Ce inseamna "a fi sexy"?

Prietenie, dragoste, sex, relatii ...

Moderator: kilergirl

Hainele fac un persoaj sexy?

Poll ended at Fri Jun 11, 2004 10:01 pm

NU
2
14%
DA
12
86%

Total votes : 14

[ #6483 ] Postby w3bitzu on Mon May 24, 2004 1:28 am

Da in mare parte asa e .. cand vezi pe cineva sexy.. hopa deja iti sar hormonii etc etc..
...::: web :::...
w3bitzu

Images: 16

[ #6493 ] Postby BoSsul3TZ on Mon May 24, 2004 3:49 am

ia sa-i bagatzi la pusculitza :D sa nu mai sara .. e posibil? :D :)))
:mrgreen:
BoSsul3TZ

Images: 70

[ #6498 ] Postby w3bitzu on Mon May 24, 2004 6:21 am

Bossu.. dejaba au cheia de la lacatul de la capatul pusculitei :))
w3bitzu

[ #11030 ] Postby kilergirl on Mon Oct 18, 2004 11:39 am

Sex-appeal-ul, tine de seninatatea surasului, vine din interior, apoi se vede in exterior.
Nu hainele sunt sexy, ci persoana care le poarta.
Image
kilergirl
Moderator

Images: 52

te

[ #11038 ] Postby aquaticus on Mon Oct 18, 2004 9:56 pm

te mai fac si hainele :)
"Unii inteleg ce pot, cei mai multi ce vor."
n. iorga
aquaticus
GURU

Images: 87

[ #11042 ] Postby eliade22 on Tue Oct 19, 2004 3:04 am

Depinde cine le poarta si cum le poarta.

Pentru canonul frumusetii contemporane un tip musculos si ars de soare este sexy si intr-o salopeta de lucru si cu un picammer in mana :lol:
eliade22
Moderator

Images: 109

...

[ #11053 ] Postby hoppe on Tue Oct 19, 2004 2:44 pm

Hasdeu wrote:Alisuca, Alisuca... Cand eram mic imi placea sa stau intre femei, sa insir la tutun, sa cos, etc. Rabdarea, migala si meticulozitatea intaresc mult sistemul nervos. Dar sa stii ca nu ma pasioneaza revistele secularizate, cu atat mai putin cele pt femei. N-am timp.
Revenind la subiect: e cuvantul sexy derivat din cuvantul sex sau eu sunt popa? Cautam sa-i atribuim o origine mai eleganta dar nu tine... Sex-y e din familia cuvantului sex. Punct.
Credeti catusi de putin ca modurile de gandire senzuale mai mult sau mai putin rafinate din lume devin si modurile de gandire ale tinerilor asteptatori ai secolului XXI?

s-ar putea si foarte bine sa fii popa... ce ai zice daca ,, sex'' este cuvant derivat de la cuvantul de baza ,, sexy'', poate fiind vorba despre derivare regresiva... doar poate... nu stiu...
hoppe

Images: 9

[ #11062 ] Postby cherrypie on Tue Oct 19, 2004 6:18 pm

Eliade22 wrote:Depinde cine le poarta si cum le poarta.

Pentru canonul frumusetii contemporane un tip musculos si ars de soare este sexy si intr-o salopeta de lucru si cu un picammer in mana :lol:

Ca bine zici Eliade22 :) Se mai fac si reclame secsi in ziua de azi... la o cola, un lipici, ceva... nu ? Numa' sa fie fit nenea 8) ca de-ar fi d-ala cu burta.. se schimba canalu' :arrow:
cherrypie

[ #11074 ] Postby w3bitzu on Wed Oct 20, 2004 3:44 am

Si cele cu oameni obezi te fac cate o data sa razi :)
Oamenii obezi se folosesc mai mult la reclamel.. cu iaurturi dietetice.. si chetii din astea.. ca sa le zica. ca ei slabesc si alea alea. :)
w3bitzu

[ #11078 ] Postby wanna on Wed Oct 20, 2004 4:31 am

sexy....
eu cred ca e vorbe in primul rand de atitudinea pe care o ai, dar sunt importante si hainele. societatea de azi e foarte exigenta si chiar daca noi incercam sa spunem ca, conteaza cum e persoana si caracterul ei, frumusetea fizica are un rol foarte important. bineinteles ca nu trebuie sa confundam sexy cu vulgar (cum s a spus si inainte), dar nici sa spunem ca cineva e sexy cand nu e.
pt mine un baiat e sexy cand arata bine, dar influenteaza si atitudinea lui, felul de a fi. asta nu inseamna ca eu caut doar frumusete fizica, dar spun ce inseamna sexy pt mine. totusi cred ca acest termen se foloseste mai mult pt fete. unii considera sexy atunci cand se vede tot (in general baietii :lol: :wink: :!: ... si fetele care se imbraca asa, sau mai bine spus, nu se imbraca :P ) .... eu cred altceva :!: ...
Last edited by wanna on Wed Oct 20, 2004 1:05 pm, edited 1 time in total.
"Motivul pentru care atatea idei bune pier este ca nu pot suporta ... singuratatea."
wanna

Images: 29

[ #11081 ] Postby juanyto on Wed Oct 20, 2004 7:24 am

SEXY [pr.: sexi] adj. invar. 1) (despre oameni) Care are farmec; atrăgător
SÉXY adj. invar. (Despre oameni) Cu sexapil
SEXAPÍL s.n. Atracţie, farmec deosebit pe care îl exercită o persoană asupra sexului opus. [Scris şi: sex-appeal] – Din engl. sex-appeal.

Dupa parerea mea .... o persoana e sexy indiferent de cum ar fii imbracata....pt ca se refera la persoana ca e sexy nu la haine. Iar atunci cand zici de o persoana ca e sexy datorita hainelor care le are pe ea...mai potrivit ar fi sa zici ce sexy e imbracata acea persoana.

Nu va luati de parerea mea :D ca eu nu m-am luat de a voastra :P
juanyto

Images: 3

[ #11114 ] Postby kilergirl on Wed Oct 20, 2004 4:19 pm

Am "convenit" ca sexy inseamna a avea sexappeal. dar oare ce inseamna sexappeal:)? Atractie spre sex!
Deci ca sa fii sexy trebuie sa te gandesti tu personal la sex; astfel prin "telepatie":) se gandesc si ceilalti din jur la sex cand o/il vad!
So, Hasdeu ai dreptate.... e vb numai despre sex :oops:
Image
kilergirl
Moderator

ok

[ #11120 ] Postby aquaticus on Wed Oct 20, 2004 6:37 pm

ok sa presupunem ca aveti dreptate, si ce este asa grav a fi sexy? nu pricep?
de unde pana unde conceptia ca adeptii crestinismului trebuie sa nu fie atragatori?!! consider ca felul in care te simti este foarte important. Religia nu trebuie sa impuna nimic omului, iar daca cineva decide sa se imbrace numai in gri si si cu batic pe cap cu parul lung treaba lui, este decizia lui, are toate libertatea sa fie asa, dar sa nu arunce conceptiile lui si modul lui de a fi in carca religiei. Iar daca o miscare religioasa sau biserica impune membrilor sai cum sa fie, cum sa se imbrace, intr-un cuvant (brain wash) ----se numeste manipulare. Daca ati observat in manualul comunitatii se dau sfaturi cum trebuie sa se imbrace un crestin, nu se impune, de aceea sunt si membru AZS, pentru ca nu este o religie care manipuleaza. Dar, trist este ca sunt membrii care incearca sa faca standardele bisericii dupa standardele lor. Si aici nu ma refer doar la culoarea gri, ci si la extrema cealalta a libertanismului.

Femeia trebuie sa fie frumoasa!
n. iorga
aquaticus
GURU

da

[ #11128 ] Postby aquaticus on Wed Oct 20, 2004 9:33 pm

multi dintre cei care scriu aici sunt fatarnici... cititi comentarile la poze la fete. Una scriu la topicuri, atat de hotarati si de pusnici, iar la o poza se comporta precum un caine care saliveaza la un os :))

atat ma distreaza comentariile la unii, sunt penibile de jenante ce sunt :)
Last edited by aquaticus on Thu Dec 30, 2004 9:51 pm, edited 1 time in total.
n. iorga
aquaticus
GURU

[ #11139 ] Postby wanna on Thu Oct 21, 2004 6:44 am

aquaticus, ai dreptate, nu e rau sa fii sexy, cel putin eu asa cred. e chiar bine mai ales in cuplurile care sunt de mult timp impreuna pt ca trebuie ca tot timpul sa existe atractie, nu totul sa devina rutina si plictiseala..atractia fizica are si ea rolul ei...cel putin eu asa cred..
"Motivul pentru care atatea idei bune pier este ca nu pot suporta ... singuratatea."
wanna

Images: 29

[ #11145 ] Postby juanyto on Thu Oct 21, 2004 7:32 am

Si eu sunt de acord ca nu e nimic rau in a fi sexy ..... chiar mi se pare ca poate fi un dar asta de a fi sexy ...pt ca nu toate persoanele, oricat de mult s-ar aranja si oricat de bine s-ar imbraca, sunt considerate sexy. Eu nu am citit toate postarile de la topicul asta...dar din cate am citit nu am vazut nici un comentariu in care cineva sa fie in dezacord cu "a fi sexy". Iar daca ar fi cineva ....ce sa faca persoana care asa s-a nascut sexy.....sa se bage in sc cu cenusa ca sa nu mai fie considerat sexy. Eu cred ca fiecare din noi vrem sa fim sexy ...din aceasta cauza...inainte de a iesi din casa ...ne uitam in oglinda de cateva ori , ne uitam sa vedem daca suntem bine imbracati si altele.
juanyto

Images: 3

da

[ #11147 ] Postby aquaticus on Thu Oct 21, 2004 7:42 am

wanna, in primul rand bine te-ai hotarat sa mai scri :)

a considera ca lucruri exterioare te fac mai credincios sunt eronate, la fel de gresit cum este sa crezi ca lui Dumnezeu ii place mai mult de tine si iti da credit pt. ca tu faci diferite concesii fara rost. De fapt facand aceste lucruri si considerandu-te un martir nu faci alceva decat sa te slavesti pe tine, in subconstientul tau pe tine te slavesti nu pe Dumnezeu.

sa revenim la sexy si la "a arata bine"

sunt barbati azs insurati care isi tin nevestele in casa, nu le sustin sa faca sport, nici sa se ingrijeasca, apoi le acuza ca sunt grase, ca sunt palide, ca nu sunt atragatoare. De asemenea sunt foarte severi cum se imbraca alte femei la biserica, fac observatii,par tot timpul nemultumiti.
Acesti barbati sunt cei mai inclinati spre infidelitate.In schimb amantele lor sunt exact inversul. Stau mult plecati de acasa, au prieteni azs cu aceleasi conceptii. Nu am cum sa probez, dar in majoritatea cazurilor respectivii calca stramb.
Last edited by aquaticus on Fri Oct 22, 2004 9:37 pm, edited 1 time in total.
n. iorga
aquaticus
GURU

...

[ #11193 ] Postby Ciupag on Sat Oct 23, 2004 5:04 am

Ma intreb de ce marea majoritate a femeilor simt nevoia sa iasa in evidenta intr-un fel sau altul ... prin fizic (haine mai sexy, machiaj, mers, etc.). Sa fie asta "arma secreta" in asa zisa competie din viata de zi cu zi? Interesant este ca toate revistele pentru femei (din lume!) au teme identice de genul: "Schimba-ti look-ul, fii puternica!" sau "Fii sexy si invinge!". De genul asta. De ce nu se bate mai mult moneda pe self-confidence? Trebuie musai ca siguranta de sine sa ti-o dea fusta (prea) stramta sau freza neaparat "la moda'?
Ciupag

da

[ #11199 ] Postby aquaticus on Sat Oct 23, 2004 12:06 pm

pentru ca sunt femei si este foarte normal. Cand o sa mai cresti o sa iti dai seama de mai multe .:)
n. iorga
aquaticus
GURU

Re: da

[ #11202 ] Postby Ciupag on Sat Oct 23, 2004 1:52 pm

Aquaticus wrote:pentru ca sunt femei si este foarte normal. Cand o sa mai cresti o sa iti dai seama de mai multe .:)

aqua se pare ca nu ai inteles mesajul anterior.......si daca tot esti u mai mare si cu experientza mai multa ia lamureste-ma la faza cu : " pentru ca sunt femei si este normal "
asa ca astept raspunsul tau ok ? si sper sa ma conving din ceea ce-mi vei spune ca u esti destul de trecut prin viatza mai ales cand e vorba de femei :wink:
Ciupag

da

[ #11205 ] Postby aquaticus on Sat Oct 23, 2004 2:38 pm

nu vreau sa te dejamagesc dar eu nu educ pe nimeni si nici nu conving. Daca tu intri aici sa iti dezvolti cunostiintele este treaba ta.
Eu nu stiu cati ani ai tu, dar nu este greu de presupus citind mesajele tale. Este ceva normal, de aceea ti-am dat un hint. Acela ca in timp vei intelege mai multe lucruri care nu se explica, despre femei.

in concluzie, esti bine venit pe forum si asteptam interventiile tale pe viitor
n. iorga
aquaticus
GURU

[ #11208 ] Postby edwards on Sat Oct 23, 2004 3:09 pm

salut Ciupagu! esti ala "mic"?:) Bine ai venit si la mai mare!
we rock!
edwards
just a user

Images: 85

...

[ #11218 ] Postby Ciupag on Sat Oct 23, 2004 4:47 pm

edi sunt acelasi Ciupagu` stii u (Adr|X) ...doar cu un nou " look "
nice u meet you too :)
Ciupag

[ #11219 ] Postby edwards on Sat Oct 23, 2004 4:52 pm

Ok, am bagat de seama:)
we rock!
edwards
just a user

[ #11239 ] Postby kilergirl on Sun Oct 24, 2004 12:06 pm

Si noul tau "look " e si sexy:))))))))Ciupag?

De ce femeile au nevoie de un "look" prin care sa iasa in evidenta?
Nu numai femeile au nevoie de asta, ci si barbatii. Pentru ca felul cum arati (si melodia lui Barry White:)) iti ofera acest self confidence, acea siguranta de care au nevoie. Au mai mult curaj, si au scapat de un complex. Caci despre asta este vb in esentza... despre complexe si frustrari.
Image
kilergirl
Moderator

[ #11240 ] Postby bobo on Sun Oct 24, 2004 12:37 pm

kilergirl - Crezi ca prin "look" au scapat de un complex? E adevarat ca iti da o siguranta de care poate ai nevoie dar totusi... e pentru moment... Daca nu te accepti pe tine asa cum esti degeaba te aranjezi in fel si chip. Cred ca prima data trebuie sa te accepti pe tine asa cum esti si abia si abia apoi chestia cu look-ul vine ca ceva care adauga sau completeaza... Ce adauga sau ce completeaza? asta depinde de fiecare in parte... Iar ca la uni baieti sau unele fete mai bine s-ar lipsi de un "look cool" si s-ar pastra naturali, asta e o alta problema... Parerea mea... :wink:
BoBo

Poti sa spui daca un om este istet dupa raspunsurile lui. Poti sa spui daca un om este intelept dupa intrebarile lui.
bobo

[ #13460 ] Postby kathy_betty on Thu Dec 16, 2004 3:56 pm

90-60-90 :lol:
kathy_betty

Images: 17

[ #13493 ] Postby aquaticus on Fri Dec 17, 2004 8:12 am

kathy_betty

90-60-90 Laughing

m-ai facut sa zambesc :wink:
n. iorga
aquaticus
GURU

[ #13542 ] Postby cherrypie on Sun Dec 19, 2004 12:56 pm

neee !
60-90-60
asha se puarta mai nou :lol:
cherrypie

[ #13549 ] Postby Cinderella on Sun Dec 19, 2004 7:30 pm

Ce iti trece prin cap cand vezi o persoana sexy?

Mie nu imi vine in minte sex!
Este doar o provocare in a descoperi daca individul mai mai are si alte laturi "sexy", in afara de cea fizica (cuvantul "sexy", este in acest context, conotativ).

Sau, pe scurt: sexy inseamna sa fii Cinderella :lol:

[schild=11 fontcolor=000000 shadowcolor=C0C0C0 shieldshadow=1]and this is a sexy smile:))[/schild]
Cinderella

PreviousNext

Return to El & Ea