Care sistem de operare vi se pare mai bun?

Intrebari despre Windows (orice versiune), Linux (orice distributie) , *BSD (orice versiune) : Instalare! Operare!

Ce sistem de operare folosesti?

Windows
12
50%
Linux
12
50%

Total votes : 24

Care sistem de operare vi se pare mai bun?

[ #2250 ] Postby NightAngel on Wed Feb 18, 2004 2:14 am

Mie mi se pare ca Windows XP Profesional este destul de bun fata de celelalte. Insa nu am lucrat pe linux.
NightAngel

heh

[ #2272 ] Postby edwards on Wed Feb 18, 2004 10:10 pm

auzi, trebuie sa fie o varietate de systeme de operare in intrebarea ta, linux? care linux? windows ? care windows? bsd? care bsd? care distributii? de ce? de ce pui intrebarea daca nu ai o baza, nu ai lucrat decat cu windows xp de aia iti place ala, de NT ai auzit? e la fel ca si xp numai ca poti sa il folosesti consola:)

poate va zic o poveste data viitoare:)
we rock!
edwards
just a user

Images: 85

[ #2283 ] Postby NightAngel on Thu Feb 19, 2004 2:52 am

am vazut linux si imi place cum arata si ce poate sa faca. insa problema e ca nu iti merg toate programele pe el.
NightAngel

[ #2289 ] Postby BoSsul3TZ on Thu Feb 19, 2004 4:29 am

nuj prea multe despre linux, dar jtiu un singur lucru.. este mult mai bun decat Windows-ul..

Folosesc Win2000 profesiional deoarece este mai bun decat celelalte.. si acum nu vb de Xp, deoarece sistemul nu-mi permite.. nu neaparat ca este de pe vremea lu Stefan Cel Mare, doar ca aceste componente nu suporta XP-ul .. nuj de ce.. si nici nu ma interes..

c'ya
:mrgreen:
BoSsul3TZ

Images: 70

[ #2308 ] Postby Guest on Thu Feb 19, 2004 2:03 pm

Si daca le folosesc pe ambele? (Windows & Linux)

Fiecare are avantaje si dezavantaje. Un sistem de operare optim pentru toate categoriile de useri nu exista... dar o varianta buna exista: foloseste te de fiecare cand si cum ai nevoie.
Guest

...

[ #2309 ] Postby Adr|X on Thu Feb 19, 2004 2:35 pm

daca vrei sa lucrezi mai simplu foloseste windows......
dar nu strica sa-ti faci o paritie si de linux....
e interesant si are fata de windows avantaje si dejavantaje dar mai putine.......
poti vedea aproape orice tip de film fara codecuri dar instalarea programelor e mai greoaie.......

insa mai multe intr-o poveste fara sfarsit:)
Adr|X

[ #2322 ] Postby Firehand on Thu Feb 19, 2004 5:57 pm

Am "gustat" putin RedHat Linux (ver. 7.2 & 9). Nu prea este recomandat incepatorilor si celor care vor sa obtina rezultate din prima. In ce priveste performanta: linuxul este tatal windows-ului. Pacat ca nu este user-friendly(desi in ultimul timp tinde spre asta).
PS: acum folosesc WinXp- din comoditate!
Firehand

Images: 23

[ #2326 ] Postby edwards on Thu Feb 19, 2004 10:35 pm

spre suprinderea mea, gasesc systemul linux mult mai optimizat si mai bun decat windowsul ca si DESKTOP! sa nu facem confuzia intre server (consola) si desktop linux.
orice se poate face pe linux ce se poate face pe windows, mai putin games.
intrebati-ma si va voi raspunde:)
we rock!
edwards
just a user

[ #2332 ] Postby Zhais on Fri Feb 20, 2004 3:02 am

nu ma pricep prea mult, asta e treaba celor inteligenti .. insa eu credeam ca si banii sunt o problema, licentele sunt scumpe, deci.. ce este mai bun dar si avantajos financiar?

PS. Adr|x, vreau si eu delphi 3, versiunea in engleza. ai?
Daca-ti ramane mintea cand toti ceilalti si-o pierd :)
Zhais
ed-girl

Images: 31

[ #2337 ] Postby BoSsul3TZ on Fri Feb 20, 2004 4:37 am

Spune-ti-mi va rog care credetzi ca este cel mai bun Antivirus?.. am avut Nortonul 2003 dar cere prea multe resurse.. 10x..
:mrgreen:
BoSsul3TZ

Images: 70

..

[ #2350 ] Postby Adr|X on Fri Feb 20, 2004 9:56 am

zhais vezi http://www.borland.com si ai acolo toate versiunile de delphi.....

see ya
Adr|X

[ #4749 ] Postby Weslley on Thu Apr 15, 2004 9:30 am

eu am si windows si linux, da sincer sa fiu nu am mai intrat pe linux de 3 luni :)
e misto, da daca m-am obisnuit cu win .. cam grele
imi place linux ca se misca mai repede. cel putin la mine, si internetu merge mai bine pe linux ..
Weslley

[ #5870 ] Postby Firehand on Mon May 10, 2004 2:38 pm

Cu o singura exceptie, toate versiunile de linux pe care le-am incercat, au palit atunci cd a trebuit sa-mi recunoasca&foloseasca modemul (intern). Am instalat zilelea astea de cateva ori Mandrake 9.1 si Fedora Core 1. Cucu-bau. Am incercat toate metodele si nici ca am reusit. Daca te pricepi sa folosesti Linux,ok! Dc nu, mai bine lasa-te. Se pare ca nu ma pricep (nici ca mai instalez linuxul prea curand).
Firehand

Images: 23

hmm.

[ #6505 ] Postby m0ttan on Mon May 24, 2004 8:44 am

io am o fixatzie cu windows2000 pro cu sp4... dintre windowsurile de pana acu.. iar ca alternativa.. ma multzumesc cu unix sh linux Slackware
m0ttan

Images: 0

[ #6815 ] Postby _POLICE_ on Mon May 31, 2004 2:35 pm

Se intreaba care e mai bun, in cazul in care nu se stie prea multe nici despre unul, nici despre celalalt. hehe :). Nu stiu cine a intrebat, dar ia un sfat: Vezi ce poate sa manance cel mai bine calculatorul si necesitatile tale, si ala e cel mai bun pt tine! Cu conditia sa stii ce sa-i ceri, si cum sa stai de vorba cu el.Tu trebuie sa fii operaturul! Eu folosesc win2000 PRO. SP4. pe mine, asta m-a convins.:)
_POLICE_

ce imi place !?

[ #9150 ] Postby Chance on Wed Aug 04, 2004 8:14 pm

Mie sa va spun sincer imi place consola din HC :p dar noa` acuma cum or avansat si ei am trecut pe consola din orice alt sistem Linux, BSD :p (NOTE mai nou influentzat de imprejurarile debianului :p)
Trebuie sa recunosc ca si windowsul este bun pt anumite aplicatii in rest nasol :p

In final, sarumana si va urez toate cele bune :roll:
Chance

OS preferinte

[ #9155 ] Postby florin on Wed Aug 04, 2004 10:55 pm

Nu cred ca isi au rostul genul asta de discutii despre sistemele de operare pentru ca fiecare isi lauda sistemul favorit, si astfel aceste discutii duc la nesfarsit. Fiecare sistem in parte are calitatile si defectele sale.
florin

[ #9254 ] Postby NorthLite on Sun Aug 08, 2004 8:18 pm

asa e, fiecare e loial la sistemele care le foloseste.
NorthLite
Adventist Knight

[ #18517 ] Postby oye on Thu Jul 28, 2005 12:13 am

dani_ro wrote:Cu o singura exceptie, toate versiunile de linux pe care le-am incercat, au palit atunci cd a trebuit sa-mi recunoasca&foloseasca modemul (intern). Am instalat zilelea astea de cateva ori Mandrake 9.1 si Fedora Core 1. Cucu-bau. Am incercat toate metodele si nici ca am reusit. Daca te pricepi sa folosesti Linux,ok! Dc nu, mai bine lasa-te. Se pare ca nu ma pricep (nici ca mai instalez linuxul prea curand).

Pentru ca ai un winmodem. Iar daca nu stii ce e aia , va spun SI eu o poveste data viitoate :)
Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.
oye

Images: 1

[ #18518 ] Postby Creve on Thu Jul 28, 2005 12:24 am

Salutare lume. Nu am lucrat pana acum pe Linux dar l-am vazut. Sunt avantaje si dezavantaje. Windows-ul este mai complex dar fata de Linux este foarte supus virusarii, in timp ce pentru platforma Linux din cate stiu eu virusii inca nu isi fac de cap printre fisierele de sistem. De regula apar virusi pentru platformele windows care sunt mai folosite.
Timpul poate să devină din rege un biet pion care se pierde foarte uşor dacă eşti neatent sau prost organizat.
Creve

Images: 65

[ #18519 ] Postby oye on Thu Jul 28, 2005 12:35 am

true! Sunt avantaje si dezavantaje , dar se pare ca balanta dezavantajelor se inclina mult cand vine vorba despre windows.
Si vreau sa zic ca windows, ca sistem de operare desktop, nu este chiar mai friendly decat linux. Sau .. ma rog , depinde din ce punct de vedere privim lucrurile, dar din windows nu ai nici un mic incon sau shortcut pe care sa dai click si sa iti permita fel si fel de configurari legate de sistem in sine , precum securitatea , pe cand linux are acest avantaj.
Dar in fine , am dat click post pentru ca voiam sa le transmit un mesaj tuturor care folosesc doar windows si ii iau aparerea :
CALCULATOARELE SI INTERNETUL EXISTA DINAINTE CA WINDOWS SA APARA!!
Am avut , in trecut , N discutii , cu fel si fel de persoane , pe tema ca Internet fara Windows nu exsita..
Ba exista , Unix de exemplu este mult mai vechi decat Windows.
Iar in anii n care Internetul se nastea , Bill Gates nici macar in acel amarat de garaj nu era (inca! , din pacate a aparut mai tarziu).
Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.
oye

[ #20369 ] Postby KernelPanic on Tue Oct 11, 2005 7:13 am

Salut,

Folosesc Windows 2000 Pro si Linux, sunt foarte multumit de Linux, este foarte rapid, filmele se vad exceptional de bine pe Linux, ceea ce nu am visat sa fac cu Windows am facut cu Linux.
Deci in final am votat pentru Linux.
KernelPanic

[ #20532 ] Postby edwards on Mon Oct 17, 2005 2:48 am

ce folosesti pt a vizualiza filmele? este acel software GPL? include toate codecurile? vezi si DiVX ? Poti sa faci editare? Ce ai visat sa faci cu Windows si nu ai reusit? Ce distributie linux folosesti?
we rock!
edwards
just a user

[ #20972 ] Postby KernelPanic on Wed Oct 26, 2005 7:07 am

Code: Select all
ce folosesti pt a vizualiza filmele?

Pt filme folosesc mplayer, si mai rar kaffeine, suporta formaturile:DivX, XviD, MP3, VCD, DVD, MPEG 1/2, MPEG 4, OGG, WAV, AC3, MPC, ASF, WMV, si inca vreo cateva pe care nici nu le-am folosit inca.(pe partea de multimedia recomand un live cd de 5.7 MB Geexbox)

este acel software GPL?

Tragi concluzie singur!
 include toate codecurile?

eu cred ca da!
vezi si DiVX ?

Da!
 Poti sa faci editare?

Da (daca te pasioneaza editarea grafica/video poti [glow=red]![/glow])
Ce ai visat sa faci cu Windows si nu ai reusit?

un exemplu, nu am reusit sa configurez un proxi pe Win care sa dea internet pe adresa MAC (daca gasiti voi sa ma anuntati).
Ce distributie linux folosesti?

Mai multe, printre cele mai utilizate, Fedora Core, Debian, Slackware, Mandriva ... (acum testez un Mandriva)!
KernelPanic

[ #20983 ] Postby eugenyus007 on Wed Oct 26, 2005 2:25 pm

Eu folosesc si Windows si Linux. Asa cum Windows-ul are mai multe versiuni, si Linuxul de asemeni are si el mai multe. Ca sistem de uz mai usor si cu facilitati mai usor de gasit si de folosit este Windowsul.. Dar ca sistem folosit ca server si alte lucruri legate de reteaua locala sau globala este Linuxul.
eugenyus007

[ #21461 ] Postby elvis_invingatori on Sat Nov 12, 2005 10:58 pm

linux e net superior fata de windows . sincer eu nici nu inteleg cum puteti sa comparati linux cu windows . multi nu folosesc linux din cauza prostiilor de genu nu merg toate jocurile.. toate programele.. insa pt aproape toata programele windows exista distributii linux cu acelasi scop .. acuma revin la iubirea mea .. mandrake :D :D vb dupa ce il instalez
elvis_invingatori

[ #21584 ] Postby danieLs on Wed Nov 16, 2005 10:32 am

Parerea mea e ca FreeBSD RULLEZ , e pur UNIX fatza de Linux plus ca din el a derivat MAC OS care e super pentru un simplu user...
Si linux-ul e tare dar tot spre FreeBSD ma inclin.

PS : BSD chiar nu e pentru incepatori fata de alte distributii linux cum ar fi Mandriva, SUSE sau Fedora
You always know a little more than they think you do, and a little less than you'd like to.

Image
<\>
_/\_
danieLs
Last Man Standing

Images: 25

[ #21585 ] Postby danieLs on Wed Nov 16, 2005 10:37 am

a si despre jocuri pe *NIX sunt destule jocuri destul de faine care merg si pe acest sistem de operare de ex Doom 3 si altele daca stii unde sa cauti.
Si pana la urma daca esti destul de "matur" sa treci pe *NIX deja nu cred ca ar fi o problema sa mai lasi jocurile doparte si sa te multumesti cu un solitaire din cand in cand :lol:
You always know a little more than they think you do, and a little less than you'd like to.

Image
<\>
_/\_
danieLs
Last Man Standing

Images: 25

[ #25686 ] Postby palomitta on Tue Feb 21, 2006 3:46 am

si os x tiger merge.... pt incepatori :D
palomitta

Images: 8

[ #25717 ] Postby kentucky_fried_chicken on Tue Feb 21, 2006 10:14 pm

deleted
Last edited by kentucky_fried_chicken on Tue Nov 28, 2006 3:50 pm, edited 1 time in total.
KFC

Be happy!!
kentucky_fried_chicken

Next

Return to Intrebari despre Sistemele de Operare