BIOETICA CLONARII

Astronomie, biologie, chimie, fizica, geografie, geologie, etc.

Moderator: nouneim

BIOETICA CLONARII

[ #62443 ] Postby Lailah on Wed Mar 05, 2008 5:01 pm

O.K. Cum la celalalt topic despre ''clonare'' s-a dicutat despre celulele stem ,natura constiintei de sine ,inteligenta artificiala etc.m-am gandit sa vorbim undeva si despre ce trebuia sa vorbim acolo - despre clonare si moralitatea ei.Image
''HARD TO SEE THE DARK SIDE IS.'' Master Yoda , TPM

But not impossible ,do some @#$%^&*research!
Lailah
Illuminati Master

Re: BIOETICA CLONARII

[ #62444 ] Postby Lailah on Wed Mar 05, 2008 5:16 pm

CLON

<grcescul klon -crenguta,ramurica

=descendenta rezultata dintr-un singur ancestor;descendenta celulara rezultata prin diviziune dintr-o celula initiala .
-membrii unui clon sunt identici genetic(au acelasi genotip)
-clonarea in vitro a devenit un mod obisnuit de reproducere a genotipurilor valoroase si a genelor

Clonarea nu ar putea avea loc daca celulele nu ar avea o proprietate numita totipotenta.
TOTIPOTENTA=capacitatea unei celule de a da nastere unui noi fiinte.

De la stadiul de celula-ou si pana la cel de blastomera(inclusiv) celulele sunt totipotente.

Lailah
Illuminati Master

[ #62460 ] Postby Lailah on Thu Mar 06, 2008 6:36 am

Mama ,mama cate raspunsuri ,ma gandesc sa-mi fac o clona ,doar ca sa am cu cine vorbi la topicul asta Image

Lailah
Illuminati Master

[ #62465 ] Postby danny on Thu Mar 06, 2008 7:18 am

As fi inceput eu sa raspund , dar cum inca nu mi-a venit nasu , mai intarzii .Image
danny

Images: 6

[ #62467 ] Postby Gabriy'el on Thu Mar 06, 2008 7:39 am

Pentru ca "finu" danny sa nu isi uite ideile am decis sa numai astept. Image Image Image Image

Daca Lailah ne-a propus ne-a propus "moralitatea clonarii", m-am gandit sa lansez aici o intrebare doua...

Daca de exemplu, persoana clonata ar ucide o clona de-a sa, cum arfi considerat acest gest din punct de vedere legal: o crima sau o sinucidere?
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

[ #62468 ] Postby danny on Thu Mar 06, 2008 7:51 am

dar cum inca nu mi-a venit nasu , mai intarzii

Era doar o cursa intinsa , incercam sa vad daca scap la acest topic neamintit , asa ca ma duc pe alt topic Image
danny

[ #62469 ] Postby danny on Thu Mar 06, 2008 7:52 am

La momentul oportun, am sa revin .
danny

[ #62473 ] Postby Lailah on Thu Mar 06, 2008 9:11 am

Baieti ,cand am vazut ca iar ati venit amandoi,m-am ridicat de pe scaun de rasImage
Ati infrumusetat o zi trista .Vecinul meu a murit de cancer. Image
Va multumesc ca mi-ati raspuns.Image

P.S. Ha, si mai ziceti ca nu sunteti siamezi. Image

Lailah
Illuminati Master

[ #62475 ] Postby Lailah on Thu Mar 06, 2008 9:16 am

gabyytimisoara wrote:Daca de exemplu, persoana clonata ar ucide o clona de-a sa, cum arfi considerat acest gest din punct de vedere legal: o crima sau o sinucidere?

Crima.Clona este o persoana diferita de donatorul ei,chiar mai diferita decat sunt gemenii monozigoti intre ei.
Gemenii monozigoti sunt clone naturale.

Identitatea genotipica,nu implica identitate absoluta.

Gaby ,te mai astept cu intrebari ,comentarii ,informatii ,contraargumente etc.Image

Lailah
Illuminati Master

[ #62476 ] Postby Gabriy'el on Thu Mar 06, 2008 9:17 am

Pai cum sa facem altfel? Mai ales ca el nu vrea sa inceapa fara mine!!! Image
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

Gabriy'el

[ #62477 ] Postby Lailah on Thu Mar 06, 2008 9:19 am

danny wrote:La momentul oportun, am sa revin .

Danny,te astept.Image

Lailah
Illuminati Master

[ #62478 ] Postby Gabriy'el on Thu Mar 06, 2008 9:21 am

De intrebari nu ducem lipsa . De indata ce gangurim ceva tot spatiul gol se umple de semne de intrebare. Incercam noi sa punem ceva raspunsuri dar deh, ...parintii nu se multumesc cu intrebari usoare. Image

Intrebari fara raspuns...
Ceea ce ar rezulta prin procesul de clonare umana, ar fi, faraindoiala, tot oameni.Bun, dar care ar fi statutul lor printre ceilalti oameni ?, Care ar fi relatia dintre persoana clonata si clona sa?, Ar fi oare frati gemeni ? sau ar avea relatie tip parinte-copil ? Avand in vedere ca poate fi clonata atat o femeie cat si un barbat, inseamna ca ii poate fi mama sau tata.

Gabriy'el

[ #62482 ] Postby Lailah on Thu Mar 06, 2008 9:38 am

gabyytimisoara wrote:De intrebari nu ducem lipsa . De indata ce gangurim ceva tot spatiul gol se umple de semne de intrebare. Incercam noi sa punem ceva raspunsuri dar deh, ...parintii nu se multumesc cu intrebari usoare. Image

Intrebari fara raspuns...
Ceea ce ar rezulta prin procesul de clonare umana, ar fi, faraindoiala, tot oameni.Bun, dar care ar fi statutul lor printre ceilalti oameni ?, Care ar fi relatia dintre persoana clonata si clona sa?, Ar fi oare frati gemeni ? sau ar avea relatie tip parinte-copil ? Avand in vedere ca poate fi clonata atat o femeie cat si un barbat, inseamna ca ii poate fi mama sau tata.

Cred ca am avea nevoie de nume noi si de categorii noi in care sa incadram relatiile dintre clona si donatorul sau.
Un copil are doar 50% din ADN-ul tau ,o clona are 100% din ADN-ul tau.Nu cred ca se incadreaza la categoria parinte- copil in sensul clasic.Daca acum m-as clona cred totusi ca as considera clona un fel de urmas,progenitura ,copil al meu,nu geamana mea pt. ca diferenta de varsta este f..mare.
Teoretic insa ,da,clonele seamana cel mai mult cu gemenii monozigoti,care chiar pot fi considerati clone.

Esti impotriva clonarii?Mai ai alte intrebari?
Eu ma intreb cum ar reactiona societatea in fata primelor clone umane. Image Image Image

Lailah
Illuminati Master

[ #62561 ] Postby Lailah on Fri Mar 07, 2008 6:32 pm

O.K. Deci nimeni nu mai vrea sa discute despre clonare...
Stie cineva cum sa face o clona pe forumul asta? Image

Moderatorilor ,avem voie macar cu clone??????????????????????????

Na ,zic ceva care trebuie macar sa-mi aduca ''huiduieli'',daca nu altceva.
Daca cineva mi-ar pune la dispozitie toti banii necesari si un lab secretImage ,nu cred ca as putea rezista tentatiei de a clona un omImage

Lailah
Illuminati Master

[ #62612 ] Postby shadow999mx on Mon Mar 10, 2008 2:13 pm

hmmm, eu as face ca si mr. smith din matrix Image shadows everywhere, run for your lives! Image

sincer abia astept sa se faca prima clona umana, is curios de reactia intregii lumi.
shadow999mx

Images: 7

[ #62688 ] Postby Lailah on Fri Mar 14, 2008 3:00 pm

shadow999mx wrote:hmmm, eu as face ca si mr. smith din matrix Image shadows everywhere, run for your lives! Image

sincer abia astept sa se faca prima clona umana, is curios de reactia intregii lumi.

Da-mi bani si-o fac eu. Image
Nu glumesc. Image
Te oferi pt. experiment?Image

Lailah
Illuminati Master

[ #62689 ] Postby shadow999mx on Fri Mar 14, 2008 3:01 pm

logic Image sunt curios ce as face cu o armata de mine :))
shadow999mx

[ #62692 ] Postby Romaios on Fri Mar 14, 2008 3:14 pm

Lailah wrote:
shadow999mx wrote:hmmm, eu as face ca si mr. smith din matrix Image shadows everywhere, run for your lives! Image

Da-mi bani si-o fac eu. Image
Nu glumesc. Image
Te oferi pt. experiment?Image

Alegerea cobaiului face experimentul de două ori mai diabolic. Brr! Image
ΕΝ ΤΩΙ ΦΩΤΙ ΣΟΥ ΟΨΟΜΕΘΑ ΦΩΣ
Romaios

Images: 73

[ #62695 ] Postby shadow999mx on Fri Mar 14, 2008 3:28 pm

.... si o armata de "umbre" Image Image Image Image
Attachments
VforVendettaCrowd.jpg
VforVendettaCrowd.jpg (38.28 KiB) Viewed 6671 times
shadow999mx

[ #62834 ] Postby Lailah on Fri Mar 21, 2008 11:34 am

shadow999mx wrote:logic Image sunt curios ce as face cu o armata de mine :))

Cum ce ?Ai cu cuceri lumea.Apoi ti-ai instala prietenii in posturi guvernamentale cheie.Natural , eu as fi ministrul stiintei si tehnologiei si sefa pe viata a Inaltului Oficiu pt .Mentinerea Puritatii Adevaratei Credinte.Image

Lailah
Illuminati Master

[ #62835 ] Postby Lailah on Fri Mar 21, 2008 11:37 am

Romaios wrote:Alegerea cobaiului face experimentul de două ori mai diabolic. Brr! Image

Acum serios, chiar ar fi diabolic experimentul ?De ce?Image

Lailah
Illuminati Master

[ #65022 ] Postby mario on Fri May 30, 2008 4:31 pm

De cind am auzit de acest fenomen, am senzatia ca cel care l-a inspirat omului a avut in plan sa-l convinga ca "ce atita Dumnezeu creator, nu vezi ca si tu poti crea?".
Cine a inventat clonarea?
mario

[ #65063 ] Postby Zhais on Sun Jun 01, 2008 11:59 am

Lailah, si care ar fi scopul clonarii? Sper ca unul maret. Spui ca te-ar tenta sa o faci chiar tu.
Daca-ti ramane mintea cand toti ceilalti si-o pierd :)
Zhais
ed-girl

Images: 31

[ #65437 ] Postby Lailah on Fri Jun 13, 2008 5:24 pm

mario wrote:De cind am auzit de acest fenomen, am senzatia ca cel care l-a inspirat omului a avut in plan sa-l convinga ca "ce atita Dumnezeu creator, nu vezi ca si tu poti crea?".
Cine a inventat clonarea?

Dumnezeu a inventat clonarea.

Lailah
Illuminati Master

[ #65438 ] Postby Lailah on Fri Jun 13, 2008 5:33 pm

Zhais wrote:Lailah, si care ar fi scopul clonarii? Sper ca unul maret. Spui ca te-ar tenta sa o faci chiar tu.

Imbunatatirea IQ-ului general al populatiei .
Posibilitatea de a se reproduce oferite unor persoane infertile.
In cazul in care am putea sa suprimam cortexul cerebral si sa crestem asa clonele ,am avea o sursa de organe de schimb.

Pt. persoana care va face acest lucru I oara ,va fi senzatia minunata de a face ceva ce nu a mai facut nimeni ,de a sti chiar pt .un timp limitat , ce nu mai stie nimeni pe pamant ,atentia presei , atentia posteritatii - poate chiar un premiu Nobel.

''Nevoia de a sti este in noi straina de regulile morale .''

Lailah
Illuminati Master

[ #67423 ] Postby mario on Sat Aug 16, 2008 5:43 am

Lailah wrote:
Zhais wrote:Lailah, si care ar fi scopul clonarii? Sper ca unul maret. Spui ca te-ar tenta sa o faci chiar tu.

Imbunatatirea IQ-ului general al populatiei .

Consider ca IQ este o gaselnita menita sa mascheze handicapul intelectual general produs prin inactivitatea cvasitotala a creierului in saracia pina la absenta a vietii spirituale. Dupa ce a pacalit-o pe Eva (oare intimplator in limba engleza "evil" are radacina eve?) si prin ea a virusat mintea intregii rase umane, orbind-o cu materialismul ieftin prin acceptarea si practica principiului minimei rezistente (una dintre urmarile alambicate ale acestei practici fiind replica "merge si-asa" devenita parte a cotidianului in multe zone ale lumii), satana reuseste performanta de a reduce activitatea cerebrala pina la absenta, in doar citeva generatii, determinindu-L pe Tata sa constate cu durere ca "Duhul Meu nu va rămâne pururea în om, căci şi omul nu este decât carne păcătoasă" (Gen. 6.3). In citeva cuvinte, Isus sintetizeaza dezastrul in Marcu 24.38 :"În adevăr, cum era în zilele dinainte de potop, când mâncau şi beau, se însurau şi se măritau".
Se accepta astazi ca omul mediu foloseste mai putin de 1% din capacitatea sa cerebrala, ajungind pina la 3-4% in cazuri precum Albert Einstein, insa dr. Ben Carson descopera in "Imaginea de ansamblu" ca in creierul unui copil incape toata stiinta din univers. Ce e de facut pentru a depasi criza? Clone? Nicidecum! Acelasi dr. Ben Carson, in "Gindeste cutezator" arata solutia gasita de o negresa inculta care isi tinea familia spalind si calcind rufele familiilor de albi: cautind sa inteleaga ce ii ridica pe albi deasupra negrilor, femeia a constatat ca albii citesc carti, drept pentru care a introdus o reforma in familia ei, impunind copiilor sai sa citeasca 2 carti saptaminal, indiferent ce, numai carti sa fie, si, totodata, impunind scurtarea timpului acordat televizionarii la 2 emisiuni saptaminal. Rezultatul? Fiul ei cel mic, Ben Carson, din monumentul de prostie al scolii devine intr-o scurta perioada eminenta tinutului in care locuiau, si, ulterior, primul neurochirurg care a reusit o separare a gemenilor siamezi uniti in zona capului (vivisectomie - 1986 la Baltimore, 2 copii din Bochum, Germania, care traiesc si astazi).
"Cind imaginea suprima cuvintul, gindirea creatoare a omului dispare incet, incet, dar sigur" constata Wolfgang Zoller. Pentru ca mintea omului, chipul si asemanarea mintii divine, foloseste cuvintul ca instrument de lucru, gindim in cuvinte, nu in imagini.

Concluzia? In locul clonarii, ar trebui sa reactivam cerebelul acordind locul cuvenit Bibliei in educatie (ATJones)
mario

[ #67426 ] Postby Lailah on Sat Aug 16, 2008 6:05 am

1.'Cerebelul ' nu are a face cu inteligenta ci cu miscarea .
2.Oricat ai citi ,nu ia sa depasesti un anumit prag de inteligenta stabilit genetic.Poti sa-ti imbunatesti IQ -ul cu pana la 17 puncte,ceea ce este extraordinar ,dar nu poti s-ajungi din retardat profesor de matematica sau din om cu inteligenta medie , inginer la NASA.
3.Acum exista teste IQ care masoara inteligenta independent de nivelul cultural ,carti citite ,probleme de mate rezolvate ,etc.

Lailah
Illuminati Master

[ #67430 ] Postby shadow999mx on Sat Aug 16, 2008 6:29 am

treaca mearga, IQ-ul ii dat de codul genetic si este total independent de saracie sau orice mediu, nu orice om care citeste mult si are o cultura vasta are neaparat si un iq mare, cum zice si lailah, iq-ul poate fi "marit" si dezvoltat, insa nu cu extrem de mult, un gunoier poate fi mai inteligent dekt george bush (ceea ce nu m-ar mira), IQ ii o caracteristica independenta a fiecaruia mostenita prin imbinarea codurilor genetice a parintilor ... nu confundati inteligenta cu intelepciunea.
shadow999mx

[ #67499 ] Postby mario on Sun Aug 17, 2008 6:22 am

Lailah wrote:1.'Cerebelul ' nu are a face cu inteligenta ci cu miscarea .
2....nu poti s-ajungi din retardat profesor de matematica sau din om cu inteligenta medie , inginer la NASA.
3.Acum exista teste IQ care masoara inteligenta independent de nivelul cultural ,carti citite ,probleme de mate rezolvate ,etc.

1. Adevarat, a fost o scapare. Corect este "reactivarea creierului".
2. Retardatul este deja un produs, aproape finit. Cum poate fi obtinut? Simplu: lipsa dialogului si a manifestarii dragostei duc la subdezvoltare. Am gasit citeva idei interesante referitor la dezvoltarea mintii copilului in lucrarea "Mintuirea copiilor" scrisa de Fred Wright.
De fapt, imi e greu sa accept ca plafonarea inteligentei la nivelurile acceptate astazi este iremediabila. Sint convins, in forul meu interior, ca Dumnezeu, care a proiectat creierul ca o capodopera a creatiei materiale, si mintea ca o capodopera a fiziologiei, are cai pentru a repara stricaciunile provocate de satan asupra mintii umane.
3. Cartile citite inseamna o cantitate de material de o anume calitate aflata in depozitele memoriei, problemele rezolvate inseamna deprinderea unor algoritmi de rezolvare, obijnuinte capatate prin repetare, insa, libertatea pe care o fagaduieste Isus prin cunoasterea adevarului cred ca se refera la eliberarea de prejudecati, o restructurare a sistemului de gindire prin disparitia tabuurilor, a zavoarelor si a sensurilor unice pe potecile gindurilor, ceea ce va duce la crearea unui sistem de autostrazi ale neprihanirii ce vor rezulta intr-o dezvoltare exponentiala a capacitatii intelectuale, odata cu renuntarea la autostrada pacatului (principiul minimei rezistente la care am facut referire anterior)
mario

[ #67522 ] Postby eliade22 on Mon Aug 18, 2008 6:41 am

Image
eliade22
Moderator

Images: 109

Next

Return to Stiintele Naturii