Pot fi cei mai buni prieteni o f si un b?

Prietenie, dragoste, sex, relatii ...

Moderator: kilergirl

Pot fi cei mai buni prieteni doua pers de sex opus, fara sa apara scantei?

Poll ended at Sat May 15, 2004 5:38 am

NU
6
40%
DA
9
60%

Total votes : 15

Pot fi cei mai buni prieteni o f si un b?

[ #4341 ] Postby Anke on Mon Apr 05, 2004 5:38 am

Poate o fata sa dicute cu un baiat despre orice?

Pot fi cei mai buni prieteni doua persoane de sex opus fara sa apara scantei ?

Sau dk intre intre b si f nu exista atractie, e ok?

Oare nu se va gandi nici unul, niciodata, cum ar fi daca....

Ce se intampla daca unul din cei doi se indragosteste de el/ea?

Daca sentimentele sunt reciproce si cei doi incep o relatie , presupunand ca la un moment dat , relatia nu mai functioneaza , pot cei doi sa ramana cei mai buni prieteni...cum au fost odata?

Poate dragostea sa "distruga" o prietenie (=amicitie)?
Anke

[ #4343 ] Postby Zhais on Mon Apr 05, 2004 6:12 am

un b si o f NU pot fi cei mai buni prieteni decat daca nu se atrag fizic deloc. eu prefer sa am in preajma mea fete cand nu sunt cu sotul meu. prefer sa evit situatii decat sa las loc.

Zhais
Daca-ti ramane mintea cand toti ceilalti si-o pierd :)
Zhais
ed-girl

Images: 31

[ #4347 ] Postby bubu_girl on Mon Apr 05, 2004 6:32 am

...
Last edited by bubu_girl on Sun Oct 15, 2006 6:21 am, edited 1 time in total.
Image
bubu_girl

Images: 54

[ #4349 ] Postby Anke on Mon Apr 05, 2004 6:54 am

Interesanta opinia voastra fetelor, merci.
Astept in continuare opinii.O sa opinez si eu later, desi cred ca e evident raspunsul meu din moment ce am lansat acest sb.
Anke

[ #4350 ] Postby wanna on Mon Apr 05, 2004 7:18 am

eu cred ca un baiat si o fata pot vorbi despre orice, pot avea incredere unul in celalalt si pot fi doar simpli amici. asta nu inseamna ca unul dintre ei nu simte mai mult,dar prefera sa nu distruga relatia de prietenie fiindu i teama sa nu o/il piarda :!:
oricum, parerea mea e ca pana la urma unul dintre cei doi se indragosteste de celalalt.... :roll:
"Motivul pentru care atatea idei bune pier este ca nu pot suporta ... singuratatea."
wanna

Images: 29

[ #4356 ] Postby Calidore on Mon Apr 05, 2004 8:48 am

O fata nu poate sa discute cu un baiat despre orice, dar nu e indicat!
Pot fi cei mai buni prieteni? Nu pot fi!
E ok sa existe o atractie, e si normal sa apara asa ceva intre persoane de sex opus. Cel putin din partea unuia dintre cei doi, va fi mai mult!
De gandit, se vor gandi, cel mai probabil baiatul!
Daca se indragostesc, OK, nici o problema, numai sa fie reciproc. E important insa sa aiba grija. Cu iubita nu te porti ca si cu cel mai bun prieten, ci cu mai multa grija!
Daca relatia se rupe, cei doi nu mai pot fi cei mai buni prieteni. Eu unul nu as putea sa am drept cel mai bun prieten o fosta iubita. Pur si simplu nu as putea. In plus, ar fi un lucru f periculos.
Nu am facut altceva decat sa raspund la intrebari!
Calidore

[ #4358 ] Postby Hasdeu on Mon Apr 05, 2004 8:56 am

Am avut numai frati, nu si surori. Compania feminina ma stimuleaza. Am multe prietene f bune, casatorite sau nu. Prietenia cu o femeie te oliga sa-ti dezvolti curtoazia si, in general, te face mai atent. Cu baietii vorbesti parca mai ca-ntre baieti. E buna si prietenia cu baietii, dar prieteniile relaxate cu fetele nu pot decat sa ajute. Poti intelege mai bine felul de a vedea lucrurile al sexului opus fara sa ai fierbinteala unei relatii personale.
Pot fi prieten(amic) apropiat mult timp cu o fata fara sa ma gandesc la prostii sau sa incep sa o iau prea personal, dar e adevarat ca multora le vin idei si de aici pana la o apropiere mai mare nu e decat un pas... Multe adultere sunt intre sot(sotie) si prietena(prieten) cea mai apropiata a familiei ... Societatea a ajuns sa perverteasca pana si amicitia. Aproape ca nu sunt anturaje de amici fara apropouri senzuale, fara o senzualitate nesanatoasa intre amici, amice, etc. E bine sa stim sa dozam apropierea amicitiei sa ne ferim de ispite inutile.
Hasdeu

[ #4367 ] Postby zeitza on Mon Apr 05, 2004 1:17 pm

...
Last edited by zeitza on Sun Oct 16, 2005 9:59 am, edited 1 time in total.
Bebe con moderación. Es tu responsabilidad.
zeitza

Images: 9

[ #4368 ] Postby w3bitzu on Mon Apr 05, 2004 2:30 pm

Eu ma inteleg bine si cu b si cu f .Imi spun toate prb. si unei f si unui b acuma ca fiecare are cate o pers. la care ii spune asta sau daca nu are asta e..
w3bitzu

Images: 16

[ #4377 ] Postby Hasdeu on Mon Apr 05, 2004 7:08 pm

Multumim pt contributie Zeito! Ai dreptate in unele lucruri dar eu as vrea sa aduc si alta parere din experienta proprie: pe masura ce cunosc mai mult o fata amica f buna, caracterul ei ia locul fizicului in imaginea(parerea) mea despre ea. Nu pot sa mint ca nu ma gandesc la proportiile unei fete cand o cunosc prima oara, dar dupa ceva timp vad in ea temperamentul, stilul, structura intel-emotionala, etc. Cine ramane doar cu imaginea si poftele fizice trebuie sa fie f bazic (instincte bazice necontrolate)...
La scoala la prima vedere catalogam fetele dupa inaltime, dupa culoarea parului, etc. In timp, dupa ce le-am cunscut, colegele nu mai erau doar manechine, ci deveneau suflete, fiecare cu specificul ei, :lol: cu care rezonam mai mult sau mai putin.
Eu cred ca poate exista o amicitie f apropiata si-n acelasi timp morala intre persoane de sex opus, si asta fara sa se forteze din rasputeri sa nu alunece catre o apropiere intima. Exemplu: Alexandru Arsinel f bun prieten cu Stela Popescu, Benone Sinulescu si Irina Loghin, etc... :lol:
Hasdeu

[ #4379 ] Postby Anke on Mon Apr 05, 2004 8:58 pm

Ce sa zic..., Hasdeu, te-ai gandit mult pana sa vii cu ex acelea? De unde stii u ce a fost de fapt acolo, ai fost u langa ei? Nu cred... dk vrei sa dai ex concret, da pe tine sau pe cineva pe care-l cun bine...nu pe arshinel si arshinika...
Calidore, ce inseamna asta: "Nu am facut altceva decat sa raspund la intrebari! "? Suferi cumva de mania persecutiei? :lol:
Anke

[ #4386 ] Postby BoSsul3TZ on Tue Apr 06, 2004 12:53 am

exista... doar stitzi fiecare care atzi trcut printr-o situatie in care prietenul/prietena care defapt era doar o amica/un amic vine la tine si-tzi face o invitatzie, sau in cazul fetelor itzi da ceva de inteles, sau si mai bine se vb direct ce sentimente exista de partea unuia fatza de celalalt.. si noua care nu ne place de acea/acel baiat binentlees ca incepem sa-i zicem ca este mai bine sa ramanem amici .. ca nu vrei sa pierzi o astfel de prietenie .. aceasta fiind un refuz mai finutz, noi defapt jtim clar ce vrem sa facem .. nu vrem sa avem o relatzie cu acea persoana ..

Sau poate ca-i admiri anumite lucruri.. cum gandeste si vrei sa-l ai langa tine mai tot timpul .. si el/ea placandu-i foarte mult de tine cu sigurantza ca va pastra macar atat pentru sufletul ei/lui..

Este bine? eu zic ca da .. cu cat pentreci mai mult timp cu fetele cu atat itzi va fi mai usor sa comunici cu ele.. noi fiind obisnuitiz numai cu "relatzi masculine" adik avem mai mult contact cu baietzi atunci ne vedem pusi in situatia in care va trebui sa vb cu o fata.. si ups.. din teama sau din alte moive ramai stana de piastra si astepti ..nuj ce mai astepti.. in general fetele sunt mai protejate de acest fenomen.. deoarece baiatul este cel care vine si incearca sa o cucereasca, fata tre doar sa zica da :D

Goerge Uba a spus intr-un seminar tinut la noi la Craiova ca o amicitzie intre un baiat si o fata este imposibila.. deoarece apare atractia si se vrea mai mult..

TOtusi tzin sa cred ca este necesar ca noi sa ajungem sa intelegem cum gandesc fetele.. si nu ai o alta sansa decat sa ai amici si prin randul fetelor.. ceea ce eu cred ca nu-i gresit..
:mrgreen:
BoSsul3TZ

Images: 70

[ #4397 ] Postby Anke on Tue Apr 06, 2004 4:18 am

Frate BoSsul3TZ, nu e rau sa ai amice.nu! n-a zis nimeni asa ceva. Intrebare : cat de deep crezi tu ca iti este permis sa mergi in sufletul unei amice(din puct de vedere moral!)? E valabila ptr toata lumea...
Care credeti ca este limita bunului simt intr-o amicitie ? Pana unde ai voie sa "mergi"? Pana unde merge curiozitatea in acest caz , fara sa dam in altceva? Cat de intimi putem fi cu un/o amic/a?
Anke

[ #4402 ] Postby Calidore on Tue Apr 06, 2004 4:57 am

Anke, nu sufar deloc de mania persecutiei.
Apoi, la intrebarile tale ultime, pot sa spun ca raspunsul l-ai dat chair tu: fiind amici, nu se merge prea departe. Dar, cand e vorba de prieteni, ehe, se schimba lucrurile.
Cel mai bun prieten ar trebui sa imi fie sotia si nu ar trebui sa fie o alta persoana in afara ei care sa imi fie mai bun prieten, fie barbat, fie femeie.
Pana la urma, seara, acasa ma intorc si nu in alta parte!
Calidore

[ #4403 ] Postby BoSsul3TZ on Tue Apr 06, 2004 5:26 am

Dear ANKe.. ideea este ca nu potzi sa ai o relatzie prae intima cu o fata sau cu un baiat depinde de la caz la caz.. gandeste-te la consecinte.. si la ce se poate ajunge.. eu unu am o prietena in valcea cu care pot spune ca am vb multe lucruri personale.. si cand aveam nevoie ne sfatuiam.. si este iar adevarat ca inainte s-a vrut sa fie o relatzie numai ca n-a fost sa fie de ambele partzi..

Cat de deep.. ! :) nu potzi prea mult decat itzi este persmis si de cat jti tu ca este bine .. in asa fel incat sa nu sufere nimeni .. conteaza foarte mult sa jti cand sa te opresti..
BoSsul3TZ

[ #4405 ] Postby w3bitzu on Tue Apr 06, 2004 5:48 am

Bossuletz in leg cu ce ai spus th.. si eu am prietene.. la care le spun baiul meu(fete) si sincer sa fiu nu'mi pare rau.. ca le spun pentru k stiu ca ce le voi zice la ele raman.. si sunt foarte mandru ca le-am cunosut si inca ceva.. pe amandoua le-am cunoscut pe mirc... si poe una o jtiu deja personal.. si sa stii ca am incredere in amandoua cu toate k numai pe una am vazuto.
w3bitzu

[ #4444 ] Postby Hasdeu on Tue Apr 06, 2004 5:38 pm

La gradinita, la scoala primara, la gimnaziu si chiar si la liceu, baietii stau in banca tot cu baieti, fetele tot cu fete. Copiii se imprietenesc preponderent cu copii de acelasi sex. La varsta frageda nu se poate vorbi de sex copii fiind practic asexuati, amorali... Abia la adolescenta mintea se heterosexualizeaza descoperind farmecul sexului opus. Baietii nu mai sunt interesati doarde fotbal, de sport, de masinute, etc ci si de relatiile cu fetele, ultima si cea mai frumoasa revelatie :D . Multi insa raman homosexuali in mintea lor nedescoperind farmecele sexului opus. Heterosexualitatea e o etapa de dezvoltare psiho-emotionala pe care nu toti o ajung. Vezi fete batrane nu prea feminine care tot cu fetele lor colege sunt prietene, incapabile sa aiba relati de amicitie relaxata cu sexul opus. La fel baieti nu prea rasariti care la varsta adolecentiei si chiar mai tarziu nu renunta la colectii lor de timbre, sport, etc nici chiar pt o prietenie cu o fata...
Cata dreptate avea batranul Freud...
Hasdeu

[ #4447 ] Postby alisee on Wed Apr 07, 2004 12:55 am

Nu am citit opiniile voastre si poate nu ma incadrez in tablou.
Consider ca un baiat si o fata NU pot fi cei mai buni prieteni, pentru ca ..inainte...in timpul ...sau .. dupa ..va aparea ceva care va face ca acea prietenie sa se vrea ceva mai mult.Va aparea acel moment de ..bucurie/tristete..in care celalalt va trebui sa te imbratiseze( ca asa fac cei mai buni prieteni) si lucrurile se vor schimba( e doar un vag exemplu de cum pot decurge lucrurile).
Sunt si cazuri ( extrem de rare) cand cei doi nu se atrag de nici o culoare( cum a zis cineva pe aici) si poate exista o prietenie..dar nu va fi pt toata viata..
Cred ca o sa mai citesc subiectul asta:)
alisee

Images: 3

[ #4448 ] Postby BoSsul3TZ on Wed Apr 07, 2004 1:36 am

frumos Hasdeu .. cred ca la asta ar mai fi de lucrat de amblele partzi .. ca atunci cand se ajunge la anumita varsta in care simtzi nevoie sa ai o prietena sa nu mai fi atat de inhibat si sa reusesti sa cunosti si fetele .. sa ai curajul sa le vorbesti .. sa ai curajul sa invitzi in oras.. chiar daca acum vedem cum copii de 12 ani se saruta.. cum deja lucrurile au un alt ritm decat cum a fost la noi cred ca pe o partea acele persoane au mai mult de castigat decat unii care ii intereseaza si nu fac nimik.. nu vreau sa intelegetzi ca sunt de acord cu acest lucru.. nu .. este o varsta la care tre' sa te joki cu masinutzele sau cu papusile.. dar in limite normale nu vad care ar fi problema..

Cred ca este bine sa ai prieteni de sex feminin si cazul fetelor masculin.. chiar daca este greu.. si potzi ajunge in anumite situatzii neplacute... ai mai mult de castigat..
BoSsul3TZ

[ #4450 ] Postby Razvan on Wed Apr 07, 2004 1:53 am

:wink:
Last edited by Razvan on Tue Jul 06, 2004 2:33 am, edited 2 times in total.
Razvan

[ #4453 ] Postby zeitza on Wed Apr 07, 2004 6:53 am

...
Last edited by zeitza on Sun Oct 16, 2005 10:01 am, edited 1 time in total.
zeitza

Amicitia intre fete si baieti!

[ #4456 ] Postby eliade22 on Wed Apr 07, 2004 8:37 am

Conform doctorului Enrique Rojas eu as scoate in evidenta trei puncte.
Sunt trei feluri de a identifica o persoana cand se indragosteste:

1 o parte din persoane ,,pierd capul´´,la munca ,cand sunt singuri se gandesc numai la persoana respectiva isi imagineaza cum ar reactiona daca ar fi de fata ce o sa ii spuna cand o sa o intalneasca cum o sa-i explice ce sa intamplat in cursul zilei.Asa ceva este periculos si este ca si cum ti-ai ipoteca capul(mintea).

2.Al doilea caz este ,,Idealizarea´´cel care se indragosteste incepe sa ii atribuie numai calitati pozitive celeilalte persoane si in baza calitatilor pe care le are sau si le imagineaza ca le are respectivul(va) negand defectele isi pierde si acesta ,,capul´´.Amandoua sintomele se bazeaza pe entuziasm.

3.Este ,,Admiratia´´In baza unui studiu profund si a unei comunicari eficiente tu descoperi ca accepti persoana respectiva si ca are o serie de calitati prin care il necesiti.Doresti sa imparti viata ta cu Ea si sa faceti un proiect común dupa ce ai pus in balanta totul .Atat defecte cat si calitati.Itit dai seama ca persoana respectiva poate fi complementul tau si te ajuta sa cresti ca persoana.Spun Admiratie pentruca este important ca de la bun inceput sa existe o sintoma de admiratie pt persoana respectiva care sa te faca sa o vezi mai speciala si sa te si atraga din punct de vedere sexual.(Aceasta pentru o relatie cu un orizont larg indreptat spre casatorie)

In concluzie o Amicitie intre un baiat si o fata se poate da de o forma eficienta intodeuna cand intre ei va exista Admiratie fara conotatii sexuale.

Si avem destule cazuri in Biblie de amicitie intre Isus si femei sau intre Apostoli si femei.

Cu drag Eliadde!
Last edited by eliade22 on Wed Apr 07, 2004 11:41 am, edited 1 time in total.
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #4458 ] Postby w3bitzu on Wed Apr 07, 2004 8:43 am

Alisee daca th spui ca un baiat si o fata nu pot fi nici o data prieteni.. atunci cum numesti o relatie dintre un baiat si o fata?Am citit ce a scris bossuletz sper ca zic bine in leg. ca o sa apara o anumita atractie de la un moment dat si ca o potzi controla.. eu zic ca asta cam greu o potzi controla.. ptr ca ai deja anumite sentimente ascunse dak le pot spune asa, si poate o data neintenmtionat dai drumul sentimentelor tale.. ori aratandu-le ori spunandu-le.
w3bitzu

[ #4543 ] Postby zeitza on Thu Apr 08, 2004 6:24 pm

...
Last edited by zeitza on Sun Oct 16, 2005 10:03 am, edited 1 time in total.
zeitza

[ #4547 ] Postby alisee on Thu Apr 08, 2004 6:39 pm

w3bitzu..ti-ai raspuns singur:)
eu ma refeream la "cel mai bun prieten" ...la o prietenie profunda..nu la amicitzii de toata ziua..sau copilarii.
La fel cum a spus si Razvan cred..acel gen de prietenie trebuie avuta cu sotul/sotia..( ideal vorbind)
alisee

Images: 3

Zeita

[ #4562 ] Postby eliade22 on Fri Apr 09, 2004 4:33 am

Zeita draga folosesti o retorica foarte manipulativa. :lol: Esti precum galitieni(los gallegos)raspunzi cu intrebare la intrebare .
Dar pentruca m-ai pus intr-o situatie incomoda am sa raspund cu toate ca nu intra in planurile mele sa fiu asa de obiectiv :oops:

In primul rand Isus si apostolii aveau ao relatie de amicitie cu femeile fara pic de conotatii sexuale.Nu vorbeau numai de lucruri sfinte ci de cum iti mai merge ce crezi despre asta ,cealalta etc.O relatie de prietenie profunda.

In ce ma priveste situatia de azi este mai complicata.Ma explic pentru toate fetele ¿de ce?

Fetele in linii generale au o sensibilitate foarte dezvoltata daca stii sa le atinzi coarda si o serie de necesitati profunde care cand observa ca x sau y i le poate implini incep sa doreasca si sa lupte cu inversunare pt persoana respectiva chiar daca acea persoana nu arata un interes mai mare decat amicitia pentru ea.

¿De ce se ajung la astfel de cazuri si viceversa intr-o relatie de amictie intre baiat -fata?

Intr-o relatie de amcitie profunda puternic dezvoltata si cu intimitate fata isi descopera necesitatile.Arata cum ar vrea ea sa fie inteleasa sau cum ar trebui sa existe acest baiat ,,ideal´´.Amicul ei ca bun amic ce este ii descopera ca acel baiat ,,ideal´´este greu de gasit si totusi exista.
Fata nu isi doreste un pronostic pentru o viata scursa intr-o rutina si lipsita de dinamism cu cineva care ar dori sa o inteleaga dar nu poate pentruca nu il duce capul.

Daca aceasta fata descopera ca AMICUL ei are calitatile necesare ,este deosebit ,stie sa ii impIlneasca necesitatile intelectuale,sufletesti (nu cele sexuale pentruca nu au ajuns acolo)tot se indragosteste de AMIC.Nu este nevoie sa o atraga sexual din prima.Acest concept pe care il au baietii despre fete este eronat.Functioneaza numai cu fetele superficiale.Sexualitatea este lumanarea din varful tortului,fundamentala intradevar dar pentru a cuceri o fata total o cuceresti castigandui sufletul si mintea .Decat dupa acea ,,rematas la faena´´inchei lucrarea.Tu poti face sa dezvolti intr.-o fata interesul sexual pentru tine chiar daca la inceput nu la avut.Daca esti o persoana cu ,calitati stii sa dai la vuelta a la tortilla.Asa ceva este posibil atat la fete cat si la baieti.

Dar asta nu inseamna ca Amicul se indragoste automat de ea si atunci intervin probleme.Adevarati Barbatii care inteleg o femeie si stiu sa ii implineasca necesitatile de multe ori se pierd in aventuri multe, constienti ca pot cuceri usor,isi sacrifica viata unui ideal abstract(lipsit de conotatii feminine,si numai o mica minoritate se fac barbati de casa )

Spilcuieste printre ce am scris caci am raspuns intre ,,metafore si epitete´´ :lol: strict la intrebare.

Cu drag Eliadde!
eliade22
Moderator

[ #4578 ] Postby Hasdeu on Fri Apr 09, 2004 9:16 am

,,rematas la faena´´inchei lucrarea
stii sa dai vuelta a la tortilla
Oleeeee, muy bieeennn ! Vaya matador que tenemos con nosotros! Bravo Eliadde ai scris f inteligent! Pe bune. Si zici ca ai vorbit pt toate fetele, inclusiv pt cele care iti dau tarcoale :lol: ? Stiu eu unele care vin la biserica pt tine... Poate o aduci la bisrica(Isus) si pe zeita madrilena... Zeito linisteste-te glumim, dar tu ia-o si-n serios... Poate ca-ntr-o zi vei descoperi ca e bine totusi sa te intorci la Biserica lui Isus...
Brovo Eliadde! Sincer! Imi creste inima cand vad adventisti dezghetati si in acelasi timp si tematori de Duimnezeu.
Hasdeu

[ #4580 ] Postby eliade22 on Fri Apr 09, 2004 9:27 am

Hasdeu ma faci sa rosesc :oops: o sa zica fetele ca nu am pudor si ma dezbrac de caracter.Si mie imi creste inima cand vad frati in credinta care stau tare in adevar.Como tu mi amigo 8) .Asta ne arata putin ca nu suntem nebuni si stim in cea ce credem.

Cu drag Eliadde!
eliade22
Moderator

[ #4581 ] Postby zeitza on Fri Apr 09, 2004 10:02 am

...
Last edited by zeitza on Sun Oct 16, 2005 10:05 am, edited 1 time in total.
zeitza

[ #4582 ] Postby eliade22 on Fri Apr 09, 2004 10:46 am

Mai discutam daca nu vine Domnul.Cine mai stie ce o sa fie si peste 5 ani.Cum o sa mai gandim ce o sa mai fie cu acest forum etc :lol:

Cu drag Eliadde!
eliade22
Moderator

Next

Return to El & Ea