Homosexualitatea - Imoralitate, pacat sau mod de viata

Flash

Re: Homosexualitatea - Imoralitate, pacat sau mod de viata

[ #65181 ] Postby ela grotaa on Wed Jun 04, 2008 10:02 am

asta e deja altceva.
nu cred ca e justificat...Dumnezeu e clar in Biblie.cu terapie si rugaciune eu cred ca-si poate adori dorintele.
"daca-i judeci pe oameni nu mai ai timp sa-i iubesti."maica tereza
ela grotaa

Images: 83

[ #65182 ] Postby Gabriy'el on Wed Jun 04, 2008 10:05 am

Bineinteles ca nu. Daca ar fi asa atunci am putea aplica rationamentul la o gama larga de aspecte si caracteristici ale omului. De exemplu , sunt oameni care sunt extrem de "iuti la manie", oameni care nu fac eforturi ca sa le sara mustaru. Le sare aproape instantaneu. Asa sunt ei. Asa e gena. Am intalnit persoane care lupta foarte mult cu acest temperament pentru ca isi dau seama ca trebuie sa se schimbe. Si credeti-ma e foarte greu sa lupti cu ceva care e natural , e DIN TINE. Pentru mine e acelasi lucru ca si in cazul "genei" homosexuale, doar ca la un alt nivel. La fel ar putea sa spuna si acesta ca asa s-a nascut , nu e el vinovat.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #65183 ] Postby Dee:-)Dee on Wed Jun 04, 2008 10:36 am

nu era o nelamurire. era doar o intrebare pusa ca sa arat ca oricum, in orice forma, innascuta sau nu, "inspirata" sau nu de modul de viata homosexualitatea NU e nici acceptabila nici pardonabila nici nimic. nu a spus nimeni sa nu-i tratam pe homosexuali mai departe ca prieteni, sa nu-i acceptam, dar niciodata nu cred ca empatie va insemna in cazul asta participarea de exemplu cu ei la parada "coloratilor".ela, cred ca te framanta acest subiect, si ca esti putin derutata, dar oricat ar suna de dur homosexualitatea NU poate fi acceptata de un crestin. punct.
D.S.
Dee:-)Dee

Images: 44

[ #65225 ] Postby arriana on Thu Jun 05, 2008 6:18 am

Ca sa-i raspund fratelui valibota, pot spune ca am fost barfita de zeci de mii de ori si nu mi-a pasat si nici nu mi-a atins vreo coarda sensibila. Si stii de ce? Pentru ca eu nu iau in considerare barfele care vin de la persoane inculte, imorale si care nu stiu sa aibe grija de propria lor viata. O alta lamurire ar fi ca noi nu am barfit viata acestui frate ci doar am afirmat ca in cazul in care acest lucru este adevarat aceasta persoana nu mai este demna de Biserica (si aici ma refer la doctrina si nu la oameni), pentru ca nu are nici remuscari si nici nu incearca sa remedieze situatia.
Ela, pentru mai multe informatii atat stiintifice cat si religioase acceseaza site-ul www.homosexualitate.ro, este un centru privind cercetarea si terapia homosexualitatii.
arriana

[ #65270 ] Postby celbun on Fri Jun 06, 2008 3:31 pm

Situatia pe care a descriso ela_grotaa este una fericita. Persoana respectiva a reusit sa se autoanalizeze si a avut taria de caracter sa recunoasca si sa marturiseasca ceea ce simtea, a fost sincer si deschis fata de fata cu care ar fi dorit sa se casatoreasca. Ce putem insa spune despre homosexualii latenti care nu au puterea sa recunoasca nici fata de ei insisi slabiciunile pe care le au. Ce se poate intampla cand o astfel de persoana este casatorita dar nu poate fi fericit si nu poate oferi fericire. Va vedea in sotie cauza nefericirii lui, va forta relatia cautand sa isi implineasca fanteziile erotice ascunse?
celbun

[ #65907 ] Postby Ahito on Sun Jun 29, 2008 11:49 am

Lumea noastra merge din rau in mai rau!Acum fara suparare dar animalele sunt mai inteligente decat unii oameni...Atatea campanii Anti-fumat..Anti-homosexuali...si alte alea...Acestea nu fac decat sa promoveze aceste lucruri..Doar le fac reclama...Maica Tereza spunea ceva de genul...Eu nu voi participa niciodata la vreo campanie anti-terorism,dar in schimb voi participa cu cea mai mare dragoste la o campanie Pro-pace!....Ce te faci cand auzi sau vorbesti cu un pusti de 15-16 ani si iti zice...stii eu sunt gayImage ...ca si cumn ar fi ceva normal.....Eu asa m-am nascut...asa ma facut Dumnezeu....Da eu merg la biserica,nu ma simt mustrat....dar saracul om...Sau am auzit pe unu la Tv spunea si Isus a fost ca mine....Toti acei 3 ani ia petrecut in preajma barbatilor....a iubit barbati...Ioan ucenicul iubit(nu vedeti ce fata are in tabloul lui Davinci)..Ioan era ucenicul Iubit..statea cu capul pe pieptul lui Isus...Si alte chestii de astea...Ma intreb unde va ajunge lumea asta in urmatorii ani...Eu nu am vzt nici un animal sa aiba vreun act sexual cu un animal de acelasi sex cu el...in schimb omul....
Dumnezeu este sfant!Mergeti pe urmele mele(spunea Pavel)caci si eu merg pe urmele lui Isus) sau. nu stiti ca trupul vostru este templul Duhului Sfant care locuieste voi.Cel mai bine e sa cititi Romani 1.23-27 (vs 27."tot astfel si barbatii,au parasit intrebuintarea fireasca a femeii,s-au aprins in poftele lor unii pentru altii,au savarsit parte barbateasca cu parte barbateasca lucruri scarboase,si au primit in ei insasi plata cuvenita pentru ratacirea lor")...Plata cuvenita o gasim in 1 Corinteni6,9-10 ".....nici preacurvarii,nici malahii,nici sodomitii...nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu"!...cred ca stim toti cine erau sodomitii...acfele animale...caci nu ii pot numi oameni.Cred k stit legenda Sodomei si Gomorei unde tot satul ...dar absolut tot satul ..!!! ...a vrut sa ii sodomizeze pe cei drumeti in trecere pe acolo....
Mai vreau sa spun ceva...va las pe voi sa va ganditi...sper sa nu fac rau...Cu groaza abia ca imi permit sa imi imaginez la ce s-ar fi inchinatastazi crestinii ...daca in loc de moartea pe cruce ...Isus ar fi fostsodomizat.

Nu radeti ...caci in acea perioada cand oamenii nuerau prea departe de stadiul de animal, educatia si scoala inca nuerau inventate .... sodomia era generalizata.
Este pacat...Nu este moral!...
Ahito

[ #65911 ] Postby tom on Sun Jun 29, 2008 2:13 pm

Ahito wrote:Eu nu am vzt nici un animal sa aiba vreun act sexual cu un animal de acelasi sex cu el...in schimb omul....

Daca nu ai vazut tu nu inseamna ca nu exista.
In anumite specii exista indivizi care au inclinatii si practica acest lucru. Eu am vazut asta de mai multe ori la caini.
Vad ca pe acest topic aproape toata lumea e dispusa sa dea cu piatra. Dar nu v-ati intrebat niciodata daca va nasteati ca unul din ei mai aveati aceeasi opinie?
tom

[ #65913 ] Postby ela grotaa on Sun Jun 29, 2008 2:51 pm

si eu am avut aceasi tendinta de a-i judeca, de a-i cataloga ca perversi, de a considera ca e un capriciu...pana cand m-am confruntat direct cu aceasta persoana(unul din prietenii mei este homosexual...din nastere zice el).
mai bine...sa incetam sa aratam cu degetul

in ziua de azi totu-i pervertit: maimutele se masturbeaza, sunt animale homosexuale...nu doar la om, ci si la animale.
"daca-i judeci pe oameni nu mai ai timp sa-i iubesti."maica tereza
ela grotaa

Images: 83

[ #65920 ] Postby Ahito on Sun Jun 29, 2008 4:14 pm

Bai fratilor cum sa fii homosexual din nastere????"Asa m-am nascut!"..nu nu te-ai nascut asa...te-ai nascut gol-si te-ai imbracat.erai bebelus-ai crescut!
Cum ar fi daca un hot ar zice....da eu asa m-am nascut!Nu pot sa nu fur,asa sunt de mic...intelegetma
Un ucigas...eu asa m-am nascut nu ma judecati ca va omor..nu vreau da imi place...
Nu sa nascut nimeni homosexual sau perversc...cultura de azi ne invata sa fim asa...
Tot ce e in jurul nostru ne influenteaza...si din pacate pe barbat il influenteaza foarte mult femeia si biserica...
Un barbat credincios trb sa stea cu capul plecat...sa astepte o plama ca sa intoarca obrazul...sa fie calm si incet...sa fie ca o fetita....pacat...Dumnezeu are nevoie de viteji....El insusi e un razboinic....
Poti fi mantuit daca papi carnita de porc(desi nu e sanatoasa),poti fi mantuit daca nu tii Sabatul(nimeni nu te judeca...harul lui Hristos te-a mantuit...bn dar daca esti constient ca trb tzinut si nu il tii pacatuiesti),dar daca esti un curvar,un sodomit,un criminal...Nu poti fi mantuit..Nu o zic eu...dar cerul e un loc frumos....Nu un gunoi!
Ahito

[ #65970 ] Postby doi ochi caprui on Tue Jul 01, 2008 12:15 am

Imoralitate, pacat si tot ce vreti de genul asta!!!
Vorbeam odata la scoala despre subiectul asta, la care profesoara (culmea si de biologie) spune: "Dar eu cred ca au ceva inascut..astia"..as fi vrut sa.i rup diploma de profesoara..
trist ptr ca in curand vor fi aprobati in toata lumea.. uitati.va putin peste asta..
[FONT=Georgia][HIGHLIGHT=#ffffff][/HIGHLIGHT][/FONT]
doi ochi caprui

[ #67527 ] Postby JoAnne van Heff on Mon Aug 18, 2008 7:19 am

-Unde este Dumnezeu? -Acolo unde este lasat sa intre.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

Images: 73

[ #67559 ] Postby speedygonzales on Mon Aug 18, 2008 6:45 pm

arriana wrote:Si dumneata esti nou pe forum asa ca te rog nu-l judeca.
,nu inteleg aicia domnisoara adica daca sunt nou pe forum nu am dreptul sa judec imi spui si mie draguta dupa cata vechime am dreptul sa judec ca pe matale te vad ca judeci,
imi place ce spui frate valibota zici bine,nota 10,nu lua in seama anumite pesoane ca dupa vechimea lor pe forum nu prea sau desteptat,trebuie sa mai treaca ceva vreme pana se mai desteapta lumeaImage asa-i draga arriana mama desteptaciuniiImage
speedygonzales

[ #67631 ] Postby NorthLite on Tue Aug 19, 2008 7:54 pm

Ia uite, avem surori si fratii in "Sodoma si Gomora": Image

http://www.sdakinship.org/

Acuma uni frati misogini nu ar trebuie sa le fie teama si sa iasa din "closet"... Image lasand gluma la o parte, dece sa distrugi viata unei femei doar pentru imaginea ta personala in biserica?
NorthLite
Adventist Knight

[ #67759 ] Postby arriana on Thu Aug 21, 2008 5:03 am

Draga, te-as ruga sa mai iei la invatzat limba romana ca sa intelegi sensul frazelor ca vad ca nu prea te pricepi. Sunt sigura ca fratele valibota a inteles ce am vrut sa spun.

PS: Daca nu citesti cu atentie postarile nu-ti mai da cu parerea ca o cam dai in bara.
arriana

[ #67777 ] Postby speedygonzales on Thu Aug 21, 2008 10:55 am

nu draga,eu m-am referit doar la fraza aia,si eu cum sunt aproape nou ti-am facut referire la fraza aia,in rest l-am felicitat pe fratele nu pe tineImage
speedygonzales

[ #67808 ] Postby poca on Thu Aug 21, 2008 5:01 pm

Ahito wrote:Bai fratilor cum sa fii homosexual din nastere????"Asa m-am nascut!"..nu nu te-ai nascut asa...te-ai nascut gol-si te-ai imbracat.erai bebelus-ai crescut!
Cum ar fi daca un hot ar zice....da eu asa m-am nascut!Nu pot sa nu fur,asa sunt de mic...intelegetma
Un ucigas...eu asa m-am nascut nu ma judecati ca va omor..nu vreau da imi place...
Nu sa nascut nimeni homosexual sau perversc...cultura de azi ne invata sa fim asa...
Tot ce e in jurul nostru ne influenteaza...si din pacate pe barbat il influenteaza foarte mult femeia si biserica...
Un barbat credincios trb sa stea cu capul plecat...sa astepte o plama ca sa intoarca obrazul...sa fie calm si incet...sa fie ca o fetita....pacat...Dumnezeu are nevoie de viteji....El insusi e un razboinic....
Poti fi mantuit daca papi carnita de porc(desi nu e sanatoasa),poti fi mantuit daca nu tii Sabatul(nimeni nu te judeca...harul lui Hristos te-a mantuit...bn dar daca esti constient ca trb tzinut si nu il tii pacatuiesti),dar daca esti un curvar,un sodomit,un criminal...Nu poti fi mantuit..Nu o zic eu...dar cerul e un loc frumos....Nu un gunoi!

hey sunt persoane care se nasc cu anumite slabiciuni si devin hoti ucigasi gay sunt lucruri cu care se nasc .
poca

Images: 3

[ #67966 ] Postby arriana on Mon Aug 25, 2008 7:23 am

Dragule, nu poti sa rupi o fraza din context doar pentru ca asa ti se pare tie, pentru ca lucrul acesta presupune o cu totul si cu totul alta ipoteza. In fine asta ti se intampla daca nu prea iti cunosti propria limba.
arriana

Previous

Return to Flash