Care sistem de operare vi se pare mai bun?

Intrebari despre Windows (orice versiune), Linux (orice distributie) , *BSD (orice versiune) : Instalare! Operare!

Ce sistem de operare folosesti?

Windows
12
50%
Linux
12
50%

Total votes : 24

[ #25763 ] Postby w3bitzu on Thu Feb 23, 2006 4:20 am

laudati`va .. ca pana la urma tot Xp PRo folosesc :)
...::: web :::...
w3bitzu

Images: 16

[ #25768 ] Postby DULCIANO on Thu Feb 23, 2006 5:21 am

Sa imi dau si eu cu parerea ca am lucrat pe mai multe sisteme de operare.
Cel mai bun S.O. este cel care iti raspunde cel mai bine cerintelor tale. Deci e in functie de ceea ce faci.
Windowsul este cel mai raspandit S.O. din lume si deci raspunde cel mai bine cerintelor celei mai mari parti dintre utilizatori.
Asa cum nu exista S.O. perfect, asa si alte S.O. sunt superioare Windowsului la diferite capitole cum ar fi faptul ca pe un server Linuxul e mai stabil vizibil.

Cel mai mare avantaj al Windowsului, nu este la el in sine ci mai ales faptul ca producatorii de soft il considera sistem de referinta. Gama cea mai larga si diversificata de aplicatii software sunt adresate Windowsului. (Evident ca au fost si ratiuni economice la mijloc).
Am folosit pe Linux diferite editoare ca Open Office(foarte lent), cam toate browserele de Internet existente, Gimpul pentru prelucrari foto si altele, dar sunt simtitor inferioare celor echivalente de pe Windows din multe privinte.
In concluzie la mine la ora actuala Windowsul(XP SP2 incorp. actualizat la zi) este sfant.
"La Lege si la marturie! Caci daca nu vor vorbi asa, nu vor mai rasari zorile peste poporul acesta."(Isaia)
"Adevarul nu are nimic de pierdut in urma unei cercetari amanuntite." (Ellen White)
DULCIANO

Images: 2

edwards

[ #30974 ] Postby eduard01 on Tue Aug 15, 2006 7:20 am

edwards ! hai sa te intreb ...cum ti se pare linux ubuntu, ca am vazut la screenshoturi postat de tine.. cum ti se pare? cum merge ? ca si eu o sa il am dar nu stiu daca merita instalat.. poti sa imi trimiti ceva screen-uri ? pe privat? eu folosesc acum win xp nemesis 3 si merge destul de bine , dar as vrea sa incerc ceva mult mai bun..

P.S : de ce considerati ca Mandriva ii pentru incepatori daca noi toti suntem incepatori ,de ce nu ne multumim cu ce avem? :d
eduard01

[ #46629 ] Postby addy on Sat Jun 02, 2007 6:59 am

be happY Image
addy

Images: 46

Previous

Return to Intrebari despre Sistemele de Operare