Universul

Astronomie, biologie, chimie, fizica, geografie, geologie, etc.

Moderator: nouneim

Universul

[ #64900 ] Postby elstar.mi on Tue May 27, 2008 2:41 pm

stie cineva ceva in legatura cu "teoria benzilor"? foarte vag imi amintesc de un documentar pe Discovery, singurul lucru de care imi amintesc este comparatia universului cu o franzela, taiata in felii; si fiecare felie este un alt mic univers; universuri paralele...

ce stim sigur despre univers?
elstar.mi

Images: 4

Re: Universul

[ #64917 ] Postby cogito on Wed May 28, 2008 4:39 am

Pai in afara de faptul ca exista, nu stim prea multe despre Univers! Cit de sarace sint cunostintele noastre e demonstrat analogiile aproape comice pe care le facem cu franzele, viermi si asa mai departe !
Un alt exemplu : nu stim nici daca e finit sau infinit, motiv pentru care s-a apelat la conceptul, foarte elegant de altfel, de transfinit, dar care e doar un mod frumos de a spune ca nu stim despre ce e vorba!
Pour quoi il y a plutot quelque chose que rien? De aia!www.catalinionete.blogspot.com
cogito

Images: 21

[ #64941 ] Postby moria_sion on Wed May 28, 2008 3:29 pm

[FONT=Comic Sans MS]Un sigur lucru stim cu siguranta: nu stim cum este... [/FONT]Image[FONT=Comic Sans MS]

De curand stiintificii au dat o forma universului: intr-un paralelipiped (am mai spus lucrul acesta) se vedea o forma 'deforma' careia ii dadusera o culoare albastra... Intrebarea mea este, acest paralelipiped ce reprezinta? Unde se incadreaza? Pe ce se sustine?

Imi place Iov capitolele 37 la 41: este clar ca nu intelegem nimic din 'universul' nostru...[/FONT]
Image
[FONT=Comic Sans MS]'Vocea Ta este liniste; in linistea sufletului doresc sa Te ascult...'[/FONT]
moria_sion

Images: 14

[ #64945 ] Postby danny on Wed May 28, 2008 4:33 pm

--- elstar.mi : vede universul ca si feliile de franzela ,
---cogito : ne provoaca zicand ca nu cunoastem mai nimic ,
---moria-sion : paralelipiped .

Va mai zic si eu una:
- Intr-o emisiune la radio , un cercetator fiind invitat intr-o emisiune , zicea faptul ca la ora actuala stiinta vede Universul ca si cum ar fi " FOI DE CEAPA " ! Adica pe masura ce stiinta crede ca a reusit sa inteleaga/dezlege , un plan/o necunoscuta , apare alta foaie de necunoscuta a universului !Image
danny

Images: 6

[ #64954 ] Postby cogito on Thu May 29, 2008 4:17 am

Daca mai vine cineva si compara Universul cu o bucata de brinza, o sa mearga foarte bine cu ceapa si franzela de mai devreme :D
Pour quoi il y a plutot quelque chose que rien? De aia!www.catalinionete.blogspot.com
cogito

[ #64964 ] Postby nouneim on Thu May 29, 2008 7:23 am

Imi provoaca dureri de stomac universul asta. Altul n-aveti?
Nimeni nu gandeste pentru tine!
nouneim
Moderator

[ #64965 ] Postby Onisim on Thu May 29, 2008 7:26 am

Ba da! Un univers in forma de sacosa, care pentru a-l goli trebuie rasturnat, sau intors pe dos... (Nu stiu daca are sens, dar asta mi-a venit pe moment).
Onisim

Images: 30

[ #64966 ] Postby moria_sion on Thu May 29, 2008 8:07 am

danny wrote:--- elstar.mi : vede universul ca si feliile de franzela ,
---cogito : ne provoaca zicand ca nu cunoastem mai nimic ,
---moria-sion : paralelipiped .

Va mai zic si eu una:
- Intr-o emisiune la radio , un cercetator fiind invitat intr-o emisiune , zicea faptul ca la ora actuala stiinta vede Universul ca si cum ar fi " FOI DE CEAPA " ! Adica pe masura ce stiinta crede ca a reusit sa inteleaga/dezlege , un plan/o necunoscuta , apare alta foaie de necunoscuta a universului !Image

[FONT=Comic Sans MS]Eh, moria_sion nu a afirmat ca este un paralelipiped, ok?!? [/FONT]Image [FONT=Comic Sans MS]Din pacate afirmatia au facut-o oameni de stiinta pe a caror parere se presupune ca ne putem 'baza'... [/FONT]Image
[FONT=Comic Sans MS]
Dar comparatia cu foaia de ceapa o pot intelege: de aceea le dau lacrimile cercetatorilor, ii dor ochii de atata privit in 'spatiu'...[/FONT]
Image
[FONT=Comic Sans MS]'Vocea Ta este liniste; in linistea sufletului doresc sa Te ascult...'[/FONT]
moria_sion

Images: 14

[ #64989 ] Postby cogito on Thu May 29, 2008 2:54 pm

Pacat ca nu e common descent pe aici, ca ar fi adus o doza de "stiinta" la ceea ce deocamdata pare a fi o "cooking party :D "
cogito

[ #64991 ] Postby elstar.mi on Thu May 29, 2008 4:25 pm

de ce nu s-ar folosi oamenii de stiinta de aceste "parabole" sau simple ilustratii, cum sa le zic, ca sa inteleaga si omul de rand ceva din toata taina si frumusetea asta ce se numeste univers; si Domnul cand vrobea de Imparatia cerurilor o compara ba cu un bob de mustar, ba cu un margaritar...cine a facut documentarul a fost istet, ca asa mi-am adus eu aminte de teoria benzilor, cu gandul la painea aceea taiata in felii;
elstar.mi

[ #65017 ] Postby danny on Fri May 30, 2008 3:19 pm

cogito wrote:Daca mai vine cineva si compara Universul cu o bucata de brinza, o sa mearga foarte bine cu ceapa si franzela de mai devreme :D

moria_sion wrote:comparatia cu foaia de ceapa o pot intelege: de aceea le dau lacrimile cercetatorilor, ii dor ochii de atata privit in 'spatiu'...

cogito si moria_sion mi-ati inveselit seara !Image

Apropo de univers, ma intreb cat din ceea ce ni se prezinta ca probe stiintifice , sunt si adevarate/reale . Saptamana aceasta am citit un articol in care se analizeaza veridicitatea aselenizarii umane din anul 1969 . Cica de fapt toata povestea cu Apolo nu a fost decat o regizare facuta aici pe pamant ( si sunt argumente cu zecile ) .

PS. Am auzit la radio saptamana aceasta o statistica : 85% dintre americani nu cred ca omul a fost cu adevarat pe luna !
danny

Images: 6

[ #65019 ] Postby mario on Fri May 30, 2008 3:53 pm

Daca gindim ca o putem face varza, atunci ar putea functiona o analogie cu SI. De fapt, in orice sistem de masuri, uniatile convenite au multipli si submultipli. Ex:multiplii de masura x - kilox, megax, gigax, terax, corespunzator puterilor lui 10 cu exponentii 3, 6, 9 si 12, respectiv submultiplii - milix, microx, nanox, picox, corespunzator puterilor lui 10 cu exponentii -3, -6, -9, -12. Analogia s-ar referi la faptul ca, asa cum foile de varza se imbraca succesiv una pe cealalta, putem considera etaje succesive de organizare a universului. De exemplu, noi ne aflam pe palierul x, unde viata se desfasoara la dimensiunile si vitezele obisnuite (km, km/h). Etajele superioare (anilumina, poate mileniilumina...): la nivel kilo ar putea fi sistemul solar, la nivel mega ar putea fi galaxia, la nivel giga ar putea fi roiul de galaxii, iar la nivel tera ar putea fi ceea ce denumim astazi in mod generic "universul", infinitul. Apoi, etajele inferioare ar fi: la nivel mili atomul, la nivel micro nucleul atomic, la nivel nano particulele elementare, iar la nivel pico subparticulele (cei trei quarci). Astfel, putem cuprinde cu gindul - de la universul subparticulelor (picouniversul) si pina la universul galaxiilor si al roiurilor de galaxii(mega si gigauniversul), creatia unui Dumnezeu de o frenezie, imaginatie si ingeniozitate debordante. Numele Sau sa fie laudat si binecuvintat in etern.
Si pentru ca o parte a acestor universuri succesive este observabila in domeniul vizibil, va propun pe http://www.hubblesite.org o galerie de imagini preluate de telescopul spatial hubble si care ne prezinta grandoarea cerului.
Last edited by mario on Sat May 31, 2008 1:54 am, edited 1 time in total.
mario

[ #65021 ] Postby mario on Fri May 30, 2008 4:13 pm

au
danny wrote:... Saptamana aceasta am citit un articol in care se analizeaza veridicitatea aselenizarii umane din anul 1969 . Cica de fapt toata povestea cu Apolo nu a fost decat o regizare facuta aici pe pamant ( si sunt argumente cu zecile ) . PS. Am auzit la radio saptamana aceasta o statistica : 85% dintre americani nu cred ca omul a fost cu adevarat pe luna !

Am pe un cd un documentar intitulat "Did we land on the moon?" care prezinta argumentele pe care le aminteati. Cred ca cei 85% au luat cunostinta de ele.
In aceeasi idee am unele documentare despre Auschwitz, sau despre 11.09.01(Farenheilt 9-11). Deja Dallas 1963 (cu celebrul raport al comisiei Warren) este un subiect (aproape) elucidat, dupa desecretizarea probelor (in special filmul lui Abraham Zappruder) la expirarea in 2003 a perioadei de 40 de ani. Deasemenea, pozitia Vaticanului - facuta publica saptamina trecuta - fata de fenomenul OZN (cum in urma cu un deceniu au recunoscut si inchizitia).
mario

[ #65090 ] Postby elstar.mi on Mon Jun 02, 2008 8:48 am

am gasit o informatie interesanta intr-o revista spaniola , Magazine; am incercat sa rezum un pic si sa o postez; pot exista mici erori de traducere, dar nu vor afecta ce este important de stiut;

"Omul este deja capabil sa reproduca conditiile fractiunii de secunda imediate Big Bang-ului; acceleratorul de particule LHC (sigla engleza) este cea mai mare contrucite realizata vreodata de om si punerea ei in functiune va fi un eveniment care va marca pentru totdeauna viitorul nu doar al stiintei , ci al intregii umanitati;
Cosmosul, marele necunoscut! Mai este mult drum de strabatut pentru a intelege cum functioneaza. Originea materiei, legile care guverneaza gravitatia, gauriel negre, invizibilitatea antimateriei, inclusiv big-bang-ul, sunt enigme inca nerezolvate; si vrem raspunsuri; raspunsuri care azi ni le poate oferi doar fizica de particule: atomi, neutroni, electroni, quarks, toate elementele marunte in al carui interior se ascunde esenta lucrurilor; din gfericire, suntem aproape de rezolvarea acestor mistere. Stiintifici din toata lumea au construit LHC (El Gran Colisionador de Hadrones), o piesa de dimensiuni colosale in la carui interior responsabilii Laboratorului Universal de Fizica de Particule vor reproduce vara viitoare, conditiile formate in fractiunea de secunda imediata big-bang-ului; evenimentul va avea loc in inima Eurpoei, la 100 de metri subetran; este experimentul decadei, probabil al secolului, iar daca acest experiment iese cum ne asteptam, spune unul din fizicenii implicati, viziunea noastra asupra lumii se va schimba pentru totdeauna; Pana atunci stiintificii lucreaza la instalatiile colisionadorului, un tunel circular de 27 km perimetru si 31 000 tone greutate; LHC este un aparat imens, in forma de inel prin ale carui circuitecircula milioane de protoni cu o viteza apropiata vitezei luminii, fiecare din aceste particule parcurgand dublul distantei terra- neptun; coliziunile asa ziselor particule, apropae 1000 de milioane pe secunada circuland in sensuri opuse, vor produce cele mai mari cantitati de energie obtiunte vreodata de om si vor genera atat infromatie incat se vor putea umple 100 000 de cd-uri pe secunda.
La constructia sa au participat 10 000 de stiintific din 500 de institutii si firme din toata lumea, este produdul a 15 ani de munca, a costat 4000 de milioane de euro, mai mult decat Statia Spatiala Internationala si au colaborat cele mai geniale mintii ale lumii;
Daca se va genera acea cantitate de energie asteptata, omul va avea insfrasit o explicatie unificata, o teorie totala, despre cum functioneaza universul; cu alte cuvinte, ne vom apropia de ceea ce Einstein a cautat fara succes toata viata;
LHC incearca sa raspunda la doua intrebari fundamentale: din ce se compune materia? cum a ajuns universul sa se transforma pana la ceea ce azi este?
... In realitate , nu pretindem sa descoperim Big-Bang-ul, concluzioneaza Alvaro de la Rüjula, unul din fizicienii teroreticieni implicati in experiment, dar trebuie sa deschidem ochii si sa privim viata asa cum e; acesta este Big-Bang, casa noastra, corpul nostru, lumea noastra, toate sunt Big-Bang; putem intelege universul mai mult sau mai putin, dar Big-Bangul este tot ce ne inconjuara"
elstar.mi

[ #65441 ] Postby Lailah on Fri Jun 13, 2008 6:05 pm

danny wrote:
Apropo de univers, ma intreb cat din ceea ce ni se prezinta ca probe stiintifice , sunt si adevarate/reale . Saptamana aceasta am citit un articol in care se analizeaza veridicitatea aselenizarii umane din anul 1969 . Cica de fapt toata povestea cu Apolo nu a fost decat o regizare facuta aici pe pamant ( si sunt argumente cu zecile ) .

PS. Am auzit la radio saptamana aceasta o statistica : 85% dintre americani nu cred ca omul a fost cu adevarat pe luna !

Americanii sunt idioti fara pregatire stiintifica.Doar 30% din ei aleg sa studieze fizica in liceu ,si nu toti se duc la liceu ,si nu toti care se duc il termina. (cei care au facut-o optionala ar trrbui stransi intr-o camera legati la ochi si impuscati ca niste caini ,da glumesc).Studiile arata ca maj info st pe care le iau copiii sunt din sf-uri ,Image in principal Star Trek.E oare surprinzator ca sunt atatia oameni dezinformati si creduli printre ei.
''HARD TO SEE THE DARK SIDE IS.'' Master Yoda , TPM

But not impossible ,do some @#$%^&*research!
Lailah
Illuminati Master

[ #65442 ] Postby Lailah on Fri Jun 13, 2008 6:36 pm

Fiti recunoscatori ca oamenii de stiinta folosesc si metafore ca sa descrie natura ,astfel ne e mai usor noua celor care avem IQ sub 150 ,adica nu suntem genii.Preferati descrierea matematica , ati vrea sa-l auziti pe Michio Kaku ,folosind in loc de comparatii cu obiecte banale , tensori de ordinul 4 ? Eu nu.Si ideea mea de distractie e o carte buna de fizica.Daca mi-amintesc bine din liceu ,multi aveau dureri de cap cand aveau de rezolvat probleme cu vectori.Da oamenii de stiinta sunt departe de a intelege totul ,dar inteleg mult ,mult mai bine decat noi.

Acum legat de franzela .N-am vazut documentarul respectiv,dar seamana cu o analogie clasica intre o carte si multivers.In conformitate cu aceasta ,universul nosrtu e ca o pagina pe o coala de hartie ,pe cealalta pagina este un alt univers si tot asa ,cartea fiind multiversul.
Nu putem vedea in celalalt univers fiindca undele EM(ex .lumina) ,nu trec dintr-un univers in celalalt .
Am putea insa sa interactionam intr-un fel cu celelalte universuri?
S-ar putea sa interactionam deja.Conform Teoriei M (membrana ), gravitatia poate sa treaca dintr-un univers in altul.Deci am putea sa simtim forta de gravitatie a obiectelor dintr-un alt univers!
Galaxia noastra trebuia sa se fi dispersat in spatiu de mult .Ca sa se afle in starea actuala masa ei ar trebui sa fie cu vreo 90% mai mare .
Unde e materia lipsa?Asta e celebra materie intunecata ,mult postulata ,putin ( a se citi deloc) observata.
Ghici unde e materia asta care nu interactioneaza electromagnetic localizata?Dap intr-un univers paralel.
Da mai sunt si teorii mai putin exotice .Poate ca n-ar strica acum sa mentionez si materia exotica ,spunand ca ar fi alc din particule extraordinare ,capabile sa opresca colapsul unei gauri albe(sora geamana buna a gaurii negre ).

M-as uri daca ati ajunge evolutionisti din cauza mea ,dar va dau cateva linkuri faine pe youtube ...maine . Image

Lailah
Illuminati Master

[ #65448 ] Postby Lailah on Sat Jun 14, 2008 3:51 am

Lailah
Illuminati Master

Return to Stiintele Naturii