Manifestul Adventist

Astronomie, biologie, chimie, fizica, geografie, geologie, etc.

Moderator: nouneim

Manifestul Adventist

[ #83204 ] Postby archero81 on Sat Mar 05, 2011 5:47 pm

MANIFESTUL ADVENTIST

Iata,in sfarsit,stim !EN ARHE EN HO LOGOS ! LA INCEPUT A FOST CUVANTUL ! (IOAN 1;1)
CRITERIUL STIINTIFIC al Bibliei,descoperit prin axioma (gr.valoarea) de mai sus,arata ca,atat in RELIGIE,
cat si in FILOZOFIE,totul incepe cu ARHE,adica INCEPUTUL sau PRINCIPIUL lumii.
Pentru a aduce la un numitor comun diferitele CONCEPTII DESPRE LUME,si a elabora o baza adecvata de cunoastere si moralitate,
este nevoie sa incepem cu acest CRITERIU care defineste modalitatea prin care lumea noastra este,isi are fiinta si se manifesta.
Aceasta pune bazele unei ETICI si a unei AUTORITATI in societate,iar Crestinismul trebuie sa pretinda OMOLOGAREA
acestei CARTI DE IDENTITATE SACRAMENTALE a Lui Dumnezeu,in cea mai redusa forma de DOCTRINA sau LOGICA biblica.
Termenul care initial desemna LEGEA ORGANICA prin care functioneaza realitatea,a ajuns astazi sa insemneze doar
un complement circumstantial de timp,la inceputul unei perioade.Am vazut o duzina de Principii ,propuse de marii filozofi
ai istoriei,anume :apa,aerul,focul, NUMERELE, ATOMII,apeironul (nedefinitul),ideile,monadele,eul,spiritul,substanta,cugetul,absolutul,vointa,inconstientul etc.
Consensul stiintific din EREZIA MODERNISTA propune PRINCIPIUL MATERIALISMUL ATOMIST,spre deosebire de Biblie ,
care afirma LOGOSUL,in Evanghelia lui Ioan 1;1 si Geneza 1;1. Crestinii trebuie sa se impotriveasca fabulatiilor elaborate de ILUMINISM,
acel curent de gandire,care este LINIA DE DEMARCATIE de unde incepe EPOCA MODERNA,a METODEI STIINTIFICE,
conceputa in planurile Masoneriei din secolul 17.DEISMUL,orientarea religioasa a Iluminismului,care trebuia sa ne pacaleasca sa credem
ca un Dumnezeu TRANZITIV a construit o MASINARIE,numita NATURA,cu un DESIGN nemaipomenit,dupa care nu se mai IMPLICA,
se bazeaza pe RATIONALISMUL ,Apostolilor Iluminismului,filozofii occidentali din Anglia , Franta , S.U.A., secolelelor 17-18.
Aceasta MINCIUNA,intronata in multe DOCTRINE CREATIONISTE,este o BOMBAa sectei toxice a Masoneriei,
care are SCOPUL DE-A SPULBERA Crestinismul si de-a LEGITIMIZA MATERIALISMUL SI NATURALISMUL,
cu povesti masonice de genul ANALOGIEI CEASORNICARULUI DE PE PLAJA,care apare chiar si in literatura adventista.
Filozofia masonica numita STIINTA,accepta cel mult "teologia naturala" in care prevaleaza "cauzele secundare" precum "legile naturii",
in timp ce cauta sa ascunda de noi LOGOSUL(Cuvantul),"cauza primara",care are FUNCTII COSMOGONICE si ONTOLOGICE ,
fiind PRINCIPIUL care CREEAZA REALITATILE,si care pastreaza memoria vietilor in Cartile din Ceruri,scrise cu STIHII (2Pet. 3;10)
care au conotatia de LITERE ,SEMNE si PUTERIale LOGOSULUI Lui Dumnezeu.Aceste "stihii" sant ARGUMENTUL POLITICAL BIBLIEI,
prin ele fiind inscris STATUL , CONDITIA , CONSTITUTIA (POLITEIA)sau STAREA care are functii fizice , biologice , psihice ,politice ,sociale , istorice ,
fiind arhetipurile informationale cu care este scrisa EIDETIC lumea.Am vazut ca ele construiescIKOS , OIKOS , OIKUMENE, (STROFA , CASA , LUMEA LOCUITA). Aceasta informatie schimba "ROLUL PASTORAL" in care a fost inghesuita Religia , odata cu "secularizarea "
si " despartirea Bisericii de Stat" , operata de masonii COMPLOTISTI ,care stigmatizeaza Crestinismul,marginalizandu-l , intr-unul POLITIC ,
adica de administrare prin ALTAR a acestor puteri din Cartile Ceresti.Este necesar sa REITERAM invataturile din vechime , ale lui Moise ,
cu privire la BERESHIT sau ARCHE,cum il numesc vechii filozofi greci,adica Principiul Lumii, care reveleaza lumea "creatiunea"
ca pe un ACT DE SCRIERE DIVIN,unde literele alfabetului ebraic au ROLUL elementelor , SEMNELOR , PUTERILOR Logosului(Cuvantului) Lui Dumnezeu.
INCORPORAND lucrurile (UNIVERSALIILE) acestei lumi si caracteristicile lor,in Cartile din Ceruri. In acest fel vom pune capat unor DISPUTE filozofico-teologice NEREZOLVATE ,cum sant :DISPUTA medievala A UNIVERSALIILOR,apoi, CONTROVERSA SACRAMENTALA a lui Luther,sau, CURATIREA SANCTUARULUI ,a MASONULUI William Miller.Prejudecatile,semanate de Iluminism,prin limbajul industrial al "adevarurilor gaunoase"-democratie ,secularism ,drepturile omului ,ecologie,
fara notiunea de PACAT si CADERE ,ce vrea sa prezente Religia ca cea mai veche UTOPIE a omenirii,ne ofera ocazia istorica de-a afirma Principiul Lumii,
care demonstreaza DUMNEZEIREA CUVANTULUI.Aceasta este SINGURA MODALITATE DE-A COMBATE "atomismul" si "naturalismul",
rezolvand PROBLEMA UNIVERSALIILOR precum si CURATIREA SANCTUARULUI din Doctrina Adventa. Tribulatiile precum evolutionismul , designul inteligent, complexitatea ireductibila,ventilate de unii crestini care se autoiluzioneaza sa impace teoriile Stiintei cu Biblia, trebuie respinse ca fiind nebiblice.
Crestinismul a fost si va fi Religia Logosului, si avem NEVOIE ca sa facem o REVOLUTIE,exact cum a facut profetul ILIE,sa respingem aceasta CEATzA IDEOLOGICA,care vrea sa ne faca sa ratacim in planurile masonicecare urmaresc sa-L EXCLUDA pe Dumnezeu din Lume, AFIRMAND UN ARHE FALS.
Am vazut ca STIINTA NU ARE INSTRUMENTE CAPABILE sa detecteze identitatea reala ,senzoriala si nemijlocita
a structurilor subatomice ale microcosmosului ca si pe cele ale macrocosmosului,ambele INSCRUTABILE,oferindu-ne in schimb DOVEZI
dintr-un ALT PRINCIPIU,anume dupa cel al "atomismului"-"liturghia" NUMERELOR (EN ARCHE EN HO ARITHMOS ! LA INCEPUT AU FOST NUMERELE !)
Folosirea ARGUMENTULUI FALS ca Dumnezeu ar fi CREAT o MASINARIE materialist-atomista numita NATURA,cu care am fost INDOCTRINATI
DE ILUMINISM,ASCUNDE acele PARTI ale realitatii,PE CARE NU LE DISCERNEM, numite STIHIILE CERULUI si
care au conotatia de LITERE ale alfabetului.RESUSCITAREA din CONVENTIA DESPRE NATURA,adoptata dela masoni,va diminua
importanta Deismului si a Teoriei Designului Inteligent ,tratate astazi ca CRUCIALE in Adventism.Aceasta DEZORIENTARE ISTORICA planuita a omenirii,
ne arunca in crize autoinduse si dileme despre Dumnezeu si Natura,folosind "CERTITUDINILE INFAILIBILE" STIINTIFICE.
FACEM APEL LA EMANCIPAREA ADVENTISMULUI DE SUB HEGEMONIA DEISMULUI insinuat de masoni,
SI A PROBLEMELOR NEREZOLVATE ALE CURATIRII SANCUARULUI SI A UNIVERSALIILOR.Biserica Adventista a ramas in urma vremurilor moderne,unde STIINTA
masonica are MAI MULTA influenta.Cu mintile obstructionate de EREZIA (alegerea formala) a "normelor deiste",COMPATIBILE CU STIINTA MODERNA A ILUMINISMULUI,
Adventistii nu stiu sa foloseasca CHEIA (metaforic, REZOLVAREA) CASEI LUI DAVID care spune ca traim, NU intr-o CONEXIUNE SIMPLA,MITICA A ATOMILOR,
ci sub un Dumnezeu,care este un PRINCIPIU ACTIV ,INTRINSEC,numit LOGOS(Cuvant) ,intr-o CONSTRUCTIE CARE ARE STRUCTURA ,FORMA ,SI SEMNIFICATIILE Templului din Ierusalim,care la randul sau este "paradigma" (gr.exemplificarea) Cuvantului Lui Dumnezeu,compus din Stihii..Daca nu vrem sa fim PARTASI Iluminismului,
trebuie sa AFIRMAM STANDARDUL(CRITERIUL) AFLAT PE STINDARDUL (PRAPORUL ) ADEVARULUI ,care spune :EN ARHE EN HO LOGOS !
CRIZA MORALA ADANCA in care Biserica Adventista a devenit prin "renuntare mistica" , o SALA DE ASTEPTARE,in care se ruleaza nebuloase "judecati de cercetare",
iar problemele se rezolva dupa "Conceptia despre lume" masonica,ASCUNDE si PERPETUEAZA crima de LEZMAJESTATE , sau EREZIA NIMICITOARE
din 2 Pet. 2;1 si Iuda 4 ,adica acea lepadare , tagaduire si jignire adusa AUTORITATII unui DUMNEZEU SUVERAN si a Imparatiei Lui,
fiind o crima impotriva STATULUI sau CONSTITUTIEI din STAREA respectiva ,unde Dumnezeu este EXILAT.
MONISMUL Principiului Lumii "nu permite" ca Dumnezeu sa fie Dumnezeu,daca Principiul declarat este Materialismul Atomist.
INVITAM PE ADVENTISTI SA SE DEZICA PUBLIC DE PRINCIPIUL ATOMISMULUI,CARE EXCLUDE PE DUMNEZEU CA SINGUR PRINCIPIU AL LUMII !
Transformarea "Curatirii Sanctuarului" in "judecata de cercetare" ,TRIVIALIZEAZA Transcendentul si descopera DEPENDENTA Doctrinei Advente "pozitiviste",
de Invataturile Iluminismului, a Deismului , Naturalismului ,Analogiei Ceasornicarului ,a Designului Inteligent,si a Stiintei Conventionale.
Acestea au ERODAT si ERADICAT Adevarul biblic STRUCTURALIST despre Principiul Lumii ,ARHE-UL, NICOVALA ADEVARULUI,si semnele Stihii.
Vedem speculatiile cu care savantii incearca ,folosind acceleratoarele de particule si "colliderele" ca sa demonstreze Geneza prin BIG BANG a Lumii.
Ei ne ofera,in afara formulelor matematice DE PE TABLA SCOLARA,si presupuse "dovezi" sub forma unor fotografii de "particule subatomice"
care nu se vad ci sant "deduse" din scantei surprinse pe pelicula , sau, mai nou ,imagini sintetice,FABRICATE din varfuri de diagrama,
dela microscoape tactile , OARBE ,numite ATOMIC FORCE MICROSCOPES, a caror fotodiode detecteaza
"influentele fortelor atomice" asupra unei raze laser !!! Daca savantii ar cauta,insa ,in Biblie,scrierile ancestrale despre INCEPUT sau PRINCIPIU,
ei ar gasi in Cartea Genezei,marturia pe care ar trebui s-o spuna si crestinilor "monosilabici", "care au ochi dar nu vad,au urechi dar nu aud ",
(rezolvand totodata si unul din marile mistere ale stiintei- originea apei terestre-),anume ,ca lumea a fost facuta prin
"FUNCTIA VITALA A APELOR PRIMORDIALE" (2Pet.3;5,Gen 1;1) ,venite,nu din "comete" ci din TRONUL LUI DUMNEZEU,prin Raul cu Apa Vietii (Apoc.22;1),
deoarece Dumnezeu creeaza Lumea din Fiinta Sa,Registre biblice disociate,explica "apele vii"ca o substanta subtila,sursa a vietii,regenerarii,CONDUCTOR SPIRITUAL,
care in afara derivatului inferior,apa propriu-zisa,mai contin si OPERA PRIMA,elementele spiritului,numite si "servitori de foc"(Ps.104;4 , 2 Regi 2;11 , 6;17.),cuvantul CER
(ebr. SHAMAYIM) fiind explicat de o speculatie lingvistica care spune ca prima silaba a cuvantului "shamayim" ,SHA ,vine dela ESH (vechii evrei nu foloseau vocale in text)
care inseamna "foc"...Daca este corect, "shamayim" (cer) inseamna "foc" si "apa"(ebr. MAYIM) ,focul fiind o metafora a puterilor spiritului in Biblie,
(Jer. 20;9 , Ps. 39;3 ,etc.).Trebuie sa DENUNTAM "teoriile si doctrinele " masonice de rigola , si sa articulam discursul biblic prin LOGOS,unicul Principiu al Lumii.
Nodul gordian din sufletul adventist , pacatul necunoscut ,confuzia reprezentata de "judecata de cercetare" trebuie taiata cu Sabia Cuvantului Lui Dumnezeu.
Primul pas spre vindecare este RECUNOASTEREA PRINCIPIULUI LUMII.Aceasta va duce la depasirea COMPLEXULUI ISTORIC ADVENTIST DELA 1844,
si intelegerea curatirii "universaliilor"(lucrurilor) Lumii,scrise cui Stihiile din Ceruri.

cartea "CONCEPTII DESPRE LUME SI CHEIA CASEI LUI DAVID "

postati opinii pe archero81 @yahoo.com
archero81

Re: Manifestul Adventist

[ #83205 ] Postby tom on Sun Mar 06, 2011 6:47 pm

Cica "iata in sfarsit stim"... si pan' acum de ce n-am stiut mai archero? Te-am asteptat pe tine sa ne-aduci adevaru`. Tu esti profet, nu? La fel ca sora uait?
Ingramadirea de aberatii pe care o expui aici e produsul gandirii tale sau e o viziune venita de sus? Fi mai explicit cu sursele, te rugam- mai ales cand vii sa trambitezi cu litere mari.

Cica "manifestul adventist" !!!!
Auzi! Pana nu e semnat de uniune nu poa' sa fie "manifest adventist ". Pan' atunci pasol na turbinca mai archero! Asta ca sa fiu politicos si sa nu te trimit la originea natural-fiziologica!
tom

[ #83206 ] Postby furtuna dragos on Wed Mar 09, 2011 7:32 am

Ce să semneze uniunea? Şi ce manifest?

Cât timp sunt mari scule care se filmează singuri şi ţin seminarii şi predici pe net sau alte locuri de parca ar avea ceva lumina nouă sau ceva evanghelie.. Biblia nu mai are loc în discuţiile lor, spun lucruri care Biblia nu le spune şi nici nu dă de înţeles şi croşetează o neprihănire a lor să o pună în cârca oamenilor creduli care îi ascultă şi îi aplaudă.

Îşi merită soarta unii, oricum nu au curaj să protesteze chiar daca sunt protestanţi, ca aşa e românul de azi, laş!
In sambata asta am pofta sa beau,
sa umplu masa de sampanie,
si trei zile pe acasa sa nu dau,
sa o tin intr-o petrecere,
in timp ce biblia ii spala pe indieni la creiere. :P
furtuna dragos

Images: 11

[ #83291 ] Postby nehustan on Fri Apr 22, 2011 4:08 pm

-I-am luat,,urma,,domnului(archero81)incercand atat cat ma poate duce neuronul sa inteleg... .
Recunosc ,dumnealui (pt.mine),in urmatoarea treapta poate vorbi in limbi ingeresti(...)si mi ar fi totuna aproape(...);Mai ,dar cand am dat cu ochii de(doctrina sanctuarului...)a inceput sa mi curga sange din nas(coincidenta sau nu?!),dar m -am linistit observand ca nu este dintr-aia...!
Acum ce sa zic(?)...tine 'mnealui prelegeri din-astea si ,,la lectiune,,?!)
Chestia aia cu(apa)ma intereseaza si cred ca:
...
Exista...!

E restul restului rest,
O molecula si-un test,
Iar rezutatul invata,
Inca mai are din...viata!

(Legenda vie nu-i trista,
Ca ,,Apa Vietii,,exista!!)
nehustan

Images: 0