Ce inseamna "a fi sexy"?

Prietenie, dragoste, sex, relatii ...

Moderator: kilergirl

Hainele fac un persoaj sexy?

Poll ended at Fri Jun 11, 2004 10:01 pm

NU
2
14%
DA
12
86%

Total votes : 14

[ #13580 ] Postby kilergirl on Thu Dec 23, 2004 1:05 pm

Ce gasiti a fi sexy la o persoana? Atat la fete cat si la baieti!
Picioarele, parul, hainele, tatuajele, tepii din cap, machiajul, etc?
Sau cand este o persoana sexy?
Image
kilergirl
Moderator

Images: 52

...

[ #13583 ] Postby AdriX on Thu Dec 23, 2004 3:46 pm

sexy poate fi considerat charmul(discretie,finete,naturalete,timiditate) pentru unii.......pentru altii totul se rezuma doar la partea fizica !
AdriX

Images: 0

[ #13597 ] Postby eliade22 on Fri Dec 24, 2004 12:06 pm

Depinde ce cauti.
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #13614 ] Postby kilergirl on Sun Dec 26, 2004 5:07 am

Pai da, asta e intrebarea : Ce cautam? Ce cauti? Ce cautati?.....
Image
kilergirl
Moderator

[ #13645 ] Postby Onisim on Mon Dec 27, 2004 7:31 am

Privirea! Atunci cind nu este lasciva sau ostila, poate fii un element care face o persona "sexy".
Onisim

Images: 30

[ #13711 ] Postby Anke on Wed Dec 29, 2004 8:04 am

Foarte multi oameni confunda placutul cu frumosul.
Nu orice este placut poate fi si frumos, la fel cum nici orice lucru frumos nu trebuie sa fie neaparat placut.

Dar cred ca "sexy", este un cocktail cu frumos + placut, dozele find determinate de ceea ce este mai important ptr tine: placerea sau frumusetea.

c-ya
Anke

[ #13719 ] Postby kilergirl on Wed Dec 29, 2004 9:10 am

Parca era vb sa raspundem la subiect:)
Ce gasesti tu Anke, si voi ceilalti membri, sexy la un baiat/fata care il/o vezi pe strada sau pe care il/o cunosti????
Image
kilergirl
Moderator

[ #13721 ] Postby Anke on Wed Dec 29, 2004 9:28 am

Ma provoci, kilergirl:)? Ai drepate ce am scris nu este la subiect, este la ultrasubiect. :)

Si ca sa iti satisfac curiozitatea particulara:), o sa iti spun ca ptr mine sexy este acea suma de calitatzi care face o persoana (cunsocuta) placuta.
Iar pe strada:), nu prea vad baieti sexy, decat frumosi si atat. Adica vad o pereke de buze frumoase, niste oki frumosi sau niste sprancene frumoase, etc.
Dar mi se pare foarte sexy fundul :oops: unui baiat (stie el cine:P).

c-ya
Last edited by Anke on Wed Dec 29, 2004 10:14 am, edited 1 time in total.
Anke

[ #13724 ] Postby kilergirl on Wed Dec 29, 2004 9:37 am

Stii avem multe in comun.... :P
Am fi prietene bune :D
Image
kilergirl
Moderator

[ #13727 ] Postby Anke on Wed Dec 29, 2004 10:13 am

Imi faci "avansuri"? Sau e doar impresia mea?

c-ya :D
Anke

[ #13766 ] Postby Hasdeu on Thu Dec 30, 2004 11:13 am

Nu sunt avansuri nici macar in gluma, surioara Anke. Kabalistii medievali care, desi nu-L cunosteau pe Isus, puneau mare pret pe puterea cuvintelor... Nu-si permiteau nici un fel de glume usuratice, pt ca vorba era la fel de grava ca si fapta in opinia lor.
Prin Cuvant a fost creat totul...
Gluma nu e la fel de grava ca si fapta, dar este totusi o usuratate sa glumesti cu pacatul, e ca si cum l-ai fi si facut deja pe sfert. Obisnuindu-ne cu pacatul prin vorbe nefolositoare, glume, etc batatorim cai neroditoare intre neuroni si nu-i mai vedem grozavia. Ajungem chiar sa uitam si uitam ca pacatul L-a pironit pe cruce pe blandul Isus. Mie mi se intampla de multe ori. Nu sunt un om pocait.

Noi crestinii din biserica ramasitei avem prin scrierile sorei White o lumina mai detaliata vis-a-vis de inaltele standardele morale, spirituale si intelectuale cerute de Dumnezeu.
satana e un psiholog fin, dar nu cunoaste viitorul. Cel mai bine ne descopera punctele slabe tocmai prin cuvintele nefolositoare pe care le rostim, cuvinte care sunt porti deschise catre ruina spirituala, cuvinte care nu ne ajuta chiar deloc in dezvoltarea caracterului pt cer...

Ce mi se pare mie sexy la o fata? Vocea, talia, tinuta ingrijita, eleganta, increderea, self-esteem-ul, dezinvoltura, dar si retinerea de la familiaritati cu oricine... O crestina rafinata nu-si poate ingadui familiaritati, si cu atat mai putin amicitii prea intime, cu prea multa lume...
Hasdeu

[ #13769 ] Postby zeitza on Thu Dec 30, 2004 12:18 pm

...
Last edited by zeitza on Sun Oct 16, 2005 10:43 am, edited 1 time in total.
Bebe con moderación. Es tu responsabilidad.
zeitza

Images: 9

[ #13782 ] Postby Anke on Fri Dec 31, 2004 8:08 am

Hasdeu wrote:Nu sunt avansuri nici macar in gluma, surioara Anke.

Normal ca nu sunt.
De ce crezi tu mai Hasdeu ca s-au inventat ghilimelele? Doar ptr citate? :)
Uite, ca sa fie clar, nu ma refeream nici pe departe si nici in gluma la acel tip de avans. Dar deh, fiecare intelege ce vrea...

Si din asta rezulta ca si ceea ce inteleg unii din niste cuvinte puse in ghilimele poate fi sexy:).

c-ya
Anke

[ #13783 ] Postby eliade22 on Fri Dec 31, 2004 8:17 am

Gusturile mele sunt unice,nu se pot exterioriza :lol:

Glumeam.Mi se pare foarte relativa chestia pana la urma.

Depinde de context , de persoana respectiva poate nu are un fizic spectacular dar are sarm,stie sa te faca sa razi este de viata etc.

Poae nu este nici asa dar este virtuoasa si foarte decenta.

Poate nu este nici precum exemplele de sus dar are o infatisare foarte atragatoare etc.

In concluzie cam greu sa gasesti toate aceste atribute la o singura persoana asa ca va trebui sa te multumesti cu ceva pana la urma.

Eliadde! :lol:
eliade22
Moderator

Images: 109

[ #13797 ] Postby alisee on Sun Jan 02, 2005 7:14 am

Bine Elliade..dar ia zi tu acuma..e Anke sexy?! :oops:
alisee

Images: 3

da

[ #13842 ] Postby aquaticus on Thu Jan 06, 2005 8:00 pm

exact, Hasdeu. Scri off topic si te legi de subiecte si evenimente care nu nici o legatura cu subiectul.Si atunci pui atatea floricele de tai pofta de scris. Doar ultimele trei randuri pot fi luate in consideratie. Ti-am mai zis eu e timpul sa nu ne mai ascundem in fatza unei perdele si sa fim ceea ce suntem. E tare nasol ca cineva sa fie ceea ce nu este de fapt. Cred ca este tare stresant ca tot timpul sa te prefaci si a pretinde a fi alcineva.
Cat despre glume usuratice nu stiu cine detine conducerea! Nu te mai scuza cu "eu nu sunt pocait", ca si cum e scuzabil comportamentul tau uneori.
"Unii inteleg ce pot, cei mai multi ce vor."
n. iorga
aquaticus
GURU

Images: 87

[ #13846 ] Postby Arknghell on Fri Jan 07, 2005 4:56 am

:oops:
Atunci cand Dumnezeu inchide toate portile, lasa de fiecare data cate o ferestra deschisa.
Arknghell

Images: 13

[ #13847 ] Postby kathy_betty on Fri Jan 07, 2005 11:07 am

90-60-90
kathy_betty

Images: 17

[ #23781 ] Postby kilergirl on Wed Jan 11, 2006 2:59 am

Sexy VS Vulgar

SEXY:
Sa suni si sa-i spui ca mai ai cinci minute si esti linga el!

VULGAR:
Sa intirzii o jumatate de ora la rendez-vous fara sa anunti.

SEXY:
Sa te rujezi cind stii ca iubitul te priveste.

VULGAR:
Sa te rujezi in salonul de spital unde-ti vizitezi prietena bolnava.

SEXY:
Sa fredonezi in timp ce sofezi.

VULGAR:
Sa asculti muzica - de orice fel - cu geamurile lasate si volumul la maximum!
Image
kilergirl
Moderator

[ #23813 ] Postby K_rpe_2M on Thu Jan 12, 2006 12:17 am

mie unul mi se par doua chestii sexy la o fata:zambetul shi vocea!
zambetul insemnand nu doar bucatzika dintre un cm mai jos de nas shi unul mai sus de barbie ci toata fatza!
iar vocea...
lasatzi-va imaginatzia sa zboare...
dar nu prea departe!
legat de alte partzi ale corpului...
nu sunt de acord ca potzi cataloga pe cineva "sexy" doar ptr k are fundul nu-stiu-cum sau sanii 'apetisantzi'-na c-am facut-o de oaie cu adjectivul asta :oops:
a poor sinner!
K_rpe_2M

Images: 49

[ #23826 ] Postby kentucky_fried_chicken on Thu Jan 12, 2006 5:02 am

deleted
Last edited by kentucky_fried_chicken on Tue Nov 28, 2006 4:01 pm, edited 1 time in total.
kentucky_fried_chicken

Images: 1

[ #23829 ] Postby Merlin on Thu Jan 12, 2006 5:27 am

Intrebare intrebatoare: dar de ce sa fii sexy? Este bine stiut ca in spatele fiecarei actiuni, atitudini sta o motivatie.
Cred ca a fi sexy (nu imi place cuvantul), prefer mai degraba atragator, asa, cred ca tine mai degraba de atitudine decat de imbracaminte, dar acuma n-o luati la extreme ca poate fi o paleta foarte larga. Cred ca orice atitudine languroasa ai avea nu poti fi sexy in haine de calugarita, aia ar fi deja ceva ridicol.
Dar vad ca s-au scris multe mesaje pe aici, deci subiectul preocupa.
Cred ca pentru a atinge calificativul asta trebuie urmatoarele ingrediente dupa parerea mea: o igiena impecabila, haine la moda sau cu mult bun gust, par aranjat, pantofi de foarte buna calitate si curati, putin machiaj dupa caz, si o anumita atitudine, cum am mai spus.
Merlin

...

[ #23835 ] Postby Dunkin on Thu Jan 12, 2006 11:38 am

Anke, felicitari pt topic. E misto. Tu si kilergirl bine comentati ... sunt curios cum sunteti in realitate ... referitor la chestiile din comentariile topicului ...
Hmm ... si acum ce inseamna "a fi sexy"? (imi cer scuze daca voi spune ce s-a mai spus ... sunt un pic obosit si nu am reusit sa citesc toate comentariile, dar mi-a placut subiectul) ... ca sa fii o persoana sexy, trebuie sa te nasti cu asta, sa ai in sange cum se zice. Conteaza foarte mult ce ai in creier, educatzia si felul persoanei de-a fi (comportamentul).
Sunt persoane care sunt sexy in adevaratul sens al cuvantului ... (arata bine, mult bun simtz, o educatzie buna, comportament rafinat) = valoare mare ... adika sunt momente din viatza lor cand sunt sexy pentru ca asa se comporta normal, nu trebuie sa faca ceva deosebit pt a fi sexy doar au acel ceva care te atrage si pe care nu-l potzi defini ... si sunt constiente de asta (au un comportament sexy prin felul de a fi) ... si cealalta categorie pe care eu le numesc persoane ieftine care incearca sa fie sexy, sa-i imite pe altzii/altele ... numai ca nu prea reusesc.
Cei care v-atzi complicat in subiect ... lasatzi-va la mana voastra. E destul de simplu.
Si bineintzeles ... tzinuta unei persoane poate sa o faca mai sexy decat e ... nu va ganditzi la ceva vulgar. O fata/femeie e mai sexy cu niste chestii/accesorii pe ea decat fara nimik pe ea.
Dunkin

Images: 7

[ #23837 ] Postby omeg@ on Thu Jan 12, 2006 11:59 am

Merlin wrote:....
Cred ca pentru a atinge calificativul asta trebuie urmatoarele ingrediente dupa parerea mea: o igiena impecabila, haine la moda sau cu mult bun gust, par aranjat, pantofi de foarte buna calitate si curati, putin machiaj dupa caz, si o anumita atitudine, cum am mai spus.

poti fi sexy si cu un par ciufulit si chiar si cu niste slapi simpli,si nu tre sa fii neaparat in rand cu moda ca sa fii sexy,unele tenditze in moda sunt caraghioase.si aiurea cateodata.

poti fi sexy si fiind simplu.nu trebuie sa iesi in evidenta.atitudinea e sexy :!:
Nu sufar de nebunie,ma bucur zilnic de ea!

Image
omeg@

Images: 88

[ #23839 ] Postby omeg@ on Thu Jan 12, 2006 12:10 pm

...
Nu sufar de nebunie,ma bucur zilnic de ea!

Image
omeg@

Images: 88

[ #23867 ] Postby alisee on Fri Jan 13, 2006 5:22 am

legea este, si inca ce lege!Numa ca Domnu nu obliga pe nimeni sa o tina, asta e. tre sa fie si material pt foc ( asta tot de la dom doctor Coman, ca tot il pomenirati).
alisee

Images: 3

[ #23868 ] Postby kilergirl on Fri Jan 13, 2006 6:00 am

1. nu ma intereseaza ce ar raspunde fratele Coman la intrebarea asta. DAca ma interesa il contactam personal. De fapt chiar l-am invitat printr-un email sa raspunda la unele intrebari de pe forum, a acceptat invitatia, iar cand de cand a primit-o nu am mai auzit de el. Deci nu cred ca e interesat.

2. Nu invat pe nimeni sa se rujeze. Cand vreau sa deschid un curs, cu sigurantza nu vei dori sa fii invitat. Vroiam sa subliniez ca prin folosirea machiajelor chiar si pt un look natural, exista doar un pas intre sexy si realitate.

3. Nu te "iau" cu sentimentalisme, ci pur si simplu am invatat ca trebuie sa fiu politicoasa si atunci cand nu sunt de acord cu opinia altuia. Te-ai gamdit vreodata ca prin comportamentul tau cam des evaziv, sa nu dai un exemplu prea bun????

4. Ce te faci sa crezi ca rujul meu ar fi romanesc? Chanel e destul de frantuzesc pt tine???
Image
kilergirl
Moderator

[ #23889 ] Postby babysee20 on Fri Jan 13, 2006 2:21 pm

raspuns pt kilergirl:

la baietzi:
1.inteligenta - pt mine, ceea ce poate fi exprimat si prin " a beautiful mind"...tot ce tine de intelectul unei persoane, de personalitatea sa puternica, de o coloana vertebrala bine definita...ma determina sa o consider pe aceasta ca fiind sexy
2.bunul-simt, manierele determinate mai mult sau mai putin de o educatie aleasa
3.curatenia trupului cat si a ..limbajului :)
4.si acum alte aspecte care ma intereseaza doar daca le urmeaza pe primele, deosebit de importante pt mine: partea dorsala :lol: , o inaltime de peste 1.75, preferabil slab decat gras, o privire blanda, nicidecum muschi, poate doar o urma finutza ca a tras in "tineretze" de fiare :lol:
....cred ca deja am ajuns la descrierea prietenului meu... :lol: :lol: :oops: :oops:

la fete:
1.intotdeauna curate si frumos mirositoare
2.parul lung bine ingrijit
3.apreciez sa descopar ca fiecare poarta exact ceea ce i se potriveste cel mai bine, fara incercarea de a imita
4.o rochie neagra, eleganta, cu spatele dezvaluit, imbracand un trup cu linii fine este cat se poate de sexy si de eleganta in acelashi timp...
5.si nu in ultimul rand, ca si la baietzi, inteligenta, eventuala cultura pe care o are, o fac cat se poate de sexy
babysee20

Images: 1

[ #41408 ] Postby kilergirl on Sat Mar 24, 2007 1:43 pm

Sa fii sexy inseamna sa te accepti pe tine ca femeie... cu toate functiile unei femei.

"O femeie sexy din punct de vedere fiziologic, fie ea cu umerii cazuri, pieptul plat, fata de cal si minte putina, il va gasi pe acela pentru care ea este sexy."

Esti sexy?
Image
kilergirl
Moderator

[ #41653 ] Postby GoGoshica on Mon Mar 26, 2007 5:29 pm

"Si eu sunt de parere ca nu ar trebui sa ne intereseze a fi sexy, ci sunt mai importante alte lucruri cum ar fi bunul simt, eleganta, igiena.."

Sunt de acord cu tine Laura..si as mai avea eu de adaugat valorile/virtutiile umane ( modestia , blandetea , intelepciunea , dragostea ) care , cred eu ar trebui sa ne intereseze mult mai mult sa le dezvoltam , insa din pacate ne pierdem vremea cu lucruri trecatoare , lumesti.

Parerea mea este ca sexi trebuie sa fii doar pentru sotul tau. Doar el are voie sa vada aceea parte a ta.
Last edited by GoGoshica on Wed Mar 28, 2007 2:21 am, edited 1 time in total.
GoGoshica

PreviousNext

Return to El & Ea