Isus a fost nascut de la inceput?

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

[ #6862 ] Postby Hasdeu on Tue Jun 01, 2004 11:37 am

In Noul Testament Dumnezeu era 100% Dumnezeu in Isus Hristos, 100% Dumnezeu in Dumnezeu Tatal in cer si tot 100% Dumnezeu in Duhul Sfant care convinge lumea de pacat, s-a coborat in chip de porumbel la botez, la creatiune plutea pe deasupra apelor, etc.
Voi, yehovisti, mormoni ce oti fi, nu acceptati ideea ca in timpul vietii Mantuitorului pe pamant acum 2000 de ani, Dumnezeu era si in cer in persoana Tatalui, dar si pe Pamant in persoana Fiului. Noi nu va putem convinge de adevar, doar Dumnezeu o poate face.

Refuzand la infinit lumina lui Isus Hristos =Dumnezeu Fiul, multe suflete isi pecetluiesc soarta vesnica pentru pieire vesnica= moartea a2a din care nu mai e cale de intoarcere... Cat inca mai putem zice azi, sa-L acceptam pe Hristos ca Mantuitor personal, caci e Unica salvare din pacat si din moarte!

Un mare actor evreu a spus dupa un ce a petrecut mult timp in meditatie intre budisti: " nu sunt mantuit!" . La fel poate spune oricine are ca 'lumina' doar savantele teologii yehoviste sau mormone, care sunt atat de sterile, intunecate si sarace fara Isus... Satana face orice ca sa-i tina pe oameni departe de salvarea oferita in dar de Isus. Intre shiretlicurile satanei se numara si teologiile fara Isus ale yehovistilor, ale mormonilor, ale evreilor de cult mozaic, ale cultului Bahai, credintele orientale, ocultismele ezoterice masonice, astrologia, spiritismul, etc.
Hasdeu

[ #6876 ] Postby Hasdeu on Tue Jun 01, 2004 5:57 pm

Israelul, Ierusalimul e atat de pagan fara Isus... Viata noastra e atat de saraca fara Cel Care i-a dat sens... Nu poate fi descrisa in cuvinte minunata lucrarea pe care Isus a facut-o si inca o face pt noi. Accepta-l azi si vei trai! Sunt cel mai pacatos om de pe Pamant dar MI-E DOR DE EL DESI NU L-AM VAZUT INCA. E atat de bine la piciorul crucii, atata lumina si puritate in privirea Lui de care nu te poti ascunde...
Nu vreau viata vesnica cat vreau sa fiu cu Isus!

Mai omule Valentin uite iti propun un exercitiu de bun-simt: uita teologia si roaga-te la Dumnezeu sa iti arate daca Isus este Dumnezeu sau nu, fiind disous sa accepti si ceva nou care nu se potriveste cu pejudecatile pe care ti(vi) le-ai format.
Hasdeu

[ #12969 ] Postby aaionutz on Fri Dec 03, 2004 3:14 pm

in primul rand vreau sa va salut pe toti fratii mei cei intru Domnul caci e prima oara cand scriu pe forum...subiectul acesta este foarte interesant si foarte fin..de aceea in primul rand poti observa faptul ca APARENT versetele in legatura cu Dumnezeire lui Iisus si se bat cap in cap...zic aparent pentru ca In Scripturi sunt lucruri greu de inteles pe care cei nestiutori le interpreteaza spre a lor pierzare(2Tim 3-16)...
as dori sa va spun i istorioara interesant in legatura cu acest subiect:se zice ca in vremea cand arie lansase erezia ca Fiul este creatura a tatalui,unul din Parintii Apostolici...vrand sa ii explice ca greseste a infaptuit o minune si anume a luat o caramida in maini si a zis iata cum caramida e una dar(si in acel moment caramida sa desfacut in cele ce a fost facuta adica apa,pamant si foc)de fapt sunt trei...daca e adevarata sau nu aceasta nu sunt vrednic de a putea zice dar aceasta analogie cu caramida mi se pare una din cele mai clare dintre Palidele explicatie in legatura cu relatiile Persoanelor in Sfanta Treime..zic palide pentru ca voi intreba CUM ES POATE CUPRINDE NECUPRINSUL(ADICA CUM PUTEM SA CUGETAM NOI LA DUMNEZEU CU MINTILE NOASTRE LIMITATE)...problemele care deriva de aici sunt numeroasedar pe mine explicatia SUPRALOGICA :"Tatal ,Fiul si Duhul Sfant exista din vesnicie,totusi Tatal naste din fiinta Sa pe Fiul si tot din fiinta Sa il purcede pe Duhul Sfant(intre nastere si purcedere stiim ca e diferenta dar nu stim care e diferenta)dar nasterea si purcederea au loc inainte de timp,in schimb Fiul si Duhul izvoresc din fiinta tatalui pe cand noi si ingerii suntem creati din NIMIC "ma multumeste...
imi cer scuze ca nu am citat din biblie asa cum cereau unii mai sus dar eu am citat scrieri ale renumitilor teologi din secolele 3-4-5 si prin asta consider ca am citat indirect Biblia pentru ca scrierile lor nu se puteau baza decat pe studii ale Bibliei..cel putin in problema asta

In ceea ce priveste faptul ca statul roman a recunoscut marotii lui yEhova ca si cult "crestin" acest lucri mi se pare o profunda jignire fata de adevaratele culte crestine din romania adica cele care ACEPTA SI PROCLAMA Dumnezeirea lui Hristos.
aaionutz

[ #12972 ] Postby Hasdeu on Fri Dec 03, 2004 4:45 pm

intr-adevar recunoasterea cultului Martorilor lui Yehova drept cult crestin este o greseala a baronilor mituiti din guvernul Romaniei.

Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Duhul Sfant sunt 3 persoane distincte, sunt egale si lucreaza Impreuna. Cum pot fi aceste 3 persoane ale dumezeirii Una e o taina crestinismului care nu poate fi explicata. O acceptam prin credinta. Punct.

Dumnezeu Fiul n-are mama, n-are tata, nu este nascut din nimeni, este Creator Dumnezeu 100% si are viata vesnica in El Insusi, nu depinde de nimeni. Exact la fel si Duhul Sfant. Dumnezeu a creat totul prin si pentru Dumnezeu Fiul. Duhul Sfant purcede deopotriva de la Dumnzeu Tatal, ca si de la Dumnezeu Fiul. Duhul Sfant a fost in fiecare moment din Planul de mantuire: plutea pe deasupra apelor la creatiune, a venit la botezul Mantuitorului sub forma de porumbel, S-a revarsat in Ziua Cinzecimii, Il inlocuieste pe Hristos pe Pamant, convingand lumea de pacat si calauzeste in intelegerea voii Tatlui, etc.

Despre Omul Iisus Hristos se spune ca a fost nascut, dar niciodata Dumnezeu Iisus Hristos n-a fost nascut... Sa distingem intre Iisus in natura lui umana si Dumnezeu Fiul.
Hasdeu

Re:

[ #87652 ] Postby Davieboy on Tue Jan 03, 2017 9:34 am

Hasdeu wrote:(1) Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Duhul Sfant sunt 3 persoane distincte, sunt egale si lucreaza Impreuna. Cum pot fi aceste 3 persoane ale dumezeirii Una e O TAINA crestinismului care NU POATE FI EXPLICATA. O acceptam prin credinta. Punct.

(2)Dumnezeu Fiul n-are mama, n-are tata, nu este nascut din nimeni...
(1) Deci admiti ca crezi in lucruri inexplicabile. Cat priveste credinta ta in lucruri inexplicabile (sau imaginare), iti recomand sa citesti scurta dar cuprinzatoarea explicatie din postarea [ #87651 ] din topicul "Credinta" de aici viewtopic.php?f=18&t=533&p=87651#p87651

(2) Incepi sa ma dezamagesti Hasdeu. Atunci de ce Crestinismul are pretentia ca in textul din Psalmi 2:7, D_zeu ar vorbi despre "Fiul" Sau?
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot_________________________________________________________Viziteaza http://www.OrtodoxPagan.com
Davieboy

Images: 0

Previous

Return to Spiritualitate