Devotional Zilnic 2007 - Sfintiti pe deplin (Kay Kuzma)

Devotionalul Zilnic

Moderator: zephyr

Devotional Zilnic 2007 - Sfintiti pe deplin (Kay Kuzma)

[ #48709 ] Postby zephyr on Mon Jul 02, 2007 4:22 pm

[align=right]Merita citit[/align]
Marţi, 3 Iulie
Biblia la rând: PSALMI 106 – 110

[align=left]BUNICO, MAI INFORMEAZĂ-TE![/align]

„Copilul lasă să se vadă încă din faptele lui dacă purtarea lui va fi curată si fără prihană.” (Prov. 20,11)

Bunica lui Bryan făcea cele mai bune fursecuri cu ciocolată si nuci din lume. La fel ca urciorul văduvei, vasul ei cu fursecuri nu era niciodată gol. Copii, nepoti si prieteni deopotrivă se delectau cu delicatesele ei. Într-o seară, după masă si după o poveste, bunica a vrut să-l răsplătească pe Bryan cu un fursec. „Bunico”, spuse el serios, „m-am spălat deja pe dinti!”

A doua zi, la micul dejun, bunica i-a oferit covrigei din cereale cu aromă artificială de fructe. „Bunico”, exclamă Bryan „vrei să mi se carieze dintii?” Se pare că bunica are nevoie să mai învete, reflectă ea.

Iată câteva sugestii pentru formarea încă din copilărie a unor obiceiuri bune în ceea ce priveste sănătatea.

• Serviti trei mese pe zi, la ore regulate, cu multe cereale integrale, fructe si legume. Descurajati gustările, pentru a avea un apetit mai bun pentru o hrană nutritivă la orele de masă. Dacă este necesară o gustare, oferiti un fruct proaspăt. si dati-le copiilor apă din belsug. Păstrati băuturile răcoritoare pentru ocazii speciale.

• Faceti miscare fizică regulat, preferabil în aer liber, minim o jumătate de oră.

• Asigurati o odihnă adecvată. Adolescentii au nevoie de nouă ore de somn pe noapte, iar copiii mai mici, de mai multe ore de somn. Culcati-i destul de devreme, ca să se trezească la timp pentru un mic dejun sănătos.

• Limitati uitatul la televizor. Numărul de ore petrecute de un copil în fata televizorului se asociază în mod direct cu cresterea în greutate si cu nivelurile crescute ale colesterolului în sânge.

• Cultivati o sferă largă de preocupări. Programati vizite la bibliotecă, lectii de muzică, arte si meserii, activităti plăcute, de relaxare si excursii, iesiri în aer liber cu toată familia. Copiii care petrec mai mult timp cu părintii lor si dezvoltă rădăcini spirituale adânci suferă mai putin de stres si se bucură de o sănătate mintală mai bună.

• Dati un exemplu bun. Alegerile pe care le faceti zilnic sunt cei mai puternici factori care determină conduita viitoare a copilului dumneavoastră.

Doamne, ajută-mă să îmi dau seama că a trăi asa cum vrei Tu ajută la deschiderea largă a ferestrelor spirituale!

Aileen Ludington

P.S. Pentru o sănătate excelentă vă recomand: :arrow:

[align=center]Image[/align]
Last edited by zephyr on Tue Jul 03, 2007 3:36 pm, edited 2 times in total.
"Sunt ca o piesa de argint maiestrit lucrata intr'o lume plina de piese de aur... intzepatoare." Daniel BOROS

2008: Cel mai frumos an.
zephyr

Images: 35

[ #48711 ] Postby zephyr on Mon Jul 02, 2007 4:38 pm

:) pentru cei care se intreaba, poza e din Maldive, locul ideal pentru vacante de lux sau luna de miere pentru cei cu planuri marete :oops:

Cateva poze: http://www.thebigday.com/Travel/photoal ... 12&st=o%25
"Sunt ca o piesa de argint maiestrit lucrata intr'o lume plina de piese de aur... intzepatoare." Daniel BOROS

2008: Cel mai frumos an.
zephyr

Images: 35

Return to Devotional