Devotional Zilnic 2007 - Sfintiti pe deplin (Kay Kuzma)

Devotionalul Zilnic

Moderator: zephyr

Devotional Zilnic 2007 - Sfintiti pe deplin (Kay Kuzma)

[ #48810 ] Postby zephyr on Tue Jul 03, 2007 3:44 pm

Miercuri, 4 Iulie
Biblia la rând: PSALMI 111 – 118

LIBERTATEA SABATULUI

„sase zile să lucrati, dar ziua a saptea să vă fie sfântă; acesta este Sabatul, ziua de odihnă închinată Domnului. Cine va face vreo lucrare în ziua aceea să fie pedepsit cu moartea.” (Ex. 35,2)

Ziua de 4 iulie este o dată foarte importantă în istoria Statelor Unite, pentru că ea comemorează adoptarea în 1776 a Declaratiei de Indepen-dentă. Optând pentru autoguvernare în locul conducerii de către o natiune îndepărtată, semnatarii acestui document renuntau la toate garantiile unei vieti obisnuite, în favoarea libertătii.

Într-un fel, Dumnezeu a făcut acelasi lucru prin „Declaratia pentru Sabat”. Desi prea putini oameni din lume au luxul libertătii democratice, toti au libertatea de a avea o relatie personală cu Dumnezeu folosindu-se de darul Său, de Sabat.

Faptul că ne angajăm să respectăm ziua aceasta ne oferă o ocazie de a prinde esenta independentei. Sabatul este un interval de timp în care lumea întreagă cedează în fata timpului nostru de liniste, neîntrerupt si neguvernat de nicio altă entitate sau fiintă în afară de Dumnezeu! În Sabat, noi ne eliberăm de îngrijorare, de note de plată, de muncă, de termene finale si de stresul de a produce si de a face.

Dumnezeu i-a dat omenirii o Declaratie Comună de Independentă – Sabatul –, pentru a fi comemorată în ziua a saptea a fiecărei săptămâni. Această oază de douăzeci si patru de ore în mijlocul unei lumi nesimtitoare, sterpe si pustii înviorează sufletul însetat. În loc să fie o povară, Sabatul are în miezul său un efect de curătire emotională, care ne dă posibilitatea să gândim si să contemplăm în liniste. Fără integrarea lui în viata săptămânală, noi ne-am zori neîntrerupt către sfârsit, fără să observăm că ajungerea noastră la capătul vietii nu mai este un eveniment viitor, ci o realitate prezentă!

Sabatul ne oferă eliberarea de o lume tiranică si distructivă. Semnează Declaratia, angajează-te, asumă-ti obligatiile Sabatului! Savurează linistea, repausul lui! Delectează-te în solitudinea lui! Afundă-te în timpul cel mai odihnitor si cel mai înviorător pentru sufletul tău, pe care îl vei realiza vreodată într-o săptămână de 168 de ore!

Acceptă Declaratia lui Dumnezeu pentru Sabat si gustă adevărata libertate! Pregăteste-te de azi pentru ziua de Sabat!

Samuel Thomas, Jr.
Last edited by zephyr on Wed Jul 04, 2007 4:10 pm, edited 1 time in total.
"Sunt ca o piesa de argint maiestrit lucrata intr'o lume plina de piese de aur... intzepatoare." Daniel BOROS

2008: Cel mai frumos an.
zephyr

Images: 35

[ #48831 ] Postby VelSatis on Wed Jul 04, 2007 3:17 am

Altfel, daca nu accepti, moartea te paste! Asta inseamna ca eu voi muri de mii de ori numai pentru chestia asta... Bine ca nu-mi pasa :!:
VelSatis

Images: 15

[ #48834 ] Postby zephyr on Wed Jul 04, 2007 4:53 am

Zemy, pazirea Sabatului face parte din cele 10 porunci. Ca sa mostenesti viata vesnica, tb sa le pazesti...

Chiar nu-ti pasa? Vrei doar viata asta aiurea si atat? Ce crezi ca va fi dupa aceea?
"Sunt ca o piesa de argint maiestrit lucrata intr'o lume plina de piese de aur... intzepatoare." Daniel BOROS

zephyr

[ #48836 ] Postby VelSatis on Wed Jul 04, 2007 5:09 am

Da, vreau doar viata asta si atat! Nu vreau sa mostenesc nicio viata vesnica, multumesc!
Nu prea-mi place sa astept, si nici sa fiu pe locul 2!
VelSatis

[ #48838 ] Postby JoAnne van Heff on Wed Jul 04, 2007 5:23 am

nimeni nu te forteaza, omule
-Unde este Dumnezeu? -Acolo unde este lasat sa intre.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

Images: 73

[ #48839 ] Postby zephyr on Wed Jul 04, 2007 5:26 am

Zemy, inteleg ca esti tanar, nelinistit, uneori indragostit si relativ fericit.

Ma bucur pentru tine. Traieste-ti viata cum vrei. Dar, sa nu regreti candva ca acum ai "trait clipa" si clipa s-a dus....

zephyr

[ #48840 ] Postby VelSatis on Wed Jul 04, 2007 5:35 am

Nu-i nimic, vine alta!
Nu prea-mi place sa astept, si nici sa fiu pe locul 2!
VelSatis

Return to Devotional