Devotional - 4 iulie

Devotionalul Zilnic

Moderator: zephyr

Devotional - 4 iulie

[ #29907 ] Postby Creve on Tue Jul 04, 2006 12:43 am

SA INTRAM ÎN RÂNDURI

"Nenorocitii vad lucrul acesta si se bucura; voi, care cautati pe Dumnezeu, vesela sa va fie inima! (Psalmi 69,32)

Avem privilegiul de a fi voiosi în Domnul si de a ne bucura prin cunoasterea harului Său. Fie ca iubirea Lui să ne ia în stăpânire inima. Feriţi-vă să ajungeţi suprasolicitaţi, istoviţi de griji, deprimaţi. Mărturia voastră să fie încurajatoare. Nu priviţi la lucrurile întunecate si descurajatoare, ci la Isus, care veghează asupra lucrării adevărului, pentru care ne dăm viaţa si tot ce avem si care este destinat să triumfe plin de slavă. …

Faceţi să se vadă că Domnul Isus locuieste în inima voastră, susţinându-vă, întărindu-vă si mângâindu-vă. Aveţi privilegiul de a fi înzestraţi zi de zi cu o măsură bogată a Duhului Său Sfânt si de a avea concepţii mai largi cu privire la importanţa si scopul soliei pe care o
proclamăm lumii. Domnul doreste să vă descopere lucruri minunate în Legea Sa. Rugaţi-vă stăruitor pentru a înţelege timpul în care trăim, pentru o concepţie clară cu privire la scopul Său si pentru un succes mai mare în salvarea sufletelor. …

Ar fi bine să ne gândim la ce va veni curând asupra pământului. Acesta nu este un timp pentru glume sau pentru satisfacerea eului. Dacă timpul în care trăim nu reuseste să ne impresioneze, ce altceva ne mai poate misca?... Acum este nevoie de oameni cu o înţelegere limpede. Dumnezeu îi cheamă pe cei ce sunt dispusi să se lase stăpâniţi de Duhul Sfânt să conducă la o lucrare de reformă deplină. Văd o criză în faţa noastră, iar Domnul Îsi cheamă lucrătorii să intre în rânduri. Fiecare suflet să se consacre acum cu adevărat. …

Evenimentele care mi-au fost descoperite recent m-au impresionat adânc. Mi se părea că o mare lucrare de înviorare înainta în multe locuri. Poporul nostru intra în rânduri, răspunzând la chemarea lui Dumnezeu… Să ne aprindem lămpile, purtându-ne ca niste oameni care Îl asteaptă pe Domnul lor să vină. Timpul în care trăim ne cere să răspândim lumina si să lucrăm."

Oru Father Cares
Timpul poate să devină din rege un biet pion care se pierde foarte uşor dacă eşti neatent sau prost organizat.
Creve

Images: 65

Return to Devotional