Ce inseamna "a fi sexy"?

Prietenie, dragoste, sex, relatii ...

Moderator: kilergirl

Hainele fac un persoaj sexy?

Poll ended at Fri Jun 11, 2004 10:01 pm

NU
2
14%
DA
12
86%

Total votes : 14

[ #55233 ] Postby VelSatis on Wed Nov 07, 2007 9:17 am

Pai eu ce-am zis in ce-ai citat tu? M-am referit exclusiv la aspectul fizic?
Nu prea-mi place sa astept, si nici sa fiu pe locul 2!
VelSatis

Images: 15

[ #55235 ] Postby K_rpe_2M on Wed Nov 07, 2007 9:19 am

ela si kokom aveti un ece de la mine(nu stiu cat de mult conteaza dar raspunsurile voastre sunt de ece) ptr post-uri!
iar tie zemy...
io am mai fost prin ploiesti si s-ar putea sa ne stim(cred);daca ma insel...ata ete :wink:
a poor sinner!
K_rpe_2M

Images: 49

[ #55236 ] Postby JoAnne van Heff on Wed Nov 07, 2007 9:21 am

Mai, K_rpe_2M, stiu eu de unde vine 10-le asta. E. s. f. c. :wink: Dar nici acum nu e prea tarziu.
-Unde este Dumnezeu? -Acolo unde este lasat sa intre.
!ما أجمل هذا المكان
JoAnne van Heff

Images: 73

[ #55237 ] Postby ela grotaa on Wed Nov 07, 2007 9:25 am

ece-uri nu primesc. :lol:
multumesc frumos. :oops:
"daca-i judeci pe oameni nu mai ai timp sa-i iubesti."maica tereza
ela grotaa

Images: 83

[ #55238 ] Postby K_rpe_2M on Wed Nov 07, 2007 9:29 am

kokom de la mine vine :lol:
ela,cu placere :D
a poor sinner!
K_rpe_2M

Images: 49

[ #55289 ] Postby VelSatis on Thu Nov 08, 2007 1:44 am

Aha, deci mie nu-mi dai 10, bine :P
Nu prea-mi place sa astept, si nici sa fiu pe locul 2!
VelSatis

Images: 15

Re: Ce inseamna "a fi sexy"?

[ #64539 ] Postby 1104noname on Mon May 19, 2008 11:37 am

ok...ce inseamna sa fii sexy?
in zilele nostre inseamna sa te lasi dus de nas de mass-media....(comportament , aspect , imbracamine si limbaj derivat mm)
Un sfat pt. aia care zic ca le place sa se simta sexy e....incercati sa ganditi cu propria minte si nu cu aia ale altora ......
E clar ca suntem conditionati in mod indirect si nu ne dam seama de asta dar....ar trebui sa deschidem ochi din cand in cand....
do you really wanna be like them ?yes...d'oh!Image
Ea e ca morfina Image
Iti alunga agonia ,
Libertate la oparte
Pentru ea renunt la toate!Image
1104noname

Images: 0

[ #64550 ] Postby arriana on Mon May 19, 2008 3:21 pm

Multe persoane inteleg gresit acest concept: "a fi sexy". In opinia mea a fi sexy nu inseamna a fi vulgar (pentru ca in zilele noastre se cam confunda acesti termeni si vulgarul devine sexy), ci inseamna a fi tu insuti.Image
arriana

[ #64553 ] Postby Gabriy'el on Mon May 19, 2008 3:39 pm

Eu zic sa nu ne mai tot ascundem dupa degete si sa dam lentilele proprii jos. Ce spune dictionarul?????????????

SÉXY . (Anglicism, fam.; despre persoane) Care are un farmec special; cu sex-appeal. ♦ (Despre filme, reviste de music-hall, publicaţii) Cu caracter erotic. [< engl. sexy].

Asadar pe scurt , sa fii sexy inseamna clar o provocare a celuilalt pentru SEX. Se atrage atentia cu un scop precis. Nu o mai dati cu alte imbrobodeli ca nu tine. Ah , ca fetele de multe ori zic ca ele nu asta doresc , dar totusi nu vor sa priceapa ca sexy asta inseamna , e cu totul alta problema. Asta nu conteaza deloc. Degeaba vrei tu ceva , si ceea ce faci te da de gol.
Un stramos de-al nostru, din preistorie, sta in fata unei pietre. Se uita la ea, o intoarce pe toate fetele si, dupa citeva clipe de gindire, ii zice: "Bai, nene, dar necioplita mai esti!". Iulian Tanase

http://www.snafu.ro/
Gabriy'el

Images: 6

[ #64554 ] Postby ela grotaa on Mon May 19, 2008 3:54 pm

cand iti place de cineva, acea persoana e sexy(adica atragatoare) chiaar daca nu si-a propus asta.
"daca-i judeci pe oameni nu mai ai timp sa-i iubesti."maica tereza
ela grotaa

Images: 83

[ #64556 ] Postby zephyr on Mon May 19, 2008 4:22 pm

arriana wrote:Multe persoane inteleg gresit acest concept: "a fi sexy". In opinia mea a fi sexy nu inseamna a fi vulgar (pentru ca in zilele noastre se cam confunda acesti termeni si vulgarul devine sexy), ci inseamna a fi tu insuti.Image

"A fi sexi" inseamna a fi provocator (atragator din punct de vedere sexual) pentru ceilelati. Acuma socotiti voi daca e bine sau nu.... pentru cine e bine sa fii asa si pentru cine nu... s.a.m.d.
"Sunt ca o piesa de argint maiestrit lucrata intr'o lume plina de piese de aur... intzepatoare." Daniel BOROS

2008: Cel mai frumos an.
zephyr

Images: 35

[ #64557 ] Postby zephyr on Mon May 19, 2008 4:24 pm

P.S. De-acord cu gabytm ;)
"Sunt ca o piesa de argint maiestrit lucrata intr'o lume plina de piese de aur... intzepatoare." Daniel BOROS

2008: Cel mai frumos an.
zephyr

Images: 35

[ #64558 ] Postby Romaios on Mon May 19, 2008 6:20 pm

Estera 2:3 "Să rânduiască dar împăratul dregători în toate ţările împărăţiei sale, care să adune toate fetele tinere şi frumoase la faţă în capitala Suza, în casa femeilor, sub supravegherea lui Hegai, eunucul împăratului, păzitorul femeilor, şi să le dea săpun şi celelalte de trebuinţă pentru spălat.
4 Şi femeia care va plăcea ochilor împăratului să fie împărăteasă în locul Vastei". Cuvântul acesta a plăcut împăratului, şi el a făcut aşa.

7 (după LXX) Şi era la el (Mardoheu) o copilă crescută, fata lui Aminadav fratele tatălui său, şi numele ei Estir, şi dupăce au murit părinţii ei, o a învăţat (epaideusen) pre ea ca să-i fie lui femeie, şi era fetişoara frumoasă la chip.

8 Când s-a făcut cunoscută porunca împăratului şi hotărârea lui şi când au fost adunate multe fete în capitala Suza, sub supravegherea lui Hegai, atunci a fost luată şi Estera în casa regelui sub supravegherea lui Hegai, păzitorul femeilor.
9 Fata aceasta a plăcut ochilor lui şi a aflat har (chesed; gr. charin) înaintea lui. De aceea s-a grăbit el să-i dea cele de spălat şi tot ce i se cuvenea şi a pus pe lângă ea şapte fete vrednice de a fi cu ea şi au aşezat-o pe ea şi fetele ei în cea mai bună încăpere din casa femeilor.

12 Când venea fiecărei fete vremea să intre la împăratul Ahaşveroş, după ce timp de douăsprezece luni se săvârşeau asupra ei cele rânduite pentru femei, (căci atât timp ţinea vremea curăţirii lor: şase luni cu miruri şi şase luni cu aromate şi alte unsori femeieşti),
13 Atunci fata intra la împărat şi orice ar fi cerut, i se dădea pentru a merge din casa femeilor în casa împăratului.
14 Seara ea intra şi dimineaţa se ducea în a doua casă a femeilor sub supravegherea lui Şaaşgaz, eunuc al împăratului, păzitorul concubinelor, şi nu mai intra după aceea la împărat decât doar dacă ar fi voit-o împăratul şi ar fi fost chemată anume.
15 Când a venit vremea Esterei, fiica lui Avihail, unchiul lui Mardoheu, care o luase la sine ca fiică, să meargă la împărat, atunci ea nu a cerut nimic, decât numai ceea ce-i zisese Hegai, eunucul împăratului, păzitorul femeilor. Ea a aflat har înaintea tuturor celor ce o vedeau.*
16 Estera a fost luată la împăratul Ahaşveroş şi dusă în casa lui domnească în luna a zecea, adică în luna Tebet, în al şaptelea an al domniei lui.
17 Şi a iubit împăratul pe Estera mai mult decât pe toate femeile, şi ea a aflat har mai mult decât toate femeile, şi el a pus coroana domnească pe capul ei şi a făcut-o împărăteasă în locul Vastei.

* ebr. Ester noset chen be'eyney kol roeyha; lat. et omnium oculis gratiosa et amabilis videbatur.
ΕΝ ΤΩΙ ΦΩΤΙ ΣΟΥ ΟΨΟΜΕΘΑ ΦΩΣ
Romaios

[ #64559 ] Postby Romaios on Mon May 19, 2008 6:35 pm

Geneza 39:6 Iosif însă era chipeş la statură şi foarte frumos la vedere.
7 Aşa fiind, femeia stăpânului său şi-a pus ochii pe Iosif şi i-a zis: "Culcă-te cu mine!"
8 Iar el n-a voit, ci a zis către femeia stăpânului său: "De când sunt aici, stăpânul meu nu poartă grijă de nimic în casa sa, ci toate câte are le-a dat pe mâna mea.
9 În casa aceasta nu-i nimeni mai mare decât mine şi de la nimic nu sunt oprit decât numai de la tine, pentru că tu eşti femeia lui. Cum dar să fac eu acest mare rău şi să păcătuiesc înaintea lui Dumnezeu?"
10 Dar, deşi ea zicea aşa lui Iosif în toate zilele, el n-o asculta să se culce cu ea, nici să fie cu ea.
11 Se întâmplă într-o zi să intre Iosif în casă după treburile sale şi, nefiind în casă vreunul din casnici,
12 Ea l-a apucat de haină şi i-a zis: "Culcă-te cu mine!" El însă, lăsând haina în mâinile ei, a fugit şi a ieşit afară.

Atât Estera, cât şi Iosif sunt dovada că "sex appeal"-ul şi sfinţenia sunt compatibile. De fapt, Iosif este singurul patriarh/profet pe care Scriptura îl numeşte ţadiq ("drept") - de ce? Câteva răspunsuri găsiţi aici:

http://joyousjudaism.wordpress.com/2007/12/05/without-a-doubt-vs-without-doubt/
ΕΝ ΤΩΙ ΦΩΤΙ ΣΟΥ ΟΨΟΜΕΘΑ ΦΩΣ
Romaios

[ #64560 ] Postby doi ochi caprui on Mon May 19, 2008 11:45 pm

gabyytimisoara wrote:Eu zic sa nu ne mai tot ascundem dupa degete si sa dam lentilele proprii jos. Ce spune dictionarul?????????????

SÉXY . (Anglicism, fam.; despre persoane) Care are un farmec special; cu sex-appeal. ♦ (Despre filme, reviste de music-hall, publicaţii) Cu caracter erotic. [< engl. sexy].

Asadar pe scurt , sa fii sexy inseamna clar o provocare a celuilalt pentru SEX. Se atrage atentia cu un scop precis. Nu o mai dati cu alte imbrobodeli ca nu tine. Ah , ca fetele de multe ori zic ca ele nu asta doresc , dar totusi nu vor sa priceapa ca sexy asta inseamna , e cu totul alta problema. Asta nu conteaza deloc. Degeaba vrei tu ceva , si ceea ce faci te da de gol.

Subscriu! Nu inteleg de ce in ziua de azi acest termen se foloseste chiar in loc de "frumos", "dragutz", "simpatic", etc.. Mie oricum nu.mi place cum suna 'sexy'! Ma duce cu gandul la ce nu trebuie, nicidecum la felul unui/uneia de a fi.
[FONT=Georgia][HIGHLIGHT=#ffffff][/HIGHLIGHT][/FONT]
doi ochi caprui

[ #64562 ] Postby Creve on Tue May 20, 2008 12:30 am

păi cuvântul te duce cu gândul la ce nu trebuie pentru că tocmai asta se vrea :) eu nu văd cu ochi buni spre exemplu o fată care vrea să pară sexy şi pentru asta se îmbracă corespunzător.

unei persoane drăguţe îi stă bine cu orice haine. cred că persoanele care se îmbracă în diferite feluri şi încearcă enşpe mii de coafuri care mai de care mai ciudată, sunt nişte persoane complexate.
Timpul poate să devină din rege un biet pion care se pierde foarte uşor dacă eşti neatent sau prost organizat.
Creve

Images: 65

[ #64565 ] Postby 1104noname on Tue May 20, 2008 2:14 am

dar ramane faptul ca cuvantul si conceptul lui se schimba odata cu moda si societatea (daca la televizor ar zice ca e sexy sa iti pui cizme in cap pe cat bate la pariu ca toata lumea si le pune)Image
Ea e ca morfina Image
Iti alunga agonia ,
Libertate la oparte
Pentru ea renunt la toate!Image
1104noname

[ #64566 ] Postby addy on Tue May 20, 2008 3:05 am

Image tare cam asa e ..... "a fi sexy" inseamna ca a zis gaby ...Image
be happY Image
addy

Images: 46

[ #66024 ] Postby Ahito on Wed Jul 02, 2008 3:21 am

Pt mine "sexy" e o fata care e timida..care roseste cnad te atingi d ea....dar in acelasi timp care te si "infierbanta"Image
Ahito

[ #87595 ] Postby Akeelah on Sun Jan 31, 2016 12:50 pm

Un video ff interesant pt fete:

https://www.youtube.com/watch?v=k2YBHw8IKaw
Daca Dumnezeu nu exista dar tu crezi in El, nu ai pierdut nimic. Dar daca El exista defapt, si tu nu crezi in El, ai pierdut totul.....:(
Akeelah

[ #87597 ] Postby Dragano on Mon Feb 01, 2016 6:59 am

Antrenor de preoti hard core si semizei
Dragano

[ #87613 ] Postby nehustan on Fri Mar 11, 2016 2:30 pm

"felinele..."

<Ce inseamna a fi sexi...>,
discutam dar pe'ndelete,
Nu ne referim la "noi",