De ce voi tinetzi Sabatul cand acesta a fost dat numai ...

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Re: De ce voi tinetzi Sabatul cand acesta a fost dat numai ...

[ #72125 ] Postby Davieboy on Wed Mar 18, 2009 6:51 am

Confucius wrote:colega, nu intzeleg despre ce greseala vorbesti. in rest, nu mi-ai spus ceva interesant...
greseala se refera la afirmatia ta ca ai recunoscut traducerea lui Cornilescu...este cealalta dinaninte lui Cornilescu, si anume KJV - textul meu a fost dat in engleza!
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot_________________________________________________________Viziteaza http://www.OrtodoxPagan.com
Davieboy

Images: 0

[ #72126 ] Postby Gabriy'el on Wed Mar 18, 2009 6:54 am

Image Confucius, te invit pe tine sa ii explici "inteleptului" care a scris fraza de mai sus cum stau lucrurile. La mura in gura vad ca e imun.Daca nu citesti atent ce scrie altul , normal ca poti debita orice concluzii.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #72127 ] Postby Davieboy on Wed Mar 18, 2009 6:59 am

Gabriy'el wrote:Practic in ultima vreme nu exista vreun post de-al tau , in care sa nu faci referire la mine. Asa ca deschide ochii si vezi-ti de treaba, si posteaza la subiect.

asta pentru ca esti idolul meu!...daca tu poti sa o ai pe EGW, eu nu te pot avea pe tine? Intra pe celalalt topic ca-ti vorbesc la subiectImage
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot_________________________________________________________Viziteaza http://www.OrtodoxPagan.com
Davieboy

[ #72129 ] Postby Gabriy'el on Wed Mar 18, 2009 7:01 am

Ai luat-o cam rau pe aratura daca cauti idoli. Parca te prezentai ca un Cautator de adevar. Ti-ai schimbat scopurile de cand ai venit pe forum? Cat de usor ai putea sa vezi adevarul in ce priveste topicul de la etajul celalalt daca ai baga putin in priza aparatul critic.
Last edited by Gabriy'el on Wed Mar 18, 2009 7:02 am, edited 1 time in total.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

Gabriy'el

[ #72130 ] Postby Davieboy on Wed Mar 18, 2009 7:01 am

Gabriy'el wrote:Image Confucius, te invit pe tine sa ii explici "inteleptului" care a scris fraza de mai sus cum stau lucrurile. La mura in gura vad ca e imun.Daca nu citesti atent ce scrie altul , normal ca poti debita orice concluzii.

Lasa-l pe Confucius...eu cu tine vorbescImage
Davieboy

[ #72131 ] Postby Gabriy'el on Wed Mar 18, 2009 7:03 am

Davieboy wrote:Lasa-l pe Confucius...eu cu tine vorbesc

Am facut referire la observatia facuta de tine lui C. Sau si atunci vorbeai tot cu mine in timp ce te adresai lui? :D

Gabriy'el

[ #72135 ] Postby Davieboy on Wed Mar 18, 2009 7:21 am

Gabriy'el wrote:Am facut referire la observatia facuta de tine lui C. Sau si atunci vorbeai tot cu mine in timp ce te adresai lui? :D

Confucius realizeaza ca orice alt argument despre rotirea pamintului acum a devenit irelevant dupa explicatiile date de mine...sorry Confucius,...colegul tau mi-a lasta-o o poarta atit deschisa in fata mea ca n-am putut rezista! - ai intrat la mijloc din nou din greseala ;)
Davieboy

[ #72159 ] Postby Confucius on Wed Mar 18, 2009 10:16 am

Gabriy'el wrote:Image Confucius, te invit pe tine sa ii explici "inteleptului" care a scris fraza de mai sus cum stau lucrurile. La mura in gura vad ca e imun.Daca nu citesti atent ce scrie altul , normal ca poti debita orice concluzii.

pai eu i-as explica, dar nu mi-e clar ce a intzeles el...Image n-am rabdare sa stau mult asupra textelor.
observ ca e mai familiarizat cu exprimarea in limba engleza, ca a pierdut mult din obisnuintza de a se exprima in limba romana.

incerc totusi: in traducerea Cornilescu, versetul 8 din Exod 20 apare asa: "Adu-tzi aminte de ziua de odihna, ca s-o sfintzesti."
in versiunea engleza KJV, textul este nuantzat spre ideea de pastrare a zilei sfintzite de Creator ("by keeping it holy").

nu stiu daca am fost clar, cu toate ca am revenit de doua ori asupra textului.
Last edited by Confucius on Wed Mar 18, 2009 11:26 am, edited 2 times in total.
Confucius

[ #72160 ] Postby Confucius on Wed Mar 18, 2009 10:30 am

Davieboy wrote:...sorry Confucius,...colegul tau mi-a lasta-o o poarta atit deschisa in fata mea ca n-am putut rezista! - ai intrat la mijloc din nou din greseala ;)

din a cui greseala? Image
Confucius

[ #72166 ] Postby Davieboy on Wed Mar 18, 2009 12:04 pm

Confucius wrote:
Davieboy wrote:...sorry Confucius,...colegul tau mi-a lasta-o o poarta atit deschisa in fata mea ca n-am putut rezista! - ai intrat la mijloc din nou din greseala ;)

din a cui greseala? Image
evident ca a mea...vezi ca am inceput declaratia cu un "sorry"Image
Davieboy

[ #72288 ] Postby arriana on Mon Mar 23, 2009 7:01 am

Doua lucruri a sfiintit Dumnezeu: Sabatul si Casatoria insa unora le convine sa creada ca numai Casatoria. Sabatul nu a fost dat numai evreilor ci a fost dat noua tuturor. Un lucru sfintit este un lucru vesnic, nu azi e sfant si maine nu mai e. Cei care spun ca Sabatul a fost desfiintat ar face bine sa se abtina. Una e sa spui ca nu vrei sa-l accepti si alta e sa spui ca nu mai exista. In ziua de azi fiecare interpreteaza Biblia dupa cum ii convine, ca asa ii este mai comod. Am cunoscut o persoana care cu ceva timp in urma se convertise la adventism si sustinea sus si tare ca asta e religia adevarata dar dupa cateva fraze citite pe internet despre evrei si musulmani s-a retras. Si astazi se contrazice pe niste lucruri care cer un studiu amanuntit si nu cateva minute petrecute pe internet. Eu una nu am de zis decat atat: ORB ESTE NUMAI CEL CE NU VREA SA VADA.
arriana

[ #72315 ] Postby radurus on Tue Mar 24, 2009 4:01 am

lucruri simple pe care unii doresc sa le complice astfel folosindu-le ca argument pt indoiala/necredinta lor.
Mereu ma gandesc daca sa spun ceva....Conteaza parerea mea?
radurus

Images: 1

[ #72317 ] Postby Confucius on Tue Mar 24, 2009 4:17 am

radurus wrote:lucruri simple pe care unii doresc sa le complice astfel folosindu-le ca argument pt indoiala/necredinta lor.

e simplu sa comentezi de pe margine...
tu cu ce ai contribuit la elucidarea problemelor, pentru ca cei necredinciosi sa creada?
Confucius

[ #72421 ] Postby radurus on Thu Mar 26, 2009 2:51 am

normal sa comentez de pe margine dupa ce ti-am vazut "pledoariile"
ce te astepti sa mai completez la ce s-a spus deja?
poti sa ai ultimul cuvant...
nici nu ma obosesc sa raspund
Mereu ma gandesc daca sa spun ceva....Conteaza parerea mea?
radurus

Images: 1

[ #72429 ] Postby Confucius on Thu Mar 26, 2009 10:36 am

radurus wrote:normal sa comentez de pe margine dupa ce ti-am vazut "pledoariile"
ce te astepti sa mai completez la ce s-a spus deja?
poti sa ai ultimul cuvant...
nici nu ma obosesc sa raspund

colega, nu erau pledoarii, erau intrebari pe care si le pune un fost membru al bisericii baptiste, care cauta niste lamuriri...
nu esti deloc grozav, ci rautacois. e o oboseala sa-mi raspunzi? Image pai vad ca ai facut-o deja. te-a epuizat? Image
ma dezamagesti...
Confucius

Re: Casatoria

[ #72435 ] Postby deity on Fri Mar 27, 2009 9:25 am

DJalexx wrote:Asadar intrebarea care tot mi-am pus-o mereu in leg. cu adventistii...!

De ce voi tinetzi Sabatul cand acesta a fost dat numai poporului evreu ..acestia fiind israelitii...???

De ce pana in 1846 adventistii sarbatoreau Duminica si apoi au trecut la Sambata?

CIAo :wink:

In primul rand, Sabatul a fost dat la creatiune, atunci nu erau popare sau natii. daca ne luam dupa teoria ta ar trebui deschis si un topic: de ce va bucurati de luminatori cand ele au fost date doar "evreilor" sau doar "lui Adam si Eva"

Faptul ca pana in 1846 am tinut duminica nu inseamna ca ramanem fixati la acel obicei, chiar daca Dumnezeu ne descopera ceva mai mult. eu admir faptul ca nu ne-am rusinat de ce am crezut si ca, desi a fost o greseala nu am negat-o, insa nu am ramas in ea. ar fi buna aceasta atitudine si astazi.

cam asta e parerea mea :)
"cel mai important lucru atunci cand esti in groapa e sa te opresti din sapat" Warren Buffett
deity

Images: 15

[ #72436 ] Postby Confucius on Fri Mar 27, 2009 11:45 am

radurus,
m-am uitat anume sa-mi fac o impresie asupra contributziilor tale la discutziile de la alte topicuri, dar nu prea te-am gasit. am intzeles de ce stai pe margine: nu ai ce spune.
Confucius

[ #72437 ] Postby cristian on Fri Mar 27, 2009 2:36 pm

Faptul ca pana in 1846 am tinut duminica nu inseamna ca ramanem fixati la acel obicei, chiar daca Dumnezeu ne descopera ceva mai mult.

Trist este ca imediat dupa marea dezamagire de la 1844, Ellen a inceput sa primeasca viziuni, fara sa vada Sabatul... mult timp...
A trebuit sa il arate o insignificanta surioara, care nu primea viziuni dar citea Biblia.
Singura si lamentabila scuza/explicatie ar fi ca Dumnezeu nu i l-a aratat. Paradoxul derutant este ca el era in Scriptura... Image
cristian

[ #72439 ] Postby Gabriy'el on Fri Mar 27, 2009 2:51 pm

Cristian wrote:Paradoxul derutant este ca el era in Scriptura...

Multe sunt in Scriptura si totusi majoritatea nici astazi nu le observa. Sabatul e printre cele mai bune exemple.

Gabriy'el

[ #72440 ] Postby cristian on Fri Mar 27, 2009 2:54 pm

Fie...Image
cristian

Re: De ce voi tinetzi Sabatul cand acesta a fost dat numai .

[ #84320 ] Postby Akeelah on Fri Nov 11, 2011 1:35 pm

pt ca pur si simplu asa scrie in cele 10 porunci ale lui d-zeu. E simplu. In porunca 4, nu scrie: paziti sabatul doar voi evreii. ci cele 10 legi sunt universale pt toti.
Daca Dumnezeu nu exista dar tu crezi in El, nu ai pierdut nimic. Dar daca El exista defapt, si tu nu crezi in El, ai pierdut totul.....:(
Akeelah

[ #84360 ] Postby furtuna dragos on Tue Nov 22, 2011 4:18 pm

Akeelah wrote:pt ca pur si simplu asa scrie in cele 10 porunci ale lui d-zeu. E simplu. In porunca 4, nu scrie: paziti sabatul doar voi evreii. ci cele 10 legi sunt universale pt toti.

Poate daca şi argumentezi asta o mai crede cineva...
In sambata asta am pofta sa beau,
sa umplu masa de sampanie,
si trei zile pe acasa sa nu dau,
sa o tin intr-o petrecere,
in timp ce biblia ii spala pe indieni la creiere. :P
furtuna dragos

Images: 11

[ #87582 ] Postby Akeelah on Sat Jan 30, 2016 1:04 pm

furtuna dragos wrote:
Akeelah wrote:pt ca pur si simplu asa scrie in cele 10 porunci ale lui d-zeu. E simplu. In porunca 4, nu scrie: paziti sabatul doar voi evreii. ci cele 10 legi sunt universale pt toti.

Poate daca şi argumentezi asta o mai crede cineva...

Dle Dragos, pentru a avea un rod argumentele cred ca mai intai trebuie actionat la radacina si sursa gandirii dvs. Astfel va rog sa vizionati de urgenta acest video si sa cititi acest articol: https://www.youtube.com/watch?v=RmkwtltR8pw

Si asta:

http://despreisus.ro/Articles/ViewOne.aspx?ArticleId=28

:) Multa sanatate si intelepciune de la Creatorul nostru! :)
Daca Dumnezeu nu exista dar tu crezi in El, nu ai pierdut nimic. Dar daca El exista defapt, si tu nu crezi in El, ai pierdut totul.....:(
Akeelah

[ #87587 ] Postby Dragano on Sun Jan 31, 2016 6:30 am

Hmm, eu stiam ca imparatul Constantin a dat primele 50 de biblii spre studiere in imparatia sau regatul lui.
Dar de ce ar trebui sa fim noi toti evrei ca evreii ? Poate noi vrem sa fim mantuiti ca romani sau ca sarbi sau ucrainieni. Dumnezeu nu ne primeste daca vrem sa fim altfel ?
Antrenor de preoti hard core si semizei
Dragano

Previous

Return to Spiritualitate