BIOETICA AVORTURILOR

Astronomie, biologie, chimie, fizica, geografie, geologie, etc.

Moderator: nouneim

BIOETICA AVORTURILOR

[ #62238 ] Postby Lailah on Sun Mar 02, 2008 9:48 pm

Acum,nu-mi dati in cap.Sunt doar o crestina un pic nelamurita.
Moto-ul meu in viata este:''Better safe than sorry'', asa ca pana la proba contrara sunt impotriva.Daca n-am inteles gresit si pozitia bisericii este tot contra.Dar ce sa le raspund femeilor si barbatilor care nu-mi impartasesc filozofia de viata?
Forumistilor,m-ati luminat pana acum, luminati-ma si in continuare.

Cand devine omul om?
O fiinta constienta de sine este singurul fel de fiinta cu dreptul inalienabil de a decide sa traiasca sau sa moara?
Este vreo situatie in care avortul sa fie justificat?
Copilul nu este doar al mamei ,dar ea nu are nevoie de consimtamantul tatalui pt. a-l ucide.De ce?Daca i se pare cuiva prea dur termenul, chiar daca nu este constient , fatul este viu,asa ca daca pot sa spun despre un caine ca a fost omorat,pot sa spun asta si despre un embrion avortat.
Pana unde se extinde dominionul femeii asupra propriului corp?Poate sa nege dreptul la viata al unei alte fiinte umane doar pt.ca ii afecteaza confortul personal sau profesional?
Pana la urma,ce inseamna fiinta umana?

Merita zigotul ,ca potentiala/viitoare fiinta umana toate drepturile fundamentale ale omului?

Am deschis subiectul la ST.NAT. sperand ca voi primi raspunsuri sustinute de date empirice si (nu doar) pareri personale nejustificate. Image
''HARD TO SEE THE DARK SIDE IS.'' Master Yoda , TPM

But not impossible ,do some @#$%^&*research!
Lailah
Illuminati Master

Re: BIOETICA AVORTURILOR

[ #62241 ] Postby Romaios on Mon Mar 03, 2008 2:10 am

ΕΝ ΤΩΙ ΦΩΤΙ ΣΟΥ ΟΨΟΜΕΘΑ ΦΩΣ
Romaios

Images: 73

[ #62249 ] Postby Lailah on Mon Mar 03, 2008 6:14 am

Am mers pe link-ul de mai sus.Merita sa mergeti.Daca deja va simtiti vinovati/vinovate va avertizez ca art. este foarte emotional, se vede inca o data talentul de scriitor al lui Savatie.

Multumim Romaios ca ne-ai impartasit si noua. Image

Lailah
Illuminati Master

[ #62258 ] Postby deity on Mon Mar 03, 2008 7:50 am

Dumnezeu ne cunoaste inca din pantecele mamei...
"cel mai important lucru atunci cand esti in groapa e sa te opresti din sapat" Warren Buffett
deity

Images: 15

[ #62279 ] Postby omeg@ on Mon Mar 03, 2008 11:47 am

Nu e atat de emotional pe cat de dura e realitatea.
Situatia buna ca fata sa fie acompaniata de baiat.Colege de ale mele,merg una cu alta,ca baiatul se face ca ploua.
Nu sunt PRO avortului,insa caz de la caz difera.
Sarcina nu poate veni doar din urma unei partide de sex cu un tanar, ametiti,poate fi si din urma unui viol.Atunci ce faci?
Multe persoane pot afirma ca nu e crima pana la o anumita "vreme"(nu stiu stiu sigur cateva sapt putine de sarcina)pana nu se formeaza,ca e doar o celula si tu decizi.
Ce stiu sigur e ca poti avorta legal,cel putin in ES,in momentul in care e pericol pt fat(malformatii)sau pune in pericol viata mamei.

e cu cantec ...
Nu sufar de nebunie,ma bucur zilnic de ea!

Image
omeg@

Images: 88

[ #62289 ] Postby Lailah on Mon Mar 03, 2008 1:53 pm

omeg@ wrote:Nu e atat de emotional pe cat de dura e realitatea.
Situatia buna ca fata sa fie acompaniata de baiat.Colege de ale mele,merg una cu alta,ca baiatul se face ca ploua.
Nu sunt PRO avortului,insa caz de la caz difera.
Sarcina nu poate veni doar din urma unei partide de sex cu un tanar, ametiti,poate fi si din urma unui viol.Atunci ce faci?
Multe persoane pot afirma ca nu e crima pana la o anumita "vreme"(nu stiu stiu sigur cateva sapt putine de sarcina)pana nu se formeaza,ca e doar o celula si tu decizi.
Ce stiu sigur e ca poti avorta legal,cel putin in ES,in momentul in care e pericol pt fat(malformatii)sau pune in pericol viata mamei.

e cu cantec ...

In cazul in care baiatul se face ca ploua ,cred ca trebuie rupta imediat relatia.

Eu cred ca un embrion are aceleasi drepturi , indiferent de circumstantele in care a fost conceput.Chiar daca rezulta in urma unui viol ,in cazul in care este o fiinta umana ,embrionul, are dreptul la viata.

Daca trebuie sa aleg intre viata copilului si viata mamei,eu as alege mama.

Cum percep colegele tale situatia, considera ca avortul este o crima sau au constiinta impacata?

Lailah
Illuminati Master

[ #62296 ] Postby omeg@ on Mon Mar 03, 2008 2:28 pm

Nu sunt cine sa le judec,insa din dicutiile care le am avut ,pt ele e o alegere de ultima instanta.
Insa in nici un caz nu le vad cu constiinta impacata.Le vad f schimbate.

Image
omeg@

[ #62298 ] Postby Lailah on Mon Mar 03, 2008 2:34 pm

omeg@ wrote:Nu sunt cine sa le judec,insa din dicutiile care le am avut ,pt ele e o alegere de ultima instanta.
Insa in nici un caz nu le vad cu constiinta impacata.Le vad f schimbate.

Ce religie au?
Iau anticonceptionale ,sau chiuretajul este singura metoda de ''prevenire'' pe care o folosesc?

Lailah
Illuminati Master

[ #62306 ] Postby deity on Mon Mar 03, 2008 3:30 pm

cand cele 2 celule devin una singura, deja se considera o celula ou.
din ziua a 14-a incepe sa i se formeze tesutul inimii, iar in ziua 21 incepe sa bata.
dupa mine, atata timp cat celula ou exista consider orice distrugere a ei avort, deci ucidere.
"cel mai important lucru atunci cand esti in groapa e sa te opresti din sapat" Warren Buffett
deity

[ #62329 ] Postby omeg@ on Tue Mar 04, 2008 2:00 am

Lailah wrote:Ce religie au?
Iau anticonceptionale ,sau chiuretajul este singura metoda de ''prevenire'' pe care o folosesc?

conteaza religia?

hai sa nu mai vb despre ele ,ca nu e frumos sa vb de persoane.sa vb de faptul in caz.

Image
omeg@

[ #62332 ] Postby eliade22 on Tue Mar 04, 2008 5:21 am

Foarte dificil Subiectul.Vb cu usurinta foarte multi barbati la subiectul asta in locul fetelor.

Dar sa fii victima si sa fii violata fara acordul tau si sa ramai insarcinata sa porti in pantece carnea celui care sa purtat ca un monstru si animal cu tine este ceva dificil si de imaginat dar sa mai traesti o experienta asemanatoare.
O sa spuneti ,,Daca Dumnezeu a permis poartati crucea´´si ne-am spalat pe maini.

In atropologia noastra Biblica AZS numim persoana sau suflet ,,nefesh´´acea fiinta care are si carne (BASAN) si Duh(Ruajh).
Cand este persoana fiinta?Cand este doar o celula?Cand este doar zigot?Cand este deja fat?
Cand i se da Duhul?Cand Ruahj(Duhul)este impletit cu Basan(Trupul-carne) in care ipostaza ?cand este doar un lichid cand este doar o celula?
Imi veti spune ca de la bun inceput cand sa fecundat ovulul poate.Si atunci inseamna ca spermatozoidul are in el Duh?
Si ce faceti cu toate avorturile spontane care sunt asa dese si cateodata nici nu se baga de seama pierzi lichidul acela din primele saptamani cu multa usurinta.
Or sa existe si ei la inviere si in ceruri mama o sa se trezeasca cu, copii care nici nu a stiut ca ia avut?

Personal sunt in contra la tehnicile de avort indiferent de situatie dar cred ca trebuie explicat cu mult tact si dragoste persoanei in cauza de ce nu trebuie sa faca avort.
Trebuie incurajata sa aive credinta in Dumnezeu ca ii va purta de grija sa constientizeze ca acel suflet il poate conduce la mantuire si salvare vesnica si este misiunea cea mai nobila si sublima pe care ne-o poate incredinta Dumnezeu dar nu cred in formulele gen :

-,,E pacat si punct.Descurcate cum poti sau daca o faci te duci in foc esti o criminala.´´

Trebuie condusa persoana catre ISUS HRISTOS sa il descopere sa il cunoasca si atunci va constientiza ca pt Dumnezeu orice persoana sau ,,fiinta in potenta´´este importanta ca o iubeste si ca El se va ocupa sa mearga totul bine.

Daca persoanele sunt incurajate sa cunoasca adevarata fata a lui Dumnezeu si ar avea o comunitate de frati adevarati in care sa gaseasca sprijin ,dragoste si ajutor nr avorturilor ar disparea sau s-ar reduce drastic.
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #62364 ] Postby Lailah on Tue Mar 04, 2008 2:32 pm

omeg@ wrote:
Lailah wrote:Ce religie au?

conteaza religia?

hai sa nu mai vb despre ele ,ca nu e frumos sa vb de persoane.sa vb de faptul in caz.

Da , moralitatea este indisolubil legata de religie.
Sunt interesata de felul in care privesc diversele religii avortul,si de felul in care enoriasii simplii percep problema si cum respecta ei teoria care le este predata de liderii lor morali.In toate bisericile se gasesc femei care decid sa incalce preceptele morale ale religiilor lor.
N-am vorbit de nici o persoana.Nu vreau numele colegelor tale.Nu vreau sa fac de ras pe nimemi,cand am pus intrebarea n-am presupus automat ca ele apartin altei religii decat mine, vreau doar sa aflu felul in care gandesc despre aceasta problema cat mai multe femei si cum le este afectata perceptia de apartenenta la un anumit grup religios.
Ma intereseaza si cum se schimba problemele in functie de nivelul de educatie ,dar asta din nefericire stiu deja.

Bine nu vrei sa-mi spui ce religie au pt. ca ti se pare gresit.Iti respect alegerea.

Ai putea totusi sa-mi raspunzi la a doua intrebare?Image

Lailah
Illuminati Master

[ #62365 ] Postby Lailah on Tue Mar 04, 2008 2:41 pm

eliade22 wrote:Foarte dificil Subiectul.Vb cu usurinta foarte multi barbati la subiectul asta in locul fetelor.

Frate pastor,ma bucur sa vad un membru al sexului tare vorbind cu atata sensibilitate.
Va multumesc pt. raspuns.

Daca se poate as dori sa va mai cer cateva lamuriri suplimentare.

Exista instante in care avortul sa nu fie interzis,sau sa fie scuzabil?Daca da,care sunt acestea?

Credeti ca in primele saptamani de viata intrauterina ,embrionul este o fiinta umana ,care are toate drepturile inalienabile ale omului?

Lailah
Illuminati Master

[ #62369 ] Postby deity on Tue Mar 04, 2008 3:37 pm

eliade22 wrote:Foarte dificil Subiectul.Vb cu usurinta foarte multi barbati la subiectul asta in locul fetelor.

Dar sa fii victima si sa fii violata fara acordul tau si sa ramai insarcinata sa porti in pantece carnea celui care sa purtat ca un monstru si animal cu tine este ceva dificil si de imaginat dar sa mai traesti o experienta asemanatoare.
O sa spuneti ,,Daca Dumnezeu a permis poartati crucea´´si ne-am spalat pe maini.

In atropologia noastra Biblica AZS numim persoana sau suflet ,,nefesh´´acea fiinta care are si carne (BASAN) si Duh(Ruajh).
Cand este persoana fiinta?Cand este doar o celula?Cand este doar zigot?Cand este deja fat?
Cand i se da Duhul?Cand Ruahj(Duhul)este impletit cu Basan(Trupul-carne) in care ipostaza ?cand este doar un lichid cand este doar o celula?
Imi veti spune ca de la bun inceput cand sa fecundat ovulul poate.Si atunci inseamna ca spermatozoidul are in el Duh?
Si ce faceti cu toate avorturile spontane care sunt asa dese si cateodata nici nu se baga de seama pierzi lichidul acela din primele saptamani cu multa usurinta.
Or sa existe si ei la inviere si in ceruri mama o sa se trezeasca cu, copii care nici nu a stiut ca ia avut?

frate pastor,

mi se pare mie sau felul in care vorbiti despre primele zile ale unui viitor făt tind sa fie spuse pe un ton zeflemitor (am subliniat si ce) si minimalizand importanta acelui stadiu de dezvoltare?
eu cred ca nu avem dreptul sa decidem la cate zile, saptamani, la cate straturi de celule, sau la cate degete formate un embrion are dreptul la viata. indiferent in ce situatii aceasta alegere e a lui Dumnezeu, si El a hotarat deja de cand a permis aceasta unire neinteleasa.

cat priveste ultima intrebare, nu m-am obosit sa o subluniez pentru ca nu merita.

!
deity

[ #62372 ] Postby deity on Tue Mar 04, 2008 3:42 pm

Lailah wrote:

omeg@ e fata, deity e fata, singurul baiat e romanios care nu s-a bagat decat cu un link inainte sa sustina cineva altceva Image
deity

[ #62373 ] Postby ela grotaa on Tue Mar 04, 2008 4:17 pm

inafara de cazurile in care copilul este grav bolnav sau malformat, nu cred ca exista scuza pentru avort.
nici in cazul violului, nu este intemeiat.

...parerea mea.
"daca-i judeci pe oameni nu mai ai timp sa-i iubesti."maica tereza
ela grotaa

Images: 83

[ #62380 ] Postby Romaios on Tue Mar 04, 2008 5:29 pm

eliade22 wrote:In atropologia noastra Biblica AZS numim persoana sau suflet ,,nefesh´´acea fiinta care are si carne (BASAN) si Duh(Ruajh).

Dat fiind că "antropologia biblică AZS" se revendică, după câte bag de samă, exclusiv din cea iudaică, am să dau un link către un site de profil (de fapt, e mai interesant pt. băieţi, decât pt. fete). Limbajul e un pic codat (organul genital masculin e numit "bris" - ebr. berit = "legământ", cel ce se masturbează "strică legământul (tăierii împrejur)" şi devine pogem habris, în loc să fie şomer habris - "păzitor al legământului").

Celulele sexuale umane (fie că e vorba de spermă sau de ovule) sunt socotite însufleţite şi sfinte. Ele trebuiesc "păzite", orice stârnire a lor, fie ea şi neglijentă, determină starea de necurăţie. De aici şi tabuurile legate de menstruaţie din VT, dar şi de vărsarea sămânţei (păcatul lui Onan).

Deci, nu ar trebui să considerăm nici ovulele, nici sperma ca o materie indiferentă, lipsită de viaţă (ca pe secreţiile nazale sau excremente), darămite ovulul fecundat! Mai mult, rabinii consideră că forţele demonice profită de energia risipită astfel de oameni şi se "hrănesc" cu acele lichide (de aici folosirea sângelui şi a spermei în ritualurile satanice, ca şi în anumite culte păgâne din antichitate).

[FONT=Arial]Onun knew that the children would not go after him, he therefore spilled his seed on the ground... His actions were bad in the eyes of G-D, he therefore killed him too. (Bereshit 38/9-10)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]One who purposely causes an erection places himself in excommunication. (Talmod Niddah 13)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Whoever wastes seed, thinks impure thoughts, or does something to cause temptation deserves death. (Talmod Niddah)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]For many were the evil of man... they committed every possible act of evil, however theirfate (generation of flood) was not sealed until they threw their blood down on the floor. What is the meaning of this, they would spill their seed on the ground. (Zohar, Berashis)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Spilling seed is more severe then all sins, since he defiles his soul in this world and the world to come and he does not see the glory of the shekhinah. (Zohar Vyeshev)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]R’ Yochanan spoke up and said all those who waste seed are punishable by death. Rav Ami said it is as if he sheds blood. Rav Ashi says it is as if he worships strange deities. (Medrish Hagdol Vayeshev)

Rav Acha bar Yashya said whoever wastes seed equates himself to an animal. Just like an animal does not care what it does, so to this person randomly commits this sin. Just like an animal is set aside to be slaughtered and does not receive life in the future world so to this person stands to die and does not live in the future world. (Medrish Hagdol Vyashev)
[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Why does the verse say Tinuf (you should not commit adulteries) which is in plural form, it comes to include those who spill seed. (Tanah Divi R’ Yishmoel)

At the first gate stands the angel ASTRKH, under his command are hundreds of thousands of deputies. They are appointed on all those who have wasted seed, who do not get to see the shichinah. These people defiled themselves in this world, therefore after death they are gathered by these angels who impose judgment upon them. (Otzar Hmidrashim second chamber)
[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]"[/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Bad in the eyes of G-D” like the sin of Onun, who would spill his seed. (Rashi Berashis 38/7)

“and also their children” this was counted as murder, meaning they wasted seed and did not repent. (Rashi Yichezkel 23/37)

This was the flaw of the generation of the flood, they would waste their seed. (Rashi Shabbos 41)
[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Semen is the energy of the body and the light of the eyes. As long as it is excreted in excess the body withers and life is lost. All those that are saturated in this, old age jumps on them, his strength leaves him, his eyes go weak, bad breath pours out of his mouth. His hair and eyebrows fall out, the hair of his legs and armpits become thick and his teeth fallout. Many additional health problems occur.(Shulcan Aruch 240 Rambom, Dayot)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]It is prohibited to emit seed in waste. Those that do are put into excommunication, and it is as if he killed another person. (Rambam esuray biah 21/18)[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]One who spills seed, bais din (=tribunal sinagogal) is commanded to place him in cherem (excomunicare/izolare). (Ramban M.M. E.B. 21/18)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]It is prohibited to waste seed. Those that do it, not only is it a serious sin they also place themselves in spiritual excommunication and is equivalent to an act of murder. (Tur A.H. 23/1)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]One is not allowed to spill seed. This is the most severe transgression from all sins in the torah. A person is not allowed to purposely cause an erection or bring himself to think impure thoughts. (Shulcan Aruch A.H. 23)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]It is prohibited to waste seed . This is the most severe of all sins in the torah. Those who spill seed in waste, not only do they commit a major sin, they also place themselves in excommunication. Referring to them the verse says “your hands became filled with blood”. It is as if he kills a person. Sometimes as a punishment for this, heaven forbid his children die young or end up evil people. This also causes poverty. (Kitzur Shulcan Aruch 151)

Wasting seed is more severe then manslaughter, for here he is spilling his own blood and the blood of his children. In the Zohar parshas vyache it says all evil people can repent except those that commit this sin. In addition a person under the age of mitzvot is not held accountable for his sins except this one, for Er and Onun were underage and got punished. In addition the generation of the flood who were wiped off the face of the earth was only for this sin. (Sharai Kedusha)
[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]More severe then all sins is one who spills seed, for he spills the blood of his kids for all eternity. In addition all sins can be rectified, but this one has no rectification. (Sharai Kedusha 2/8)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]One has to be extremely careful with his bris... He should never cause an improper erection... Be very careful not to damage the attribute of yesod.(Tomar Devorah 8, Ramak)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]One who spills seed, his punishment is death from heaven. His punishment is like that of the generation of the flood. This verse refers to those that waste seed “Under the trees do they slaughter their children. (Shari Teshuvah)

One should be careful not to waste seed. (Sefer Hyirah, Rabbanu Yonah)
[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Know that from all the sins in the torah there is none that create demons like one who spills seed. It comes out, all souls who were to be his children now intermingle with the sitra achara (= "the other side"/forţele demonice). He takes holiness and turn it to impurity, good into evil (Kaf Hchaim 240)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]There is a type of znus that is quite common amongst the young people, they waste their seed. This comes from their ignorance of how damaging this act is. It is an obligation to warn everyone young and old, let them know the severity of these issues until they tremble from fear. Every city should appoint men to watch and teach the people to stay away from this terrible sin. (Pelah Yoetz ot zayin)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Whoever transgressed this and brought into his mind impure thoughts has sinned terribly, this destroys him from this world. It defiles all 248 limbs and 365 sinews, physical and spiritual. Therefore be extremely careful with this. (Safer Hamitzvos Hkotzar, Chofetz Chaim)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]“Lo Tinof” ("Să nu săvârşeşti adulter") he should not be Mnof by himself, by spilling seed. (Kitzur Sefer Charadim, Chai Adom)

Also one who has wasted seed should do the following, he should repent by siting in freezing cold water...(Sefer Chasidim)
[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]When a person spills seed many impure forces attach themselves to the hairs of that region, from there are created evil spirits. They are the ones that are called ‘painful afflictions of man’. After he dies they do not leave him since they are his sons, there is no suffering bigger then this, may the merciful one save us. (Shavet Musar 27)

One who spills seed flaws his own thought process as well as the upper knowledge. (Kitvi Ari)
[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]His prayers are not accepted (Shlah 100)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]He loses his ability to understand torah (Kav Hayoshar 68)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]He causes the lengthening of exile, plagues and all tragedies. His children will also follow the path of evil. (Mam Loez Vayeshev)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Heaven forbid that one should defile his holy seed in such a manner. (Ravah Vayeshev)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Spilling seed destroys the world, it is counted as if he kills someone. This is referred to in the verse “one who slaughters his kids”. (SvT Maharil 4)

Those who destroy their seed bring a flood to this world. (SvT Radboz 596/3)
[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]He will be placed in excommunication, like all those who spill their seed. (SvT Radboz 161/5)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]He gives power to the forces of evil and weakens the tribunal on high as is known to those wise of the truth, the masters of kabbalah. (SvT Yavetz 43/1)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Know that a person who spills seed creates spirits of destruction. (SvT Rav Poalim)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Spilling seed is totally prohibited, there is never a time when it is permitted. (SvT Rav Poalim 2/3)[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]There are opinions that spilling seed is dioraysah (biblical transgression). (SvT Siredi Aish)[/FONT]

http://www.truekabbalah.org/pages/tikunbris.htm
Romaios

[ #62389 ] Postby Lailah on Tue Mar 04, 2008 8:05 pm

ela grotaa wrote:inafara de cazurile in care copilul este grav bolnav sau malformat, nu cred ca exista scuza pentru avort.
nici in cazul violului, nu este intemeiat.

...parerea mea.

Cat de grav bolnavi ar trebui sa fie si cat de malformati,inante de a fi justificabil un avort?
Malformatii si bolnavii nu au dreptul la viata?Daca in mod natural un copil bolnav ar muri la cateva luni dupa nastere ,cine sunt eu sa spun ca trebuie sa moara inainte de a se naste?

Problema e complicata,stiu si de-aia v-am cerut ajutorulImage .
Jo,nu am pus intrebarile de mai sus ca sa te contrez ci ca sa incercam sa le lamurim impreuna.Image

Lailah
Illuminati Master

[ #62390 ] Postby Lailah on Tue Mar 04, 2008 8:17 pm

Romaios,antropologia biblica adventista se revendica cum ii spune si numele nu din Talmud,nu din Tratactul Parintilor ,cu siguranta nu din Sefer- Hazohar (''spendoarea'' din care a originat cabala)ci din Biblie.

Evreii nu tin Biblia ci codul lor de traditii .Voi aveti Sf.Traditie ei au Talmudul ,asa ca nu incerca sa ne pasezi antropologia talmudica drept antropologie biblica.

Iudaismul a evoluat si s-a imbogatit in timp in aceeasi masura ca si bisericile crestine traditionale.Din nefericire anumite aspecte ale antropologiei iudaice,nu mai corespund cu antopologia biblica.

Lailah
Illuminati Master

[ #62392 ] Postby Lailah on Tue Mar 04, 2008 8:48 pm

deity wrote:

frate pastor,

mi se pare mie sau felul in care vorbiti despre primele zile ale unui viitor făt tind sa fie spuse pe un ton zeflemitor (am subliniat si ce) si minimalizand importanta acelui stadiu de dezvoltare?
eu cred ca nu avem dreptul sa decidem la cate zile, saptamani, la cate straturi de celule, sau la cate degete formate un embrion are dreptul la viata. indiferent in ce situatii aceasta alegere e a lui Dumnezeu, si El a hotarat deja de cand a permis aceasta unire neinteleasa.

cat priveste ultima intrebare, nu m-am obosit sa o subluniez pentru ca nu merita.

!

De citit gandurile nu pot asa ca nu stiu ce a gandit fr.pastor cand a scris mesajul ,dar iata cum l-am inteles eu.
''Problema este mai delicata si mai complicata decat pare la prima vedere,sa ne ferim sa lipim etichete pe fruntea oamenilor.pt. ca pana n-ai trecut pe acolo ,nu ai cum sa-i intelegi pe cei care au trecut.Avortul este un pacat,dar femeile responsabile trebuie sensibilizate si ajutate nu aratate cu degetul si condamnate la focul iadului.''

Tu spui ca el nu are dreptul sa decida cand primeste noua fiinta Duhul ,dar tu faci exact acelasi lucru spunand ca-l primeste la conceptie,presupunere pt.care te rog sa aduci dovezi.
De unde stii ca duhul de viata nu era dinaite in ovul si spermatozoid?Ambele sunt vii.Tot ce se intampla de acum incolo in zigot si apoi in embrion si fat este doar manifestarea a ceea ce era deja acolo inainte de conceptie.Nu apare nici o putere ,informatie ,enrgie ,sau cum vrei sa-i spui noua si misterioasa care sa nu fi existat in celulele sexuale inante de a se uni in celula-ou.Toate caracteristicile biologice,mofologice,anatomice,fiziologice si comportamentale ale viitorului bebelus se afla stocate ca informatie in ADN .Aceasta informatie se exprima treptat pe parcursul celor noua luni de viata intrauterina si mai departe
,dar nu apare informatie noua.
Daca se produce vreun salt calitativ care sa faca celua-ou de alta natura decat celulele precursoare,acesta se produce in planul ''astral'' si nu este decelabila stiintific.

Fiecare celula din corpul uman.care are un nucleu are acelasi nr. de cromozomi ca si zigotul ,si are toate informatiile necesare pt. construirea de la zero a unei fiinte umane.Daca am eucromatiniza cromozomii si am implanta nucleul acelei celule in citoplasma unui ovul fecundat,am obtine un embrion uman .O clona a donorului.
Celulele din glanda mamara in trimestrul III de sarcina se divid intens,bagi nucleul ueia din ele in citoplasma unui ovul fecundat enucleat si pronto ai o fiinta umana.Nimeni nu plange dupa nucleele glandei mamare ,desi au in ele 46 de cromozomi,ca si nucleul zigotului si ca si acesta pot da nastere unei fiinte umane.Doar mediul difera ,citoplasma.

Nu vreau sa sprijin pacatul ,pt.pozitia mea fata de avort ,uitati-va la primul post.Vreau doar sa subliniez ca situatia este mai complexa decat pare la prima vedere.

Lailah
Illuminati Master

[ #62394 ] Postby Romaios on Tue Mar 04, 2008 9:20 pm

Lailah wrote:Iudaismul a evoluat si s-a imbogatit in timp in aceeasi masura ca si bisericile crestine traditionale.Din nefericire anumite aspecte ale antropologiei iudaice,nu mai corespund cu antopologia biblica.

Uitaţi câteva aspecte pe care antropologia iudaică talmudică/rabinică/kabbalistă le are în comun cu cea biblică (nu ştiu în ce măsură şi cu cea AZS):

1. Vărsarea sămânţei la întâmplare sau pentru a evita intenţionat procreerea este păcat de moarte (Onan a fost omorât de Dumnezeu pentru asta, cf. Gen. 38, 10). Folosirea prezervativului, a anticoncepţionalelor ş.a.m.d. este exact acelaşi lucru (sperma e aruncată la gunoi sau neutralizată pentru a se evita procreerea).
2. O viaţă nouă e mereu dezirabilă - întreruperea sarcinii e condamnată. Totuşi, viaţa mamei are prioritate faţă de cea a fătului, cf. Ex. 21, 22-25.
3. Poluţiile, la fel ca şi menstruaţia, produc impuritate rituală - de ce oare? Nu cumva pentru că se considera că omul care pierde aceste lichide (în afara relaţiilor conjugale legitime, care presupun sau în orice caz nu exclud procreerea) nu mai este "întreg" pentru o vreme?
4. Dacă Biblia consideră că viaţa se află în sânge, acest lucru este cu atât mai mult literal valabil în cazul celulelor sexuale.

Prevederile halahice citate anterior par exagerate şi menite să-i sperie pe evrei cu demoni (lilim) şi cu alte pedepse cu care s-ar alege dacă "pângăresc legământul", dar ele sunt chiar foarte logice. Când se spune că aceste păcate distrug lumea, asta se poate înţelege foarte bine dacă facem o analogie cu imperativul categoric al lui Kant. Ce s-ar alege de lume dacă toţi oamenii ar acţiona astfel? Dacă masturbarea sau anticoncepţionalele sau folosirea prezervativului ar deveni lege universală, s-ar mai naşte vreun suflet? Ce nu poate fi lege, trebuie că este fără-de-lege.

Puritatea sexuală este considerată în iudaism temelia (yesod) pe care se întemeiază legământul, viaţa spirituală, familia, Israelul şi chiar viitorul lumii. Gândiţi-vă numai cu câtă străşnicie erau interzise în VT căsătoriile şi relaţiile sexuale cu femeile străine.
Fiecare celulă sexuală pe care corpul nostru o produce este un potenţial om. Nu ar trebui să tratăm cu uşurătate acest fapt.
Last edited by Romaios on Wed Mar 05, 2008 6:58 am, edited 2 times in total.
Romaios

[ #62398 ] Postby ela grotaa on Wed Mar 05, 2008 1:03 am

Lailah wrote:Cat de grav bolnavi ar trebui sa fie si cat de malformati,inante de a fi justificabil un avort?
Malformatii si bolnavii nu au dreptul la viata?Daca in mod natural un copil bolnav ar muri la cateva luni dupa nastere ,cine sunt eu sa spun ca trebuie sa moara inainte de a se naste?

o viata nefericita si distrusa din cauza unei malformatii sau boli, consider ca e ca si cum ai pedepsi pe cineva, e groaznic.
eu m-am nacut cu doar un defect la picior, destul de neinsemnat si uneori cred ca...mai bine tac.oricum nu-i fericire, aste te asigur, dar cineva de zece ori mai rau?e usor sa vorbesti cand te-ai nascut sanatos. frumos, intreg(pana si in aceste conditii unora li se pare groaznica viata)...eu cred totusi ca e bine sa se gandeasca mama inainte sa dea la viata un copil malformat si bolnav.crede-ma nimanui nu i-ar placea sa fie malformat...fara un ochi sau desfigurat sau cu boli oribile.
ela grotaa

[ #62406 ] Postby deity on Wed Mar 05, 2008 8:30 am

Lailah wrote:
deity wrote:frate pastor,

!

Tu spui ca el nu are dreptul sa decida cand primeste noua fiinta Duhul ,dar tu faci exact acelasi lucru spunand ca-l primeste la conceptie,presupunere pt.care te rog sa aduci dovezi.
De unde stii ca duhul de viata nu era dinaite in ovul si spermatozoid?Ambele sunt vii.Tot ce se intampla de acum incolo in zigot si apoi in embrion si fat este doar manifestarea a ceea ce era deja acolo inainte de conceptie.Nu apare nici o putere ,informatie ,enrgie ,sau cum vrei sa-i spui noua si misterioasa care sa nu fi existat in celulele sexuale inante de a se uni in celula-ou.

am scris eu undeva de duhul primit la conceptie?? aloooo alooo?
copy/ paste unde am scris asta apoi citesc si mai departe ce ai scris.
deity

[ #62411 ] Postby Lailah on Wed Mar 05, 2008 9:54 am

Romaios wrote:Dat fiind că "antropologia biblică AZS" se revendică, după câte bag de samă, exclusiv din cea iudaică, am să dau un link către un site de profil (de fapt, e mai interesant pt. băieţi, decât pt. fete). Limbajul e un pic codat (organul genital masculin e numit "bris" - ebr. berit = "legământ", cel ce se masturbează "strică legământul (tăierii împrejur)" şi devine pogem habris, în loc să fie şomer habris - "păzitor al legământului").

Celulele sexuale umane (fie că e vorba de spermă sau de ovule) sunt socotite însufleţite şi sfinte. Ele trebuiesc "păzite", orice stârnire a lor, fie ea şi neglijentă, determină starea de necurăţie. De aici şi tabuurile legate de menstruaţie din VT, dar şi de vărsarea sămânţei (păcatul lui Onan).

Deci, nu ar trebui să considerăm nici ovulele, nici sperma ca o materie indiferentă, lipsită de viaţă (ca pe secreţiile nazale sau excremente), darămite ovulul fecundat! Mai mult, rabinii consideră că forţele demonice profită de energia risipită astfel de oameni şi se "hrănesc" cu acele lichide (de aici folosirea sângelui şi a spermei în ritualurile satanice, ca şi în anumite culte păgâne din antichitate).

Daca toate ovulele sunt sfinte si nu trebuie risipite,de ce din cele 400.000 de potentiale ovule cu care se naste o fetita ,ajung la maturitate doar cateva sute in cursul perioadei fertile a vietii femeii?

In fiecare luna ,la ovulatie este este eliberat un singur ovul .OVULUL RAMANE VIABIL SI CAPABIL DE A FI FECUNDAT NU MAI MULT DE 24 DE ORE DUPA CE A FOST EXPULZAT DIN OVAR.
Daca nu este fecundat ,ovulul maore in mod automat,natural si asta se intampla in fiecare luna de la menarha si pana la ultimul ciclu menstrual. Image

Cativa ,spermatozoizi pot ramane viabili in tractul genital feminin pana la 72 de ore,desi cei mai multi dintre ei nu rezista 24 de ore.
Deci,pentru ca fecundatia sa aiba loc,contactul sexual trebuie sa se produca in intervalul de o zi inainte de ovulatie pana la o zi dupa aceasta.
Dupa teoria de mai sus orice contact intim in alte zile ale lunii ar fi pacatos,pt.ca spermatozoizii sunt risipiti degeaba. Image

Ovulatia are loc si fara sa fie ''starnita'' apare in mod automat la femeile normale. ImageLa fel de automata si de normala este si moarte ovulului in cazul in care nu este fecundat.Femeile abstinente sunt pacatoase in mod automat ,fiindca isi lasa ovulele sa moara? Image

Cantitatea obisnuita de sperma ejaculata la fiecare act sexual este in medie de aproximativ 3,5 mililitri si in fiecare mililitruse afla in medie aproximativ 120 000 000 de spermatozoizi! Image Image Image
Vedeti cata ''risipa '' de spermatozoizi ,se produca de fiecare data,chiar si in momentul fecundatiei mor peste 100 de milioane de spermatozoizi si doar UNUL ajunge sa fecundeze ovulul.

Nu stiu exact ce i-a inspirat pe rabini sa faca acel comentariu de prost gust din ultima prop. DAR am impresia ca este acelasi duh care i-a inspirat cand radeau de feciara Maria.

Lailah
Illuminati Master

[ #62412 ] Postby Romaios on Wed Mar 05, 2008 10:13 am

@Lailah

De acord cu Dvs. că 99,9% din celulele sexuale pe care produce corpul uman nu ajung să se transforme în zigot, embrion şi să devină mai târziu oameni. Asta ne arata cu câtă generozitate ne-a înzestrat Dumnezeu pentru procreere, dar în niciun caz nu sugerează că ar trebui să le tratăm ca pe orice alte secreţii.

Problema nu e că organismul pierde în mod natural cea mai mare parte din aceste celule, ci păcatul intervine atunci când în mod conştient şi programatic omul le sterilizează, în scopul de a savura doar plăcerea actului sexual şi a scăpa de consecinţele "nedorite", pe care Dumnezeu le-a legat prin legile firii de împreunare. Singurul mijloc de contracepţie încuviinţat de Dumnezeu este şi rămâne ... abstinenţa.
Romaios

[ #62413 ] Postby Lailah on Wed Mar 05, 2008 10:15 am

deity wrote:

Sa-mi fie iertat mareata zeitate,ca am inteles din postul tau ca embrionul este viu , in acelasi sens in care este vie o fiinta umana,de la momentul conceptiei (acea unire care este inteleasa Image),deci are duh de viata.Image

Cu tot respectul ,dar am deschis topicul la ''stiintele naturii '' si nu la '' spiritualitate'' fiindca ma intereseaza ,parerile informate ale forumistilor,nu pretentiile lor de superioritate morala.
De aceea ,va rog din toata inima sa fim ''pe subiect'' si sa evitam un limbaj ,care sa le raneasca inutil pe femeile care au gresit in aceasta privinta.
Va multumesc.Image

Lailah
Illuminati Master

[ #62415 ] Postby Romaios on Wed Mar 05, 2008 11:21 am

Lailah wrote:Cu tot respectul ,dar am deschis topicul la ''stiintele naturii '' si nu la '' spiritualitate'' fiindca ma intereseaza ,parerile informate ale forumistilor,nu pretentiile lor de superioritate morala.
De aceea ,va rog din toata inima sa fim ''pe subiect'' si sa evitam un limbaj ,care sa le raneasca inutil pe femeile care au gresit in aceasta privinta.
Va multumesc.Image

Nu ştiu dacă cineva a ridicat pretenţii la superioritate morală. Discuţia se purta la nivelul principiilor.
Ideea nu este de a împroşca cu noroi în "femeile care au greşit" (oricum, citatele halahice pe care le-am adus dovedesc că o parte chiar mai mare din vină revine bărbaţiilor care îşi împart uneori cu prea multă "generozitate" genele, ba chiar le leapădă pe unde se nimereşte), dar nici de a linişti cuiva conştiinţa pe motiv că, iaca, n-ar fi pierdut decât nişte "lichide".
Romaios

[ #62422 ] Postby Lailah on Wed Mar 05, 2008 1:39 pm

ela grotaa wrote:
Lailah wrote:Cat de grav bolnavi ar trebui sa fie si cat de malformati,inante de a fi justificabil un avort?

o viata nefericita si distrusa din cauza unei malformatii sau boli, consider ca e ca si cum ai pedepsi pe cineva, e groaznic.
eu m-am nacut cu doar un defect la picior, destul de neinsemnat si uneori cred ca...mai bine tac.oricum nu-i fericire, aste te asigur, dar cineva de zece ori mai rau?e usor sa vorbesti cand te-ai nascut sanatos. frumos, intreg(pana si in aceste conditii unora li se pare groaznica viata)...eu cred totusi ca e bine sa se gandeasca mama inainte sa dea la viata un copil malformat si bolnav.crede-ma nimanui nu i-ar placea sa fie malformat...fara un ochi sau desfigurat sau cu boli oribile.

Iti multumesc ca mi-ai raspuns.Image
Nu am stiut ca pt. tine este un subiect atat de sensibil.Daca exprimarea mea te-a ranit ,te rog sa ma ierti. Image

Nu ,nici eu nu cred ca e o fericire,dar cu Hristos putem trece peste toate problemele.N-am nici un merit ca sunt intreaga ,ii multumesc lui Dumnezeu pt.asta.
Nu pot insa sa nu ma intreb ,daca este dreptul mamei sa decida daca un copil bolnav are sau nu dreptul la viata.

Lailah
Illuminati Master

[ #62423 ] Postby Lailah on Wed Mar 05, 2008 1:52 pm

Romaios wrote:
Lailah wrote:Cu tot respectul ,dar am deschis topicul la ''stiintele naturii '' si nu la '' spiritualitate'' fiindca ma intereseaza ,parerile informate ale forumistilor,nu pretentiile lor de superioritate morala.
Va multumesc.Image

Nu ştiu dacă cineva a ridicat pretenţii la superioritate morală. Discuţia se purta la nivelul principiilor.
Ideea nu este de a împroşca cu noroi în "femeile care au greşit" (oricum, citatele halahice pe care le-am adus dovedesc că o parte chiar mai mare din vină revine bărbaţiilor care îşi împart uneori cu prea multă "generozitate" genele, ba chiar le leapădă pe unde se nimereşte), dar nici de a linişti cuiva conştiinţa pe motiv că, iaca, n-ar fi pierdut decât nişte "lichide".

Romaios,citatul n-a fost pt. DVS.
Va multumesc ca ati expus,nu doar punctul de vedere al ortodoxiei ci si al iudaismului ortodox.
Daca mai aveti si alte informatii de impartasit,le voi citi si pe acelea cu interes.

Eu sunt aici ''avocatul diavolului'' fiindca vreau sa lamurim problema ,nu pt. ca as fi pro-avort.

Poate aveti cateva citate frumoase din parintii bisericesti despre sfintenia vietii ,pe doriti sa ni le prezentati?Image

P.S.
Ma gandesc ca poate nu citim doar noi topicul asta,si vreo femeie care cauta subiectul pe net ,ajunge aici din intamplare si poate se gandeste apoi de doua ori , inante sa avorteze.Asta a fost si motivul pt. care zic ca e bine sa ne masuram toti fiecare cuvant pe care il postam,si sa nu uitam sa mentionam ca , desi uraste pacatul,Dumnezeu il iubeste pe pacatos ,si-i ofera iertarea Sa.

Kali spera.Image

Lailah
Illuminati Master

[ #62424 ] Postby ela grotaa on Wed Mar 05, 2008 1:56 pm

esti amabila lailah si m-ai facut sa ma simt bine, insa nu, nu m-ai suparat.
eu doar spun ca chiar si pentru noi, cei fara defecte sau cu putine defercte, sanatosi sau un pic bolnavi unori e greu, insa imagineaza-ti pe cei malformati cu adevarat sau grav, grav bolnavi...

eu doar cred ca uneori e bine sa te gandesti serios.Dumnezeu nu vrea sa ucidem, insa nici sa aducem pe lume pe cineva care sa se chinuie.trebuie sa fim intelepti.

in cazul violului, nu e aceptat avortul.copilul ar putea sa nu afle niciodata ca-i fructul unui viol ...daca nu-i spui bineinteles.
ela grotaa

Next

Return to Stiintele Naturii