Tabele pentru citirea Bibliei într-un an

Devotionalul Zilnic

Moderator: zephyr

Tabele pentru citirea Bibliei într-un an

[ #38074 ] Postby Un Crestin on Wed Jan 03, 2007 1:12 am

Citirea Bibliei într-un an

"Strâng cuvântul tău în inima mea ca să nu păcătuiesc împotriva ta..."
Psalmul 119.11

Citirea Bibliei reprezintă un element important în viaţa unei persoane care îşi doreşte o dezvoltare spirituală normală. Parcurgerea regulată, zilnică, a unor pasaje din Biblie poate cunoaşte diferite forme, de aceea QuickBible îţi oferă patru variante ( http://www.quickbible.net/download/tabele.zip ) :
1. Citirea la rând a Bibliei.
2. Citirea textului biblic din două locuri (unul din Vechiul Testament şi unul din Noul Testament).
3. Citirea textului biblic din trei locuri (unul din Vechiul Testament unul din Psalmi (sau Cărţile Poetice) şi unul din Noul Testament).
4. Citirea Bibliei pe săptămâni. Fiecare zi a săptămânii oferă un text diferit din Scriptură.
Poţi alege ce variantă ţi se pare mai accesibilă şi potrivită pentru tine. Oricare din cele patru variante adoptate oferă posibilitatea citiri Bibliei într-un an de zile.

PS: eu agreez varianta 4 care mi se pare si cea mai echilibrata, mai ales daca se folosesc si traduceri diferite pentru fiecare zi(ex: Duminica- "Biblia de la Iasi" /Nitzulescu - revizuita de Societatea Biblica Trinitariana,2002 Luni- Septuaginta Poliromului,Marti - Psalmii traducerea catolica , Miercuri -versiunea Anania Bartolomeu, Joi - Noua Traducere Literala, Bucuresti 2001 Vineri - NT catolic , Sambata - Noul Testament în limba română modernă (NTM). ..)

Image
"Cei ce umbla cu Dumnezeu nu vor fi in pas cu lumea."
Un Crestin

Images: 3

Return to Devotional