral. Seminţele fărădelegii sunt semănate până departe. Nimeni nu trebuie să se mire că rezultatul este un seceri. al nelegiuirii. …

Spuneţi cu hotărâre: „Eu nu voi petrece clipele preţioase, citind ceva ce nu-mi va aduce nici un folos, ci doar mă va face nepregătit să le slujesc altora. Voi dedica timpul si gândurile mele pentru a fi pregătit să-I slujesc lui Dumnezeu. Nu voi privi lucruri frivole si păcătoase. Urechile mele sunt ale Domnului si nu voi asculta raţionamentele subtile ale
vrăjmasului. Vocea mea nu va fi supusă în nici un fel unei voinţe care nu se află sub influenţa Duhului lui Dumnezeu. Trupul meu este templul Duhului Sfânt si orice putere a făpturii mele va fi consacrată unor scopuri vrednice”.
Timpul poate să devină din rege un biet pion care se pierde foarte uşor dacă eşti neatent sau prost organizat.
Creve

Images: 65

Return to Devotional