Devotional Zilnic 2007 - Sfintiti pe deplin (Kay Kuzma)

Devotionalul Zilnic

Moderator: zephyr

Devotional Zilnic 2007 - Sfintiti pe deplin (Kay Kuzma)

[ #49540 ] Postby zephyr on Mon Jul 16, 2007 5:42 pm

Marţi, 17 Iulie
Biblia la rand: PROV. 28 – 31

OMUL ÎN ALB

„Fiul omului n-a venit ca sã I se slujeascã, ci El sã slujeascã.” ( Matei 20,28 )

„Alo, domnule doctor! Veniti repede! La salonul 15...” Inspir profund si închid ochii. Vreau sã dorm! Sunt de serviciu de douã zile si douã nopti! Am vãzut mai mult de 200 de pacienti în ultimele 48 de ore si mâine voi fi iarãsi de serviciu. Capul mi-e gol, corpul amortit... Telefonul îmi cade din mânã... Dar solicitãrile sunt necrutãtoare: „Alo, domnule doctor! Veniti repede! Alo, domnule doctor!!” Cu miscãri de robot, îmi pun halatul alb. În cap îmi sunã mereu: „Tu esti omul în alb în locul acesta plin de haine murdare”.

Da, moarte, iatã-ne iarãsi fatã în fatã! îmi spun. Vrei sã fii învingãtoare, dar Dumnezeu va avea ultimul cuvânt, nu tu! Asearã, o mamã tânãrã. La 3:00 dimineatã, un bãietel. Ochii lor mã priveau cu încredere. Îmi venea sã urlu. Cuvântul SIDA mi-a strãpuns creierul. Eu nu port mantaua lui Dumnezeu. Sunt mai neînsemnat decât degetul mic de la mâna Lui puternicã. si totusi mã lupt cu pãcatul, cu întunericul si cu Diavolul. Se pare cã i-am uitat pe cei care au iesit pe usa spitalului plini de bucurie, cu corpul vindecat. M-am întrebat si cum e cu sufletul lor, dar numai pentru un moment. Trebuia sã alerg, sã am grijã de altii.

Doamne, cum sã îi vindec pe cei care nu pot fi vindecati? Învãt sã fiu smerit, sã lucrez în loc sã dorm, sã mã rog în loc sã plâng. si alerg spre salonul 15. „Iatã-mã, prietene!” Înteleg întrebarea din privirea lui: De ce eu? Copiii mei sunt mici, mai am atâtea de fãcut! Îi iau mâna si o tin între palmele mele. Îi fac o injectie, ca sã-i calmez durerea. As vrea sã strig, sã plâng: O, Doamne, acum voi pierde un prieten! Însã omul în alb nu are voie sã plângã. Nu lacrimile sau sentimentele mele sunt dorite. Numai iscusinta mea, creierul meu, somnul meu, viata mea.

O, Doamne, cum suporti Tu nenorocirea acestei lumi? Cum vindeci Tu? Pasajul „Trebuie sã ne rugãm ca sã-I aducem mângâiere lui Dumnezeu” îmi rãsunã în urechi. Este adevãrat lucrul acesta, Doamne? Te consoleazã rugãciunea mea, asa cum ea mã îmbãrbãteazã pe mine? Dacã da, atunci ascultã-mi ruga: Iatã-mã, Doamne. Ajutã-mã sã izbutesc sã termin cu bine o altã zi. Obligatia mea este sã fiu alãturi de cei care trãiesc.

Doamne, fii cu tot personalul medical care îsi dãruieste viata ca sã-i salveze pe altii! Amin!

Verena Jaggi – un omagiu adus sotului ei, medic în Malawi, Africa.
"Sunt ca o piesa de argint maiestrit lucrata intr'o lume plina de piese de aur... intzepatoare." Daniel BOROS

2008: Cel mai frumos an.
zephyr

Images: 35

Return to Devotional