Trinitatea- adevar biblic sau inventie omeneasca?

Discutii despre religie, teologie, doctrine, etc.

Moderators: nouneim, eliade22, eddieconst

Re: Trinitatea- adevar biblic sau inventie omeneasca?

[ #87471 ] Postby Dragano on Wed Nov 04, 2015 6:13 am

tom wrote:Eu am cateva nelamuriri:
- De ce in toate picturile sfintii si ingerii apar cu capul stramb? Au cumva vreo afectiune la ceafa sau la sira spinarii?
- La ce le folosesc aripile? Oare chiar bat aerul cu ele? Care e anatomia aripii? Are oase ca la gaina, are pene ca la gasca?
- ...si multe altele.

Probabil ca sa creeze o impresie de ''binevoitor, Smerenie,persoana umila , Inofensiva ''...

Nu se compara cu o statuie de Dac...
Antrenor de preoti hard core si semizei
Dragano

Images: 0

[ #87659 ] Postby Batranul Enoch on Fri Feb 03, 2017 6:07 pm

calea wrote: Prin botez credincioşii devin ucenici (discipoli) ai lui Isus (Ioan 4:1), însă nicăieri în Noul Testament nu se vorbeşte de ucenici ai lui Dumnezeu Tatăl sau ai Duhului Sfânt; ci, doar de ucenici ai Domnului Isus (Matei 9:14,19; 27:57; Luca 14:33; Luca 6:17; Ioan 19:38). Prin urmare, este logic atunci ca aceştia să fie botezaţi doar în numele lui Isus, care este Învăţătorul lor (Matei 23:8).
 Un alt argument indirect este: - 1Corinteni 6:11 unde se spune: ,,Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi, în Numele Domnului Isus Hristos (botezul în apă), şi prin Duhul Dumnezeului nostru. (botezul cu Duhul Sfânt)” (vezi şi 1Corinteni 1:12-15).
 Pe lângă toate acestea, botezul este o identificare cu moartea şi învierea lui Isus (Romani 6:3,4; Coloseni 2:12), căci prin botez noi suntem ,,îngropaţi (scufundaţi) împreună cu Isus”, şi deci „identificaţi cu El, printr-o asemănare cu moartea Lui...” prin botez (îngropare) noi ne identificăm cu Isus, însă noi nu ne putem identifica cu Tată ceresc care nu a murit (Deuteronom 32:4), nici cu Duhul Sfânt, care este un duh de viaţă şi nu poate să moară (Apocalipsa 11:11); ci, doar cu Isus Cristos Fiul lui Dumnezeu singurul care a murit şi a înviat (Romani 6:8-10).

Textul din Matei 28 este bineinteles smenuit in mod grosolan.

https://www.youtube.com/watch?v=0bCWFljSSs8
Batranul Enoch

[ #87660 ] Postby Davieboy on Sat Feb 04, 2017 7:06 pm

Batranul Enoch wrote:Textul din Matei 28 este bineinteles smenuit in mod grosolan.

https://www.youtube.com/watch?v=0bCWFljSSs8
... uoti bre' .. vad ca ai fost ocupat in ultimul timp, ti-ai construit website, esti pe youtube, ... tare Image

Salut 'Enoh', inca mai traiesti? Image
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot_________________________________________________________Viziteaza http://www.OrtodoxPagan.com
Davieboy

[ #87662 ] Postby thomas on Sat Mar 11, 2017 10:23 am

Dumnezeu este Duh, a spus Isus. Asta este foarte evident dintr-un anumit pdv. Pe de alta parte, insasi Biblia varianta azs confirma ca 1Ioan 5:7 este o adaugire omeneasca. Lucrurile sunt clare pentru toti din punctul lor de vedere. Ideal e sa se faca discutii libere care sa nu genereze conflict. Ce pierdem sau ce castigam din treaba cu Duhul Sfant persoana? Daca stai sa te gandesti, 90 % din azs nu sunt in stare sa explice acest punct de doctrina. Repeta doar ce zic conducatorii sau ce cred ei ca asa e, dar nu pot sustine doctrinar. Pe de alta parte, eu n-am mai intalnit o religie care sa admita ca se inchina unui singur dz, dar ca acesta e compus din 3 fiinte. De-a dreptul SF. Ca sunt una in gand si fapta, e alta treaba, dar la cum e explicata treaba in comentarii si principii, iti face creierul varza. Adica poti s-o dai si asa si altfel.

Biblia are multe versete despre Duhul Sfant in NT, in VT, acesta cam lipseste. Dar si in NT e destul de limpede ca nu este o fiinta ci este puterea lui DZ revarsata peste oameni. Dar cum Isus a zis ca DZ e duh, tot asa, aceasta putere este insusi DZ care vine printre noi.

Acesta e punctul meu de vedere, pe care l-am obtinut prin studiul bibliei fara a tine cont de doctrine si aberatii omenesti.
thomas

[ #87663 ] Postby Davieboy on Thu Mar 30, 2017 4:49 pm

thomas wrote: Ideal e sa se faca discutii libere care sa nu genereze conflict.
Ce inseamna 'discutii libere' si cum se pot aplica 'ele' ca sa nu sa genereze conflict?
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot_________________________________________________________Viziteaza http://www.OrtodoxPagan.com
Davieboy

[ #87665 ] Postby Batranul Enoch on Sat Jul 08, 2017 4:25 am

Discutii libere, adica sa isi poata exprima fiecare punctul sau de vedere, fara a fi terorizat de catre cei care urmaresc ca va fi admonestat daca nu se incadreaza spiritului de turma.

Discutii libere care sa nu genereze conflict nu ar prea avea loc atat timp cat domnul lumii acesteia este cel rau. Pentru ca el ii va indemna pe fiii lui sa sara pe cei care vor exprima alte principii decat ale sale.
Batranul Enoch

[ #87666 ] Postby Davieboy on Tue Jul 11, 2017 7:37 am

Batranul Enoch wrote:Discutii libere, adica sa isi poata exprima fiecare punctul sau de vedere, fara a fi terorizat de catre cei care urmaresc ca va fi admonestat daca nu se incadreaza spiritului de turma.
Eu credeam ca o discutie libera e una care nu se incadreaza intr-o anumita categorie setata sau premeditata anterior, dar in fine. Lasa fanaticismul la usa si nu te va teroriza nimeni, dar din moment ce o sa-mi spui ca locuiesti in 'cetatea din cer' si inca nu te-ai mutat inapoi aici pe pamant sau o sa golesti aici non-stop din scrierile plagiate ale lui E. White fara a te incadra in dialog, cineva va trebuie sa-si asume raspunderea si sa-ti traga cateva bobarnace ca sa te trezeasca la realitate. In jurul meu nu-ti este permis sa fii stupid sau incoherent, .. sau ipocrit. Iar daca eu nu practic ceea ce predic, esti liber sa faci si tu la fel!
Davieboy

Previous

Return to Spiritualitate