ECONOMIE!

Old Stuff

ECONOMIE!

[ #8250 ] Postby edwards on Mon Jun 28, 2004 10:19 pm

De la 1 iulie,
Energia electrica, gazele, carburantii, alcoolul si tutunul - mai scumpe
* Pretul energiei creste cu 7,8%, al gazelor - cu 5% * La carburanti, scumpire substantiala: 500 lei/litru la benzina, 1.000 lei/litru la motorina * La bauturile spirtoase, cresteri in medie cu 50% * 2.000 - 3.000 lei in plus la pachetul de tigari

De la 1 iulie, un nou val de scumpiri se va abate asupra romanilor. Cresc preturile la energia electrica, gaze naturale, carburanti, bauturi alcoolice si tigari. Astfel, pretul de referinta al gazelor naturale va creste cu 5%. Consumatorii vor mai avea de platit si taxa pe valoarea adaugata, de 19%, care se aplica tarifelor majorate. Tarifele la energia electrica vor fi majorate cu 7,8% de la inceputul lunii viitoare. Consumatorii vor fi taxati, in cazul tarifului social, la un pret de 1.857 lei/Kwh pentru primii doi Kwh, fata de 1.772 cat este in prezent, respectiv cu 7.404 lei/Kwh pentru cantitatea de energie consumata suplimentar fata de 7.983 lei/Kwh. Soferii vor avea cel mai mult de suferit. Preturile practicate de Petrom ar putea creste cu circa 1.000 lei/litru la motorina, respectiv 500 lei/litru la benzina. "Aceste cresteri sunt calculate in functie de noile niveluri ale accizei, dar si de evolutia leu-euro din ultimele luni", au declarat surse din cadrul Ministerului Economiei. Decizia de scumpire a carburantilor se va lua in Consiliul de Administratie al Petrom, care va avea loc cel tarziu miercuri, 30 iunie. Majorarea accizelor la carburanti ar putea determina o crestere a preturilor practicate de Petrom cu doar 200 lei/litru la benzina, respectiv 300 lei/litru la motorina, sustin, pe de alta parte, surse din cadrul companiei. Cum insa cresterea accizelor nu va fi singurul element luat in calcul de catre conducerea Petrom la stabilirea noilor tarife, scumpirea carburantilor va fi substantiala. Lunar, SNP poate modifica preturile in functie de evolutia leu-euro. Daca, la finele anului, euro era cotat la 40.323 lei, ieri cursul anuntat de BNR a fost de 40.745 lei. Peste cateva zile se vor scumpi si bauturile alcoolice. Ca si in cazul carburantilor si al tigarilor, scumpirea se datoreaza in principal majorarii accizelor la aceste produse. Nivelul acestora va creste in fiecare an, pana in 2006, cu exceptia tigarilor, unde calendarul convenit cu Uniunea Europeana stabileste majorari periodice pentru produsele din tutun pana in 2010. Cei care si-au programat vreo nunta sau au vreun alt eveniment de sarbatorit mai au putin timp la dispozitie sa-si faca provizii de bauturi alcoolice, la preturile actuale. Motivul: bauturile spirtoase se vor scumpi, conform estimarilor preliminare, in medie cu 50 la suta. "Pentru bauturile tari (peste 37,5 grade), scumpirea va fi de 55-60 la suta, in timp ce pentru bauturile alcoolice mai slabe am estimat o scumpire de 45 la suta", ne-a declarat Romulus Dascalu, presedintele asociatiei patronale Garant. In plus, TVA (19%) pentru aceste produse va fi aplicata la o suma mai mare rezultata dupa cresterea accizei, accentuand efectul scumpirii. Si fumatorii vor trebui sa scoata mai multi bani din buzunar. Reprezentantii companiilor producatoare spun insa ca scumpirea se va face in trepte, pana la sfarsitul anului. "Pretul mediu pe pachet va creste, in medie, cu 2.000-3.000 de lei, insa cresterea s-ar putea sa fie ceva mai mare, in functie de evolutia raportului leu/euro (n.r.- accizele sunt calculate in euro)", ne-au declarat reprezentantii producatorilor.
Last edited by edwards on Sat Jul 31, 2004 11:06 pm, edited 2 times in total.
we rock!
edwards
just a user

Images: 85

[ #8254 ] Postby tweety19 on Tue Jun 29, 2004 5:14 am

Moamaaaaa..numai asta le mai trebuia romanilor.Bueno...bauturile si tigarile sa le scumpeasca pana nu mai pot dar celelalte.....puf :(
tweety19

Images: 11

[ #8256 ] Postby Arknghell on Tue Jun 29, 2004 7:27 am

Romania... tara mea de dor.... :?
Arknghell

Images: 13

[ #8769 ] Postby Guest on Fri Jul 16, 2004 4:53 pm

si ce :)
Guest

[ #8774 ] Postby Hasdeu on Fri Jul 16, 2004 9:13 pm

Cu fiecare noua scumpire guvernul tot ii invita pe romani sa emigreze. Vom ajunge o tara de oameni plecati in alte tari. Bine ar fi sa ramana in tara doar politicienii hoti si hotii hoti de meserie sa se fure doar intre ei.
Noroc cu forumurile astea care ne mai aduna indiferent de unde ne aflam momentan:lol: !
Hasdeu

[ #8778 ] Postby Arknghell on Sat Jul 17, 2004 2:42 am

Si inca o data romanii o dau in bara cu economia. Scumpiti cat puteti mai si vor ajunge romanii sa se taie de la curent si de la benzina. Asa vrem noi sa intram in UE? Cum a zis Hasdeu eu adaug ceva: hotia e la ea acasa
Atunci cand Dumnezeu inchide toate portile, lasa de fiecare data cate o ferestra deschisa.
Arknghell

Images: 13

[ #15265 ] Postby Creve on Mon Mar 07, 2005 12:34 pm

Asta e ETERNA SI FASCINANTA ROMANIE !!! Pana la urma la noi e tara tuturor posibilitatilor :!: E tara unde preturile sunt aduse la nivelul celor din Europa, in timp ce salariile sunt la nivelul Iraq-ului. Apropo cand o sa se ajunga la salariu minim pe economie de 300 de euro in 2 ani, cand azi e de cca. 80 de euro, iar in 4 ani s-a marit cu doar maxim 30 de euro!!! Cand mai se mareste cu aproape 200 de euro. In vise :(
Timpul poate să devină din rege un biet pion care se pierde foarte uşor dacă eşti neatent sau prost organizat.
Creve

Images: 65

[ #21070 ] Postby VelSatis on Mon Oct 31, 2005 1:04 am

Sa fim optimisti! Nimic nu e imposibil, daka se vrea cu adevarat!!!
Totusi, tara merge MULT mai bine akum dekat sub regimul PSD!!!
VelSatis

Images: 15

[ #21076 ] Postby Creve on Mon Oct 31, 2005 4:59 am

Nu vad in ce sens merge mai bine. PNL-PD recunoaste ca e de rau dar nu face nimic, iar PSD-ul nu recunoastea nimic si drept urmare nu avea ce sa faca. Un exemplu ar fi cu inundatiile, cand primarul general a recunoscut ca nu are cum sa scoata apa din Bucuresti si ca pe viitor var lua masuri (acum sa vedem), iar inainte nu se recunostea incompetenta. Acum sa vedem altceva: preturile cresc in continuare fara ca salariile sa creasca, cetatenii sunt tot mai putin luati in seama (acum ii intereseaza sa intre in UE). Iarna asta la un apartament cu 3 camere si 3 persoane se va plati peste 4 milioane. Pe langa toate astea ai de platit telefon, curent, trebuie sa mananci, si multe atle cheltuieli. Poti sa faci toate astea din salariu? Cata lume va trece iarna fara datorii? Intrebare retorica. Ar trebui sa faca ceva la salarii in primul rand, daca vor sa schimbe ceva si nu sa adauga taxe peste taxe, iar pe cele existente sa le tot mareasca. Cand voi vedea ca au reusit sa faca un nivel de trai bun fara c inflatia sa fie f mare, atunci voi spune ca intr-adevar Romania e pe un drum bun. Pana atunci. Economia devine un cuvant care se gaseste cu greu in dictionar cand vorbesti de Romania. Dupa parerea mea ar trebui scos din DEX.
Timpul poate să devină din rege un biet pion care se pierde foarte uşor dacă eşti neatent sau prost organizat.
Creve

[ #21079 ] Postby VelSatis on Mon Oct 31, 2005 6:55 am

Nu e chiar asa de rau cum zici tu! Intretinerea la un apartament de 3 camere cu 3 persoane, nu va fi in mod normal 4 milioane, ci mai putin!
Iar integrarea in UE, presupune si taxe peste taxe, si scumpiri peste scumpiri! De ce crezi ca ungurii vin sa cumpere din Romania ca e mai ieftin, si de ce crezi ca la inceput, cehii, ungurii si polonezii sunt asa de deziluzionati de integrarea in Uniune si le-a trecut rapid euforia de a fi membrii UE?
VelSatis

[ #21080 ] Postby Creve on Mon Oct 31, 2005 6:58 am

Pai bine Zemy. Sa scumpeasca, dar sa nu uite ca salariile sunt cum sunt. Cam asta e problema cu Romania asta.
Creve

[ #21082 ] Postby VelSatis on Mon Oct 31, 2005 7:10 am

Ai intru totul dreptate, si sa stii k urmaresc cu mare interes si placere ce scrii tu pe forum, creveniceanu cristian!
Din pacate, asta e pretul integrarii care trbuie platit de toate statele noi integrate sau care se vor integra in curand!
Eu sunt totusi de parere ca merita, numai ca este esential ca lupta anticoruptie sa fie REALA!!!
VelSatis

[ #21097 ] Postby Creve on Mon Oct 31, 2005 1:06 pm

Mersi Zemy :D
Creve

[ #21123 ] Postby rH3maXo on Tue Nov 01, 2005 11:05 am

Cine a zis k economia e usoara? Sunt parghii c trebuiesc actionate...salariul ala de UE rezulta din sacrificii. Va recomand Philip Kotler (macar prefata unei carti). O sa revin.
rH3maXo

Images: 2

[ #21127 ] Postby BoSsul3TZ on Tue Nov 01, 2005 3:23 pm

:D niciodata nu o sa se schimbe nimik in bine in aceasta tzara.. se preconizeaza ca in 2007 salariu minim o sa fie aproape de 500 de euro.. lucru care-mi este mai greu de crezut.. dar sa zicem.. ganditzi-va ce pretzuri o sa bage.. de-o sa-tzi stea mancarea in gat!

toate puse una peste alta.. este bine :lol: :lol:
:mrgreen:
BoSsul3TZ

Images: 70

[ #21173 ] Postby rH3maXo on Thu Nov 03, 2005 6:55 am

Ceea c spuneti voi e populism curat si asta nu face deloc bine Romaniei. Unul dintre cel mai putin intelepte lucruri pe care le-ar putea face guvernul Tariceanu in acest moment este sa cada in populism. Cu alte cuvinte, sa cedeze presiunilor sindicale si sa dea drumul unor cheltuieli bugetare nesabuite la rectificarea bugetului pe 2005.Ar fi neintelept sa ne relaxam si sa facem un deficit mare. N-ar fi bine deloc. Acum nu ne mai judeca FMI, ne judeca pietele si agentiile de rating. So, nu poti sa faci performanta in felul asta, trebuie sa gandesti pe termeng lung. Sunt de acord k multe lucruri nu sunt la locul lor , doar suntem o tara "model" (caz special) dar cele mai multe dintre probleme le avem datorita sistemului de gandire comunist cel mai pregnant la "alesii" nostrii.
rH3maXo

Images: 2

[ #21182 ] Postby VelSatis on Thu Nov 03, 2005 2:11 pm

Corect! Trebuia "taiat in carne vie"!!! Dar din 1990 incoace, nu s-a prea vazut asta...
Am avut tot felul de privatizari dubioase si oneroase pt. stat, deci si automat pt. contribuabilul roman, si anume: Petromidia, Rafo(Jafo) Onesti, etc.
Ca privatizari de succes, in afara de DACIA-RENAULT, BRD-Societe Generale, sau Timken in Ploiesti, nu prea mai sunt si altele...
Astept in continuare, macar UN investitor american de talie...!
VelSatis

[ #21186 ] Postby Creve on Thu Nov 03, 2005 11:35 pm

Microsoft a cumparat RAV. E de talie destul de mare? :D :D
Creve

[ #21279 ] Postby VelSatis on Mon Nov 07, 2005 8:03 am

Da, Microsoft e un gigant, dar firma pe care au cumparat-o ei aici nu are prea multi angajati...
Colosii industriali ai Romaniei care si polueaza excesiv, trebuie privatizati!
Avem nevoie in Romania de General Electric, Boeing, Lockheed Martin, General Motors sau Ford, adica de super gigantii americani care sunt lideri mondiali in domeniile lor de activitate!!!
VelSatis

[ #27025 ] Postby Quintus Sertorius on Sat Apr 01, 2006 7:32 am

Zemy wrote:Avem nevoie in Romania de General Electric, Boeing, Lockheed Martin, General Motors sau Ford, adica de super gigantii americani care sunt lideri mondiali in domeniile lor de activitate!!!

"Americanism"? Servilism? Cum se numeste asta?
Quintus Sertorius

Images: 18

[ #27040 ] Postby Fineas on Sat Apr 01, 2006 12:59 pm

Ce vorbesti Zemy... General Motors are pierderi. Economia americana e solida, dar nu sunt lideri in fiecare domeniu.
Fineas

Images: 101

[ #27113 ] Postby VelSatis on Mon Apr 03, 2006 12:17 pm

Asa e, si Ford si GM au pierderi, dar oricand isi pot reveni, mai ales ca au declansat planuri de masuri pentru contracararea declinului! In schimb, celelalte firme mentionate de mine, si altele sunt OK, au profituri uriase, dar ocolesc Romania! Un lucru deloc bun :!:
Alt exemplu: De ce Volkswagen fabrica modelul Touareg in Slovacia si nu in Romania? Pentru ca inca nu am scapat de marea coruptie de factura comunista(deschide-ti urechile tovarase general nostalgic)!
Apropos, toarase general trait 13 ani in comunism, care sunt motivele pt care era mult mai bine atunci???
VelSatis

[ #27115 ] Postby Fineas on Mon Apr 03, 2006 12:54 pm

Zemy, au aveam 18 ani la Revolutie si am multe zeci de ore de stat la cozi. Am experienta de atunci, si cand e coada la metrou, bus sau la muzeu ma descurc sa ajung intre primii. A folosit si comunismul asta la ceva.

Te iei de general degeaba. El are rabdare cu tine. Nu are simpatii comuniste, doar ca are ceva care iti lipseste: echilibrul, echidistanta. Ce-ar fi ca un moderator sa fie atat de extremist ca tine?

Daca patronii americani vor castiga sau nu bani, tu nu castigi nimic ca le faci recalama gratis.
Zelul care-l ai pt americanism, mai bine la-i indrepta catre crestinism. Americanii te pot dezamagi, dar nu si Isus...
Fineas

Images: 101

[ #27122 ] Postby VelSatis on Mon Apr 03, 2006 11:16 pm

Ok, dar exemplul cu Volkswagen ar trebui sa ne dea tuturor de gandit!!!
Si nu e singurul: gigantul american General Electric nu a preluat Electroputere Craiova pentru ca nu a dat spaga guvernului PSD, firma italiana FIAT a fost zgornita in suturi la propriu de liderii sindicali de la Tractorul Brasov in 1991 pt ca au zis ca trebuie sa dea niste oameni afara. Tractorul abia se mai zbate...
RENAULT a platit comisioane substantiale pt a fi lasati sa preia DACIA... :x
Ce nebunie, dupa ce au facut lucruri extraordinare la DACIA, si acum angajeaza ATENTIE: 3000 de oameni, deci 3000 de noi locuri de munca, tot ei au dat spaga ca sa faca lucrurile astea :twisted: :twisted: :twisted: Chestia e ca daca doreau puteau dezvolta fara probleme proiectul Logan oriunde in lume! Nu-i conditiona nimic sa vina in Romania :idea:
Eu m-am cam saturat de tara asta...
VelSatis

[ #27145 ] Postby Creve on Tue Apr 04, 2006 8:31 am

Zemy, eu nu inteleg ce ai cu Renault :roll: Au facut treaba buna si plus de asta 3000 de noi locuri de munca sunt bine venite. una peste alta e vorba de 3000 de oameni care acum au o paine la gura
Creve

[ #27170 ] Postby VelSatis on Wed Apr 05, 2006 5:31 am

Draga Cristian,

Poate m-am exprimat eu gresit! Eu sunt FAN al marcii RENAULT!!!
Si in ceea ce am zis am laudat foarte mult firma mea preferata, iar stupefactia era la adresa guvernelor Romaniei care au cerut spaga firmei Renault :twisted:
Adica ei ne fac un bine, si noi le cerem mita sa ne faca un bine :?
Cam asta era ideea! Altfel, bravo pentru firma RENAULT care in ultima vreme este din ce in ce mai stralucitoare, iar Romaniei i-a facut un bine incomensurabil cu proiectul LOGAN!

Sa auzim numai de bine si te salut calduros! :P
VelSatis

[ #27173 ] Postby Creve on Wed Apr 05, 2006 6:22 am

Asa da Zemy :P
Creve

Return to Anunturi Vechi