Astronomie

Astronomie, biologie, chimie, fizica, geografie, geologie, etc.

Moderator: nouneim

Re: Astronomie

[ #81514 ] Postby nehustan on Sat Aug 07, 2010 8:13 am

..,deja am pregatit seringa de 200 ml...!
Te astept!
nehustan

Images: 0

[ #81515 ] Postby nehustan on Sat Aug 07, 2010 8:39 am

-Common-descent..,am revizuit ,,in amonte,, ,am reflectat...astronomic (!)comparand ca tunul care da ...reculul,gheata de sub patina piciorului ce impinge,jetul barcii pe apa,zidul,capul de dus si...cada,atmosfera ...cat e cazul,reprezinta opusul care da posibilitate crearii unei forte,dar ,,jetul,,navei care dezvolta o forta in interior punanad o in miscare pare un non sens,deoarece nu este independent fata de nava,de aceea(parca am mai zis)fortele s ar anula una pe cealalta:

Fara sa socotesc sant convins ca oricata putere ar fi dezvoltata,totul s ar reduce la 0!
In ce priveste navele cu ,,vele,, si lumina,da...,lumina este sursa de exterior,independenta ca ...o raza laser,neavand nimic comun cu nava,decat punctul de impact ce o impige!
Dar deocamdata...teorie!
...
Era sa inchei,dar m ai lamuri daca mi ai dovedi ca exista (unitate de masura) a lipsei atmosferei care sa i redea,,consistenta,variabila sa fie!
nehustan

[ #81516 ] Postby nehustan on Sat Aug 07, 2010 9:05 am

....Tsunami solar!

..,mama ce caldura mare,
Iar racoare nu i de fel,
Ce n as da sa am pe cer
,,Nibus..ul,,lui Gabriel!
nehustan

[ #84593 ] Postby Onisim on Wed Dec 28, 2011 11:53 am

Anul acesta poate fi considerat anul în care s-au descoperit primele planete extra-solare (exoplanete) ce prezintă potenţial de locuire. Concret, au fost confirmate pînă acum două exoplanete cu orbite aflate în zona de locuire (zona Goldilocks) a sistemului lor solar, unde apa se poate găsi în stare lichidă. Bineînţeles, există numeroase necunoscute, dar pentru astronomi, o planetă ce se află în această zonă din cadrul unui sistem planetar are toate condiţiile cunoscute pentru a susţine viaţa, asemenea Pămîntului.

Cele două exoplanete sînt doar primele din numeroasele planete de acest tip ce vor fi descoperite în anii următori, existînd deja încă 14 exoplanete neconfirmate ce se află în zona locuibilă a sistemelor lor solare. Acest ritm al descoperirilor, cît şi dezvoltările tehnologiilor de observare, vor duce, în următorii 5-10 ani, la descoperirea unei/unor exoplanete cu viaţă! Lucrul acesta este inevitabil.

http://phl.upr.edu/projects/habitable-e ... ts-catalog

http://phl.upr.edu/projects/habitable-e ... og/results
Onisim

Images: 30

[ #84595 ] Postby nehustan on Thu Dec 29, 2011 1:45 pm

Certitudini in...asteptare!

In stiinta sa ma'ntrec,
Nus de unde sa incep...
Vad ca esti dar pe felie,
Aflu de la cine...stie!

Care-i faptul ce intriga,
Nu stim miezu'n...mamaliga!
Ca in raza (sase mii!)
Pamantu-i ascuns cum stii!!

Dar avantu-i cam neaos,
O sustin cu mult repros...,
Strecurand prin alte functii,
''Vedem'' neantul prin...deductii!

Proverbul suna cum e baiul,
Ca ne uitam la stele cu...vatraiul,
Iar in tarana precum cioclul,
O cercetam cu ...lupa si binoclul!!

Sa pic pe jos de prea nerod
Daca-mi fac din asta ...job,
Sa am vorba-n conduita,
De planeta...locuita!!

Iar incolo ce sa-ti zic,
Nu stiu unde-ai stat pitit
Si-ai sosit cum cred si eu,
Pe aripi de ozn!!

Iar in pareri ma vreau...integru,
Totusi Onisim e...negru!
nehustan

[ #84596 ] Postby nehustan on Thu Dec 29, 2011 1:57 pm

Risc asumat!

Cu riscul de-a fi repetet,
Si totusi de stiinta-s fascinat,
Chiar daca Domnul sus o stie (...)
Ca e curata...nebunie!!
nehustan

[ #84635 ] Postby Onisim on Sat Dec 31, 2011 5:52 am

nehustan, în primul rînd, bine te-am găsit. Zilele trecute am intrat pe forum după luni de absenţă... Alte preocupări, ce să-i faci? Cît priveşte aripile, au fost de vultur, nu de OZN. ;)

Îţi înţeleg retincenţa, sau ce ai vrut să exprimi în versuri, dar deducţiile matematice ale astronomilor sînt cît se poate de corecte, în limita marjelor de eroare. E adevărat, puţine exoplanete au fost observate în mod direct, optic. Dacă te descurci cu engleza, găseşti detaliile descoperirilor, ce metode s-au folosit etc., la linkurile date, ca şi aici.

Iar avîntul meu de a "prezice" că în curînd se vor descoperi planete cu viaţă nu este unul doar personal. Am citit şi eu ici, colo, şi am aflat că această previziune este împărtăşită de specialişti. Cum spuneam, tehnologiile vor permite o astfel de decoperire. Dacă vrei să intru în detalii, spune-mi, în caz că nu te descurci cu linkurile date. Încă un lucru, termenul de "zonă locuibilă" sau "planetă locuibilă" (traducere a termenului din eng. "habitable") este doar o exprimare a zonei dintr-un sitem solar/planetar unde apa poate fi găsită în stare lichidă pe o planetă. Pe lîngă acest aspect sînt nenumăraţi factori care fac dintr-o planetă un loc propice dezvoltării vieţii, cum ar fi masa şi mărimea planetei, compoziţia şi consistenţa atmosferei, distanţa de la stea, orbita planetei etc.

Oricum, în ultima vreme au tot fost doborîte recorduri: primele planete în zona locuibilă, primele planete mai mici decît pămîntul... Acesta este un trend al descoperirilor ce nu poate fi negat, şi nu este exclus ca previziunea cu 5-10 ani să ajungă poate chiar la 3. De-acum orice e posibil.
Onisim

[ #84674 ] Postby nehustan on Sat Dec 31, 2011 4:35 pm

In numele stiintei...

Cu respect...de informatii
Si salutul ce mi-l dai,
Jur,pe prima ''locuita'',
O sa ma ofer...cobai!

Cu engleza...n-am baston...,
Prea tarziu sa dau in stres,
Interesul?Am la maxim,
Cat poti fi de ...inteles!
..................................
Viata,sanatate,bani...,
Si incolo ...la multi ani!
nehustan

[ #85769 ] Postby Batranul Enoch on Fri Jul 20, 2012 4:11 pm

O idee revolutionara care explica miscarea planetelor in jurul Soarelui , precum si in jurul axelor proprii ,
, prezentata marti , 17 iulie 2012 , la ora 21 , pe postul de televiziune Speranta TV, in cadrul emisiunii lui Cornel Darvasan ‘’Viata la superlativ ‘’ , avand ca invitat pe ing Giorgica Lupchian .

Puteti viziona aceasta prelegere accesand arhiva oficiala a postului Speranta Tv :

http://www.sperantatv.ro/web/pe-cine-st ... 7-07-2012/

17 .07. - o data binecuvanta , sunt 2 de 7 !

Genialul inginer isi bazeaza teoria pe textul din cartea lui Iov :
´´El intinde miazanoaptea asupra golului , si spanzura pamantul pe nimic `` ( Iov , 26 , 7 ) .

Amanunte pe link-ul :
http://ziaruloglinda.blogspot.ro/2010_1 ... chive.html

´´Georgică Lupchian infirmă teoriile lui Isaac Newton

În domeniul ştiinţei, evenimentul câmpinean al săptămânii trecute s-a derulat la Colegiul Tehnic „Constantin Istrati”. Invitat cu ocazia „Zilei Mondiale a Educaţiei” la Câmpina de către subsemnatul, inventatorul braşovean Georgică Lupchian, profesor la facultatea de Mecanică a Universităţii din Braşov, a uimit audienţa cu expunerile sale. În faţa a peste 100 de persoane, elevi, profesori, mass media, pastori români sau chiar americani (Stan Huguley şi John Thomas, din Alabama), inginerul de sub Tâmpa a uimit publicul cu cele 23 de aparate expuse.

Georgică Lupchian, cunoscut în România ca „omul care învârte Pământul” a demonstrat celor prezenţi în amfiteatrul colegiului că PĂMÂNTUL ESTE SUSŢINUT DE O AXA PORT PLANETĂ INVIZIBILĂ „STEAUA POLARĂ-POLUL NORD ŞI STEAUA - POLUL SUD”, acel fir care „ŢINE ATÂRNAT PĂMÂNTUL SUSPENDAT PE NIMIC” aşa cum spune Biblia în cartea Iov (26:7).

„CEI DOI POLI ŞI CELE DOUĂ STELE, PRIN MAGNETISMUL CREAT ÎNTRE ELE, IMPRIMĂ PĂMÂNTULUI ATÂT MIŞCAREA DE ROTAŢIE CÂT ŞI PE CEA DE REVOLUŢIE” a subliniat Lupchian, care nu numai că a demonstrat ideile sale teoretic, ci şi practic, prin INVENŢIILE CARE I-AU ADUS MEDALIA DE ARGINT LA SALONUL DE INVENTICĂ DE LA GENEVA (Elveţia, 1998).

În timpul prelegerilor, inventatorul braşovean a precizat că PROIECTUL SĂU „AXELE PORT-PLANETĂ”, VINE SĂ INFIRME IPOTEZELE ELABORATE DE ISAAC NEWTON (ÎNCĂ DIN 1687), CARE SPUNEA CĂ PĂMÂNTUL SE MIŞCĂ DATORITĂ INERŢIEI ŞI ATRACŢIEI GRAVITAŢIONALE, FĂRĂ ÎNSĂ SĂ POATĂ DEMONSTRA CINE I-A DAT IMPULSUL PENTRU DEPLASARE.

Spre deosebire de Newton, care spunea că „inerţia e dată pur şi simplu de Dumnezeu”, Lupchian a demonstrat cu un aparat inventat de dânsul, că CELE DOUĂ MIŞCĂRI TELURICE SE DATOREAZĂ STELEI POLARE, CARE ÎN AXA SA INVIZIBILĂ CU POLUL NORD MAGNETIC (ce are o înclinare mai mare de 230) NU NUMAI CĂ „ÎNVÂRTE PĂMÂNTUL, DAR ÎL ŢINE ŞI SUSPENDAT ÎN UNIVERS”.

Inventatorul a demonstrat cu un alt aparat că ÎN CONFORMITATE CU LEGEA INERŢIEI ŞI GRAVITAŢIEI ELABORATĂ DE NEWTON, ORBITA PE CARE SE DEPLASEAZĂ PĂMÂNTUL S-AR MICŞORA ÎN TIMP APROPIINDU-SE DE SOARE, IMPACTUL CU ACESTA FIIND INEVITABIL.

„AXELE PORT PLANETĂ, A MENŢIONAT PROTAGONISTUL EVENIMENTULUI, PĂSTREAZĂ MATEMATIC DISTANŢA DINTRE SOARE ŞI PĂMÂNT SAU DINTRE SOARE ŞI CELELALTE PLANETE, de mii sau milioane de ani”.

Despre „sindromul 2012”, inginerul braşovean crede că alinierea planetelor nu va schimba echilibrul Universului. „Acelaşi eveniment a avut loc şi în martie 1982, când nivelul apei nu a urcat cu 20-30 metri, cum menţionau unii, ci cu numai 0,004 mm” a mai precizat Lupchian, care crede în echilibrul Universului.

Aparatul pentru demonstrarea mişcării de rotaţie şi de revoluţie a Pământului este unic în lume şi are acreditare MECI de 12 ani. Prin intermediul acestuia, profesorii pot explica elevilor nu numai noţiuni de Geografie, ci şi de Astronomie, Fizică, Chimie sau chiar Religie.
Unul dintre proiectele la care G. Lupchian lucrează de ceva vreme este un aparat prin care inventatorul demonstrează că atracţia gravitaţională ar putea genera o electricitate foarte ieftină.

Împletind ştiinţa cu religia, Georgică Lupchian, care călătoreşte cu aparatele sale prin multe şcoli din România, elucidează unele enigme ale Universului. Invenţiile sale, de domeniul „Discovery”, am avea curajul să spunem, sunt rodul muncii a peste 25 de ani, timp în care INGINERUL BRAŞOVEAN A REUŞIT SĂ DEMONTEZE IDEOLOGII CARE PUNEAU ÎN OPOZIŢIE RELIGIA ŞI ŞTIINŢA. Strădania sa a fost încununată cu multe premii şi medalii. La noi şi în străinătate.

Nicolae GEANTĂ

Publicat de Oglinda de azi la 11:51 0 comentarii ``
Last edited by Batranul Enoch on Fri Jul 20, 2012 5:58 pm, edited 3 times in total.
Batranul Enoch

[ #85771 ] Postby samy on Sun Jul 22, 2012 6:09 am

Falsa stiinta,''pe nedrept numta astfel''.Cand a fost demonstrata experimental existenta gravitonului?Restul planetelor din Univers,cum stau pe nimic?Planetele hoinare,cine le misca?Radiatia Hawking nu exista deci gaura neagra nu poate pulsa.Explicatia anotimpurilor e absolut gresita.Cum se intampla ca in emisfera nordica e iarna,iar in cea sudica vara?Explicatia anotimpurilor este data faptul ca orbita este o elipsa deci pamanul se aprope si se departeaza de soare.
samy

[ #85772 ] Postby Onisim on Sun Jul 22, 2012 6:32 am

Nici nu mă mai obosesc să răspund printr-o argumentaţie detaliată. D-nul Lupchian este inginer şi modelele sale magnetice şi electromagnetice chiar sînt interesante, pe alocuri originale (de unde şi recunoaşterile la saloanele de inventică). Însă, teoriile dumnealui (axa port-planetă, cîmpurile energetice, etc.) sînt doar încercări semidocte de a explica sistemul solar plecînd de la texte biblice. Nu mai vorbesc de fabulaţii: schimbarea planului sistemului solar la potop, energia pulsatorie a stelei polare, etc. Se vede că nu cunoaşte lucruri elementare de fizică, sau nu le înţelege, sau nu le acceptă, cum ar fi momentul cinetic, teoria generală a relativităţii, ş.a.m.d.

În concluzie: interesant de urmărit experimentele şi modelele construite, însă ele nu demonstrează teoria pe care o susţine d-nul Lupchian.

(P.S. Căutaţi pe Wikipedia, şi la sursele directe, teoria generală a relativităţii, sistemul solar, steaua polară, etc., etc., şi veţi avea o imagine mai apropiată de realitate despre toate aceste lucruri.)
Onisim

[ #85773 ] Postby Onisim on Sun Jul 22, 2012 6:36 am

samy wrote:Explicatia anotimpurilor este data faptul ca orbita este o elipsa deci pamanul se aprope si se departeaza de soare.

Nu, ci de înclinaţia axei pămîntului. Elipsa nu afectează în mod major anotimpurile. De fapt, la periheliu (cel mai aproape de soare), în emisfera nordică este iarnă, şi viceversa.

În rest, de acord cu tine.
Onisim

[ #85774 ] Postby Batranul Enoch on Sun Jul 22, 2012 5:23 pm

samy wrote:.Explicatia anotimpurilor e absolut gresita.Cum se intampla ca in emisfera nordica e iarna,iar in cea sudica vara?Explicatia anotimpurilor este data faptul ca orbita este o elipsa deci pamanul se aprope si se departeaza de soare.

Samy , nu inteleg cum vrei tu sa explici faptul ca in acelasi moment , intr-o emisfera e vara , iar in cealalta e iarna , prin aceea ca traiectoria Pamantului in miscarea lui in jurul Soarelui este o elipsa ?

Chiar daca orbita Pamantului ar fi o elipsa mult alungita , ca in cazul cometelor , atunci , daca axa de rotatie proprie a Pamantului nu ar fi inclinata fata de planul eclipticii , am avea acelasi anotimp in ambele emisfere , la un moment dat .

Succesiunea anotimpurilor intr-un punct dat de pe suprafata globului este cauzata de inclinarea axei de rotatie a Pamantului fata de planul orbitei in jurul Soarelui .

Ca sa intelegi cum se intampla aceasta , Samy , ia te rog un mar in mana si fa o tura in jurul unei veioze pe care-o poti pune pe o masa .

Atentie , trebuie sa tii tot timpul marul avand axa lui de simetrie ( imaginand axa de rotatie diurna a Pamantului ) inclinata la 23 de grade si 26 de minute fata de planul orizontal .
Nu-i nevoie sa rotesti marul in jurul cozii lui , ne intereseaza doar miscarea de revolutie , cea care face sa se succeada anotimpurile .

Sa presupunem ca pleci din punctul in care razele becului din veioza cad perpendicular pe tropicul superior al marului . Atunci esti norocos , te gasesti inca la solstitiul de vara , si ai in fata 3 luni de vara astronomica .

Daca te deplasezi un sfert de cerc in jurul becului , vei avea surpriza sa descoperi ca ajungi intr-o pozitie in care razele becului vor cadea perpendicular pe ecuatorul marului . Te gasesti acum la echinoctiul de toamna ( mai e pana acolo !)

Daca te duci cu marul mai departe in jurul veiozei si mai faci un sfert de cerc , vei ajunge intr-o pozitie care nu iti convine , dar trebuie sa o accepti : razele becului cad acum perpendicular pe tropicul inferior al marului , esti la solstitiul de iarna .

Daca ai rabdare sa mergi inca un sfert de cerc ( asta e cea mai grea portiune de parcurs ! ) , o sa ai bucuria sa vezi ca s-a facut primavara , pentru ca razele becului cad acum perpendicular pe ecuatorul marului ( ai razbatut pana la echinoctiul de primavara ) .

In sfarsit , daca nu ai obosit si vrei sa inchei calatoria in jurul mesei , ajungi de unde ai plecat , la solstitiul de vara .

In functie de inclinatia razelor Soarelui care cad pe suprafata Pamantului intr-un punct dat , este absorbita in locul acela o cantiate mai mare sau mai mica de energie solara , si asta face sa se incalzeasca solul mai mult sau mai putin in acel loc .
Iata explicatia succesiunii anotimpurilor .

Samy, sper sa nu ma faci de ras si sa incepi sa te rotesti in sensul acelor de ceasornic in jurul mesei , ca atunci ma silesti sa te las repetent !

( ca sa folosesc o expresie a teologului Manuiel Cant : ne-am face de rasul Universului cosmec ! )

Batranul Enoch . Location : Cetatea Sfanta .
Batranul Enoch

[ #85776 ] Postby samy on Mon Jul 23, 2012 4:22 am

Recunosc ca ai dreptate.Am accentuat miscarea de revolutie gandindu-ma la echinoctii si solstitii care sunt produse de aceasta.Dar te retragi intr-o tacere mormantala atunci cand vine vorba de a raspunde criticilor pe care le-am adus teoriei lui Georgica Lupchian.
samy

[ #85777 ] Postby Batranul Enoch on Mon Jul 23, 2012 8:01 am

Samy , retine , iti dau raspunsul intr-o postare al carei numar se termina in trei de 7 , si asta nu la intamplare .

Teoria domnului Giorgica este interesanta .
El presupune ca fara transmiterea de energie de la Steaua polara , Pamantul nu s-ar putea mentine pe traiectoria lui , ci ar cadea pe Soare . ( deci planetele sunt sustinute de CEVA in miscarea lor in jurul Soarelui , nu se invart DE LA SINE asa timp de mii de ani incontinuu ) .

Aceasta teorie pare sa fie in acord cu conceptia biblica despre ROLUL SUSTINATOR AL LUI DUMNEZEU pentru toate lucrurile pe care le – a creat :

´´ Amprenta Divinităţii se vede asupra tuturor lucrurilor create. Natura mărturiseşte despre Dumnezeu. Mintea deschisă, adusă în contact cu miracolul şi taina universului, nu poate face altceva decât să recunoască lucrarea puterii infinite. NU PRIN PROPRIA SA PUTERE ÎŞI DĂ PĂMÂNTUL BUNĂTĂŢILE ŞI ÎŞI CONTINUĂ AN DUPĂ AN MIŞCAREA ÎN JURUL SOARELUI. O MÂNĂ NEVĂZUTĂ CONDUCE PLANETELE ÎN CIRCUITUL LOR CERESC. O VIAŢĂ MISTERIOASĂ ÎNSUFLEŢEŞTE ÎNTREAGA NATURĂ, O VIAŢĂ CARE SUSŢINE NENUMĂRATELE LUMI DIN SPAŢIUL NECUPRINS; care întăreşte insecta minusculă, ce pluteşte în adierea de vară; care dă putere aripilor rândunicii în zborul ei şi îi satură pe puii de corb care plâng; care desface bobocul şi preschimbă floarea în fruct . `` {Ed 99.1} ;

´´În ceea ce priveşte acest pământ, Scriptura declară că lucrarea de Creaţie a fost sfârşită. „Lucrările Lui fuseseră isprăvite încă de la întemeierea lumii.“ Evrei 4, 3.
ÎNSĂ PUTEREA LUI DUMNEZEU ESTE ÎNCĂ EXERCITATĂ PENTRU SUSŢINEREA OBIECTELOR CREAŢIEI SALE. Inima bate şi o răsuflare este urmată de alta NU PENTRU CĂ MECANISMUL, ODATĂ PUS ÎN MIŞCARE, CONTINUĂ SĂ FUNCŢIONEZE PRIN ENERGIA EXISTENTĂ ÎN SINE. Fiecare respiraţie, fiecare bătaie a inimii reprezintă o dovadă a grijii Aceluia în care trăim, ne mişcăm şi ne aflăm fiinţa. De la cea mai neînsemnată insectă până la om, FIECARE FIINŢĂ ESTE DEPENDENTĂ ZILNIC DE PROVIDENŢA SA.

„Toate aceste vieţuitoare Te AŞTEAPTĂ CA SĂ LE DAI HRANA LA VREME. Le-o dai Tu, ele o primesc; îţi deschizi Tu mâna, ele se satură de bunătăţile Tale. Îţi ascunzi Tu Faţa, ele tremură; le iei Tu suflarea, ele mor şi se întorc în ţărâna lor. Îţi trimiţi Tu suflarea, ele sunt zidite şi înnoieşti astfel faţa pământului.“ Psalmii 104, 27-30. {Ed 131.2}

„EL ÎNTINDE MIAZĂ-NOAPTEA DEASUPRA GOLULUI ŞI SPÂNZURĂ PĂMÂNTUL PE NIMIC. Leagă apele în norii Săi, şi norii nu se sparg sub greutatea lor.... A tras o boltă pe faţa apelor ca hotar între lumină şi întuneric.“

„STÂLPII CERULUI SE CLATINĂ ŞI SE ÎNSPĂIMÂNTĂ LA AMENINŢAREA LUI. Prin puterea Lui tulbură marea, prin priceperea Lui îi sfarmă furia. Suflarea Lui înseninează cerul, mâna Lui străpunge şarpele fugar. Şi acestea sunt doar marginile căilor Sale, şi numai adierea lor uşoară ajunge până la noi! Dar tunetul lucrărilor Lui puternice cine-l va auzi?“ Iov 26, 7-10; 26, 11-14.

„Domnul umblă în furtună şi în vârtej, şi norii sunt praful picioarelor Lui.“ Naum 1, 3.
FORMIDABILA PUTERE CARE LUCREAZĂ PRETUTINDENI ÎN NATURĂ ŞI SUSŢINE TOATE LUCRURILE nu este, aşa cum susţin unii oameni de ştiinţă, doar un principiu universal, o energie vitală. Dumnezeu este duh; cu toate acestea, este o Persoană care există, căci omul a fost făcut după chipul Său. Ca Persoană, Dumnezeu S-a descoperit în Fiul Său. Isus, oglindirea slavei Tatălui „şi întipărirea Fiinţei Lui“ (Evrei 1, 3), a fost văzut pe pământ asemenea unui om. El a venit în lume ca Mântuitor, având trup material. Tot ca Mântuitor, în carne şi oase, S-a înălţat la cer. Ca Mântuitor întrupat face mijlocire în curţile cereşti. Înaintea tronului lui Dumnezeu, slujeşte în favoarea noastră „Unul ca un fiu al omului“. Daniel 7, 13. ``{Ed , cap Stiinta si Biblia } .

Ciudat , domnul Giorgica pleaca de la aceleasi versete din Iov pe care le citeaza si Ellen White in cartea Educatia la capitolul ´´Stiinta si Biblia ``. O fi citit inventatorul Spiritul profetic ?

Totusi , trebuie sa recunoastem ca un corp care se misca in vid nu pierde energie ( si deci nu -si modifica viteza ) asa cum se intampla in cazul miscarii acelei bile din cazul experimentului domnului inventator din cauza fortelor de frecare .

Teoretic este posibil ca Pamantul sa continue la infinit miscarea sa circulara in jurul Soarelui fara sa – si micsoreze viteza , si de asemenea miscarea sa de rotatie in jurul axei proprii .

Iar rotirea planului orbitei Pamantului cu 23 de grade fata de planul initial , in timpul potopului , ar presupune schimbarea directiei vectorului viteza a planetei Pamantului , dintr-un plan intr-altul . ( asta in cazul in care nu dorim sa consideram ca a fost schimbata directia axei de rotatie a Pamantului in Univers , deci directia polul nord – polul sud al cerului – atunci planul eclipticii ar fi ramas stabil in raport cu celelalte stele ) .

Dar la Dumnezeu nu este nimic imposibil , nu trebuie sa ne cramponam de asta .

Sa luam ceea ce este original si acceptabil din expunerile domului Lupchian , si anume :
IDEEA PASTRARII DIRECTIEI AXEI DE ROTATIE A PAMANTULUI datorita interactiunii cu campul magnetic generat de cele 2 stele polare , Steaua polara si Sigma Octantis , in timpul miscarii de revolutie a Pamantului in jurul Soarelui .

Inainte de a crea Pamantul , Dumnezeu a creat cerurile :

´´La inceput , Dumnezeu a facut cerurile si pamantul ``( Gen 1 , 1 ) .

Deci mai intai au fost puse TEMELIILE Pamantului ( sau mai bine zis BAZA pe care trebuiau sa se sprijine temeliile planetei noastre , conform cu Iov 38 .4, 6 : ´´ Unde erai tu cand am intemeiat Pamantul ? … PE CE SUNT SPRIJINITE TEMELIILE LUI ? ``) ,
, si anume AXA DETERMINATA DE CELE 2 STELE polare , Steaua polara si Sigma Octantis , aleasa ca AXA DE REFERINTA IN UNIVERS , la care trebuia sa se alinieze axa magnetica ( si cea de rotatie ) a Pamantului .

De aceea spune Cuvantul lui Dumnezeu in Iov 26 , 7 :

´´El INTINDE MIAZANOAPTEA asupra golului ``,

, adica FIXAREA directiei viitoarei axe de rotatie a Pamantului prin CREAREA AXEI magnetice Steaua polara – Sigma Octantis ( denumita in Iov 26 , 11 ´´ STALPUL CERULUI ``) , ( ´´miazanoaptea`` = Steaua polara ) ,

, dupa care are loc crearea Pamantului si ‘’spanzurarea’’ lui in spatiu ( ‘’pe nimic’’ – de fapt bine tintuit in ce priveste directia axei polilor lui , si anume ancorat de axa magnetica Steaua polara – Sigma Octantis ) :
´´si spanzura pamantul pe nimic `` ( Iov 26 , 7 up ) .

Deci ‘’PIATRA DIN CAPUL UNGHIULUI ‘’ este ACEA ´´PIATRA`` DIN TEMELIE care practic ´´sustine toata greutatea `` planetei Pamantului , si anume STEAUA POLARA :

´´CINE I-A PUS PIATRA DIN CAPUL UNGHIULUI ,
atunci cand stelele diminetii izbucneau in cantari de bucurie ,
si cand toti fiii lui Dumnezeu scoteau strigate de veselie ? ``( Iov 38 .6 , 7 ) .

…………………………………………………………………………………………..

Ceva este aici , cu atat mai mult cu cat se poate face o corespondenta spirituala foarte interesanta :

CELE 2 STELE FIXE ( fixe –asa cum le observa un observator aflat intr-un punct oarecare de pe suprafata Pamantului ) ,
, Steaua polara si Steaua sudului ( Sigma Octantis ) , CARE FORMEAZA
AXA MAGNETICA ´´PORT- PLANETA `` ( ´´ Stalpul cerului ``- Iov 26 , 11 ) , LA CARE SE ALINIAZA AXA MAGNETICA A PAMANTULUI
( ´´acel fir care „ŢINE ATÂRNAT PĂMÂNTUL SUSPENDAT PE NIMIC” , aşa cum spune Biblia în cartea Iov ( 26 , 7 )`` ) ,

, Ii reprezinta pe Tatal si pe Fiul , care SUSTIN pe creaturile Lor ( reprezentate de Pamant – omul ) .

În timp ce poziţiile aparente ale tuturor stelelor sunt în schimbare pe cer întreaga noapte, aşa cum par să se rotească în jurul polilor cereşti , POZIŢIA STELEI POLARE RĂMÂNE PRACTIC STABILĂ .

´´Orice ni se dă bun şi orice dar desăvârşit este de sus, coborându-se de la Tatăl luminilor, ÎN CARE NU ESTE NICI SCHIMBARE, NICI UMBRĂ DE MUTARE .`` ( Iacov 1, 17 ) .

( Polul sud ceresc nu este marcat în prezent de o stea strălucitoare ca Polaris . Cea mai apropiată stea de polul sud ceresc , vizibila cu ochiul liber este STEARSA Sigma Octantis, care este, uneori, cunoscuta sub numele de Steaua Sudului - Tatal nu este vizibil de catre muritori , deoarece Isi ascunde slava Sa , dar asta nu inseamna ca nu este la fel de stralucitor ca si Domnul Isus ) .

Duhul Sfant al Celor 2 Fiinte divine nu este o alta stea polara ( stea fixa ) , altfel nu am putea avea O SINGURA AXA port planeta a Pamantului , ci mai multe , si planeta Pamant ar deveni confuza in orientarea sa . ( cazul in care Duhul Sfant ar fi o stea coliniara cu cele 2 stele este un caz lipsit de sens , o axa nu are nevoie de trei puncte in spatiu pentru a fi definita ) ,

, ci Duhul Sfant este
CAMPUL MAGNETIC
prin care Cele 2 stele , Steaua polara si Steaua sudului interactioneaza cu Pamantul - o planeta ce are propriul ei moment magnetic ,

, MAREA AXA magnetica A UNIVERSULUI :

´´Este un singur Duh ``( Ef 4, 4 ) .

Omul , ca si Creatorul lui , este constituit ca un magnet cu 2 poli :

polul nord – barbatul , Adam ,
, si polul sud – femeia , Eva .

El ( omul pereche : sot –sotie ) trebuie sa-si alinieze interesele la axa unica Tatal –Fiul , ( adica sa aiba un acelasi spirit comun , si anume cel care este in acord cu Spiritul lui Dumnezeu ) ,
, altfel vor lupta contra unor forte care ii vor distruge spiritual .

Batranul Enoch . Location : Cetatea Sfanta .
Batranul Enoch

[ #85778 ] Postby Batranul Enoch on Mon Jul 23, 2012 8:42 am

furtuna dragos wrote:paralel (e) i sm.

Trei puncte determină un plan perfect!

Poate aşa se desfăşoară planul de mântuire, prin Trei, chiar dacă nu mântuirea e cea mai importantă şi e de pomană pt toţi.

Dragos , nu ne trebuie un plan in spatiu ca sa spanzuram Pamantul , ci o axa ( o dreapta ) , iar o dreapta este definita de 2 puncte doar :

Steaua polara ( polul nord ) = Fiul
si Steaua Sudului ( polul sud ) = Tatal

Totusi , in mantuirea omului sunt implicate trei Persoane , reprezentate de cele 2 stele polare si de campul lor magnetic , camp care determina alinierea axei polilor Pamantului la Marea axa magnetica ( lucrarea Duhului Sfant ) ; dar notati ca acest camp magnetic este generat de cele doua stele ! = Duhul Sfant purcede de la Tatal si de la Fiul .
Batranul Enoch

Previous

Return to Stiintele Naturii