Crestinism biblic sau ortodoxie?!- E.Constantinescu & A.Vlad

Flash

Re: Crestinism biblic sau ortodoxie?!- E.Constantinescu & A.Vlad

[ #63008 ] Postby Didymus on Mon Mar 24, 2008 6:53 am

Romaios wrote:Post mortem ar putea să însemne, de pildă, un suflet care "doarme", care a părăsit trupul şi este "la Dumnezeu"/"cu Hristos"/"în sânul lui Avraam". Cf. II Cor. 5, 1-10; Fil. 1, 23; Ap. 6, 9; Sir. 3, 1-10.

E ilogic ca sufletul viu (care e omul în integralitatea sa) sa părăsească trupul. Textele acelea nu vorbesc despre aşa ceva (probabil mai puţin Sirach, care oricum e o apocrifă). Eu nu accept basmele evreieşti gen "sânul lui Avraam" ca surse vrednice de crezare în ce priveşte starea omului în moarte.
Didymus

Images: 9

[ #63009 ] Postby Gabriy'el on Mon Mar 24, 2008 7:20 am

Didymus wrote:Eu nu accept basmele evreieşti gen "sânul lui Avraam" ca surse vrednice de crezare în ce priveşte starea omului în moarte.

Stai linistit ,nici el nu le accepta numai pana unde ii suna bine. Basmul cica ar vorbi "stiintific "(formularea imi apartine) despre starea omului in moarte. Totusi , basmul numai e basm cand e vorba sa interpretam intreaga parabola literal. De ce? Pai toate ideile ortodoxe din acest plan ar intra in ridicol cat timp sufletele dreptilor se vad cu cele ale nedreptilor, sufletele au buze de udat,si degete de imuiat. Cat timp focul ar fi literal , arsisa s-ar simti in fiecare por(ca doar trebuie sa aiba si ceva receptori si piele ca sa simta , si chiar o scoarta cerebrala care sa provoace senzatia de durere). Totusi Romaios ne dadea de inteles ca nici foc la propriu nu este ci e un "loc fara de loc".

Basmul e basm pana unde ne place "noua". Ceea ce nu doresti tu sa intelegi este ca ori e basm , ori e descriere exacta a iadului si a ce se intampla cu omul dupa moarte.

Cat de bine a putut sa explice Mantuitorul prin basmul acela(pentru cine intelege ca e parabola din care reiese o invatatura) ca dupa moarte nu se mai poate face nimic si ca cei care nu asculta de simplu CUVANT scris , nu ar asculta nici daca ar invia careva din morti.

Romaios wrote:Post mortem ar putea să însemne, de pildă, un suflet care "doarme"

Am citit si ce ai postat pe aceasta teme. Orice numai ce Biblia sustine nu. Orice numai ce firescul folosirii acestui termen te indeamna nu. Prima si cea mai mare asemanare cu "doarme" este tocmai ca nu stie nimic , nu e constient de sine, etc. Acest aspect care reiese de la sine este eliminat din start cu desavarsire. Sfintii au activitati multiple , asculta rugaciuni , etc...

Cand cineva vorbeste despre o persoana vie ca doarme 2 lucruri reies automat fara doctorate in psihanaliza :
1.Nu este constient de sine in acel moment.
2.Nu are absolut nici o actiune.

Eh, dar astea 2 cat ar fi de logice, nu pot sa fie luate in calcul pentru ca s-ar duce toate ideile parintilor de rapa pe aceasta tema.
Last edited by Gabriy'el on Mon Mar 24, 2008 10:54 am, edited 1 time in total.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #63011 ] Postby Didymus on Mon Mar 24, 2008 7:52 am

gabyytimisoara wrote: Cand cineva vorbeste despre o persoana vie ca doarme 2 lucruri reies automat fara doctorate in psihanaliza :
1.Nu este constient de sine in acel moment.
2.Nu are absolut nici o actiune.

Eh, dar astea 2 cat ar fi de logice, nu pot sa fie luate in calcul pentru ca s-ar duce toate ideile parintilor de rapa pe aceasta tema.

şi cu permisiunea ta:

3. se va trezi din somn

învierea conform Bibliei, logicii, dicţionarului şi etimologiei asta înseamna: trezire din somnul morţii

A ÎNVIÁ învíi 1.
[FONT=Tahoma]tranz. 1) (în credinþele religioase ºi în basme)[/FONT] A readuce la viaþã. 2) fig. A face sã se trezeascã în memorie. [B]2.
intranz. 1) A deveni din nou viu (dupã ce a fost mort). 2) fig. (despre unele obiecte) A se trezi iarãºi la viaþã. /<lat. invivere[/B]

Dogma nemuririi sufletului înseamnă viaţă după viaţă (moarte=viaţă !?!), iar învierea ar însemna viaţă după viaţă după viaţă (sic). Ba, am auzit o teorie şi mai stupefiantă: că cică pe Enoh, Ilie, Moise, etc., Dumnezeu îi va omorî pentru a putea fi reînviaţi!
Didymus

Images: 9

[ #63023 ] Postby Romaios on Mon Mar 24, 2008 3:44 pm

După ce terminaţi de meditat la slova Î din DEX, poate vă opriţi un pic şi asupra unor versete ca:

"Eu dorm, dar inima mea veghează." (Cânt. 5, 2)

"Pentru aceasta s-a veselit inima mea şi s-a bucurat limba mea, dar încă şi trupul meu va sălăşlui întru nădejde. Că nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel cuvios al Tău să vadă stricăciunea". (Ps. 15/16, 9-10)

"Şi Iisus i-a zis: Eu sunt învierea şi viaţa; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi. Şi oricine trăieşte şi crede în Mine nu va muri în veac." (In. 11, 25)

Prin urmare, unii morţi (Sfinţii) sunt mai puţin morţi decât alţii.
ΕΝ ΤΩΙ ΦΩΤΙ ΣΟΥ ΟΨΟΜΕΘΑ ΦΩΣ
Romaios

Images: 73

[ #64154 ] Postby Confucius on Tue Apr 29, 2008 3:05 pm

Romaios wrote:

"Şi Iisus i-a zis: Eu sunt învierea şi viaţa; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi. Şi oricine trăieşte şi crede în Mine nu va muri în veac." (In. 11, 25)

Prin urmare, unii morţi (Sfinţii) sunt mai puţin morţi decât alţii.

In prima fraza, Domnul se refera cu claritate la inviere. Cel mort in Hristos va fi inviat ("chiar daca va muri, va trai"). Ca se refera la inviere, o spun cuvintele cu care incepe fraza ("Eu sunt invierea ..."). A doua fraza pare a se referi la crestinii pe care a doua venire a Domnului ii va gasi in viatza, care nu vor experimenta procesul mortzii.

Avem informatzii biblice ca Enoh si Ilie au fost luatzi in cer in timpul vietzii pamintesti; ca Moise a fost inviat si luat in cer. Eu pot sa cred ca si altzi ostasi ai Domnului au fost inviatzi si luatzi in cer (Ioan Botezatorul, de pilda; poate si sfintzii care au inviat la moartea Domnului). Dar, daca o hotarire sinodala canonizeaza un crestin defunct, trebuie sa cred ca acesta este deja in cer? Nu cumva imaginatzia savirseste o aventura?

Cu sigurantza cei luatzi in cer au activitate acolo: Moise si Ilie au fost trimisi in misiunea de a incunostintza pe Domnul despre ce avea sa i se intimple in Ierusalim.
Confucius

Images: 0

[ #66219 ] Postby Alin7 on Mon Jul 07, 2008 7:01 am

Alin7

[ #66224 ] Postby mariusm on Mon Jul 07, 2008 2:07 pm

mariusm

[ #66225 ] Postby arriana on Mon Jul 07, 2008 2:36 pm

Nu-mi vine sa cred cate aberatii se pot spune si cate dispute poate degenera o simulare intre un "ortodox" si un "adventist". Vreau sa va spun dragii mei ca am trait printre ortodocsi "veritabili" daca ii pot numi asa, care aveau o cultura foarte bogata in ceea ce priveste istoria si doctrina BO, insa am descoperit un lucru: nici unul fie el preot cu studiile cele mai profunde si bine pregatite, sau fie el cel mai exemplar enorias, nici unul nu are argumente solide in ceea ce priveste adevarurile BO. Argumentele lor nu sunt decat discursuri luate dintr-o istorie imbogatita dupa bunul plac. Unul dintre maestrii in arta discursului in ceea ce priveste "sfanta" si "adevarata" Biserica a Lui Dumnezeu este insusi Daniel Ciobotea recent numit Patriarhul Romaniei, care este si cumnatul meu. Pot spune ca discursurile acestui om plin de "vlaga" si "sfintenie" m-au facut sa cercetez Biblia si sa iau decizia la varsta de 14 ani de a intra in Biserica Adventista.
arriana

[ #66226 ] Postby Romaios on Mon Jul 07, 2008 2:49 pm

arriana wrote:Nu-mi vine sa cred cate aberatii se pot spune si cate dispute poate degenera o simulare intre un "ortodox" si un "adventist". Vreau sa va spun dragii mei ca am trait printre ortodocsi "veritabili" daca ii pot numi asa, care aveau o cultura foarte bogata in ceea ce priveste istoria si doctrina BO, insa am descoperit un lucru: nici unul fie el preot cu studiile cele mai profunde si bine pregatite, sau fie el cel mai exemplar enorias, nici unul nu are argumente solide in ceea ce priveste adevarurile BO. Argumentele lor nu sunt decat discursuri luate dintr-o istorie imbogatita dupa bunul plac. Unul dintre maestrii in arta discursului in ceea ce priveste "sfanta" si "adevarata" Biserica a Lui Dumnezeu este insusi Daniel Ciobotea recent numit Patriarhul Romaniei, care este si cumnatul meu. Pot spune ca discursurile acestui om plin de "vlaga" si "sfintenie" m-au facut sa cercetez Biblia si sa iau decizia la varsta de 14 ani de a intra in Biserica Adventista.

La 14 ani, nu vă fie cu supărare, d-şoara Arriana, un om nu este capabil să cântărească argumente şi să ia decizii bine chibzuite. Şi a-ţi bârfi rudele e josnic. Orice confesiune ar avea!

P.S. Cam cât credeţi că ar cântări asemenea opinii "argumentate" ca cea de mai sus?
Romaios

[ #66232 ] Postby Gabriy'el on Mon Jul 07, 2008 3:24 pm

Romaios wrote:La 14 ani, nu vă fie cu supărare, d-şoara Arriana, un om nu estecapabil să cântărească argumente şi să ia decizii bine chibzuite.

Romaios, teoretic poate ai dreptate. Practic , raportat la realitatea vietii d-soarei Arriana(dar nu numai) nu mai ai dreptate. Daca cineva i-a o decizie nechibzuita la 14 ani , in urmatorii ani cred ca putea realiza acest lucru. Totusi, uitandu-se in spate sunt sigur ca considera decizia buna.

Daca luam in calcul strict capabilitatea , eu cred ca un om este capabil la 14 ani sa ia o asemenea decizie. La 6 saptamani , cu siguranta nu e in stare.

Majoratul religios la evrei este 12 ani pentru fete , si 13 ani pentru baieti. Sper ca putem cadea de acord ca "major" este tocmai calitatea prin care oamenii inteleg ca esti capabil sa fii responsabil pentru deciziile pe care le iei.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

Gabriy'el

[ #66242 ] Postby Romaios on Mon Jul 07, 2008 6:10 pm

Gabriy'el wrote:Romaios, teoretic poate ai dreptate. Practic , raportat la realitatea vietii d-soarei Arriana(dar nu numai) nu mai ai dreptate. Daca cineva i-a o decizie nechibzuita la 14 ani , in urmatorii ani cred ca putea realiza acest lucru. Totusi, uitandu-se in spate sunt sigur ca considera decizia buna.

Păi, nici nu prea are cum să regrete. Când schimbi religia, e ca şi cum te-ai muta în ţară străină. Cu timpul te obişnuieşti şi preţuieşti avantajele pe care noul mediu ţi le oferă mai mult decât lipsurile de acasă, chiar dacă poate mai persistă ceva nostalgie. Când te întorci "în vizită", în schimb, ţi se pare că toată lumea e înapoiată şi că cel mai bun lucru care ţi s-a putut întâmpla a fost să pleci de acolo. Cel puţin aşa gândesc cei pentru care ubi bene, ibi patria.

Şi crede-mă că ştiu câte ceva despre mândria prostească a convertitului din proprie experienţă: la 14 ani eram "botezat" la adunare, la 18 am devenit catolic şi la 25 m-am întors la ortodoxie.

Gabriy'el wrote:Majoratul religios la evrei este 12 ani pentru fete , si 13 ani pentru baieti. Sper ca putem cadea de acord ca "major" este tocmai calitatea prin care oamenii inteleg ca esti capabil sa fii responsabil pentru deciziile pe care le iei.

Actualmente, legislaţia prevede că un om are dreptul să-şi schimbe religia (chiar fără acordul părinţilor) începând cu vârsta de 16 ani. Bar/bat miţvah este, totuşi, altceva.
Romaios

[ #66254 ] Postby Gabriy'el on Tue Jul 08, 2008 2:38 am

Romaios wrote:Păi, nici nu prea are cum să regrete. Când schimbi religia, e ca şi cumte-ai muta în ţară străină. Cu timpul te obişnuieşti şi preţuieştiavantajele pe care noul mediu ţi le oferă mai mult decât lipsurile deacasă, chiar dacă poate mai persistă ceva nostalgie. Când te întorci"în vizită", în schimb, ţi se pare că toată lumea e înapoiată şi că celmai bun lucru care ţi s-a putut întâmpla a fost să pleci de acolo. Celpuţin aşa gândesc cei pentru care ubi bene, ibi patria.

Şicrede-mă că ştiu câte ceva despre mândria prostească a convertituluidin proprie experienţă: la 14 ani eram "botezat" la adunare, la 18 amdevenit catolic şi la 25 m-am întors la ortodoxie.

Eu cel putin am facut referire la arriana. Tu vad ca pe ideile tale incepi sa si generalizezi. Stai linistit , nu ma asteptam eu sa fii de acord. Ceea ce uiti tu , este ca majoritatea nici macar nu au plecat intr-o tara straina. Doar li s-a spus ca asta e "tara lor". Partea trista e ca nu au simtit niciodata. Intre timp cand s-au pus sa descopere adevarurile tarii lor , au realizat ca au fost deportati. Si atunci cu buna stiinta prin propria alegere au hotarat sa isi caute adevarata "tara"(care are la baza adevarul biblic)
Romaios wrote:Actualmente, legislaţia prevede că un om are dreptul să-şi schimbereligia (chiar fără acordul părinţilor) începând cu vârsta de 16 ani. Bar/bat miţvah este, totuşi, altceva.

Ce zic eu , si ce zici tu. Despre legislatie vorbesc eu. Permitea "legislatia " iudaica sa iti schimbi religia? Sau cea romana? Cred ca iar ai scris doar din cauza ideii :"mie imi place sa am ultimul cuvant si pe aici".

Nu dom'le. Este bine stiut ce am afirmat. Iar incerci teoria chibritului , doar ca sa iti iasa pasenta.

De pe un site care poarta sigla patriarhiei : http://www.ziarullumina.ro/articole;433 ... lumii.html

"Se mai ştie, că în antichitatea iudaică, băieţii ajungeau la majoratul religios la 13 ani iar fetele la 12, adică la vârsta când puteau face deosebirea între bine şi rău, când aveau clar discernământul propriilor fapte."

Din nou repeti aceleasi greseli pe care si eu le-am observat la orice ortodox care a citit. Maestru in discursuri cu care se face inconjorul pamantului , cu scopul de a evita simpla si pura realitate discutata.

Gabriy'el

[ #66255 ] Postby Alin7 on Tue Jul 08, 2008 3:08 am

arriana wrote:Nu-mi vine sa cred cate aberatii se pot spune si cate dispute poate degenera o simulare intre un "ortodox" si un "adventist". Vreau sa va spun dragii mei ca am trait printre ortodocsi "veritabili" daca ii pot numi asa, care aveau o cultura foarte bogata in ceea ce priveste istoria si doctrina BO, insa am descoperit un lucru: nici unul fie el preot cu studiile cele mai profunde si bine pregatite, sau fie el cel mai exemplar enorias, nici unul nu are argumente solide in ceea ce priveste adevarurile BO. Argumentele lor nu sunt decat discursuri luate dintr-o istorie imbogatita dupa bunul plac. Unul dintre maestrii in arta discursului in ceea ce priveste "sfanta" si "adevarata" Biserica a Lui Dumnezeu este insusi Daniel Ciobotea recent numit Patriarhul Romaniei, care este si cumnatul meu. Pot spune ca discursurile acestui om plin de "vlaga" si "sfintenie" m-au facut sa cercetez Biblia si sa iau decizia la varsta de 14 ani de a intra in Biserica Adventista.

Eu cred ca te supraevaluezi.
Apropo, pana la urma care e varsta "maturitatii" la care botezul este "valid"?
Ce zice Scriptura in privinta asta stii a ne spune?
Alin7

[ #66256 ] Postby Alin7 on Tue Jul 08, 2008 3:10 am

mariusm wrote:daca zici tu
exista si revers

http://www.trilulilu.ro/bindersamuiel/f961426dea307f

E un caz de tot rasul. Am avut rabdarea sa ascult toata relatarea (cele n parti de pe youtube) si n-am gasit nici un argument rezonabil.
Ba chiar as spune ca se face singur de rusine, cu pretentiile lui de scoalarizare si studiu biblic.
Alin7

[ #66257 ] Postby Gabriy'el on Tue Jul 08, 2008 3:16 am

Alin7 wrote:E un caz de tot rasul. Am avut rabdarea sa ascult toata relatarea (celen parti de pe youtube) si n-am gasit nici un argument rezonabil.

E de rasul celor care nu pricep realitatea. Experienta acestui om(dintre destui ca el) este chiar simpla. Omul de cand canta in strana la varsta adolescentei , a incercat sa afle raspunsuri. A ajuns si la seminarul teologic , a terminat seminarul si tot nu le-a aflat. Ba chiar cele care i se dadeau erau intr-un contrast vizibil cu realitatea observata cu ochiul liber.

Iti sugerez sa cauti pe dvd inregistrarea cu el. Este pe dc++. Desi tare ma tem ca pentru cine nu vrea sa asculte ce zice (nu ce nu zice) omul , e tot degeaba.

Apropo, nu esti primul care aduci inregistrarea cu presupusul pastor adventist intors la ortodoxie. Culmea este ca nu am gasit niciunde experienta intoarcerii acestuia. Si filmuletul este vehiculat de cel putin un an. Nici un articol , nici o inregistrare, nici macar numele complet macar pentru a incerca pe cont propriu sa aflu vreo adresa de mail , prin care pur si simplu sa aflu si sa inteleg decizia acestuia. Nimic! Ba nici preotul care vorbeste nu stie exact numele acestuia. ("daca am retinut bine")

Pai sa imi fie cu iertare, dar vazand zelul tau si al altora in postarea acestui filmulet , ma indoiesc ca BOR nu ar fi facut cateva inregistrari cu experienta intoarcerii unui pastor adventist la ortodoxie prin care sa arate la tot poporul pe Trinitas, din ce "erezie" a iesit omul, mai ales daca e pastor.

Gabriy'el

[ #66259 ] Postby Alin7 on Tue Jul 08, 2008 3:36 am

Gabriy'el wrote:
Alin7 wrote:E un caz de tot rasul. Am avut rabdarea sa ascult toata relatarea (celen parti de pe youtube) si n-am gasit nici un argument rezonabil.

E de rasul celor care nu pricep realitatea. Experienta acestui om(dintre destui ca el) este chiar simpla. Omul de cand canta in strana la varsta adolescentei , a incercat sa afle raspunsuri. A ajuns si la seminarul teologic , a terminat seminarul si tot nu le-a aflat. Ba chiar cele care i se dadeau erau intr-un contrast vizibil cu realitatea observata cu ochiul liber.

Un om care a facut semninarul nu isi poate pune intrebarile ridicole pe care si le pune el si nici fi preot cu aceleasi "certitudini" ridicole cu care se lauda el ca si-a inceput "cariera".
Astfel de argumente pot fi consistente doar in ochii unuia care nu cunoaste credinta ortodoxa la modul cel mai elementar (adica sa puna mana macar pe un catehism). Ce sa mai zici de om cu pretentii de studii teologice ortodoxe (cum se enuntza dumnealui).

Iti sugerez sa cauti pe dvd inregistrarea cu el. Este pe dc++. Desi tare ma tem ca pentru cine nu vrea sa asculte ce zice (nu ce nu zice) omul , e tot degeaba.

Sunt vreo 8 sau 9 fragmente a cate 6 minute (parca) pe youtube. Cred ca despre asta e vorba.

Le-am ascultat pe toate si concluzia e cea de mai sus. Daca tii neaparat si o sa am timp, o expun si punctual.
Apropo, nu esti primul care aduci inregistrarea cu presupusul pastor adventist intors la ortodoxie. Culmea este ca nu am gasit niciunde experienta intoarcerii acestuia. Si filmuletul este vehiculat de cel putin un an. Nici un articol , nici o inregistrare, nici macar numele complet macar pentru a incerca pe cont propriu sa aflu vreo adresa de mail , prin care pur si simplu sa aflu si sa inteleg decizia acestuia. Nimic! Ba nici preotul care vorbeste nu stie exact numele acestuia. ("daca am retinut bine")

Eu abia acum cateva zile am aflat-o. O minciuna nu isi are rostul in acel cadru. Biserica Ortodoxa nu cauta publicitate prin astfel de mijloace.
Respectivul nu e obligatoriu sa fie internaut ca sa-i gasesti tu adresa de email.

Eu cred ca nu e nimic din cale afara de greu de inteles.
In ceea ce priveste numele, nu e obligatoriu ca preotul sa-l cunoasca de la bun inceput. Si eu am fost intrebat de preot care e numele prietenei (actualmente sotie) atunci cand a facut pasul asta.
Ce sa mai zic ca de emotie aproape ca-l uitasem si eu. Image

Pai sa imi fie cu iertare, dar vazand zelul tau si al altora in postarea acestui filmulet , ma indoiesc ca BOR nu ar fi facut cateva inregistrari cu experienta intoarcerii unui pastor adventist la ortodoxie prin care sa arate la tot poporul pe Trinitas, din ce "erezie" a iesit omul, mai ales daca e pastor.

Toti cei care sunt in afara Bisericii Ortodoxe sunt considerati eretici, rugaciunile din Moliftelnic sunt aceleasi pentru toti.
Filmarea se concentreaza pe slujba in sine, nu pe faptul ca respectivul a fost adventist. Nu exista nici o filmare ca in cazul fostului "preot" in care sa zica ce si cum si de ce, etc. Daca era vorba de "publicitate" atunci filmarea era ceva in genul "fostul preot"..
Alin7

[ #66260 ] Postby Sepre on Tue Jul 08, 2008 3:46 am

Pe blog, titlul e "un pasor adventist", dar in text apare "intoarcerea unui adventist". Am lasat un comment in care intrebam daca intr-adevar respectivul era pastor. A disparut dupa juma de ora.
Pe inregistrare, am inteles numele "David Lucian". Exista un lucrator cu acest nume, dar am inteles ca nu este cazul lui. Alt nume de pastor nu am gasit. Poate e de la biserica reformista.
Sepre

[ #66262 ] Postby Gabriy'el on Tue Jul 08, 2008 3:54 am

Alin7 wrote:Filmarea se concentreaza pe slujba in sine, nu pe faptul ca respectivula fost adventist. Nu exista nici o filmare ca in cazul fostului "preot"in care sa zica ce si cum si de ce, etc. Daca era vorba de"publicitate" atunci filmarea era ceva in genul "fostul preot"..

Alin7, din acest motiv ti-am recomandat dvd-ul. Nu este acelasi lucru cu ce ai vazut tu. Ce ai vazut tu este poate un rezumat pe care il face intr-o biserica neoprotestanta la un serviciu de inchinare. Char la inceputul dvd-ului Cristian Florea apare imbracat in haine preotesti intr-o biserica la slujba. Deci da! A fost preot ortodox. Apoi experienta continua de la inceputul adolescentei cu destul de multe detalii. Repet , nu e chiar acelasi lucru.

Cat despre filmarea cu presupusul pastor adventist , da, inteleg partea cu "slujba in sine" insa presupunand ca au prins un asemenea "big fish", si vazadu-te numai pe tine si pe altii care ati facut reclama la acel filmulet , sa nu imi spui tu mie ca cineva nu i-ar fi luat presupusului pastor un interviu , si nu ar fi facut "publicitate" unui asemenea episod.

Cat despre partea cu fosta prietena care acum iti este sotie, da-mi voie sa nu fiu deloc impresionat. Cunosc si eu cazuri , mai ales in cazul fetelor. Cand e vorba de iubire , prietenie , sunt destule care merg pe ideea : "lasa ca poate mai tarziu , va intelege si el , si ne intoarcem amandoi". Ba chiar de cateva ori am participat si la botezul a unei femei nascuta in BAZS si casatorita cu un ortodox , care dupa vreo 40 de ani se reintorcea de unde a plecat.

Crede-ma nu vorbesc din auzite. Chiar eu am avut o prietena penticostala. Te asigur ca daca imi devenea sotie , trecea la adventisti.Image Din motive care nu au nici o legatura cu religia am rupt relatia , si bineinteles ca a ramas la penticostali.

Gabriy'el

[ #66263 ] Postby Alin7 on Tue Jul 08, 2008 3:56 am

Sepre wrote:Pe blog, titlul e "un pasor adventist", dar in text apare "intoarcerea unui adventist". Am lasat un comment in care intrebam daca intr-adevar respectivul era pastor. A disparut dupa juma de ora.

Pe inregistrare, am inteles numele "David Lucian". Exista un lucrator cu acest nume, dar am inteles ca nu este cazul lui. Alt nume de pastor nu am gasit. Poate e de la biserica reformista.

Biserica Adventista reformista?
Alin7

[ #66264 ] Postby Gabriy'el on Tue Jul 08, 2008 4:00 am

Sepre wrote:Pe blog, titlul e "un pasor adventist", dar in text apare "intoarcereaunui adventist". Am lasat un comment in care intrebam daca intr-adevarrespectivul era pastor. A disparut dupa juma de ora.

Hahaha! E clar! Daca ti-au sters mesajul asa de repede ceva e putred. Crede-ma , din experienta vorbesc.Am mari indoieli ca ar fi de la reformisti. Dar e posibil.

Gabriy'el

[ #66267 ] Postby Romaios on Tue Jul 08, 2008 4:12 am

Are retorică de predicator (pastor).
Romaios

[ #66268 ] Postby Gabriy'el on Tue Jul 08, 2008 4:15 am

Retorica asta "de pastor" o poate avea oricine urca la amvon de cateva ori. Mie nu mi-a sunat a retorica "de pastor", iar de pastor adventist in nici un caz.

Gabriy'el

[ #66269 ] Postby JoAnne van Heff on Tue Jul 08, 2008 4:19 am

.... nimic.
-Unde este Dumnezeu? -Acolo unde este lasat sa intre.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

[ #66275 ] Postby arriana on Tue Jul 08, 2008 7:26 am

Draga Romaios ceea ce am povestit nu inseamna ca mi-am barfit rudele, eu nu m-am legat de persoana Daniel Ciobotea ci m-am legat de "discursurile pline de evlavie" ale Patriarhului Daniel Ciobotea ceea ce reprezinta o mare diferenta. Si da, pot spune ca la 14 ani aveam maturitatea necesara pentru a alege deoarece inca de la varsta de 8 ani incepusem sa citesc Biblia si sa caut probe istorice care sa ma faca sa merg intr-o directie sau intr-alta. Si uitandu-ma astazi in urma pot spune ca am luat cea mai buna decizie. Cat despre paralela cu tarile straine te inseli. Am 6 ani de cand sunt in Spania si niciodata nu am gandit ca aceasta ar fi tara mea sau ca nu m-as m-ai intoarce acasa.
arriana

[ #66276 ] Postby Alin7 on Tue Jul 08, 2008 7:52 am

Sepre wrote:Pe blog, titlul e "un pasor adventist", dar in text apare "intoarcerea unui adventist". Am lasat un comment in care intrebam daca intr-adevar respectivul era pastor. A disparut dupa juma de ora.

Nu cred ca a fost sters. Daca a fost sters, nu cred ca s-a rezumat doar la o intrebare.
Am vazut pe blogul respectiv comentarii care cu adevarat meritau sterse si totusi au ramas.
Alin7

[ #66277 ] Postby JoAnne van Heff on Tue Jul 08, 2008 8:04 am

Ca un pastor adventist s-a facut ortodox sau chiar daca zece preoti ortodocsi ar deveni adventisti nu ar insemna nimic daca nu s-ar putea dovedi care este adevarul. Dar, citind Biblia, aproape orice credincios SINCER se poate convinge ca bisericile protestante sunt mult mai aproape de ce a intentionat Mantuitorul.

Faptul ca Biserica Ortodoxa si cea Catolica au preotia apostolica si o anumita continuitate nu le transforma in detinatoarele adevarului total, asa cum nici pretentiile evreilor de pe vremea lui Hristos nu era legitime, chiar daca il aveau "ca tata pe Avraam" si Moise.
-Unde este Dumnezeu? -Acolo unde este lasat sa intre.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

[ #66278 ] Postby Gabriy'el on Tue Jul 08, 2008 8:05 am

Alin7 wrote:Nu cred ca a fost sters. Daca a fost sters, nu cred ca s-a rezumat doar la o intrebare.
Am vazut pe blogul respectiv comentarii care cu adevarat meritau sterse si totusi au ramas.

Doar nu o sa se chinuie cineva sa te convinga pe tine de realitatea pataniei.Nu crezi , asta este! Omul a intrat a postat ,si s-a trezit cu mesajul sters. Mi s-a intamplat de multe ori , in cazuri asemanatoare. Si stiu cum se reactioneaza cand e ceva putred. Ortodocsii intradevar nu au practicat inchizitia , ...dar nici nu li s-a oferit ocazia.

Repet , tocmai zelul tau si al altora(care este cat se poate de normal in situatia de fata) care au raspandit clipul , arata faptul ca daca ar fi cu adevarat pastor adventist , nu era roman care sa se uite pe Trinitas si sa nu afle "extraordinara experienta". Nu ma imbata tu pe mine cu apa rece spunandu-mi ca ortodocsii nu ar fi facut asa ceva. S-ar fi multumit doar sa stie ca s-a intors un pastor la ortodoxie.(PUNCT)
Last edited by Gabriy'el on Tue Jul 08, 2008 8:08 am, edited 1 time in total.

Gabriy'el

[ #66279 ] Postby Alin7 on Tue Jul 08, 2008 8:06 am

Gabriy'el wrote:
Alin7 wrote:Filmarea se concentreaza pe slujba in sine, nu pe faptul ca respectivula fost adventist. Nu exista nici o filmare ca in cazul fostului "preot"in care sa zica ce si cum si de ce, etc. Daca era vorba de"publicitate" atunci filmarea era ceva in genul "fostul preot"..

Alin7, din acest motiv ti-am recomandat dvd-ul. Nu este acelasi lucru cu ce ai vazut tu. Ce ai vazut tu este poate un rezumat pe care il face intr-o biserica neoprotestanta la un serviciu de inchinare. Char la inceputul dvd-ului Cristian Florea apare imbracat in haine preotesti intr-o biserica la slujba. Deci da! A fost preot ortodox. Apoi experienta continua de la inceputul adolescentei cu destul de multe detalii. Repet , nu e chiar acelasi lucru.

Ai cautat pe youtube? Cele 9 parti au in jur de 40min. DVD tau are mai mult? E vorba de acelasi individ. Mail mult chiar, cel care a postat filmele pe trilulilu le-a postat si pe youtube.

Stai linistit, nu pun la indoiala calitatea lui de fost preot. Faptul ca a fost preot nu ii confera nici o autoritate in plus, decat poate in ochii celor care nu cunosc mai nimic din credinta ortodoxa.
Asa cum am mai spus, afirmatiile care le face indreptatesc un ignorant, dar nu pe un pretins absolvent de teologie ortodoxa care pretinde ca a citit, studiat, etc.

Cat despre filmarea cu presupusul pastor adventist , da, inteleg partea cu "slujba in sine" insa presupunand ca au prins un asemenea "big fish", si vazadu-te numai pe tine si pe altii care ati facut reclama la acel filmulet , sa nu imi spui tu mie ca cineva nu i-ar fi luat presupusului pastor un interviu , si nu ar fi facut "publicitate" unui asemenea episod.

Uite ca nu exista asa ceva. Daca tu crezi contrariul, nu ai decat sa dovedesti ca exista un astfel de interviu.

Cat despre partea cu fosta prietena care acum iti este sotie, da-mi voie sa nu fiu deloc impresionat. Cunosc si eu cazuri , mai ales in cazul fetelor. Cand e vorba de iubire , prietenie , sunt destule care merg pe ideea : "lasa ca poate mai tarziu , va intelege si el , si ne intoarcem amandoi". Ba chiar de cateva ori am participat si la botezul a unei femei nascuta in BAZS si casatorita cu un ortodox , care dupa vreo 40 de ani se reintorcea de unde a plecat.

Nu e cazul.

Crede-ma nu vorbesc din auzite. Chiar eu am avut o prietena penticostala. Te asigur ca daca imi devenea sotie , trecea la adventisti.Image Din motive care nu au nici o legatura cu religia am rupt relatia , si bineinteles ca a ramas la penticostali.

Stiu ca iti place sa crezi asta.. dar din moment ce nu s-a intamplat, de fapt n-ai sa stii niciodata cu certitudine absoluta, nu-i asa?
Alin7

[ #66280 ] Postby Alin7 on Tue Jul 08, 2008 8:11 am

JoAnne van Heff wrote:Ca un pastor adventist s-a facut ortodox sau chiar daca zece preoti ortodocsi ar deveni adventisti nu ar insemna nimic daca nu s-ar putea dovedi care este adevarul. Dar, citind Biblia, aproape orice credincios SINCER se poate convinge ca bisericile protestante sunt mult mai aproape de ce a intentionat Mantuitorul.

Eu am citit Biblia si nu sunt deloc convins de ceea ce spui. Ba dimpotriva.

Faptul ca Biserica Ortodoxa si cea Catolica au preotia apostolica si o anumita continuitate nu le transforma in detinatoarele adevarului total, asa cum nici pretentiile evreilor de pe vremea lui Hristos nu era legitime, chiar daca il aveau "ca tata pe Avraam" si Moise.

Sigur ca nu e suficient argumentul vechimii continuitatii, dar cel al discontinuitatii constituie totusi un argument puternic impotriva celor care proclama o anumita mostenire pe care de fapt nu o detin.
Alin7

[ #66281 ] Postby Gabriy'el on Tue Jul 08, 2008 8:11 am

Alin7 wrote:Stiu ca iti place sa crezi asta.. dar din moment ce nu s-a intamplat,de fapt n-ai sa stii niciodata cu certitudine absoluta, nu-i asa?

Ca tu te multumesti sa returnezi mingile la fileu pot sa inteleg. Asta nu e dialog. Nu mi s-a intamplat mie(pot sa zic Slava Domnului! , pentru ca poate nu as fi aflat niciodata de ce e adventista, pentru mine sau pentru Cuvant??) , pentru ca am rupt relatia. Intre timp fata deja venea la biserica adventista , si chiar mi-a si declarat ca e dispusa sa devina adventista. Dar avand in vedere , eu zic una , si tu intr-un stil perfect ortodox scoti alta , ...e logic ca vorbesc cu urechi surde.
Last edited by Gabriy'el on Tue Jul 08, 2008 8:20 am, edited 1 time in total.

Gabriy'el

PreviousNext

Return to Flash