Devotional - 2 iulie

Devotionalul Zilnic

Moderator: zephyr

Devotional - 2 iulie

[ #29861 ] Postby Creve on Sun Jul 02, 2006 12:04 am

VEGHEATI ASUPRA PRILEJURILOR DE PACATUIRE!

Isus a zis ucenicilor Sai: „Este cu neputinta sa nu vina prilejuri de pacatuire; dar vai de acela prin care vin!” (Luca 17,1)

Dumnezeu alege un popor si îl pregăteste să stea unit, să vestească aceleasi lucruri si să împlinească rugăciunea lui Hristos pentru ucenicii Săi… „Ca toţi să fie una, cum Tu, Tată, esti în Mine, si Eu în Tine; ca, si ei să fie una în Noi.” …

Apar fără încetare mici grupări care cred că Dumnezeu este doar cu cei foarte puţini, cu cei împrăstiaţi, iar influenţa lor urmăreste să doboare si să împrăstie ceea ce zidesc slujitorii lui Dumnezeu… Din cauză că îsi extinde lucrarea si adună sufletele la adevăr, ei privesc cu suspiciune la acest popor care depune orice efort în armonie cu porunca lui Dumnezeu de a fi una si este întemeiat pe solia îngerului al treilea. Ei consideră că aceia care fac parte din poporul lui Dumnezeu sunt lumesti, pentru că au influenţă în lume. …

Unul, pretinzând că este condus de Dumnezeu, începe să susţină erezia că nelegiuiţii nu vor fi înviaţi… Altul susţine idei gresite cu privire la veacul viitor… Toţi vor libertate religioasă deplină si fiecare lucrează independent de ceilalţi, pretinzând totusi că Dumnezeu lucrează printre ei într-o modalitate specială… Acesti oameni nu sunt sănătosi la minte, ei sunt purtaţi de o agitaţie falsă, iar noi stim că nu au adevărul… Dumnezeu ar vrea ca ei să se schimbe sau să renunţe la Sabat. Astfel, nu ar mai sta în calea celor necredinciosi. …

Dumnezeu este mâniat pe cei ce au un comportament care determină lumea să-i urască. Dacă este tratat cu ură din cauza faptelor lui bune si din cauză că Îl urmează pe Hristos, crestinul va fi răsplătit. Dar, dacă este tratat cu ură din cauză că nu are un comportament vrednic de iubit, din cauza lipsei de politeţe, din cauză că face din adevăr un subiect de ceartă cu vecinii lui si din cauză că, prin purtarea lui, face Sabatul să fie cât se poate de supărător pentru ei, el este o piatră de poticnire pentru cei păcătosi, o ocară pentru adevărul sfânt si, dacă nu se pocăieste, ar fi mai bine să i se atârne o piatră de moară de gât si să fie aruncat în mare
Timpul poate să devină din rege un biet pion care se pierde foarte uşor dacă eşti neatent sau prost organizat.
Creve

Images: 65

Return to Devotional