Ce este prietenia?

Old Stuff

Ce este prietenia?

[ #9070 ] Postby edwards on Fri Jul 30, 2004 8:09 pm

- Prietenia este arta de a uita pe deplin de tine insuti, de toate dorintele si necesitatile egoiste, pentru a ajunge sa cunosti personalitatea si caracterul celuilalt.

- Prietenia inseamna sa inveti a accepta o persoana, nu pentru ceea ce este in exterior, ci pentru ce arata din interior. Inseamna a te fortifica cu calitatile aflate in celalalt si cu experientele impartasite reciproc.

- Prietenia inseamna a invata si a ajunge sa te preocupi de o persoana pana in punctul de suferinta cand ea sufera si de a simti bucuria ei cand izbuteste in ceva.

- Prietenia inseamna a iubi fara a pretinde, a da fara a cere, a asculta fara a judeca. Inseamna a fi intotdeauna acolo, dispus pentru a ajuta.

- Prietenia inseamna a fi dispus a da fara a gandi sa primesti ceva in schimb, a oferi sprijinul tau cand celalalt este slab, a-i da zambetul tau cand el l-a pierdut pe al lui.

- Prietenia este fuziunea a doua suflete distincte pentru a forma un spirit complet, cu o legatura comuna de iubire si abnegatie. Inseamna a depasi impreuna problemele si diferentele, inseamna a discuta fara a inceta sa
iubesti.

- Prietenia inseamna a gandi mai mult la celalalt decat la tine insuti, inseamna a lasa la o parte egoismul, inseamna a intelege, a ierta, a uita si uneori a-ti aduce aminte.

RUGACIUNEA MEA PENTRU TINE:

Doamne, il prezint pe prietenul meu pentru ca sa-l binecuvantezi, sa-l ocrotesti si sa-i arati cum sa traiasca. Tu care stii cum traieste, stii ceea ce il preocupa, ceea ce simte, ceea ce gandeste, la ceea ce aspira, ceea ce-i lipseste si ceea ce doreste. Tu care stii cand plange, cand rade, cand este in singuratate; ocroteste-l, protejeaza-l, anima-l ca sa mearga mai departe, insoteste-l intotdeauna.

Si pe mine invata-ma sa simt ceea ce simte el, a fi disponibil cand are cel mai mult nevoie de mine, a fi amabil cand necesita cel mai mult a fi iubit, a-l vedea cand necesita a fi vazut, a-l auzi cand doreste sa fie auzit, a-i da siguranta cand o necesita, a-i veni in graba cand are nevoie de cineva, a sarbatori cand necesita a fi sarbatorit, a plange cand are nevoie de a se usura, pentru a ma simti mandru de el si a invata cat se poate de la el.

Pentru ca Tu ai fost, Doamne prietenul cel mare si neconditionat din totdeauna! Te rog astazi pentru prietenul meu si pentru mine. Pentru prietenia care ne uneste, binecuvanteaza-ne si intampina-ne cu dragostea Ta. Toate le cer in numele Prietenului meu si al Tau Fiu iubit, Isus. Amin.

Traducere de Dan Viorel
we rock!
edwards
just a user

Images: 85

[ #16424 ] Postby palomitta on Sun Apr 17, 2005 6:11 am

„Prietenul – este răspunsul dat nevoilor voastre.
El este ogorul pe care îl semănaţi cu dragoste şi îl seceraţi din recunoştinţă,
El este căminul şi masa voastră,
Fiindcă la el veniţi, asemenea flămânzilor, căutându-l pentru oaza de linişte.

Când prietenul îşi descoperă gândul, nu vă înclinaţi spre „nu”-ul sinelui vostru, nici nu-i refuzaţi acel „da” aşteptat,
Iar când este închis în el, inima voastră nu încetează a-i asculta inima;
Pentru că în prietenie, toate gândurile, toate dorinţele, toate aşteptările se nasc în tăcere şi se împart într-o bucurie mută.
Nu vă întristaţi când vă despărţiţi de prietenul vostru;
Fiindcă tot ceea ce preţuiţi cel mai mult la el, vă poate fi mai limpede în absenţa-i, precum pentru alpinist muntele apare mai desluşit văzut din depărtarea câmpiei;
Şi nu aflaţi alt ţel în prietenie decât adâncirea în spirit.
Pentru că dragostea care caută altceva decât revelaţia propriului mister, nu mai e dragoste, ci-i ca o plasă în care, aruncată fiind, cade doar ceea ce-i de prisos.

Tot ce aveţi mai bun în voi înşivă pentru prietenul vostru să fie;
Dacă el trebuie să cunoască refluxul mareei voastre, atunci să cunoască şi fluxul;
Şi la ce-i bun prietenul dacă îl căutaţi doar spre pierdere de vreme?
Căutaţi-l întotdeauna pentru a vă trăi cu adevărat clipele,
Fiindcă-i rostul lui să vă umple nevoile, dar nu şi vidul din voi,
Şi în desfătarea prieteniei, domnească râsul şi bucuriile împărtăşite.
Pentru că în roua măruntelor lucruri inima îşi află dimineaţa şi prospeţimea.”
palomitta

Images: 8

[ #16430 ] Postby Hasdeu on Sun Apr 17, 2005 11:11 am

prietenilor nu trebuie sa le dau tot...
Ii ajut, ii incurajez, dar nu nu pot astepta de la ei sa ma inteleaga pe deplin. Doar Dumnezeu e un Prieten in care pot avea deplina incredere.
Hasdeu

[ #16432 ] Postby palomitta on Sun Apr 17, 2005 12:18 pm

poeziile sunt frumoase si citatele la fel!
insa dak suntem realisti oamenii pot gresi , nimeni nu e perfect!
Vi s-a intamplat sa fiti dezamagiti de un prieten bun?! poate de cel mai bun prieten?
Hasdeu are dreptate! asa ceva nu se va intampla niciodata cu Isus ! Ne iubeste neconditionat mai mult decat oricine....
palomitta

Images: 8

[ #17127 ] Postby rubyss on Thu May 26, 2005 2:21 am

Poate noi nu suntem prieteni buni daca ne lasam dezamagiti...(Luca 11:5-8)
rubyss

Images: 0

Re: Ce este prietenia?

[ #87610 ] Postby nehustan on Fri Mar 11, 2016 11:44 am

"moartea prieteniei..."

---Te intrebi unde-i Prostia
Cant m-o-a-r-e...Prietenia;
Refulezi (vorbe pripite...),
Cum si cand au fost ...plesnite!?
Nu-ti mai vezi in fata blidul,
Ca in loc(...)apare ...vidul...

Da-le la Prieteni tot,